Sam razumem neko hibridno rešitev v tem, da zmerno obremenjuješ klasični motor (torej uporabiš električni motor za vsak štart z mesta, zelo počasno vožnjo ipd.) in pri tem varčuješ z gorivom in imaš obenem manj izpusta škodljivih plinov v okolje. Ne pa kot za teranje po avtocesti; morda lahko eventualno kot dodatna moč klasičnemu motorju po potrebi.
PHEV se mi zdi zanimiv v toliko, da dejansko za dnevno mestno vožnjo praktično ne rabiš klasičnega motorja (in praktično nimaš nobenih izpustov v okolje); za vse ostalo pa je tu na voljo slednji. Mi je pa seveda negativno, da ko enkrat izprazniš tisto baterijo za cca 50 km, da pol kuriš na polno, ob tem da se klasični motor kar matra ob tako težkem vozilu (in imaš tako najbrž še višjo porabo in še bolj onesnažuješ okolje: to pišem sedaj na pamet po prebranem).
Tako da res ne vem, če ni morda res preprosti hibrid najboljša rešitev?
Vidim, da nekateri res ne razumete hibridov. Zadeva je res malce kompleksnejša. Tole naprej pišem za Toyot, ker je prišla s hibridom najdlje in ima svoj sistem, hibrid kot tretja vrsta pogona za bencinom in dizlom, ne pa kot nek električni dodatek klasiki. Bistvo hibrida je v tem, da ICE deluje, ko deluje, v čim bolj optimalnem režimu. Za vsak ICE motor obstoja 3D graf, ki popisuje razmerje med močjo, obrati in porabo. Računalnik v avtu išče optimalno delovno točko na tem grafu. Tukaj prideta v igro elektromotor in generator (polnjenje baterije). Ta dva omogočata, da dela ICE s tako močjo, da ima pri danih obratih kar najmanjšo porabo in posledično največji izkoristek. To lahko pomeni tudi da nekaj obratov dodat tudi elektromotor ali pa jih generator zmanjša. Za vse to skrbi elektronika. V enem delu lahko avto vozi samo na elektriko. Iskanje optimalne delovne točke ICE-ja je vidno pri vožnji v klanec, ko dela ICE, hkrati pa se poni baterija. Na prvo žogo je to nerazumno, s stališča optimalne porabe pa polnjenje baterije optimizira porabo. Druga zadeva pa je Atkinsonov cikel, to naredi ICE neprimeren za klasičen avto, se pa zelo dobro obnese v hibridu. Potem pa imamo še en način varčevanja z energijo, to je regeneracija ob zaviranju in energy harvesting ob pojemkih - vožnja pri spuščenem plinu in zavori. Ko stisneš zavoro avto začne polnit baterijo. Podobno se zgodi , ko spustiš plin. To energijo potem uporabi pozneje.
Mit hibrid je za v mesto in nikakor za na AC. Res je, da bo na AC skoraj ves čas delal ICE. Kljub temu je poraba na AC sorazmerno nizka. iz prakse Prius dela z manj kot 5,5l na 100 km na AC. Tukaj je všteta uporaba ACC-ja skupaj z s unimi, ki se rinejo, da ima ACC kar nekaj dela z zaviranjem in pospeševanjem, pa cestninske z omejitvijo, pa še kaj bi se verjetno našlo. Problem pri porabi je pospeševanje, to največ prinese k porabi, ne samo pri hibridu, tudi pri "klasiki". Če upoštevaš maso se hibrid kar dobro obnese tudi na AC. Prejšnji dizel, ki so ga razglašali za varčnega je kuril na AC 6 litrov pa še kak deci zraven. Tudi noben avto na AC ne kuri samo toliko kot propagirajo prozvajalci in trgovci, vsi kurijo več, ker se meritve delajo pri nižjih hitrostih.
PHEV sploh ni toliko drugačen od hibrida. Res ima veliko večji električni doseg in višje postavljeno hitrostno limito, do katere lahko dela brez vrtenja ICE-ja, to mu omogoča sklopka, ki preprečije vrtenje ICE v nepravo smer, to pa dovoljuje MG1 (MG-ju na sun gearu) sodelovanje pri premikanju vozila. Pri klasičnem hibridu je MG1 samo generator za polnjenje baterije. Ko izpraznišbaterijo se PHEV obnaša kot hibrid, še vedno dela na optimalni krivulji in polni baterijo ob viških energije. Torej bi morala biti poraba pri prazni bateriji nekje v rangu kasičnega hibrida.