Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Potem po drugi strani imaš pri nas polno polnilnic vod (začenši z radensko) ki so komercialne firme in ponujajo vodo na trgu, celo navadno vodo ki stane 1000x več kot pa tista iz pipe. Pa folk očitno kupuje to. A to pa sedaj ni narobe?
Citat:
In Germany, Berlin serves as an example of what can happen when the management of the water supply is privatized. The prices for water in the German capital rose steadily, to more than 30 percent today, according to Matthias Ladsstätter, a water management expert at the German trade union Verdi. He is campaigning against the new concessions.
"Out of these 30 percent, at least six to ten percent are pure profit, which were not put back into Berlin's water supply," he said.
Instead of investing in the city's water supply infrastructure, the companies pocketed the profits.
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Spet primer iz davno privatirizane sfere. Mobilna telefonija ... boš rekel da odprti trg ne deluje?
Citat:
Zakon ki omejujejo/dovoljujejo kokurenco (od dumpinga do kartelnih dogovorov) so pa že sedaj v veljavi in funkcionirajo.
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:Ti se ne zavedaš koliko te stane danes voda. Cena privat ponudnika se bo mogoče zvišala ker so v ceno vštete investicije ipd. ki jih sedaj delajo dirketno iz proračuna. Vem da tebe skrbi samo cena na položnici ne zanima pa te da je večina teh "javnih vodovodov" jama brez dna v katero se vsako leto stekajo miljoni in miljarde (tudi tvojega) denarja.
Citat:
Whether water systems should be owned and operated by governments or private firms is intensely controversial, and little empirical research sheds light on the issue. In this paper we use a panel dataset that includes every community water system in the U.S. from 1997-2003 to test the effects of ownership and benchmark competition on regulatory compliance and household water expenditures. We find that when controlling for water source, location fixed effects, county income, urbanization, and year, there is little difference between public and private systems. Public systems are somewhat more likely to violate the maximum levels of health-based contaminants allowed under the Safe Drinking Water Act (SDWA), while private systems are somewhat more likely to violate monitoring and reporting regulations. The results are reversed for systems that serve more than 100,000 people. Household expenditures on water at the county level decrease slightly as the share of private ownership increases, contradicting fears that private ownership brings higher prices. While direct competition among piped water systems is practically nonexistent, we find that benchmark competition among water systems within counties is associated with fewer SDWA violations and, when combined with private ownership, lower household expenditures. Overall, the results suggest that absent competition, whether water systems are owned by private firms or governments may, on average, simply not matter much.
Citat:
Uporabnik titov pravi:@easy, a komunala pa je Karitas? Daj ne lapaj pa naštej točne primere kjer je bila napeljava izkoriščena in potem zapuščena
pozabljaš, da gre pri elektriki in plinu za globalne sisteme, kjer se energente poceni kupuje tam, kjer je višek in drago prodaja tam, kjer je pomanjkanje. recimo konkreten primer, ko po celotni nemčiji piha zmeren veter, imajo nemci tak presežek električne energije, da jo prodajajo po celi evropi napol zastonj, samo da ne gre v nič. pri vodovodu se tega ne da, saj ne obstaja neko globalno vodovodno omrežje, kjer bi dobavitelji kupovali vodo tam, kjer je ravnokar deževalo in jo prodajali tam, kjer je suša. vodovodna omrežja so lokalna, zaprta omrežja, pogosto z enim ali zgolj nekaj črpališči. torej nekega maneverskega prostora ni, razen če bi privatiziral črpališča, ki bi si potem konkurirala med seboj z nižjo ceno. tu pa nastane drug problem. javni upravljalec črpališč bo v prvi vrsti skrbel za kvaliteto vode, saj je to njegova primarna dejavnost. če bo zaradi tega imel zgubo, se ne bo kaj dosti sekiral glede tega, ker mu jo bo itak pokril njegov lastnik -> občina. zasebni upravljalec črpališča te zaščite ne bo imel, zato bo še dodatno motiviran k optimizaciji delovanja, pa čeprav to pomeni občasno goljufanje pri kvaliteti vode.Citat:
Uporabnik titov pravi:
Daj link do te študije stanja v Berlinu, da vidimo kakšno je stanje in kje je problem.
Tarife meddržavnih klicev nimajo povezave s to debato, če pa si jih že omenil, pa ja, EU je postavila ceno in očitno nek nadzor in neki vzvodi delujejo.
@easy, a komunala pa je Karitas? Daj ne lapaj pa naštej točne primere kjer je bila napeljava izkoriščena in potem zapuščena.
Torej Utiševalec je naštel te primere:
- električno omrežje -> ajej, vsi so šli na gen-i in petrol samo da se je trg liberaliziral in so cene napravm "državnim" ponudnikom (elektro xyz) padle
- telekomunikacije -> še pomnimo čase monopola Telekoma in ISDNja ki je bil pogoj za prve ADSL prikjuček ipd.? Z liberallizacijo trga TK storitev so cene padle, storitve so šle pa samo gor!
- plin -> lepo so ožemali "javni" ponudniki svoje stranke z nenormalnimi cenami plina. Pride nov igralec na trg pa je kar naenkrat cena povsod -30%!
Kje smo zdaj na slabšem? Kje je bila "izrabljena" napeljava? Katera storitev je zdaj dražja?
glede na to, da so cene komunalnih storitev v LJ med nižjimi v sloveniji, bi rekel, da so sprijene sanje njegovega zokija cenejše, kot pa sprijene sanje drugih županovCitat:
Uporabnik 8888 pravi:
Zakaj imajo občinska podjetja dobičke, katere ne vlagajo v tisto kar bi morale, temveč v sprijene sanje tvojega Zokija?
Zdaj mi pa ti na konkretnem primeru povej, kako naj bi funkcioniralo recimo z dvema ponudnikoma vode.Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sicer pa konkretno bi pri nas privatizacija vodnih virov za vodovodna omrežja zgledal tako da se bo "javne firme" odcepilo od lastnikov (občine) in tako bodo poslovale dalje naprej samostojno (=tu nekih dvigov cen ne more bit ker ostane vse enako). Če bo prišla konkurenca bo morala bit cenejša/boljša od obsotoječega ponudnika, če ne bo bo pač propadla.