Ološ od ljudi

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Predvidevam, da ločiš različne tipe pogajanj?

Ker tole, o čemur se tukaj debatira, je identično turški tržnici(zbijanje cene v prvi povedi, ki ji uspeš spacati)
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
Predvidevam, da ločiš različne tipe pogajanj?

Ker tole, o čemur se tukaj debatira, je identično turški tržnici(zbijanje cene v prvi povedi, ki ji uspeš spacati)
Prva poved ki jo dobim od naročnika je ponavadi koliko popusta lahko daš? Enako je tudi na pogajanjih pri javnih razpisih. Ni čudno da ljudje na bolhi enako delujejo. Ni problem če nekdo vpraša za zadnjo ceno, problem je ko začne svojo ceno vsiljevati. Ko kljub temu, da mi poveš, da zadnja cena se določi ob ogledu on še kar teži.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Eni že dolgo (ali sploh nikoli) niste bili na turških tržnicah.

Na Bolhi je vprašanje o "zadnji ceni", oz. ali je še kaj "lufta" čisto legitimno, vprašanje je le, v katerem koraku pogovora je izrečeno. In ja se strinjam o nižanju se pogovarjamo na ogledu. Sem imel lani kupca za e-bike. Moja cena 1.100€, on ponudi 700, rečem ne hvala, zadnja moja je 950€, on pravi 900€, jaz odgovorim, da če pride danes po njega ga lahko za 900 odpelje - in potem vse tiho je bilo. :bonk:
 
  • Haha
Reactions: gimi in msenjur

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
Jaz odsluzene stvari šenkam ali vrzem v smeti. Ubijem se, ce bi se mogla s tem ukvarjati. Edina rabljena stvar, ki se prodaja, je avto. Ce je od mene odvisno, staro za novo.
al šenkam sosedom znancem, če pa ne rabijo pa obvezno prodaja ali pa keson, ker tole neznancem ponujat je nekaj najbolj stresnega, kolk mutijo pa ne vem kaj, vsi po vrsti...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower in Ador

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Bolha dogodivščine. :bonk:

Prodajal štedilnik na bolhi za 50 EUR. Pride gospod gledat in se zbaranta na 40 EUR, si dava roko. Mu ga pomagam naložiti v avto in tip se obrne in reče kaj je možno 30 EUR? Malo jezno sem rekel ne, ker sva si dala roko! Mi je dal 40 EUR in prisežem, da mu štedilnik ven cuknem in ga razbijem (štedilnik, ne gospoda). Roko sva si dala, to je sveto dejanje!
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
poznam ljudi, ki ji prav z veseljem barantajo. Pa ne gre se za biznis in kakšne velike dnare. Na bolšjaku za kakšen artikel. al je 20 al 18€. Pa sploh ni problem denar, ker zarad tistih 2€ ne bo noben obogatel, pa noben propadel. pač je to kot neka kultura. Pa tudi tisti tapravi prodajalci bojo z veseljem barantali. Nekomu, ki mu ne bo všeč, ne bo nič spustil, medtem, ko drugemu, ki se lepo obnaša lahko spusti ceno...

Ampak ja, tole je daleč od tega o katerih govori tema.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.321
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ja res je, enim dobesedno prihaja, ko jim uspe, da spustim ceno iz 40 na 35, čeprav je v oglasu navedena zadnja cena. Pa ne gre za reveže, da se razumemo. Pač eni enostavno morajo barantat, to je v njihovi "kulturi". Ne razumem, ampak razumem.. :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in msenjur

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Pa dobro, vprašanje o zadnji ceni je seveda čisti sprejemljivo, če se pogovor NE ZAČNE s tem vprašanjem. Torej, da se že dogovarjaš, sprašuješ stvari o izdelku in nakaže kupec neko resnost, potem jaz nimam težav z vprašanjem o zadnji ceni. Če me pa nekdo kontaktira in brez dober dan, mu, bu ali česar koli vpraša le Zadnja cena?, to pa enostavno ignoriram. V primeru telefonskega pogovora pa zaleže če jim na to vprašanje odgovoriš - toliko kot piše v oglasu, naprej se pogovarjava ob resnosti in ogledu.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
VSEM hvala, ki ste opisali svoj primer srečanja s temi Ološ ljudi.

p.s. jest5, nisi videl, da si dobil lajk?
 
  • Wow
Reactions: Kamele0N

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.398
113
Na vprašanje o zadnji ceni povem pridi pa bova jo dogovorila. Morda kakšen euro/dva se dol in to bo to. Pogajanja so vedno. Če jest5 misli da je to posebnoat Turčije se krepko moti. Pogajajo se vsi. Od kupca za star GSM do direktorja pri milijonskem posli...
Itak.
Vsaka stvar ime 2 ceni:
Eno za tiste, ki se pogajajo in drugo za tiste, ki se ne.
.
Koliko časa/živcev je pa smiselno porabiti za pogajanja je pa odvisno od cene izdelka in za kako vročo robo gre.
Če kupuješ nekaj za 20, 30 € je itak brezveze (vsaj zame) se "metati na ploh", da mogoče "prihraniš" 5 €.
Če pa gre za stvar za npr. 500 € se pa za 10 % (50 €) že splača stegniti jezik...
Če se neka stvar za oglaševano ceno na Bolhi prodaja že 2 meseca, je prostora za pogajanja bistveno več kot za nekaj, kar je bilo objavljeno včeraj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kegelj

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Pa dobro, vprašanje o zadnji ceni je seveda čisti sprejemljivo, če se pogovor NE ZAČNE s tem vprašanjem. Torej, da se že dogovarjaš, sprašuješ stvari o izdelku in nakaže kupec neko resnost, potem jaz nimam težav z vprašanjem o zadnji ceni. Če me pa nekdo kontaktira in brez dober dan, mu, bu ali česar koli vpraša le Zadnja cena?, to pa enostavno ignoriram. V primeru telefonskega pogovora pa zaleže če jim na to vprašanje odgovoriš - toliko kot piše v oglasu, naprej se pogovarjava ob resnosti in ogledu.
Jaz bolho ipd v obe smeri uporabljam zelo redko. Če že, imam najraje eBay avkcije. Ampak, ko jo, izdelek kot generični izdelek poznam, ker sem se o njem pozanimal drugje. Potem me pa do prodajalca zanimata 2 stvari: kakšna je cena, ki jo bom moral za izdelek plačati (velika večina prodajalcev pogajanje pričakuje in ga upošteva v oglaševani ceni) in ali ima izdelek kakšne posebnosti in napake. In te stvari je najlažje preveriti v pisni obliki, da imaš v primeru težav dokaz, da je prodajalec obljubljal bp izdelek.

Ne vem, kakšna vprašanja in pogovore naj s prodajalcem še imam. Zdravje in najnovejši gobelin njegove tete Hilde me ne zanimata.
Tudi ne razumem fraze "resen kupec". Po mojem mnenju je vsak, ki te kontaktira potencialno resen kupec. Če mi potem stanje in končna cena ustrezata, ga kupim, sicer ne.
Tako da po mojem mnenju, bi lažje rekli, da prodajalec ni resen, če s potencialnimi kupci ne želi komunicirati.
Se pa vsekakor strinjam, da je tisto barantanje, ki je bilo prikazano na zgornjem sms-u popolnoma neprimerno.


Zgodba iz letos. Kdo je resen in kdo ne?
Na bolhi sem v "sosednji vasi" našel izdelek, ki sem ga rabil in ga niso več proizvajali in se redko pojavi na trgu. Prodajalec je imel ceno nastavljeno na 85€. Ko sem ga vprašal, za kakšno ceno ga proda, je rekel 80€. Redna cena v trgovini je bila 55€, v končni razprodaji pa 35€. Sem se mu zahvalil in povedal, da ne rabim tako nujno. Pogledal sem še avstrijske male oglase, našel prodajalca, ki je oglaševal za 50€ in ga kontaktiram za končno ceno skupaj s poštnino. Odgovori 35€, potrdim in ga vprašam za način plačila, pove, da mi bo takoj jutri zjutraj poslal in naj sporočim, ko bom dobil, da mi bo takrat dal svoj TRR. Na koncu sem mu nakazal 40€, ker je imel res fer odnos.
Čez 1 teden mi tisti prvi pošlje sms, da je nova cena 50€. Odgovorim, da ne rabim več, takoj dobim nov sms ok, 40€. Tega ignoriram, zato mi čez nekaj dni pošlje nov sms: "cena za XX je 30€". - "Ne hvala, sem že kupil." - "A daš potem vsaj 20€?" - "Ne."
Sem preveril, danes je stvar še na bolhi. Če bi mi na prvo povpraševanje odgovoril s ceno do 55€, bi imel stvar prodano.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.932
2.410
113
Lublana
Obišči stran
Jaz vsakemu prodajalcu, ki ima napisano "cena ni zadnja", najprej postavim vprašanje "koliko je zadnja cena?".
To so pa tudi eni butli. Kaj je to fora? Takšnim res nimaš kaj drugega napisat, kot, koliko je zadnja cena...
Ali pa tisto, "samo resnim kupcem"... :valjamse: :bonk:

Drugače pa govora je bilo (vsaj jaz sem tako razumel in pisal) kadar se kupec javi na oglas z zgolj, koliko je zadnja cena? Nič pozdrava, nič kakšenega vprašanja o izdelku, brez neke osnovne normalne komunikacije, karkoli... Meni to ni všeč in takšne bedake ignoriram, poleg tega menim, da gre v teh primerih pogosto za neke preprodajalce, ki dnevno pošlejo 10 do 100 takšnih sporočil... . Zame je to zaključeno. Jaz bom že prodal tisto reč, še vedno sem vse prodal kar sem prodajal. O nižji ceni sem se sicer pripravljen pogovarjati ob ogledu ali normalnemu pogovoru preko messengerja in kakšnem kupčevem argumentu na mestu. Ne pa tisto, ko je cena 30eur, kupec pa, a daš za 25eur? Ja ne dam. Zakaj bi dal za 25eur? Povej razlog zakaj moja cena ni v redu? Mogoče nimam v vsemu čisto prav ampak imam pač svoja pravila.
Kadar sem jaz v vlogi kupca se preko tipkanja probam pozanimati vse detajle o izdelku, dodatne slike, če je potrebno..., če mi kaj ni všeč se za nakup enostavno ne odločim. Enako ob ogledu, če kaj ne štima ali mi je cena enostavno previsoka, ne zbijam cene ampak se samo zahvalim in odidem... Včasih potem prodajalec sam ponudi nižjo ceno in se potem včasih odločim za nakup...Barantam samo v primeru, če ima prodajalec več artiklov na prodaj in predlagam količinski popust...ali kaj takega, tudi meni je sprejemljivo, če mi nekdo odkupi več artiklov naenkrat in predlaga popust... Marsikaj je odvisno od situacije in človeka... ni neke univerzalnega načina. Ampak pri "koliko je zadnja cena" pa samo, fuck off! :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: vogel

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Jaz bolho ipd v obe smeri uporabljam zelo redko. Če že, imam najraje eBay avkcije. Ampak, ko jo, izdelek kot generični izdelek poznam, ker sem se o njem pozanimal drugje. Potem me pa do prodajalca zanimata 2 stvari: kakšna je cena, ki jo bom moral za izdelek plačati (velika večina prodajalcev pogajanje pričakuje in ga upošteva v oglaševani ceni) in ali ima izdelek kakšne posebnosti in napake. In te stvari je najlažje preveriti v pisni obliki, da imaš v primeru težav dokaz, da je prodajalec obljubljal bp izdelek.
Tocno o tem govorim. Ce ga kaj zanima z veseljem odgovorim, ce ga ne tudi prav. Se lahko menimo o ceni. Ampak v zacetni komunikaciji pa pricakujem vsaj nek osnoven nivo komunikacije. Ce tega ni, pac ignoriram.
 
  • Všeč mi je
Reactions: hermann in sixpower

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Jaz napišem, da je cena npr. 50€, če moram artikel pripeljati na neko lokacijo. Če se kupec sam oglasi do mene je cena 40€.
Je pa res, da ne prodajam veliko in tisto kar prodajam dam v zaćetku recimo fer ceno (glede na druge podobne oglase). Je pa tudi res, da sam stvari ki niso izpravne za mene tudi drugim ne prodajam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
Pri prodaji določenih zadev je ogromno firbcev. Res ogromno. Zato fraza "resen kupec". Čeprav težko na prvo žogo filtrirati neresnega in resnega.
Štajerski sistem je (bil) zanimiv. Najprej si moral denar pokazati ali pa celo aro dati da si sploh lahko probal stroj.
Jaz takoj vsakemu povem če si resen pridi do mene poglejva in se bova dogovorila.

Me pa bolj motijo oglasi "cena po dogovoru". Pa kakšnem dogovoru nekaj. Ponavadi so vse te ponudbe po dogovoru dražje kot ostali. In bedak ne upa napisati cene. Ne vem, a ti je tolk fajn da te 100 ljudi pokliče pa vpraša za ceno? Daj napiši ceno. Pogajanja so ali pa niso. Ne pa skrivati cene. Na FB jih ogromno napiše cena v privatnem sporočilu. Zakaj?