Pes ubil otroka

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Drugače pa imam sam enega rotvajlerja na piki. V času korone se valda precej gibljemo po vasi. Seveda te kak pes oblaja, to je normalno, ampak ene ulice se pa izogibam, ker se tam rotvajler tako zaganja v ograjo, ki ni niti dovolj trdna, se pravi je žična, niti ni visoka, je zgolj kak meter. Samo vprašanje časa je kdaj bomo brali podoben članek. Prav mika me da bi osebno pokončal tega psa. Pa me ne briga če bo umrl v mukah, pravtako me ne briga če me boste pasjeljubci sedaj popljuvali. Prva skrb za človeka, zadnja pa za popadljivega psa.
:zmaga:
Pri nas je podobna scena oz. še slabša. Ena mula (13 ali 14 let) vozi neko podivjano zverino na sprehod, seveda hodimo tudi drugi (s psi ali brez).
Skratka, pes ponosri vsakič ko koga sreča, mula ga komaj zadrži, da se ji ne iztrga s povodca.
Pa ravno včeraj smo se menili da bo treba kakšno rečt na to temo, zdaj sem 100% da bomo kaj zinili.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj ga pustim. Nena se jaz zaganjam v njega, on se v mene. Ni to lajež psa ki čuva hišo. To je penjenje... Jaz samo grem po cesti. Pa nimam problemov z slabo karmo, večinoma me imajo živali rade.
Si me spomnil še nečesa - bivša čolnarna Galeb v Bresternici pri Mariboru - so imeli enega velikega črnega psa (ajd za 40 let nazaj se ne spomnim pasme). Ko je bil na ketni bi zgrizel vsakega, ko so ga spustili si mu pa lahko ušesa navijal pa za rep vlekel in ni trznil.
Enako imel kolega pitbula - za rep si ga lahko dvignil ni trznil, če si mu pa s telefonom naredil kretnjo streljanja ali pa špricanja s poper sprejem, pa bi ti roko odgriznil - kolega je veliko potoval z avtom in spal not (Berlingo) in ga je imel tako naučenega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.720
-1.007
113
145 km SZ od Opatije
:zmaga:
Pri nas je podobna scena oz. še slabša. Ena mula (13 ali 14 let) vozi neko podivjano zverino na sprehod, seveda hodimo tudi drugi (s psi ali brez).
Skratka, pes ponosri vsakič ko koga sreča, mula ga komaj zadrži, da se ji ne iztrga s povodca.
Pa ravno včeraj smo se menili da bo treba kakšno rečt na to temo, zdaj sem 100% da bomo kaj zinili.

Na točno enak način je nemški ovčar napadel mojega samojeda (k sreči ne otroka).
Ampak ja, ko je nemški ovčar videl našega psa, se je (ne tako mlademu) otroku iztrgal iz rok in ... sem psa v navalu adrenalina z rokami vlekel stran; si ne upam niti pomislit, kaj bi bilo, če bi se pes usmeril name, namesto na našega samojeda, ki je kasneje pobegnil. Našel sem ga šele čez par ur.

Torej, natančno vem, o čem pišeš ... in imaš popolnoma prav!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Zato se kače, ki predstavljajo nevarnost v urbanih področjih odstranjuje/preseli, če ne gre drugače, tudi pokonča.
Enako bi se moralo vestno izvajati s psmi z agresivno zgodovino, pasma ni važna. Ob takem dogodku pa direkt evtanazija.

Sej to je čisto lepo zakonsko urejeno. Pes, ki 1x napade človeka ali pa se ga zaradi drugih lastnosti prizna za nevarnega (recimo službeni psi), se vpiše v evidenco nevarnih psov. V evidenco se vpiše na predlog policije na veterinarski upravi ki vodi tole. Policija pa da predlog kadar je prijava napada (zdravniki so obvezani vsak ugriz psa (oz. vsake živali) prijavit policiji in to tudi vestno počnejo). Za takega psa se potem rabi posebne pogoje oskbe in varovanja, recimo nagobčnik na javnih mestih idp. Če pride do opuščanja skrbi za takega psa se lastniku žival vzame in plačat mora kazen. Če pes ponovno stori hujši "prekršek" (uradni napad na človeka, drugačno ogrožanje javnosti) se psa takoj uspava.

Pes ki spada v evidenco nevarnih psov in je čistokrven se ne sme pariti (izejma so mogoče službeni, to ne vem), ker mu ne izdajo vzrejnega dovoljenja oz. tega izgubi z vpisom v evidenco nevarnih psov.

Če pes napade človeka in ga težje poškoduje ali ubije velja avtomatski ukrep evtanazije, ne glede na to ali je bil prej vpisan pod nevarne ali ne. Tako da Fifi iz naše zgodbe bo pač uspavan če ni že. Ne glede na to ali je kriv ali ne, je pa od krivde odvisno kako je potem s kaznijo in odgovornostjo lastnika.

Meni se zdi da je zakonsko to ok urejeno. Ne moreš pa na zakonski ravni preprečit nekih slučajev ki so dejansko "nesreče".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in McGiver

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.679
14.388
113
mrdaco Raje povej lastniku naj naredi ustrezno ograjo, pa se naj peni lepo dalje...

Pri nas par hiš stran je eno ščene, ki popizdeva na polno vsakič, ko gre kdorkoli mimo, nima veze ali je človek ali je pes, bohnedaj maček. Zaradi slabe ograje je že parkrat žival ušla ven in obgrizla mimoidočega psa. Zgodba se je končala tako, da je lastnik dobil odredbo, da postavi konkretno ograjo ali pa se psa odvzame in uspava. Zdaj je tam nova ograja.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Evo, vam dal malo zakonodaje, da boste lažje debatirali.

(1) Za škodo, ki jo povzroči nevarna žival, je odgovoren njen imetnik.
(2) Za škodo, ki jo povzroči domača žival, je odgovoren njen imetnik, razen če dokaže, da je poskrbel za potrebno varstvo in nadzorstvo.

Skrbnik živali mora z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma z drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici.

In sodne prakse.

Nadzorovanje psa mora biti prilagojeno vsaki obstoječi oziroma predvidljivi situaciji. Od imetnika psa se pričakuje, da poskrbi, da okolica in z njo ljudje okrog psa niso ogroženi.

V okoliščinah konkretnega primera je prav toženec tisti, ki že kot "povprečen človek" ve, da je njegov pes nepredvidljiv in nevaren, in zato kot njegov lastnik, prvi in najbolj poklican, da opisano in ugotovljeno ravnanje njegovega psa prepreči. Tudi odločitve v drugih podobnih primerih poudarjajo, da je dolžnost imetnikov psov, da psu onemogočijo, da koga poškoduje kajti "Nadzorovanje psa mora biti prilagojeno vsaki obstoječi oziroma predvidljivi situaciji".

Toženec (imetnik psa in vzreditelj šarplanincev) je bil tisti, ki je tožnika povabil na posestvo, znotraj ograde, in je odprl vrata v gospodarsko poslopje, v katerem je bila neprivezana psica z mladiči. Ob teh ugotovitvah je povsem pravno nepomembno, da je bil tudi tožnik vzreditelj šarplanincev in je poznal pasmo.

Smisel nadzorstva in varstva psa je v tem, da se psu na učinkovit način prepreči, da bi koga poškodoval. Nadzorstvo in varstvo se ne konča s tem, ko imetnik psa zapre v pesjak, ampak mora poskrbeti tudi, da nepooblaščene osebe bodisi ne morejo odpreti pesjaka bodisi do njega nimajo dostopa.

Imetnik psa mora imeti psa ves čas pod kontrolo, posebej, ko gre za javni kraj, kjer je pričakovati, da bodo mimo prihajali tudi ljudje. Pri tem bi moral imeti v vidu, da so ljudje, ki se psov bojijo, pa tudi otroci, ki se ne zavedajo nevarnosti, ki jim lahko preti. Zgolj dejstvo, da imaš psa na povodcu (ne glede na njegovo dolžino) ne pomeni, da imaš tudi kontrolo nad njim. Povodec je namreč zgolj sredstvo za obvladovanje psa.

Toženec s tem, ko je dopustil, da se je pes prosto gibal po dvorišču toženca, v bližini katerega je vodila pot, po kateri so hodili ljudje, ni poskrbel za potrebno varstvo in nadzorstvo psa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic in Pepe

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.679
14.388
113
.. sem psa v navalu adrenalina z rokami vlekel stran; si ne upam niti pomislit, kaj bi bilo, če bi se pes usmeril name, namesto na našega samojeda, ki je kasneje pobegnil.

Zanimivo, da nisi štartal s kakšno brco ampak ja, v takšnem momentu je res vprašanje kako bi vsak posameznik odreagiral.
Drugače pa če se pes usmeti nate in sta že res zelo na blizu - baje je dobra tehnika roko v obliki pesti v gobec z drugo pa čeljust navzgol.... Baje.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.679
14.388
113
Si me spomnil še nečesa - bivša čolnarna Galeb v Bresternici pri Mariboru - so imeli enega velikega črnega psa (ajd za 40 let nazaj se ne spomnim pasme). Ko je bil na ketni bi zgrizel vsakega, ko so ga spustili si mu pa lahko ušesa navijal pa za rep vlekel in ni trznil.
Naš pes te oblaja na polno, ko greš mimo ograje - če ga ignoriraš in ne prideš zraven ga malo ogovorit, pobožat inko se mu približaš gre na tla, se obrne naokoli kao čohaj me itd. Totalen attentionwhore. Ampak, če nisi pozoren na njegov rep, ki zaradi veselja zelo močno maha levodesno si lahko hitro predstavljaš, da gre za zelo jeznega psa, se oddaljiš in greš hito mimo, pes pa posledično še bolj laja. Krneki :D
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.720
-1.007
113
145 km SZ od Opatije
Zanimivo, da nisi štartal s kakšno brco ampak ja, v takšnem momentu je res vprašanje kako bi svak posameznik odreagiral. Drugače pa če se pes usmeti nate in sta že res zelo na blizu - baje je dobra tehnika roko v obliki pesti v gobec z drugo pa čeljust navzgol.... Baje.

Ampak, saj veš kako je to ...napotki :)
Če srečaš medveda, se uleži na tla in se delaj mrtvega .. japajade
Če se ti približuje morski pes, obmiruj in ne krili z rokami ... japajade

No, navodila so nekaj, odziv pa nekaj povsem drugega.

Ampak vseeno hvala za info :) Imaš še kakšen napotek, kako odreagirat glede zoprnih ljudi? :evil:

p.s. nisem mislil tebe :nazdravje:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
- baje je dobra tehnika roko v obliki pesti v gobec z drugo pa čeljust navzgol.... Baje.
Čeljust navzdol vlečeš, ker spodnja je gibljiva, zgornja je fix, pa glava ne gre čisto dol do vrata. Kolega je dobrmana v smrček vgriznil ko ga je napadel - potem je pes popustil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.679
14.388
113
Ampak, saj veš kako je to ...napotki :)
Če srečaš medveda, se uleži na tla in se delaj mrtvega .. japajade
Če se ti približuje morski pes, obmiruj in ne krili z rokami ... japajade

No, navodila so nekaj, odziv pa nekaj povsem drugega.

Ampak vseeno hvala za info :) Imaš še kakšen napotek, kako odreagirat glede zoprnih ljudi? :evil:

p.s. nisem mislil tebe :nazdravje:

Ta nasvet z roko v gobec sem dobil od nekoga, ki ima nekaj pojma o teh stvareh ampak ja, naredi ti to v takšnem momentu. In seveda, da bi imel pogrižene roke ampak bolje to kot pa da ti raztrga goltanec...

Glede zoprnih ljudi je pa načeloma najbolje levo-naokrog. Če ti pa v faco skače oz. te napade bi pa znal delovati enak postopek kot zgoraj :evil:
 
  • Haha
Reactions: AndrejEnej

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Pri eni stranki majo tud psa ka je za ograjo laja kok pobesnela potem pa notr stopiš pa najboljs frendica. Odvisno od psa pač. Velik psov se zaganja v avto ko pripeljem kaj. Tist pa ni več tko prijertno
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.679
14.388
113
Pri eni stranki majo tud psa ka je za ograjo laja kok pobesnela potem pa notr stopiš pa najboljs frendica. Odvisno od psa pač. Velik psov se zaganja v avto ko pripeljem kaj. Tist pa ni več tko prijertno

Naš bi lovil avte, motoje, kolesarje oz. karkoli se pelje mimo po ulici in jih zganjal skupaj kot ovce (gre za bordercollija). Ampak ko se pa ustavljaš oz. ustaviš je pa mir pa spet v "čohaj-me-mode".
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Better safe than sorry. Sploh kaki stari dementni psi. Sej recimo da so spuščeni ker jim ljudje zaupajo. sam sm bil dvakrat ugrižen pa raje vidim da me ne :D