pse na vrvice

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.018
1.319
113
ChatGPT sicer pravi, da je to izjemoma možno tudi pri nas z obstoječo zakonodajo.

"Eden izmed bolj znanih primerov se je zgodil leta 2017, ko so trije tuji pohodniki, ki so se v neprimerni opremi odpravili na Triglav, morali plačati stroške reševalne akcije. Čeprav so bili reševani iz stene Triglava, kjer se je izkazalo, da so bili neprimerno opremljeni in nepripravljeni za takšen vzpon, so morali delno kriti stroške reševanja, saj so se podali v gore kljub neprimernim vremenskim razmeram in opozorilom."

Naj bi bilo pa to precej bolj pogosto v Avstriji, Švici, Italiji...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.694
10.318
113
kod Džej-Zija
Ker imajo popolnoma drugačno organizacijo. Tam je celotna veriga profesionalna, namenska helikopterska služba, profesionalni reševalci. Brez zavarovanja ali sredstev helokopter tam sploh ne poleti.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.018
1.319
113
To je res ampak tvoj odgovor se bere, da te kar v steni pustijo, če ne plačaš v naprej. Po moje te vseeno rešijo in kasneje zaračunajo tebi oz. zavarovalnici, če jo imaš. Še posebej, če si življenjsko ogrožen.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.947
1.404
113
Smo že imeli to. Pa so bili sami reševalci proti. Ker si jih ljudje v težavah niso upali klicati in zabredli v še večje težave ali celo smrt. Poleg tega je bilo ogromno črnila prelitega in krega nastalega zaradi vprašanja, kdaj je bila intervencija zastonj kot posledica smole, kdaj pa plačljiva kot posledica raznih oblik malomarnosti. Poleg tega sam GRS želi to službo ohraniti volontersko, ker hoče člane, ki so s srcem pri stvari in ne v tem zaradi denarja.

Tako da stvari niso tako enostavne, da bi jih rešili kar tako iz kavča.

Nekaj je kaj zeli GRS nekaj povsem drugega je pa stroški, ki nastjajo. Jaz osebno vem kdaj klicati resilca, policijo itd. Verjamem, /upam da večina tudi kdaj GRS. Predvidevam, da niso vsi klici za opankarje, ki jih je ujelo slabo vreme Nakup zavarovanja bi bil lahko tudi learning point. Zahteve za veljavo/uveljavitev zavarovanja ne skriješ v drobni tisk, temveč jih grafično prikažeš ob sklenitvi in kot pogoj za veljavo. Ne vem, nisem najpametnejši na temu forum in sire. Verjamem pa da obstajajo dobre prakse, katere bi z lahkoto uporabili.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.694
10.318
113
kod Džej-Zija
Kot rečeno, osnovni problem je način organiziranosti GRS. GRS sama je prostovoljna, v najboljšem primeru dobijo enote sredstva za nakup opreme. Drugi del problema je organizacija helikopterske službe. Tu sta aktivni policija in vojska. Z letenjem posadke ohranjajo nivo pripravljenosti in posebno izurjenost za reševanje iz gora, ki je iz vidika pilota in tehnika najzahtevnejša oblika letenja. Recimo lebdenje nekaj metrov od stene, elisa dobesedno nekaj centimetrov od skale.
Če bi država dopustila organiziranje privat reševalne helikopterske družbe, ta trenutek izven vojske ali policije sploh ni posadk, ki bi bile sposobne to izvajati. In od začetka organizacije še nekaj let, ker je reč tako zelo zahtevna.
O vseh teh spremembah organizacije v teh krogih potekajo razprave že dolga leta, pa trenutno še niso prišli nikamor. Ni konsenza, v katero smer naj se GRS razvija. Tudi ni konsenza, kako obravnavati “malomarnost” v hribih.

Edino, glede česar so trenutno poenoteni, je mehek pristop preko obveščanja in izobraževanja. Kar je pa v času instagram planincev, na novo navdahnjenih za hribe med korono, bolj ali manj sizifovo delo. Sploh ker ogromno reševanj predvsem poleti odpade na tujce. Pri čemer npr. Na Tolminskem prevladujejo padalske nesreče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur in aljoman

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.947
1.404
113
Ne me narobe razumeti. Verjamem da so takšne in drugačne ovire. Mindset je napačen. Pišeš, debatirava samo zakaj se ne da. Verjetno je tako v celotnem aparatu/ustroju. Bi bilo potrebno prilagoditi razmišljanje oz način dela ter obrniti tok misli. Pogledati kaj se da narediti, kako je to rešeno drugod. Obdržati dobrobiti trenutnega sistema in razviti vzdržnost za naprej. Vem da tovrstne zadeve niso poceni, hkrati uporabiti človeške resurse smiselno in namensko. V življenju sem že tolikokrat načel domnevno ne da se projekt in ni mogoče spremeniti ali izboljšati, da upam trditi, temu ni tako.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.593
2.429
113
Niso samo pri nas taki znalci:

Da bi pa telefon napolni, ko gre v gore, to pa ne. In ni edini!
Zakaj ne vzamejo svojih otrok na take akcije? A, ja. Imajo pse raje kot svoje otroke!

Smo že imeli to. Pa so bili sami reševalci proti. ...

Laž! Pa glih oni so za zavarovanje!
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: jest5

kajn

Guru
5. okt 2007
2.678
1.465
113
Iskajoč brata
To je res ampak tvoj odgovor se bere, da te kar v steni pustijo, če ne plačaš v naprej. Po moje te vseeno rešijo in kasneje zaračunajo tebi oz. zavarovalnici, če jo imaš. Še posebej, če si življenjsko ogrožen.
Sodelavec plezal v Švici, klicali reševalno, prvo stvar je bila: številka kreditne kartice... nato so se naprej menili...
Račun obesili na kreditno, tega je krila naprej zavarovalnica. Če ni zavarovanja, ti ostane račun
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.018
1.319
113
Verjamem da vprašajo. Hkrati pa ne verjamem, da te brez vnaprejšnega kritja pustijo, da gor umreš.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.247
27
113
pa zakaj je treba vedno o tem debatirat, ko se pojavijo neke novice o resevanju?

hvalabogu, da ni vse v denarju, in da je GRS pripravljen to se opravljat prostovoljno, vojska in policija pa hkrati skrbi za izurjenost pilotov in opreme, in drzava casti gorivo in ostal support, ki pride zraven.

zakaj spet kavc pametnjakovici sodijo o stvareh, ki se jih sploh ne ticejo?

le cevlje sodi naj kopitar.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.150
15.063
113
pa zakaj je treba vedno o tem debatirat, ko se pojavijo neke novice o resevanju?

zakaj spet kavc pametnjakovici sodijo o stvareh, ki se jih sploh ne ticejo?

le cevlje sodi naj kopitar.
Potem pa najbolje, da ukinemo forum(e), kjer naj bi folk načeloma med drugim izmenjeval tudi svoja mnenja.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.678
1.465
113
Iskajoč brata
jaz sem tudi mnenja, da bi mogla biti ene pristojbina za plačat... ne ravno tako kot je v tujini, vendar nekaj, da se potem folk malo zaveda...
Bolj miselni preskok. Takoj ko je denar vpleten, ljudje malo drugače razmišljajo in se 2x vprašajo, preden rinejo na blef v hribe....
Za Slovence bi bilo to krito v članstvu društva recimo, za tujce bi pa prodajali dnevne/tedenske karte...
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.694
10.318
113
kod Džej-Zija
Ne me narobe razumeti. Verjamem da so takšne in drugačne ovire. Mindset je napačen. Pišeš, debatirava samo zakaj se ne da. Verjetno je tako v celotnem aparatu/ustroju. Bi bilo potrebno prilagoditi razmišljanje oz način dela ter obrniti tok misli. Pogledati kaj se da narediti, kako je to rešeno drugod. Obdržati dobrobiti trenutnega sistema in razviti vzdržnost za naprej. Vem da tovrstne zadeve niso poceni, hkrati uporabiti človeške resurse smiselno in namensko. V življenju sem že tolikokrat načel domnevno ne da se projekt in ni mogoče spremeniti ali izboljšati, da upam trditi, temu ni tako.
Če bi živeli v idealnem svetu racionalnega in informiranega, odgovornega planinstva, bi bil naš sistem vrhunski. Bedarije s supergami in brez opreme na Begunjščico (ta vikend, Slovenca) se ne bi dogajale. Reševali bi le tiste s smolo, ko pade nate kamen, se ti v steni kamen utrga, si zlomiš gleženj itd.

Realno stanje meji na absurd. Od omenjenih Slovencev, vsako leto se najdejo nizozemski skavti, ki v nemogočih razmerah v supergah in kratkih hlačah zabluzijo. Pa do tega, da GRS klicarijo debili, ki rabijo helikopterski prevoz do letališča, ker bojo sicer zamudili letalo (tuji turisti). Ali mlade mamice, ki se ji uspe z otrokom izgubit na Golovcu nad Bizovikom, pa jo morajo prit iskat.

Temeljno vprašanje je, kako naprej. GRS in policija, vojska nimajo nič proti, če reševanja iz prve skupine ostanejo brezplačna. Kar je bistveno, kako doseči, da bi bilo reševanj iz druge skupine čim manj, najraje nič? Z eno možnostjo, mehkim pristopom z izobraževanjem, se že dolgo trudijo. Primer: pred mnogo leti sem šel na Mangart konec avgusta, dan prej je šla čez fronta in na višinah je nametalo celo nekaj snega. Na sedlu je bil reševalec, ki je vsakega pohodnika posebej opozoril na sneg, na posledično povečano zahtevnost vzpona in nevarnost zdrsa. Pa se je še vedno našlo nekaj Čehov, ki so za nama s kolegom rinili v Slovensko pot, dokler jih prve resne zajle niso odvrnile in so se obrnili. Če bi se za obrat odločili malo kasneje, bi bila že na delu GRS.

Mehki pristop z informiranjem na mestu samem s strani avtoritete očitno ne deluje, ljudje morajo najprej poskusiti sami, preden ugotovijo, da nečesa RES ne zmorejo. Pa to ni samo pri nas. V okolici Selle v Dolomitih sem nekoč prelezel bolj ali manj vse ferate, kar jih imajo. Koga vse srečaš tam gor in v kakšnem stanju, se samo za glavo primeš. Edino pri opremi so bili bolj disciplinirani kot pri nas, vsaj kar se obutve tiče. Vsa zavarovanja in stroški reševanja teh ljudi niso odvrnili, da ne bi rinili v smeri ali na poti, ki jih ne zmorejo.
 
27. jan 2022
5.582
2.175
113
Lahko projeciram iz smučanja, ker tam imam nekaj izkušenj, pa tudi pooblastilo za klicanje helikopterja sem imel dve leti.

Torej najprej kako je v tujini (Italija, Francija) in imam osebne izkušnje: dejansko te najprej vprašajo ali imaš zavarovanje za poškodbe/reševanje, če nimaš njihovega (smučarskega) zavarovanja torej kak Coris, ZZZS tujina,... ali sploh nič, je naslednje vprašanje kartica ali keš, če nimaš nič lahko "puzaš" domov - dejansko take izkušnje nimam, mislim pa da bi te na "splošno" zdravstveno zavarovanje spravili do zdravnika.

Pri nas pa: nič ne vrašamo "kje, kaj in zakaj", pridemo, porihtamo in odpeljemo na "stroške države" - na smučiščih konkretno na stroške smučišča do rešilca.

Še stroški zavarovanja v tujini cca 80 € LETNO, oz, slabih 4€/dan.

Osebno smatram, da bi neka oblika zavarovanja morala biti tudi pri nas in sem kar prepričan, da večina hribolazcev bi ga z veseljem plačala.
 

aljoman

Majstr
16. dec 2013
2.369
-1.399
63
Planinci, ki se pripravijo na turo, se pozanimajo o poteh, odprtosti koč, primerno opremijo, niso problematični, taki "planinci" so problem.
 
  • Wow
Reactions: Matey

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.694
10.318
113
kod Džej-Zija
Smučišče je enostavna situacija, ker je popolnoma jasno, kaj spada pod progo in kaj ne.

Kako bi pa opredelil reševanje na Golovcu v Ljubljani (letos jih je bilo kar nekaj zaradi bike parka), Rožniku, Polhograjcih? Kaj pa Soča, ko je GRS na moški ali na Otoni vlekla ven utopljene kajakaše? Ali pa posredovanje GRS pri zdrsu avta v prepad, pa je treba zavarovati potnike in jih spraviti na cesto, da jih rešilec sploh lahko odpelje?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.247
27
113
Potem pa najbolje, da ukinemo forum(e), kjer naj bi folk načeloma med drugim izmenjeval tudi svoja mnenja.

sej ni problem debata... problem je pametovanje, kot se ga bere po omrežjih. Komentatorji ne poznamo okoliščin teh reševanj. Vemo tisto, kar nam plasirajo rumeni mediji, ki pač spišejo članek čimbolj privlačno za rajo, da se potem prereka po forumih in pametuje kako bi nekdo moral nekaj narest, izvest. o okoliščinah pa pojma nimajo.

Moti me, ker mediji vedno vržejo neko vabo, da se folk razdeli in se začne pregovarjat o stvareh, kjer sploh nimajo nobenih pristojnosti niti znanja ozadja zadev.

Kdo o teh komentatorjev kakorkoli trpi, če prostovoljci rešujejo v gorah?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.247
27
113
jaz sem tudi mnenja, da bi mogla biti ene pristojbina za plačat... ne ravno tako kot je v tujini, vendar nekaj, da se potem folk malo zaveda...
Bolj miselni preskok. Takoj ko je denar vpleten, ljudje malo drugače razmišljajo in se 2x vprašajo, preden rinejo na blef v hribe....
Za Slovence bi bilo to krito v članstvu društva recimo, za tujce bi pa prodajali dnevne/tedenske karte...

to ne bi bila slaba rešitev.

Treba je le še nadzor določit...