V času okupacije je torej na našem ozemlju potekala revolucija in notranja borba za oblast, namesto da bi stopili vsi skupaj v odporu proti nemškemu okupatorju.
Nastanek domobranstva
Vodstvo Slovenske ljudske stranke je 11. septembra 1943 znova sklenilo, da z Nemci ni sodelovanja. Predstavniki slovenske vlade v Londonu so želeli doseči narodno enotnost in se izogniti kolaboraciji, protirevolucionarni tabor v domovini pa je bil čedalje bolj v nezavidljivem položaju. “Storili smo vse, da bi preprečili medsebojni boj, zakaj s partizani in komunisti je premirje nemogoče, ker je njihov edini cilj revolucija.”, Miloš Stare. (J. Moder, 134).
Za dr. Stanka Kocipra, tajnika in zeta generala Leona Rupnika, je bila okupacija dejstvo, ki je ni bilo mogoče preprečiti. Po vrnitvi iz taborišča Monigo pri Trevisu in Chiesanuova pri Padovi je spoznal, da obstajata v okupirani Ljubljanski pokrajini fronta komunistične revolucije in fronta, ki je komunizem spoznala kot nekaj zlega. Po kapitulaciji Italije so Nemci v noči od 8. na 9. september 1943 zlahka zasedli Ljubljano. Nacionalisti (tradicionalne predvojne slovenske politične stranke) so v napačnem prepričanju o koncu vojne ponujali roko sprave, komunisti pa so z modernim italijanskim orožjem in skupaj z Italijani udarili, ne po Nemcih, ampak po četnikih na Grčaricah in vaških stražarjih na Turjaku. Nemci so razorožili Italijane in začasno tudi vaške stražarje. Po italijanski kapitulaciji so Nemci postopoma obvladovali položaj v Ljubljanski pokrajini. 22. septembra 1943 je Rupnik - kot nekdanji stotnik Avstro ogrske vojske, uspešen divizijski general v vojski Kraljevine Jugoslavije, graditelj obrambne protiitalijanske »Rupnikove linije« v kraljevini Jugoslavije, 40 dni zaprt v Gonarsu, od 6. junija 1942 ljubljanski župan, kot nadstrankarski in nepolitični človek, za Nemce edini sprejemljiv Slovenec, brez posvetovanja s katerim koli politikom, zasedel položaj predsednika Ljubljanske pokrajine. 23. septembra 1943 je bilo ustanovljeno Slovensko domobranstvo za obrambo slovenskih interesov in koristi slovenskega naroda. Domobranstvo pomeni nadaljevanje vaških straž in je posledica Turjaka in Grčaric, je Rupnik omenjal v svojih javnih nastopih. General Rupnik je potem z ustanovljeno domobransko vojsko vodil v Ljubljanski pokrajini slovenske fante z nemškim orožjem in tudi z nemško pomočjo v korist slovenskega naroda proti komunizmu v okviru omejenih pooblastil nemškega okupatorja in različnih interesov tedanjih nacionalnih strank. Domobranci se nikoli niso bojevali na nemški fronti ali proti zaveznikom, nasprotno, ilegalno organizirano domobranstvo, zaradi česar je gestapo mnoge zaprl ali poslal v taborišča, naj bi zaveznike v trenutku pričakovane invazije tudi podprlo. Tradicionalni politiki demokratičnih strank se niso hoteli istovetiti s tvegano dobo generala Rupnika in niso hoteli prevzeti odgovornosti v politično dvomljivem času. Zaradi sprejetega načina boja proti komunizmu, ki je v bistvu nadaljevanje boja od kapitulacije Italije, je postajal vedno bolj odvisen od nemškega okupatorja. Rupnik in Kociper sta menila, da so domobranci prvi borci proti komunizmu, medtem ko bodo zahodni zavezniki nevarnost te ideologije šele spoznali.