Poizvedba po očetovstvu

rejp

Pripravnik
26. nov 2007
39
1
8
Pozdravljeni,

Imam problem in sicer, star sem dobrih 40 let, imam srečno družino in oba starša. Živimo skupaj.
Vse ok, nakar pred približno 10-imi leti dobim domov pismo naslovljeno na mene in v njem napisano, da se mi javlja polbrat po očetovi strani. Začuden in presenečen, pokličem številko, ki je bila navedena v pismu in pokličem. Začnem se pogovarjati, nakar se s polbratom dobiva na kavi. Ker živi na drugem koncu Slovenije, sva se dobila na pol poti. Ima drugačen priimek od mojega in je eno leto starejši od mene. Preživiva uro na kavi, se pogovarjava, razideva, ampak, ker so najine življenjske poti različne in je on zame in jaz zanj tujec, se še mogoče enkrat slišiva in to je to.

Nato, dobim očeta na samem in ga vprašam, kdo je ˝ga bom poimenoval Janez˝in mi oče odgovori, da tvoj polbrat in to je to. Nikoli več nobenega pogovora o tem, doma je to tabu tema. Ne vem, zakaj mi je prikrival to celo življenje, mogoče bi bila prijatelja. Ne vem tudi, če moja mama to ve, ker je bilo leto pred menoj.
Saj ni važno, ne obsojam očeta za njegova dela, ker je njegovo življenje. Vem pa, da ni nikoli plačeval zanj ali mu kakor koli pomagal, kar pa obsojam, samo kot sem rekel, ni moje življenje, jaz postavim otroka na prvo mesto, ker ni sam kriv, ker se je rodil……
Problem pa nastane sedaj, ko sem jaz doma našo hišo obnovil in zrihtal v nulo in sem na poti urejanja lastništva za hišo. Poskrbel bom za starše, kot se spodobi, čeprav so sedaj še vitalni.
Se mi je pa začelo porajati vprašanje nujnega deleža mojega polbrata, s katerim nimam stikov in bo on po bodoči smrti očeta dedič oz. nujni dedič, če dasta starša hišo prepisat name.
Ker hočem tudi jaz enkrat v prihodnosti za sabo pustiti čiste račune, urejam papirje.

Povejte mi, kako naj bom prepričan, da je Janez res moj polbrat?
Kje se vidi, da je res moj oče tudi njegov oče? Rojstni list? Lahko moj oče da poizvedbo za Janezov rojstni list?
Ne vemo, kdo je napisan za očeta, mogoče je nekdo drug, posvojen s strani drugega moškega, mogoče je napisano neznan?
Če je tako, ni potencialni dedič ne?
Kako preverit, preden sploh očeta spet povprašam po tej temi.
To bi rad vedel, da vem v katero smer grem s papirji.

lp
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Upravna enota ima vnešene otroke. Že recimo, če se foter prijavi v eupravo, vidi emšo številke svojih otrok.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Nisi, ta tvoj polbrat še zmeraj lahko dokazuje, da je tvoj oče tudi njegov oče in zahteva udeležbo na dediščini po očetovi smrti. Oče ga namreč v sistemu ne bo imel zavedenega kot sina, če nikoli ni priznal očetovstva.
Prav bi bilo, da se doma pogovorite ali pa samo vidva in da že sedaj v času njegovega življenja, uredi lastniško pravna razmerja nad imetjem, tudi v tem smislu, kaj si ti ali tvoja žena vložil v njegovo lastnino. Bo pa pametno v to vključiti kakega odvetnika, da bo naredil kot je prav in da se to ne bo moglo kasneje izpodbijat na sodišču (darilna pogodba recimo ni ok). So pa to težke teme in ne pričakuj ravno veselja in sodelovanja doma. Če je bil sposoben "pozabiti" na enega sina, se bo verjetno tudi čemu takemu upiral, ampak zavoljo sebe in svoje družine vztrajaj in uredi.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Pozdravljeni,

Imam problem in sicer, star sem dobrih 40 let, imam srečno družino in oba starša. Živimo skupaj.
Vse ok, nakar pred približno 10-imi leti dobim domov pismo naslovljeno na mene in v njem napisano, da se mi javlja polbrat po očetovi strani. Začuden in presenečen, pokličem številko, ki je bila navedena v pismu in pokličem. Začnem se pogovarjati, nakar se s polbratom dobiva na kavi. Ker živi na drugem koncu Slovenije, sva se dobila na pol poti. Ima drugačen priimek od mojega in je eno leto starejši od mene. Preživiva uro na kavi, se pogovarjava, razideva, ampak, ker so najine življenjske poti različne in je on zame in jaz zanj tujec, se še mogoče enkrat slišiva in to je to.

Nato, dobim očeta na samem in ga vprašam, kdo je ˝ga bom poimenoval Janez˝in mi oče odgovori, da tvoj polbrat in to je to. Nikoli več nobenega pogovora o tem, doma je to tabu tema. Ne vem, zakaj mi je prikrival to celo življenje, mogoče bi bila prijatelja. Ne vem tudi, če moja mama to ve, ker je bilo leto pred menoj.
Saj ni važno, ne obsojam očeta za njegova dela, ker je njegovo življenje. Vem pa, da ni nikoli plačeval zanj ali mu kakor koli pomagal, kar pa obsojam, samo kot sem rekel, ni moje življenje, jaz postavim otroka na prvo mesto, ker ni sam kriv, ker se je rodil……
Problem pa nastane sedaj, ko sem jaz doma našo hišo obnovil in zrihtal v nulo in sem na poti urejanja lastništva za hišo. Poskrbel bom za starše, kot se spodobi, čeprav so sedaj še vitalni.
Se mi je pa začelo porajati vprašanje nujnega deleža mojega polbrata, s katerim nimam stikov in bo on po bodoči smrti očeta dedič oz. nujni dedič, če dasta starša hišo prepisat name.
Ker hočem tudi jaz enkrat v prihodnosti za sabo pustiti čiste račune, urejam papirje.

Povejte mi, kako naj bom prepričan, da je Janez res moj polbrat?
Kje se vidi, da je res moj oče tudi njegov oče? Rojstni list? Lahko moj oče da poizvedbo za Janezov rojstni list?
Ne vemo, kdo je napisan za očeta, mogoče je nekdo drug, posvojen s strani drugega moškega, mogoče je napisano neznan?
Če je tako, ni potencialni dedič ne?
Kako preverit, preden sploh očeta spet povprašam po tej temi.
To bi rad vedel, da vem v katero smer grem s papirji.

lp
Gensko testiranje stane kakih 60€
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Kolegica je pred kratkim urejala takšno zadevo. Ima polbrata iz očetovega prejšnjega zakona (ki ga sicer nihče ni zanikal in je tudi priznani sin), vendar je pred investicijo v obnovo hiše, želela urediti te zadeve. Notarka ji je svetovala pogodbo o preužitku.
 

rejp

Pripravnik
26. nov 2007
39
1
8
Hvala za odgovore,

Seveda moram uredit zadeve, dokler lahko in seveda preko odvetnika.

Kakšna pa je pogodba o preužitku, se ne more spodbijat?

Polbrat je dedič samo po očetovem delu ne? Hiša pa je skupno lastništvo.

Kaj pa ko bi oče dal mami prepisat, z mamo pa uredim brez zapletov?

Kaj pa ko bi jaz očetov del odkupil?

LP
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.211
113
Čeprav razumem, bi želel dokazilo, da je/ni res polbrat?
Mislim, da je zaupanje vredno dokazilo DNA. Predlagaj pol bratu. Zanima tebe, plačaj.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Odkup je opcija seveda, ampak spet, če se stvari zaradi x razloga zalomijo in bi oče hitro po nakupu njegovega dela umrl, bi lahko pol brat zahteval nujni delež na denarju, ki si ga plačal za četov del. Tudi če samo fiktivno izvedete posel, bi to bilo mogoče oz. potem še toliko bolj, ker bi bilo evidentno, da ste izvedli posel samo zato, da ga izključite iz dediščine.
Preužitek morda res najboljše. Tu nekaj piše o tem...
 

rejp

Pripravnik
26. nov 2007
39
1
8
Odkup je opcija seveda, ampak spet, če se stvari zaradi x razloga zalomijo in bi oče hitro po nakupu njegovega dela umrl, bi lahko pol brat zahteval nujni delež na denarju, ki si ga plačal za četov del. Tudi če samo fiktivno izvedete posel, bi to bilo mogoče oz. potem še toliko bolj, ker bi bilo evidentno, da ste izvedli posel samo zato, da ga izključite iz dediščine.
Preužitek morda res najboljše. Tu nekaj piše o tem...

Ja, je pa to mešana pogodba, in se jo vseeno lahko izpodbija, če je protivrednost dajatev in storitev nesorazmerna, torej podobno, kot če bi pogodba o dosmrtnem preživljanju določala, da preživljaš nekoga z 1€ plačila, on ti pa daje za to hišo vredno recimo 100k €.

Kjer ni protivrednosti, se bo trdilo, da je darilo, darilo pa se vrača. Tako da se je za izogibati pogodbo o preužitku (dosmrtnem preživljanju?), kjer ni namena, da bi se izpolnjevale.
 

rejp

Pripravnik
26. nov 2007
39
1
8
Ja, je pa to mešana pogodba, in se jo vseeno lahko izpodbija, če je protivrednost dajatev in storitev nesorazmerna, torej podobno, kot če bi pogodba o dosmrtnem preživljanju določala, da preživljaš nekoga z 1€ plačila, on ti pa daje za to hišo vredno recimo 100k €.

Kjer ni protivrednosti, se bo trdilo, da je darilo, darilo pa se vrača. Tako da se je za izogibati pogodbo o preužitku (dosmrtnem preživljanju?), kjer ni namena, da bi se izpolnjevale.

Kaj pa ko bi oče dal mami prepisat, z mamo pa uredim brez zapletov?

Kaj pa ko bi jaz očetov del odkupil?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

rejp

Pripravnik
26. nov 2007
39
1
8
Recite mi, katera institucija pa kliče(od koga dobiš vabilo) na zapuščinsko razpravo? Morajo obstajati dokumenti, kdo je dedič. Saj če se ne podpiše očetovstva, ni dediča. Ne more mama sama vpisat očeta. če ta ne želi. Po smrti pa tudi ni mogoče dokazovati.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Recite mi, katera institucija pa kliče(od koga dobiš vabilo) na zapuščinsko razpravo? Morajo obstajati dokumenti, kdo je dedič. Saj če se ne podpiše očetovstva, ni dediča. Ne more mama sama vpisat očeta. če ta ne želi. Po smrti pa tudi ni mogoče dokazovati.
Itak se dokazuje tudi po smrti. Kako pa bi ti, če te foter ne bi hotel priznati? Vabilo dobiš s sodišča, morebitni dedič se lahko potem priglasi v postopek ali pa tudi ne, če mu ni v interesu.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Dejstvo je. da če se ti bo hotel mešat, se ti bo!
Tudi moj fotr je pokasiral nekoč za nazaj en nujni delež, ker so se nekje najdle ene daljne sestrične, od njegovega strica ki je po vojni šel v tujino...
Ni blo kaj drugega kot izplačat.

Edino kar bi bilo fer, je da se vi trije dobite na enem kosilu in se na 6 oči pomenite kaki so interesi itd...po vsej verjetnosti ga boš moral pač izplačati, razen če se pač odpove vsemu. Dajte pa rešit sedaj, da ne bodo tvoji potomci potem pokasirali...
 
Nazadnje urejeno: