Izklapljanje FID-a

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Eno laično vprašanje. Na vikendu (morje) mi je v zadnjih dveh tednih začelo metati FID ven. Se zgodi na vsake nekaj dni, prej je bilo recimo pol leta brez enega izpada. No ker je problem, ker me med tednom ni in ker predvidevam, da bi znala biti napaka nekje na vrtu, (ker je bilo precej dežja v zadnjem času) sem včeraj preden smo odšli izklopil vse varovalke ki imajo kakšno povezavo z vrtom. V glavnem, danes mi je pa zopet vrglo ven.
Lahko fid vrže ven kljub temu da sem varovalke izklopil?
 

enik14

Fizikalc
22. avg 2014
100
28
28
Imeli smo tak problem pred par leti. Problem smo imeli, ker se notranji bateriji v alarmni centrali in pri zunanji sireni v času izpada elektrike nista dodatno polnili. Ko sta se izpraznili je prišlo do sprožitve alarma, ko smo bili dalj časa na dopustu. Vzrokov nismo našli, bi pa bilo priporočljivo. Izpad fid stikala lahko nastopi že, če npr. sosed samo vključi cirkular žago ali večji mešalec za beton pri čemer hipoma preveč pade napetost. Povprašaj pri sosedih, če se kaj dogaja podobnega.
Prepričani smo bili, da v našem primeru ne gre za kaj hujšega. V elektro omarici smo zmontirali SCHRACK avtomatski fid in problem rešili. Do trenutnih izpadov je sicer še prihajalo (par sekundni izklop fida smo zaznali, ko smo bili v hiši), a je avtomatski fid dobro opravljal svojo nalogo. Cena avtomatskega fida je bila z montažo okoli 380€. Alarmi so se tudi nehali.
No, ko pa smo se dve leti nazaj priključili na javno kanalizacijo in odmontirali malo biološko čistilno napravo, smo šele takrat ugotovili, da je bila ta MBČN vzrok za izpade fid stikala. V vlažnih pogojih podzemnega dela naprave je ob določenih režimskih stopnjah delovanja prihajalo do rahlega prebijanja. MBČN je bila stalno v uporabi skoraj 12 let. Od takrat imamo popoln mir, avtomatski fid pa imamo še vedno aktiven.
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Imeli smo tak problem pred par leti. Problem smo imeli, ker se notranji bateriji v alarmni centrali in pri zunanji sireni v času izpada elektrike nista dodatno polnili. Ko sta se izpraznili je prišlo do sprožitve alarma, ko smo bili dalj časa na dopustu. Vzrokov nismo našli, bi pa bilo priporočljivo. Izpad fid stikala lahko nastopi že, če npr. sosed samo vključi cirkular žago ali večji mešalec za beton pri čemer hipoma preveč pade napetost. Povprašaj pri sosedih, če se kaj dogaja podobnega.
Prepričani smo bili, da v našem primeru ne gre za kaj hujšega. V elektro omarici smo zmontirali SCHRACK avtomatski fid in problem rešili. Do trenutnih izpadov je sicer še prihajalo (par sekundni izklop fida smo zaznali, ko smo bili v hiši), a je avtomatski fid dobro opravljal svojo nalogo. Cena avtomatskega fida je bila z montažo okoli 380€. Alarmi so se tudi nehali.
No, ko pa smo se dve leti nazaj priključili na javno kanalizacijo in odmontirali malo biološko čistilno napravo, smo šele takrat ugotovili, da je bila ta MBČN vzrok za izpade fid stikala. V vlažnih pogojih podzemnega dela naprave je ob določenih režimskih stopnjah delovanja prihajalo do rahlega prebijanja. MBČN je bila stalno v uporabi skoraj 12 let. Od takrat imamo popoln mir, avtomatski fid pa imamo še vedno aktiven.
Padec napetosti v omrežju pa res ne more biti vzrok za izklop FID stikala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: motoroki in Apollo8

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Sem prosil soseda, da mi naj nazaj vklopi. Je še slikal stanje omarice. Spodnji dve varovalki sem jaz pred odhodom preventivno odklopil. Vidim pa da mi vrže ven zgornji FID in ne spodnji, kjer so varovalke za vrt. Torej je problem znotraj, ne zunaj?
 

Priponke

  • 4A886DEE-CCDE-48AD-BB52-90CA2FBA8BF7.jpeg
    4A886DEE-CCDE-48AD-BB52-90CA2FBA8BF7.jpeg
    896,9 KB · Ogledi: 235

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.036
2.358
113
Tako kaže. Bo treba kakega električarja zraven, da malo premeri zadeve. Katere naprave pa imaš priklopljene?
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Sumim tendo. Imam občutek, da odkar je namontirana, so se začeli problemi. Je pa zvezana znotraj. Drugače kar je trenutno vklopljeno (da deluje) je hladilnik, električno talno gretje, kamera, modem in neka mala wifi/ir naprava za vklop klim na daljavo.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Med vikendom bom težko dobil električarja, bom moral enkrat med tednom dol skočit. Doma imam pa multimeter. Bi si lahko medtem s tem kaj pomagal? Verjetno bi kaj pametnega pokazalo le v deževnem vremenu? V nasprotnem primeru naslednjič zamenjam zunanjo vtičnico in čisto odklopim tendo.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.745
209
63
... Verjetno bi kaj pametnega pokazalo le v deževnem vremenu? V nasprotnem primeru naslednjič zamenjam zunanjo vtičnico in čisto odklopim tendo.

dovolj je, da se zica dotika mokre stene ... tega z multimetrom ne bos najdu ...

tenda na zunanjo vticnico je odlicna ideja ...
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Ok, še vedno se občasno pojavlja ta napaka. Preveril sem vse živo. Da malo zoožam morebitne vzroke, ali vsaka naprava lahko povzroči izklop Fida ali le tiste, ki imajo zraven ozemljitev?
 

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
505
88
28
fid "(diferencialno stikalo) deluje na principu "koliko noter toliko ven", pomeni če ne gre ven toliko kot noter, nekje teče tok zaradi napake v zemljo in se pojavi razlika (diferenca) ki povzroči izklop- je pa odvisno od občutljivosti samga stikala v mA..
potem ni nujno da je stvar ozemljena (tretji vodnik- zeleno rumen), lahko pušča na sami napajalni liniji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fly
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Ok, še vedno se občasno pojavlja ta napaka. Preveril sem vse živo. Da malo zoožam morebitne vzroke, ali vsaka naprava lahko povzroči izklop Fida ali le tiste, ki imajo zraven ozemljitev?
Praviloma FID stikalo izklopi, ko določen del el. energije steče po ozemljitvenem vodniku. Seveda tudi v primeru, če električna naprava nima ozemljitve, ima pa poškodovano izolacijo na kablu in uporabnik pride v stik z golimi žicami, ob tem pa stoji na golih vlažnih tleh ali zunaj na prostem. Če ima primerno obutev (plastika, guma), seveda ne pride do izklopa FID stikala. Moj prijatelj je imel zanimiv primer, ko je FID izklapljal popolnoma naključno - včasih trikrat na dan, včasih nekaj dni nič. Po težkih mukah (menda dva meseca iskanja) so odkrili vzrok. Ko so mojstri montirali konzole za radiator centralne kurjave, so poškodovali električni kabel v zidu. V nekem trenutku, ko je radiator dosegel določeno temperaturo in se pri tem ustrezno "raztegnil", se je vijak dotaknil poškodovane žice in FID je seveda izklopil. Ko se je radiator malce ohladil, stika ni bilo in tako naprej.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Evo danes pridem domov, zdele poskusil pogledati kamero in ostale naprave, vse nedosegljivo, spet izklopilo. Tole mi bo res živce požrlo.
Kaj pa 12v inštalcija. Imam par ledic na vrtu. Lahko morebitna? voda pri lučki 1w povzroči izklop fida?
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Trafo ni ozemljen, je 8w in ima samo fazi in nulo za priklop
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Izklopi odvečne lučke in porabnike na katere sumiš, da ugotoviš razliko.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Ok, ampak če lučke ne prižgem potem dejansko ne more biti nobenega stik od trafa dalje, ali si narobe predstavljam?
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
Eno laično vprašanje. Na vikendu (morje) mi je v zadnjih dveh tednih začelo metati FID ven. Se zgodi na vsake nekaj dni, prej je bilo recimo pol leta brez enega izpada. No ker je problem, ker me med tednom ni in ker predvidevam, da bi znala biti napaka nekje na vrtu, (ker je bilo precej dežja v zadnjem času) sem včeraj preden smo odšli izklopil vse varovalke ki imajo kakšno povezavo z vrtom. V glavnem, danes mi je pa zopet vrglo ven.
Lahko fid vrže ven kljub temu da sem varovalke izklopil?
pomoje preobremenitev... če bi bil stik bi skoz vn metalo.