Priklop indukcijskega 'šporheta

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.019
113
Če imaš trifazni priključek potem slika 2, maš enofaznega potem nebo nič z vsemi 4 platami. Na vtičnico gre 2,5 kW tista v kuhinji za štedilnik je ponavadi projektirana za 4kW. Se pravi 7 kW gre lahko samo na tri faze. To da imaš eno fazo in jo dvakrat pripelješ ti nič ne pomaga če niso varovalke za to projektirane.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
Če imaš trifazni priključek potem slika 2, maš enofaznega potem nebo nič z vsemi 4 platami. Na vtičnico gre 2,5 kW tista v kuhinji za štedilnik je ponavadi projektirana za 4kW. Se pravi 7 kW gre lahko samo na tri faze. To da imaš eno fazo in jo dvakrat pripelješ ti nič ne pomaga če niso varovalke za to projektirane.

Zakaj bi to držalo?

Če priključi dve ločeni "linji" z ločenima varovalkama (2x16A) je kot je narisano/napisano čisto OK. Jasno mora imeti potem glavno varovalko dosti močno (vsaj 32A).

Ampak te vrednosti so max. vrednosti, realno nikoli ne bodo delovali vsi 4 "induktorji" naenkrat na max. moči!
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.052
390
83
44
dolenska
Mislim, da si mel problem samo v čokoladici, ker ni bla dost zategnjena al pa svoh kabli. Moje lajično mnenje, ker sem štromar glih tolk kot župnika
grin1.gif
. Je pa res, da moreš prklopit na dve fazi šporhet, da bo delal kot more. Jaz sem ves štrom lani, ko sem se vselil, v kuhinji zamenjal. Je prišlo po tanovem 5 varovalk v kuhinjo. 2 a šporhet, eno za peč, eno za luči, eno za vtičnice, pa mi še je zyebal, ker nimam hladilnika na svoji.
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.596
67
48
Če imaš eno glavno varovalko nimaš ločenih faz .

Priključi normalno vse na 16A, seveda pa moraš paziti, da uporabljaš samo po dve kuhališči istočasno.

Pa ko dela PS in bojler, bo pečica in eno kuhališče že preveč.

Ko bo odneslo pancerko imej v imeniku kakšnega kolega štromarja, ker Elektro računa 40-50E za interventno menjavo 5E vredne varovalke.

LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Citat:
Uporabnik The_Red_Devil pravi:
Vse to imam. Glavna je 32A, to bom pa vezal na dve ločeni fazi.-

Nimaš dveh ločenih faz, pač pa dve ločeni fazni liniji (žici)! Tehnično je to razlika. Vseeno v tvojem primeru je ozko grlo od omarice do plošč in če to premostiš po dveh linijah si zmagal.
 

jansatovaurska

Pripravnik
27. sep 2011
695
0
16
Sem šel za hec pogledat kako imam sam izvedeno..


Enofazni tok , 16 amperska varovalka, priključena pa pečica in plata na istem kablu in na isti varovalki.

Dela brez problemov.. velikokrat pečica lavfa in tudi trije grelci na plati istočasno....
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.596
67
48
Hm

3 grelci + pečica:

4,5kW+2kW =6,5kW

6500W : 240V = 27A

27A > 16A ........ Ne dela !

Nekje si narobe pogledal.

LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Dela dela, pozabil je na tisti žebelj skozi varovalko ki ga je že njegov ded montiral!
grims-1.gif


Sicer pa sem omenil da tudi pri nas je tako in stvar špila, je pa res da sta samo dve plati in pečica (še vedno več kot 16A). Realno so tiste max. vrednosti dejansko max. vrednosti, vprašanje koliko da grelec realno po vklopu od sebe.
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.596
67
48
@ utiševalec :

Navajaš :
Realno so tiste max. vrednosti dejansko max. vrednosti, vprašanje koliko da grelec realno po vklopu od sebe.

Mi lahko to objasniš ?

LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Tudi pri grelci je zagonski tok večji kot pa obratovalni tok, torej se za "zagon" grelca porabi več toka kot pa med samim delovanjem grelca. Če je v specifikacijah priklopa napisano 2x16A je to max kar cel štedilnik teoretično lahko potegne brez da bi vrglo ven varovalko, ni pa to konstantna delovna moč niti ne občasna špica (bolj redek primer če se recimo vsi grelci vključijo hkrati).

Sicer pa tu niti ni to pomembno, ker govorimo o indukcijski plošči, ki nima klasičnih grelcev. Za stare železne plošče to velja, za steklokeramiko malo manj v indukcijo se pa nebi spuščal (ampak prednost indukcije je ravno ustrezna poraba energije, kar pomeni da se plošča prilagaja "loncu" in dela ustrezno z manj moči).
 

jansatovaurska

Pripravnik
27. sep 2011
695
0
16
DELA DELA...

Tukaj se vidi:

Kabel iz zida dovod

kabel gor je za plato

kabel dol je za pečico







Pa omarica z 16 A varovalkami---BREZ ŽEBLJEV!!!


 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.596
67
48
Ne bi rekel tako.
Na el. aparatih mota biti navedena delovna moč.
Morebitne zagonske špice pa itak kompenzira histereza varovalke.

LP
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
Pismo jaz sem sam pol bajte skup sklemal, pa se zdaj ne vem kaj je to cokoladica. Bog mi pomagaj
smile-1.gif
. Torej kaj je cokoladica?

Drugace pa imam 10 A avtomatsko varovalko na katero pecica in 16 A na katero je steklokeramicna, pa mi vcasih vse skupaj laufa, pa ni nikol ven zabrisalo.
Mi je pa zabrise ven v kopalnici, ko pralni stroj pere in kalorifer laufa (pac dojencka kopamo) tukaj je tudi 10 A.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Citat:
Uporabnik forgot1 pravi:
Ne bi rekel tako.
Na el. aparatih mota biti navedena delovna moč.
Morebitne zagonske špice pa itak kompenzira histereza varovalke.

LP

Kaj vem, meni noben el. grelec ne greje kot je njegova napisana moč. 2000W kalorifer porabi 1800-1900W elektrike, očitno ima večji izkoristek od 1!
grin1.gif


Skratka s temi stvarmi je tako, napisano je zaradi varnosti da ustreza max. zahtevam, dela pa še kje drugje.
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.596
67
48
Ne vem, no :
3 grelci + pečica:

4,5kW+2kW =6,5kW

6500W : 240V = 27A

27A > 16A ........ Ne dela !

Za tem stojim !

Opravi meritve, podaj dokaze, ali pač lažeš.

LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Pismo jaz sem sam pol bajte skup sklemal, pa se zdaj ne vem kaj je to cokoladica. Bog mi oonagaj
smile-1.gif
. Torej kaj je cokoladica?

Verjetno vrstna sponka, pač oblika čokoladice, pa še včasih so bile vse rjave ali črne!
grin1.gif