Priklop indukcijskega 'šporheta

Skratka, sva imela prej steklokeramično plato, ki je nehala delat in sva nabavila indukcijo.

Ko sem želel montirat indukcijo, sem videl, da je zadaj pri priklopu štedilnika v steno povsem skurjen/stopljen del čokoladice, ki je povezovala steno in šporhet in vbistvu je steklokeramika delala bp in je bil samo stik.

Ker mi je bilo seveda čudno zakaj, sem šel malo gledat štrom in vidim, da sem imel vezano na eno fazo na 16A varovalko 7,1 kw
bonk.gif


Zdej redko sva uporabljala vsa štiri kuhališča mi je bilo pa že prej čudno, da je v elektro omarici začelo kar malo brneti, če sem uporabljal npr. na polno 3 kuhačišča.

Vprašanja:

1. Zakaj ob preveliki obremenitvi ni vrglo ven varovalke?

2. Indukcija ima 7,3kw max (prej steklo 7,1kw), kakšna je varianta, da se to ponovi če vežem gor indukcijo na npr. malce močnejšo čokolado in vod z 20A varovalko (imam opcijo).

3. Indukcija ima 5 žilni kabel v steni imam 3 žilnega, v navodilih vidim, da se lahko veže tudi na 3. Je kdo to v praksi naredil?


Zdej kolikor sem gledal pomoje v steni nebi bilo placa vlečt nov kabel do omarice in tam vezat na 3 različne faze, kar sem bral po netu da je priporočljivo. Štemal ne bom, rajš prodam vse skupaj.



Pač zanima me kako imate vi vezane indukcije in kakšne so dejanske porabe. Ima še kdo tako kavbojski sistem?

Imam plato doma že 14 dni, pa si ne upam priklopit. Ko sem se vselil, sem dal v stanovanje novo omarico ipd., ampak nihče ni opazil, da so imeli že pred mano to steklokeramiko vezano na tako beden štrom.


Vem, da sem postavil nekaj retoričnih vprašanj
grin1.gif
ampak bi rad to po liniji najmanjšega odpora čim prej zrihtal. Če ne gre ne gre, bom klical štromarja, pa bo kar bo.
 

jansatovaurska

Pripravnik
27. sep 2011
695
0
16
Citat:
Uporabnik The_Red_Devil pravi:


2. Indukcija ima 7,3kw max (prej steklo 7,1kw), kakšna je varianta, da se to ponovi če vežem gor indukcijo na npr. malce močnejšo čokolado in vod z 20A varovalko (imam opcijo).
Kolikšne so "pancarke" ? Če so 20 A..ne boš nič naredil.

Trofazno napeljavo imaš?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
Najprej preveri zakaj pri obremenitvi ne meče ven varovalke.

Preveri napeljavo (debelina kablov, nazivni tok ki ga zdrži "čokoladica") ker ti nič ne pomaga 16A varovalka če se žica greje pri 10A.

Pa 7kW a to je max. moč štedilnika s pečico?! Recimo v praksi bi morali vseh 5-6 grelcev delat hkrati da bi dosegel tako moč. Pri nas doma je steklokeramika (2x) + pečica ki se večkrat rabijo hkrati pa 16A varovalka (na katero je vezan še hladilnik pa pomivalec) zdrži BP.

Če nimaš 3faz potem vežeš vse po isti in na isto varovalko, torej na 3 žice, razen če res misliš kdaj kuhat na polno (4x plata + pečica).

16A je vrh glave za štedilnik "sodobne družine", če se izkaže da ni potem bo potrebno preko druge varovalke priključit "dodatne" žice. Idealno bi bilo seveda ločene faze.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Jaz imam gorenjevo indukcijo (4 plate). Rabi pa 4 žice, dve fazi, nulo in ozemljitev.
Mi jo je najprej sodelavec (štromar) priklopil na 3 faze in jo skuril, ker je moja hotla da to izkušen štromar priklopi.
V drugo sem jo pa raje sam priklopil ane.
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Na elektro racun poglej pa nam povej kaksno imas obracunsko moc. Ali imas 1x35(25,32), ali imas 3x16(20,25). Prva opcija je enofazna, druga je trofazna. Imas pa v fletu skoraj zagotovo enofazno,sploh ce je manjse. Pancarka pa je "jansevski" izraz za glavne varovalke(pri elektru stevcu, do katerih raja nima dostopa). Moci imas pa zgoraj navedene.
 
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Najprej preveri zakaj pri obremenitvi ne meče ven varovalke.
Preveri napeljavo (debelina kablov, nazivni tok ki ga zdrži "čokoladica") ker ti nič ne pomaga 16A varovalka če se žica greje pri 10A.

Ja tukaj je lahko oboje, ker kot gledam je bilo oboje bolj bogo.Sej načeloma 3 žice bi nekako lahko do omarice potegnil (ne jaz, pač štromar)

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Pa 7kW a to je max. moč štedilnika s pečico?! Recimo v praksi bi morali vseh 5-6 grelcev delat hkrati da bi dosegel tako moč. Pri nas doma je steklokeramika (2x) + pečica ki se večkrat rabijo hkrati pa 16A varovalka (na katero je vezan še hladilnik pa pomivalec) zdrži BP.

7,3kw je max moč samo 4x indukcija. Pečica je vezana na drugo varovalko, itak pa požre max 2,1kw.

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če nimaš 3faz potem vežeš vse po isti in na isto varovalko, torej na 3 žice, razen če res misliš kdaj kuhat na polno (4x plata + pečica).

Ne, ne mislim, se še ni zgodilo prej, pa tudi ne verjamem da se kdaj bo. Sicer bi morala pa varovalka poskrbeti za svoje delo - predvidevam. (verjetno so bili res kabli v navezi z eno švoh čokolado zanič)

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
16A je vrh glave za štedilnik "sodobne družine", če se izkaže da ni potem bo potrebno preko druge varovalke priključit "dodatne" žice. Idealno bi bilo seveda ločene faze.

Ta drug del vem, prvi me je bolj zanimal. Nič, bom probal, če bo kaj zasmrdelo pač bo.
 
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Na elektro racun poglej pa nam povej kaksno imas obracunsko moc. Ali imas 1x35(25,32), ali imas 3x16(20,25). Prva opcija je enofazna, druga je trofazna. Imas pa v fletu skoraj zagotovo enofazno,sploh ce je manjse. Pancarka pa je "jansevski" izraz za glavne varovalke(pri elektru stevcu, do katerih raja nima dostopa). Moci imas pa zgoraj navedene.

Nimam nobene specifikacije pri roki, bi bilo treba počakat na račun. Imam pa nekje v spominu da je enofazen.
 
Citat:
Uporabnik The_Red_Devil pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
16A je vrh glave za štedilnik "sodobne družine", če se izkaže da ni potem bo potrebno preko druge varovalke priključit "dodatne" žice. Idealno bi bilo seveda ločene faze.

Ta drug del vem, prvi me je bolj zanimal. Nič, bom probal, če bo kaj zasmrdelo pač bo.

Oz. bom vezal štedilnik na vod kjer je zdaj pečica, ki mi deluje malo močneje. Bom dal pečico na tega prvega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
A je na isti varovalki?

Če slučajno ni potem veži plošče na ločeni varovalki (obe linji), bo še najbolj varno. Čudi me da imaš 5 žic, ponavadi imaš nulo, ozemljitev in pa dve fazi (2+2 plošče) oz. tri faze (recimo samostoječi štedilnik s pečico 2+2 plošči + pečica).

Sicer večina požarov se zgodi zaradi napake na neustrezno izvedeni napeljavi!
grims-1.gif
 
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
A je na isti varovalki?

Ne.

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če slučajno ni potem veži plošče na ločeni varovalki (obe linji), bo še najbolj varno. Čudi me da imaš 5 žic, ponavadi imaš nulo, ozemljitev in pa dve fazi (2+2 plošče) oz. tri faze (recimo samostoječi štedilnik s pečico 2+2 plošči + pečica).



Se pravi vežem faza+nula na en vod in faza+nula+zemlja? na drug vod bo to kar ok?

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sicer večina požarov se zgodi zaradi napake na neustrezno izvedeni napeljavi!
grims-1.gif

Hvala
grin1.gif
Zakaj misliš, da je še vedno v škatli.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Tole rabi dve fazi po 16A. Torej rabiš za priklop tega štedilnika dve varovalki po 16A. Nuli lahko načeloma vežeš skupaj, ker so tako ali tako po celi bajti povezane skupaj, pogoj pri tem pa je, da imaš dovolj velik presek.

Zdaj pa še o čokoladicah. Če so skurjene, je bil nekje slab stik. Grele so se zaradi slabega stika ali (manj verjetno) zardi premajhnega preseka. Sponke moraš obvezno zamenjati!!!
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
To ti je naredlo zaradi slabega spoja tistimi žicami, ki pridejo iz stene in žicami od plošče. Verjetno maš žice 2,5 kvadrat, manj ni primerno. Če je žica pletena obvezno uporabi na spojih tulce, ker izboljšajo spoj. Za spajanje pa ne uporabljal čokoladic ampak tiste prozorne spojke, na katerih gresta žici not na eni strani, če veš o čem govorim
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Zeta sponke so tisto ja.

@ red devil

Glede na to da maš možnost dati na drug vod (se pravi maš dva voda v bližini) veži kar na oba voda. Tako boš imel dve fazi in dve nuli. Pa preveri da ima vsak vod svojo varovalko. Če to ne gre pač veži na eno fazo ta močnejši vod (2,5mm kabel bi moral biti)
Pač probaš ne uporabljat vseh plošč naenkrat.