Problemi zaradi rama

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
pred časom sem za mojo mašino, staro tri leta in sledeče konfiguracije:

- procesor celeron 2,8
- 512 MB rama
- 160 GB diska
- matična plata ASRock P4V88

nabavil 1 GB transcend rama (po oznakah sodeč enak temu, 512 MB modulu, ki je že v kompu od vsega začetka). prve dva dni je računalnik menda delal prej normalno, sestra je sicer rekla, da je enkrat vrglo ven mozillo in da msn-ja ni hotel vpisati, ampak ostalo je funkcioniralo - bistveno boljša odzivnost, hitrejše delo...

skratka, v petek se je pa začelo. odprem Adobe Lightroom, delam nekaj časa, nakar mi napiše da se program zaradi napake zapira in če želim poslati poročilo o napaki (standardno obvestilo pri XP-jih, mislim, da vsi vemo, za kaj gre).

nakar je začel za večino programov javljati tovrstne napake, med drugim tudi za sistemske. sprva sem krivil Applov brskalnik Safari, katerega sem ravno poinštaliral, ga odstranim, a problemi se niso končali. nato se je prvič izklopil, se postavil nazaj ter napisal, da se je sistem po resni napaki obnovil.

nato je nekaj časa delal popolnoma normalno, dokler nisem hotel ponovno zagnati Adobe Lightrooma, katerega kot da ni...

nato se je zopet zresetiral in ponovno zagnal, s tem, da je nekaj pregledoval diske.

potem je računalnik delal popolnoma normalno, sem ga pa čez vikend pustil pri miru, saj me ni bilo doma. danes pridem domov, se hočem skonektat na net (Mobitel Itak mobilni internet) in mi javlja neke napake, MSN se sploh ni hotel vpisati, mozillo zapiral ter sistemskega Win32.

nato bolj za šalo kot zares, vzamem ven nov modul rama - in računalnik dela. normalno, brez problema, le stara počasnost je nazaj.

nato sem rekel, mogoče sem modul samo napačno vstavil in ga vstavim ponovno, zaženem in spet enaki problemi.

mi lahko prosim kdo svetuje, kaj bi lahko bilo narobe?

ker resnično bi rad imel več RAM-a, saj se občutno pozna, vendar pa kaj mi to pomaga, če stalno crkavajo programi?

lp, Dizzy
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Pojdi na memtest86.com in si potegni ISO datoteko in si jo zapeči na cd. Vtakni kupljeni ram v računalo, sistem pa zaženi iz cd-ja. Pusti, da se testira (vsaj) čez noč. Če so napake, ti jih bo skoraj 100% vrglo ven. Razmisli o sprehodu do trgovine, kjer si ram nabavil in se pripravi na teženje za zamenjavo modula.

lp
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
okej, hvala...

problem je samo v tem, da mi po večini vse možne programe meče ven, bo ta obstal in lahko naredil svoje?

tudi sam upam, da je krivo samo to - priznam, da je stara škatla, ampak dela vseeno brezproblema - no, vsaj do zdaj je...
tongue-1.gif
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Jaz bi samo še dodal, da ni nujno, da je modul pokvarjen. Lahko je tudi slot za ram. Lahko probaš vstaviti giga modul v slot, kjer imaš sedaj 512mb. Lahko je tudi, da je vse popolnoma delujoče in da sta modula (512 in 1Gb) med seboj nekompatibilna in se zato pojavljajo problemi...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
@dizzy: V vsakem primeru najprej stestiraj. Kot je že omenil mikrohard, bi se mogoče veljalo malce igrat z rami - preizkušat različne konfiguracije. Recimo - veš, da dela samo star ram. Veš, da star in nov skupaj ne gre. Kaj pa samo nov? Kaj pa samo star v drugem slotu?...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
sem študiral, ampak me je strah, da bi potem povsem odpovedalo vse skupaj, trenutno si pa ne morem privoščiti biti neoračunalničen.
smile-1.gif


sem pa poskusil nov modul vstaviti v ostale 3 proste slote, dejansko je na enem še celo dolgo zdržal brez napake... ampak je potem na hitro vse odpovedalo...
tongue-1.gif


bom jutri, ko končam s projektom naredil to - potegnil ta test dol in stestiral mašino...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Če te res preveč skrbi zaradi mašine, potem samo nesi modul nazaj v trgovino in jim obrazloži situacijo. Če so količkaj customer-friendly, potem ga bodo stestirali in če se izkaže, da je slab, tudi brez dodatnih vprašanj zamenjali.