In kako bo potem šofer vedel kdo ima prednost ‍

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
še enkrat ker vidim, da slabo bereš.
Na cesti je sneg in se črte ne vidijo. Boš gledal kake oblike so znaki od zadaj al boš na pamet ker nisi forenzik?
Maš zgornji dve sliki čisto dovolj, da razložiš kako bi jih prevozil brez, da ne gledaš drugih znakov, če je sneg na cesti.

V izrednih razmerah ali če ne veš, ne moreš zgrešiti tako, da ustaviš in pomahaš tistemu, da mu daš prednost. Sicer pa tudi v snegu so kolesnice lepo razvidne, in glavna cesta bo splužena in jasno kam pelje. Bi pa za tak primer ki si ga navedel mroal stati še štirikotni znak, kjer bi bilo razvidno da glavna cesta zavija rahlo levo in da je tista na desni stranska.

Te oznake bodo v prihodnje enostavno morale biti, ker vemo zakaj. Avtomobili imajo kamere in berejo znake, zato mora biti signalizacija nedvoumna in jasno označena.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Znak "stop" je torej bolj "strog" od znaka za odvzem prednosti.

Bullshit, preberi si prvi članek v tej temi. Glede prednosti sta enakovredna, bo pa tisti pri stop znaku, malo bolj mečkal ker se mora ustavit, in to ti lahko izkoristiš in zapelješ pred njega, ampka če zradi tega poči, je to da oni na stop znaku ni ustavil bolj slaba tolažba. Tudi zelo težko boš to dokazal in verjetno popušil.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Tisti avto s stop znakom, sploh ne sme zapeljati v križišče do belega (in se sklicevati na pravilo xyz), ker križišče ni prosto, doker beli ne zavije stran. Zgodovino znaka je povedal predavatelj, ko sem opravljal izpit za inštruktorja vožnje.
"Stop" in "nimaš prednosti" sta enako "močna".
Oba pomenita "nimaš prednosti, ptihajaš na prednostno cesto".
Razlikujeta se le v tem, kaj še moraš narediti, ko prideš do znaka. Pri stop znaku se ustaviš in popraskaš po riti, pri trikotniku pa ustaviš po potrebi in povrtaš po nosu.
Od tu naprej pa pri obeh velja enako pravilo srečanja. Torej najprej rdeči, nato beli.

Znak je šesterobe oblike in spominja na sonce, zato naši sončki verjetno mislijo, da pri takem znaku imajo prednost.
Znak je osemkotnik, ne 6 kotnik.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
V izrednih razmerah ali če ne veš, ne moreš zgrešiti tako, da ustaviš in pomahaš tistemu, da mu daš prednost. Sicer pa tudi v snegu so kolesnice lepo razvidne, in glavna cesta bo splužena in jasno kam pelje. Bi pa za tak primer ki si ga navedel mroal stati še štirikotni znak, kjer bi bilo razvidno da glavna cesta zavija rahlo levo in da je tista na desni stranska.

Stari moj kak ti bluziš ej...
Jeben znak od zadaj pogledaš in takoj veš kaka je situacija. Ne pa da daješ prednost tistemu, ki je nima ker pač neznaš malo oči pelat stran od svojega prometnega znaka. Ti zaj delaš problem iz tega kjer ga ni.
Kot je en napisal zgoraj. Otroci v 5. razredu se za kolesarski izpit naučijo, da so to trije posebni znaki in jih vedno prepoznamo tudi iz zadnje strani z razlogom.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.825
2.087
113
V izrednih razmerah ali če ne veš, ne moreš zgrešiti tako, da ustaviš in pomahaš tistemu, da mu daš prednost. Sicer pa tudi v snegu so kolesnice lepo razvidne, in glavna cesta bo splužena in jasno kam pelje. Bi pa za tak primer ki si ga navedel mroal stati še štirikotni znak, kjer bi bilo razvidno da glavna cesta zavija rahlo levo in da je tista na desni stranska.

Te oznake bodo v prihodnje enostavno morale biti, ker vemo zakaj. Avtomobili imajo kamere in berejo znake, zato mora biti signalizacija nedvoumna in jasno označena.

Se čudim, ko to berem, da nam še kar OK teče promet.. Kaj pa če kolesnice grejo iz ceste v travnik, ker je tja plug potisnil sneg, a bi ti tudi brezglavo tja zarinil?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.928
8.970
113
EU
Stop" in "nimaš prednosti" sta enako "močna".
To si podal bolj pravniško razlago o "moči"

Trikotni znak = Križišče oziroma cestni priključek, kjer ima prednost vozilo, ko vozi po prednostni cesti, oziroma glavni prometni smeri.

Šest.. khm.. osmerokotnii znak = Križišče ali mesto na cesti, kjer mora voznik ustaviti in dati prednost vozilom, ki vozijo po prednostni cest, ali vozilom ki vozijo po tirih.

Prvi znak te samo obvešča, da drugi imajo prednost. Osmerokotni pa določa kje ustaviti, in da moraš dati prednost drugimi. To ima posebej "težo" pri dajanju prednosti vozilom na tirih.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne. Vsaj po moji logiki. Praksa je pa očitno res taka.

Gonzo , kako je torej s tem? Je torej res rdeči s STOP znakom zadnji? Oz. ima beli na znaku "nimaš prednosti" prednost pred rdečim na znaku STOP ?
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Jaz imam eno hudo dilemo, pa ne vem, kako naj jo rešim.
Pri meni sta dve enakovredni cesti. Na eni piše "delaj naprej" z znakom STOP , na drugi pa "pojdi domov" z znakom prednostna cesta.
Ne vem, katero naj izberem?
Pomoč prosim!
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.725
2.353
113
Pomurje
Ne. Vsaj po moji logiki. Praksa je pa očitno res taka.

Gonzo , kako je torej s tem? Je torej res rdeči s STOP znakom zadnji? Oz. ima beli na znaku "nimaš prednosti" prednost pred rdečim na znaku STOP ?
Pa dobro no, kaj modruješ?
Pravilo srečanja mi je bilo jasno v 5. razredu pred 38 leti. Oba na stranskih cesta, tisti ki seka pot čaka.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.100
742
113
Od kdaj ideja da bi moral gledati znak na drugi strani križišča iz hrbtne strani? WTF, a sedaj moramo postati forenziki ali kaj? Boli te kita kaj ima tisti, ki vozi naproti tebi za en znak, upošteavti moraš samo znake, ki jih imaš ti pred sabo in ti morajo biti nedvoumni.
khem... ravno zaradi takih, ki niso znali prepoznati znakov iz hrbtne strani, so v tem križišču morali pod stop znake namestiti še tablice "VSE SMERI", da je res nedvoumno. si pa predstavljam Demza, v tem križišču pred namestitvijo dodatne tablice: "Joj, jaz imam STOP znak, to je najhujši možni odvzem prednosti! Bom raje malo počakal. Le zakaj tisti z moje leve ne spelje vendar?" :)
 

ViLiam

Fizikalc
11. jan 2022
211
-104
28
Pa dobro no, kaj modruješ?
Pravilo srečanja mi je bilo jasno v 5. razredu pred 38 leti. Oba na stranskih cesta, tisti ki seka pot čaka.
Pa ti si zadnji tukaj, da bi lahko pametoval. Poleg tega, da si dokazal, da si nepismen, potem nimaš šans, da bi prepoznal znake, ker to je pa že višja matematika zate. Ti nisi nikoli prilezel do 5 razreda. Najprej se nauči brati potem pa se oglašaj.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Nista bila enaka, ker je v začetku motorizacije znak "stop" bil okrogel, kot je znak za omejitev hitrosti in prepoved smeri vožnje. V Ameriki je to takrat delalo velike težave, ker niso vedeli kakšne omejitve ima nasproti prihajajoči avto. Pametni Američani so se domislili, da bi okrogli znak spremenili v šesterobega, da ga ostali udeleženci lahko "preberejo od zadaj"
Znak "stop" je torej bolj "strog" od znaka za odvzem prednosti.
Tisti avto s stop znakom, sploh ne sme zapeljati v križišče do belega (in se sklicevati na pravilo xyz), ker križišče ni prosto, doker beli ne zavije stran. Zgodovino znaka je povedal predavatelj, ko sem opravljal izpit za inštruktorja vožnje.
Znak je šesterobe oblike in spominja na sonce, zato naši sončki verjetno mislijo, da pri takem znaku imajo prednost.

Ti to resno? In ti kandidate za izpit dejansko učiš, da je STOP znak “močnejši”?

Upam, da nisi nikoli imel licence …
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Sedaj mi postaja jasno, zakaj je na naših cestah toliko manjših nesreč: ker si pravila vsak predstavlja po svoje.
Lahko kar zaključimo, ker ne bomo prišli nikamor - smo podobni desnim-levim v parlamentu. Imamo en voz, ki ga vleče vsak na svojo stran.
CASE CLOSED
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
khem... ravno zaradi takih, ki niso znali prepoznati znakov iz hrbtne strani, so v tem križišču morali pod stop znake namestiti še tablice "VSE SMERI", da je res nedvoumno. si pa predstavljam Demza, v tem križišču pred namestitvijo dodatne tablice: "Joj, jaz imam STOP znak, to je najhujši možni odvzem prednosti! Bom raje malo počakal. Le zakaj tisti z moje leve ne spelje vendar?" :)

Tisti, ki je “odobril” tako križišče, bi moral iti sedet.
Po drugi strani pa razumem zakaj je to narejeno - to je pač cena napredene vzgoje milenijcev in z-jev …

Edit: drugače pa se tako križišče legalno reši tako, da na sredino narišeš krog, na vhodnih modre okrogle znake s puščicami v krogu in mu rečeš krožišče …