In kako bo potem šofer vedel kdo ima prednost ‍

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Hanzi

Znaki se ne vidijo - kaj imaš ti in kaj ima on
Tu je pričakovana situacija ob STOP, ker se zaradi cipres (mimogrede - te ciprese lahko koga spravijo pod ciprese …) ne vidi.
In če bi oba obstala pri stop znaku in se potem, skladno s pravilo CPP premaknila na “točko vidljivosti, do nesreče najverjetneje ne bi prišlo, če pa že, pa pri zelo nizki hitrosti.

Edit: typo
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
To, da "nekateri/večina" ne pozna pravila srečanja, opažam na parkiriščih pred trgovskimi centri, v spalnih naseljih...

Tam je večja težava, ker večinoma “širina” “cest” in pomankanje signalizacije, zavede - ljudje vozijo po “občutku” (in imajo večinoma celo prav …) - kar pomeni, da je pot/cesta, ki vodi iz parkirišča “ven”, prednostna - znakov odvzem prednosti pa ni - ergo velja pravilo desnega / pravilo srečanja …
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajpace

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
] , ravno tu pravilo srečanja naj ne bi veljalo, saj ima prednost tisti, ki vozi iz stranske na prednostno. Oni rdeči ki vozi iz stranske na stransko, je zadnji, pa še STOP znak ima.
Hitro pojdi na UE in vrni izpit. Al pa malo osveži znanje CPP. Pravilo srečanja velja vedno, ko si na enakovredni cesti. Nima veze iz stranske na stransko al pa iz stranske na glavno. Oba sta na neprednostni in pred sabo imata znak, ki je enakovreden. Stop ponavadi na nepreglednem delu, za neprednostno pa na preglednem križišču. Torej razlika je samo da pri enem vedno ustaviš, pri enem pa samo če pride kak avti, ki ima glede na tvojo pot prednost.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ma hebote si trd!
Kar se znakov tiče se ni nič spremenilo.
Kar se je spremenilo je, da se je uvedlo “pravilo srečanja”, ker folku ni bilo jasno “pravilo desnega” v primeru srečanja.

Dandanes pa večini na cesti itak ni nič več jasno …

Ja, v tem je štos. In ravno to pripovedujem.

Ker v času moje avtošole se ne spomnim nobenega "pravila srečanja", to je prišlo kasneje. "Desno pravilo" je pa veljalo IZKLJUČNO v primeru križišča enakovrednih cest in nikjer drugje. Danes vidimo da je povsem drugače.

Sem takoj za to, da bi se za voznike vpeljali obdobni osvežitveni tečaji, npr. na vsakih 10 let. Ker spremembe so, ljudje pa takole hitro zastaramo.

In - ne strinjam se s teboj, da sem trd. Samo zagovarjam tisto kar so me učili, sicer bi bila zmeda na svetu-
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ma hebote si trd!
Kar se znakov tiče, se ni nič spremenilo.
Kar se je spremenilo je, da se je uvedlo “pravilo srečanja”, ker folku ni bilo jasno “pravilo desnega” v primeru srečanja.

Dandanes pa večini na cesti itak ni nič več jasno …

Desno pravilo je še vedno v uporabi, skupaj s pravilom srečanja (eno dopolnjuje drugo). Sicer pa bolj enostavnega pravila skoraj ni moč iznajti, če imaš vozilo na desni, ima prednost, pa ne glede na to, ali on tebe direktno vidi ali ne, važno je, da se ti prepričaš v tvojo desno.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Kaj je to, Moravče? Oba sta prihajala iz stranskih, vendar si mu ti križal pot? Tu bo pravilo srečanja.

Narobe si napisal, kakšno pravilo srečanja? Ravno tako, kot je on njemu križal pot, tako je tudi avto križal pot hanziju. V njunem primeru velja desno pravilo in hanzi bi ga moral spustit naprej.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Demz Si sam odgovoril …

In idi vrni izpit - nikoli niso učili, da je kateri znak več “vreden”.

Ampak jaz se dejansko spomnim enako, in ker sem vožnjo opravljal med poletnimi počitnicami, sem vmes zamenjal inštruktorja, ki je bil starejši od prvega in ta drugi mi je točno to govoril. Smo pa v EU b vistvu sami kekci, dali bi povsod stop zna in konec, tako kot je to povsod drugje v svetu in dileme več ni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.366
5.403
113
Hja... Mene je moj ucitelj v avtosoli leta 2000 ucil, to kar demz pravi. Pri stop čakaš, kot neka hierarhija znakov. Nimas prednosti ima prednost pred stopom... Po drugi strani pa je povsem vseeno a se vkljucujes na glavno, vazno s katere prides.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hitro pojdi na UE in vrni izpit. Al pa malo osveži znanje CPP. Pravilo srečanja velja vedno, ko si na enakovredni cesti. Nima veze iz stranske na stransko al pa iz stranske na glavno. Oba sta na neprednostni in pred sabo imata znak, ki je enakovreden. Stop ponavadi na nepreglednem delu, za neprednostno pa na preglednem križišču. Torej razlika je samo da pri enem vedno ustaviš, pri enem pa samo če pride kak avti, ki ima glede na tvojo pot prednost.

Zakaj bi vrnil izpit, pa ravno včeraj sem novega prinesel iz UE :p .
Ter - dobro vprašanje, od kdaj sta STOP znak in "Nimaš prednosti" enakovredna? Ker včasih nista bila.

Mater sem trd.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Tudi, če je kdaj bla hierarhija nima veze kaj je blo. Zdaj sta enakovredna in to je važno.
Mene so 2002 učili, da sta enakovredna.

Lej poglej si to
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
Hanzi

Znaki se ne vidijo - kaj imaš ti in kaj ima on
Tu je pričakovana situacija ob STOP, ker se zaradi cipres (mimogrede - te ciprese lahko koga spravijo pod ciprese …) ne vidi.
In če bi oba obstala pri stop znaku in se potem, skladno s pravilo CPP premaknila na “točko vidljivosti, do nesreče najverjetneje ne bi prišlo, če pa že, pa pri zelo nizki hitrosti.

Edit: typo
Saj prislo je pri nizki hitrosti. Jaz skoraj zagotovo ne vec kot 20(skoraj zagotovo nisem ustavil pri stop znaku, priznam) voznik avta je spelljal (ali pa zapeljal) meni v bok. S pedalo sem mu namreč naredil lukjno v odbijacu. Kot receno, ce bi jaz njemu zapeljal v blatnik ali v vrata, bi pa lepo € sli iz zepa/zavarovanja hise?
Dodajam sliko njegovega pogleda. Nabasal me je ko sem bil kak meter ali dva za.Meganom, pa bolj pri robu ceste ;)
Oba imava stop znak
 

Priponke

  • Screenshot_2022-07-06-09-05-06-539_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_2022-07-06-09-05-06-539_com.google.android.apps.maps.jpg
    1,1 MB · Ogledi: 58
  • Všeč mi je
Reactions: gr69
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, in sedaj če greš gledat na sam začetek teme, bo iz vsega skupaj mimogrede postalo kristalno jasno, da imamo zmedo. Starejši vozniki poznamo neka pravila in rutine, mlajši pa drugačne. Zmeda!
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj prislo je pri nizki hitrosti. Jaz skoraj zagotovo ne vec kot 20(skoraj zagotovo nisem ustavil pri stop znaku, priznam) voznik avta je spelljal (ali pa zapeljal) meni v bok. S pedalo sem mu namreč naredil lukjno v odbijacu. Kot receno, ce bi jaz njemu zapeljal v blatnik ali v vrata, bi pa lepo € sli iz zepa/zavarovanja hise?

S piciklom 20 - se je pa mudilo :p .
Drugače je pa tam dol odkoder ti je avto prihajal, ena bajta na koncu, ko sem jim nadstrešek naredu.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
No, in sedaj če greš gledat na sam začetek teme, bo iz vsega skupaj mimogrede postalo kristalno jasno, da imamo zmedo. Starejši vozniki poznamo neka pravila in rutine, mlajši pa drugačne. Zmeda!

V bistvu ni tako, ker obstaja v CPP tudi pravilo bontona. In pa nenapisano pravilo, ki pravi, da če nisi prepričan, počakaj. Ne enega ne drugega ne srečaš ravno pogosto, v zdajšnji dobi, ko so milenijci dobili vozniški izpit pa sploh ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony, Jabe in nacek

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Narobe si napisal, kakšno pravilo srečanja? Ravno tako, kot je on njemu križal pot, tako je tudi avto križal pot hanziju. V njunem primeru velja desno pravilo in hanzi bi ga moral spustit naprej.
znak kaže k da je križišče s 4 kraki, na terenu pa zgleda bol k cesta v ovink in dva zaporedna priključka z desne
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
S piciklom 20 - se je pa mudilo :p .
Drugače je pa tam dol odkoder ti je avto prihajal, ena bajta na koncu, ko sem jim nadstrešek naredu.
S kolesom se mudi ko gres enkrat 40+. Glede na to da sem prisel iz domzalske smeri , da ur bilo kar nekaj klanca za mano in se vec pred mano, se nisem ravno naprezal. Recimo da je slo nekje med 10 in 20. Na doticnem mestu ves da je malenkost klanca navzdol (od cerkve proti kriziscu)
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Saj prislo je pri nizki hitrosti. Jaz skoraj zagotovo ne vec kot 20(skoraj zagotovo nisem ustavil pri stop znaku, priznam) voznik avta je spelljal (ali pa zapeljal) meni v bok. S pedalo sem mu namreč naredil lukjno v odbijacu. Kot receno, ce bi jaz njemu zapeljal v blatnik ali v vrata, bi pa lepo € sli iz zepa/zavarovanja hise?
Dodajam sliko njegovega pogleda. Nabasal me je ko sem bil kak meter ali dva za.Meganom, pa bolj pri robu ceste ;)
Oba imava stop znak
če mene uprašaš - deljena krivda, oba mata stop znak, ni šans da te avto spregleda če gresta po propisima
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Kaj, zdaj naj grem na dile stare bukle iskat?
Tako so nas učili nekoč. Kako je danes, je pa tole sedaj. Kaj je bilo vmes - pa ne vem. Je pa očitno nekje vmes nastala sprememba.

Glede na to da letno navozim okoli 120 tisoč in da do danes (potrkam na les !) nisem imel sranja na cesti, sem še vedno v kondiciji. Definitivno pa nameravam reskirati en dan za Vransko, sem že tudi zmenjen s prijateljem za to. Je v vseh smereh koristno.

Jaz sem delal 10 let za tabo in so takrat učili da sta to oba znaka kjer nimaš prednosti..razlika med enim in drugim je zgolj ta da pri enem moraš (!) ustavit, pri drugem pa ne rabiš nujno. A sta med sabo enakovredna znaka -> nimaš prednosti. Torej če sta avtomobila oba na takih znakih veljajo potem naprej ostala pravila (desno pravilo, zavijanje levo (kot primer na sliki).