In kako bo potem šofer vedel kdo ima prednost ‍

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Spet bluzite. Tak kot je reko damirj so samo trije znaki takšni. Samo en je 6 kotnik, samo en je narobe obrnjnen trikotnik in samo en je "poševno" pritrjen kvadrat. Glih s tem namenom, da ga prepoznaš iz zadnje strani, ko prideš v križišče.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Boli te kita kaj ima tisti, ki vozi naproti tebi za en znak, upošteavti moraš samo znake, ki jih imaš ti pred sabo in ti morajo biti nedvoumni.
Torej kak boš vedel, če ma oni prednostno al pa enakovredno. Torej, če moreš ti njega čakat, ker je na prednostni, al je pravilo srečanja in on tebe čaka? Vse kaj ti vidiš je stop znak pri tebi. Če praviš, da drugega nerabiš gledat.

Prideš v križišče v nekih ulicah. Črt ni. Znaka nimaš. Kak veš, da si na prednostni al pa enakovrednem? Preprosto pogledaš, če vidiš znake na ostalih cestah. Če vidiš levo in desno od tebe stop si na prednostni. Če jih ne vidiš je enakovredno. ČE jih ne gledaš pokne pol pa po forumu jamraš ne?

sneg je na cesti, črt se ne vidi. Znakov pa ne gledaš, ker jih ti, ki nisi forenzik nerabiš gledat. Kak veš kdo ma prednost?
1657100277872.png

1657100306038.png
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Zgornja slika: plav, črn, rdeč --- če pa ni znaka, pol desno pravilo s tem, da se morjo "zment", kdo bo šel prvi. Nato ni več problem.
Spodnja slka: rdeč, moder

Me je pa zmotilo na zgornji sliki, da gre pravzaprav za reklamo za Mercedes, a so na sliki sam VW-ji :evil:
11.PNG
 
  • Haha
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg in Hanzi

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
No, in sedaj če greš gledat na sam začetek teme, bo iz vsega skupaj mimogrede postalo kristalno jasno, da imamo zmedo. Starejši vozniki poznamo neka pravila in rutine, mlajši pa drugačne. Zmeda!
ko sem jaz delal vozniški izpit, je bila na AC še omejitev 120km/h in vidim, da nekateri vozniki še vedno niso priklopili na novo omejitev.
 
  • Haha
Reactions: ales85

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Malo več potrpežljivosti prinese vse... Zavedat se je treba, da nobeden ni popoln, vsi delamo napake, tako da je treba predvidevat. Sem pa tja se zgodi, da ti kdo odvzame prednost zaradi napake/spregled avtomobila,.... Zato je dobro voziti malo bolj defenzivno... da ne poči ob prvi napaki...

Če je sneg, neznana cesta/mesta, pa še GPS ti zraven nabija, takrat pa pač moraš še toliko bolj paziti na okolico in voziti počasneje.

Tudi meni jo kdaj manjka: Potrpežljivost v avtu in vse bo lažje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.174
3.096
113
ko sem jaz delal vozniški izpit, je bila na AC še omejitev 120km/h in vidim, da nekateri vozniki še vedno niso priklopili na novo omejitev.
Sem tri dni nazaj prevozil dobrih 600 km po AC, nekaj od teh v A in dobil vtis, da je omejitev 110 ali celo 100km/h.
Še par mesecev nazaj sem bil drugačnega mnenja.
 

ViLiam

Fizikalc
11. jan 2022
211
-104
28
Moj pogled: Ta situacija mi je neznanka, se pa velikokrat znajdem v njej. Avtošolo sem opravljal 81. leta in takrat je bilo, da ima prednost beli, saj ima znak "Nimaš prednosti" - kar je več kot znak "STOP". Poleg tega zavija iz stranske na prednostno in tudi zato ima prednost pred rdečim, ki pelje iz stranske na stransko. Če imaš pred seboj znak "STOP", si čisto zadnji ki prevoziš križišče.

Tako smo se takrat učili. Vmes nekje sem opazil, da se je nekaj spremenilo. Po "tanovem" torej ima prednost rdeči, ki vozi naravnost, čeprav ima znak "STOP" in vozi iz stranske v stransko (?). Zato imam tu vedno težavo - pa imam teh situacij zares mnogo. Največkrat se znajdem v vlogi rdečega in me čakajo :p.

Sorry, zame je logično, da znaka "Nimaš prednosti" in "STOP" nista enakovredna. Oz. "Nimaš prednosti" ima vedno prednost pred znakom "STOP".

- Kaj pa če bi bilo brez teh znakov in bi bilo označeno samo "potek prednostne ceste" ? Zame ima v takem prednost beli.
Ima Demz čist prav. Situacija je kompleksna, če ne, sploh do te razprave ne bi prišlo.
Konec koncev sploh nima veze ali sta znaka enakovredna ali ne. in kdaj je kdo opravljal izpit. Vsaj eden, ki razmišlja z glavo in ne z nogo. Nič čudnega da je potem na cesti toliko nesreč.
"Demz; pravilo srecanja ;)
Ce imas na desni vozilo, potem ga cakas. In ker zavijas levo, "dobis" z desne vozilo."
Tako so tudi pojasnili na AVP.
V tem primeru pa je malo bolj zapletena situacija. Zato razumem sodnega izvedenca, ker razmišlja z glavo oziroma gleda na to, kako se situacija razvija v večini primerov na cesti in ne samo po pravilih. Marsikdaj imamo na cesti pravilo močnejšega in zato tudi če imaš prednost moraš včasih popustit.
Če se malo vživiš na cesto, bo po vsej verjetnosti prvi speljal v križišče beli, ker ima znak prednostna cesta in mu ni potrebno ustavljat(seveda ob predpostavki, da mimo po prednosti ne pelje nobeno vozilo) rdeči bo čakal in ker je beli potem takem že na prednostni cesti ga bo moral rdeči počakat, ker če bi se potem zaletel v njega bo kriv on, ker se je zaletel v vozilo, ki je bilo na prednostni cesti.
Seveda pa je tu odločilen tudi čas, lahko sekunde, kdo prej spelje oz. pride v križišče.
Če bi speljala oba istočasno, verjetno sploh ne bi bilo problema, oziroma skorajda ne more prit do nesreče (kot je pojasnil tudi sodni izvedenec, da take nesreče še ni obravnaval, ker preden bi beli prišel na desni pas bi bil rdeči že mimo, če pa že, pa bi bil potem kriv beli ja)
V primeru, da pripelje vozilo iz leve strani bi potemtakem verjetno prej speljal rdeči, če pa iz desne pa beli in bi bilo isto kot v prejšnem primeru.
Če bi rdeči zadel belo vozilo je kriv rdeči, če pa bi beli zadel rdeče vozilo pa bi bil kriv beli.
In o tem, kdo je bil kriv v primeru nesreče, bo odločal sodni izvedenec in ne AVP.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Torej kak boš vedel, če ma oni prednostno al pa enakovredno. Torej, če moreš ti njega čakat, ker je na prednostni, al je pravilo srečanja in on tebe čaka? Vse kaj ti vidiš je stop znak pri tebi. Če praviš, da drugega nerabiš gledat.

Prideš v križišče v nekih ulicah. Črt ni. Znaka nimaš. Kak veš, da si na prednostni al pa enakovrednem? Preprosto pogledaš, če vidiš znake na ostalih cestah. Če vidiš levo in desno od tebe stop si na prednostni. Če jih ne vidiš je enakovredno. ČE jih ne gledaš pokne pol pa po forumu jamraš ne?

sneg je na cesti, črt se ne vidi. Znakov pa ne gledaš, ker jih ti, ki nisi forenzik nerabiš gledat. Kak veš kdo ma prednost?
Poglej priponko 57397
Poglej priponko 57398
Tole sem napisal:
...ki jih imaš ti pred sabo in ti morajo biti nedvoumni.

Tele tvoje slike so pa lepo označene in nedvoumne iz vidika znakov, ki jih vidiš.
Prva slia se točno ve kam gre glavna cesta zaradi oznak cestišča na tleh.
Druga slika, če ni znaka, kjer bi bilo označeno, da glavna cesta zavija, potem je jasno kje je glavna cesta, naprej mi ni treba razlagat, ker je brezpredmetno ali ima tisti nasproti znak stop ali znak za priključek s prednostno cesto.

Prometna signalizacija mora biti urejena tako, da tudi če bi danes imeli samovozeče "Tesle" te morajo nedvoumno vedeti kaj in kako, brez predhodno naloženih zemljevidov. Če kje ni tako, je potrebno to izpostavit in uredit, pa ne zaradi Tesle, ampak zaradi človeškega faktorja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Kaj nista črn in plav v pravilu srečanja? Jaz vidim, da črn seka pot plavemu, zato po moje gre plavi pred črnim. Rdeči gre v vsakem primeru zadnji.
Ja, po zgornji sliki zgoraj sta črn in plav na prednostni cesti, v bistvu plavi ne zavija nikamor, ostaja na prednostni cesti, medtem, ko črn zavija s prednostne na stransko. Vsaj jaz si tako predstavljam situacijo na sliki ...
Če pa temu ni tako, je verjetno najbolje, da se zglasim na PP Kranj, da vrnem izpit ... :eek:
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Narobe, desno pravilo velja za vozila, ki prihajajo iz enakovrednih cest. In v tem primeru oba prihajata iz enakovrednih cest in tudi oba ima stop oznako na cestišču, hanzi pa poleg tega tudi stop znak (oznake na cestišču in prometni znaki so pa enakovredni)
oba mata stop znak.
pa če bi pršla hkrat u križišče, se sploh ne bi srečala, ker je avto zavijal desno
hans je biu že na cest ko je avto šu u križišče
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Od kdaj ideja da bi moral gledati znak na drugi strani križišča iz hrbtne strani? WTF, a sedaj moramo postati forenziki ali kaj? Boli te kita kaj ima tisti, ki vozi naproti tebi za en znak, upošteavti moraš samo znake, ki jih imaš ti pred sabo in ti morajo biti nedvoumni.
ugan butl, zakwa sta sam stop znak in znak za prednostno take oblike kot sta? :valjamse: :nigladek:
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in godfather

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113
Od kdaj ideja da bi moral gledati znak na drugi strani križišča iz hrbtne strani? WTF, a sedaj moramo postati forenziki ali kaj?
Ravno zaradi tega, da tudi TI veš, kakšen znak ima tisti "drugi", so 3 znaki drugačne oblilke, da jih prepoznaš tudi iz hrbtne strani.
Stop, nimaš prednosti in prednostna cesta.
In to (da jih prepoznaš iz hrbtne strani) so ti tudi v avto šoli povedali. To so povedali še hčerki v OŠ, ko je kolesarski izpit delala.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Bullshit.

Ja znak lahko prepoznaš iz druge smeri, če bi bil v dvomih, ampak takih dvomov enostavno ne sme biti, informacija, ki jo dobiš iz znakov na svoji strani in oznak ceste mora biti nedvoumna.

Daj primer kjer to ni res.
 
  • Wow
Reactions: godfather

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Tele tvoje slike so pa lepo označene in nedvoumne iz vidika znakov, ki jih vidiš.
Prva slia se točno ve kam gre glavna cesta zaradi oznak cestišča na tleh.
Druga slika, če ni znaka, kjer bi bilo označeno, da glavna cesta zavija, potem je jasno kje je glavna cesta, naprej mi ni treba razlagat, ker je brezpredmetno ali ima tisti nasproti znak stop ali znak za priključek s prednostno cesto.
še enkrat ker vidim, da slabo bereš.
Na cesti je sneg in se črte ne vidijo. Boš gledal kake oblike so znaki od zadaj al boš na pamet ker nisi forenzik?
Maš zgornji dve sliki čisto dovolj, da razložiš kako bi jih prevozil brez, da ne gledaš drugih znakov, če je sneg na cesti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.986
113
EU
Ne.
In še enkrat, takrat ta dva znaka nista bila enakovredna. Morda sta sedaj.

Verjamem da mi bo Vransko osvežilo nekaj situacij, saj zato tudi je.

Hanzi , ravno tu pravilo srečanja naj ne bi veljalo, saj ima prednost tisti, ki vozi iz stranske na prednostno. Oni rdeči ki vozi iz stranske na stransko, je zadnji, pa še STOP znak ima.
Nista bila enaka, ker je v začetku motorizacije znak "stop" bil okrogel, kot je znak za omejitev hitrosti in prepoved smeri vožnje. V Ameriki je to takrat delalo velike težave, ker niso vedeli kakšne omejitve ima nasproti prihajajoči avto. Pametni Američani so se domislili, da bi okrogli znak spremenili v šesterobega, da ga ostali udeleženci lahko "preberejo od zadaj"
Znak "stop" je torej bolj "strog" od znaka za odvzem prednosti.
Tisti avto s stop znakom, sploh ne sme zapeljati v križišče do belega (in se sklicevati na pravilo xyz), ker križišče ni prosto, doker beli ne zavije stran. Zgodovino znaka je povedal predavatelj, ko sem opravljal izpit za inštruktorja vožnje.
Znak je šesterobe oblike in spominja na sonce, zato naši sončki verjetno mislijo, da pri takem znaku imajo prednost.