Japajade.
Kaj imajo novodobni prišleki opraviti s tem, razen praznega nacionalističnega nabijanja po prsnem košu? Prav nič.
Potem: težava niso večje minimalne plače, ampak, da se plače kvalificiranih ipd potem ne večajo. Neverjetno, kako "ta desni" (samooklicani) vidijo moč trga povsod razen pred nosom. Če kvalificiranih delavcev manjka, ti pa dajejo odpoved, je verjetno ponujena cena tem delavcevcem prenizka. To bi se rešilo z višanjem plač, ki bi ekonomsko podlago našlo v višji dodani vrednosti.
Te pa ne bo, dokler bo cvet slovenskega podjetništva (nedvomno cel Alter, pa še Arkapovič, potem pa že zmanjka) razmišljal kot v Futuristicovi temi o vratih, kjer je alkoholik poln razumevanja do ubogega obrtnika, ki ima težave in jasno da ne more ob dogovorjeni uri, dnevu ali morda mesecu opraviti svojega dela.
TO je obrtnikovo delo, vrata so samo material. In dodana vrednost je ob takem odnosu in taki organizaciji faking nizka.
Povišanje minimalne plače praviloma nima vpliva na življenjske stroške teh delavcev, ker večina proizvodnje gre v izvoz polizdelkov, kupujejo pa ti delavci izključno stvari iz diskontov ipd, kar je vse iz uvoza. Ker za več pač nimajo. Delavci na minimalcu tudi niso veliki odjemalci storitev, spet ker jih nimajo s čim plačati.
Je pa zanimiva misel - plačajmo ljudem 100 EUR na mesec in njihova kupna moč bo eksplodirala. Že vidim novo Nobelovo nagrado za ekonomijo - če bi le MrWolf ne bil iz ene vukojebine, ampak iz spodobne angleško govoreče države, bi bila zagotovljena!
Če se podjetje na mednarodnem trgu bori samo z izkoriščanjem delavcev, je vprašanje, kako mu lahko sploh rečemo uspešno. Glede na standard življenja, ki se ga bi radi šli v Sloveniji, pač nemoreš izplačevati moldavskih in ukrajinskih plač. Če pri tem naši delavci niso boljši od onih - zakaj potem siliti s takim podjetjem tukaj? Če pa so boljši, naj se to pokaže pri višji dodani vrednosti (ki jo prinesejo boljši delavci z boljšo organiziranostjo pod boljšim vodstvom).
Se ne (višajo druge plače). Samo potem pa delavcev manjka in je halo. Ni pa to slovenska posebnost, tudi angleži so dobri v tem. Ni najboljša družba, ampak vsaj sami nismo.
Težave Američanov in njihovih oboževalcov so aksiomi:
- Prepričanje (neomajno), da bi cel svet hotel živeti kot Amerika in da samo nesposobne vlade preprečujejo ljudem tak razvoj (ameriški sistem je najboljši)
- To, da so zahodne države nemarno bogate, seveda nima nič pri tem, da si revni želijo tja (ljudje hočejo ameriški sistem).
- Neokolonializem seveda nima nobene vloge pri tem, da so zahodne države tako bogate (pač pa osebna in perdvsem podjetniška svoboda).
Ko sprejmeš te tri aksiome, je seveda logična posledica fantazija o "svetilnikih svobode" in drugo. Dejstvo pa je, da so vse te države od nastanka naprej v vojni, kar močno vpliva na njihov razvoj - tako po količini kot po smeri.