Energetska preskrba gospodinjstev

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.525
265
83
Ali vam na portalu Moj Gen-i pravilno kaže dnevno porabo?
Od 1.10 dalje imam podatke samo za 4 dni v GENI-ju. Se mi pa podatki o Skupni porabi na dan, ne ujemajo z podatkom iz Solaredga o porabi elektrike iz omrežja.

Ostali so prazni.
1728471089795.png


Za 4 dni imam pa takole...
1728471246348.png
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.886
113
Na PSS so mi rekli, osnova je izolacija in jih nisem resno jemal, pa vidim, da so imeli prav, sploh zdaj.
Povsod se to trdi, vprašanje je ali poslušaš take nasvete ali raje one, ki te prepričujejo da je že pol manj dovolj in da ni potrebe ker je BV (največkrat te prepričujejo taki 'prijatelji', ki so se sami zajebali in ne bi radi izpadli edine budale in potem še tebe prepričujejo...). Pri takih investicijah je potrebno gledati na daljši rok, vzeti večji vztrajnik -> dobo 20, 30 let ne iz danes na jutri (lep primer izven energetske učinkovitosti je naša vlada, ki gleda iz danes na jutri (gašenje požarov) kitajska vlada, ki gleda na dobro 30+ let). I če boš pogledal 20, 30 let nazaj in to preslikal naprej, ti bo jasno da se energija draži (tako kot vse ostalo) in je in bo potrebno zmanjšati porabo najprej tam, kjer so izgube največje. In to so ravno pri neizoliranem objektu....zdaj a boš kupil budno za zimo, vetrovko ali pa kratke rokave...je tvoja stvar. Ko pride zima, se bo pokazalo če si se prav odločil...a ne prva zima, ko bo mimo 10, 20 zim.

Kje imamo zdaj tiste zagovornike IR seval, kako se splačajo in kako je investicija poceni ker je energija poceni....

Z izbiro vrste ogrevanja..moje razmšljanje: Ko si na tem, da zmanjšaš potratnost objekta, takrat pogledaš kaj je v danem trenutku najbolj optimalno ter to nabaviš in nato imaš dokler zadeva drži in zdrži..spet 20, 30, 40 let -> kolikor si gledal v naprej). Nekaj časa bo tvoj izbor top, nato bo nekje vmes, malo bo vmes med dražjimi..a suma sumarum..bo verjetno tam tam z ostalimi na dolgi rok (spet teh 30 let vztrajnika). Ker če si poskrbel za zmanjšanje izgub, bojo stroški znosni in ne bo nikakršne potrebe po menjavi vira ogrevanja....ker tu je pa drug zajeb (poleg prvega, ki je da si daš premalo izolacije na stene), da vsakih par let zamenjaš vir ogrevanja, ker je v tistem trenutku tisti energent najbolj poceni...enkrat olje, pol drva, pa peleti, pa plin, pa TČ, pa IR...je smotano, če imaš visoke stroške ogrevanja (dejstvo) a z investicijo zgolj v menjavo energenta, narediš tako bulo, da je ne prineseš v doglednem času noter. Slej kot prej te v roku nekaj let spet ujame val, ko je tvoj energent najdražji..in opet iščemo drugo peč.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.525
265
83
Meni v Geni ne prikazuje točno, medtem ko na portalu moj elektro vse štima in se tudi ujema z Solaedge appom.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.552
5.735
113
Koliko ena družinska hiša tam med 150 do 180m2 porabi energije za ogrevanje? Tako na oko? Vem da je odvisno od TČ, ali je talno gretje in koliko je centimetrov izolacije. Ali mogoče, če imate za svoje hiše podatke in če podate podatek o kvadraturi.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.525
265
83
Direkten primer primerjave med portaloma GENI in MOJ ELEKTRO.

Graf je še kolikor toliko enak, medtem ko so seštevki porabe v blokih na GENI popolnoma napačni:

GENI vs MOJ ELEKTRO:
Blok 2 4,0 kWh vs 2,0 kWh
Blok 3 3,6 kWh vs 1,82 kWh
Blok 4 33,6kWh vs 18,3 kWh

GENI
1728472052722.png

MOJ ELEKTRO

1728472085677.png
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.886
113
Od 1.10 dalje imam podatke samo za 4 dni v GENI-ju. Se mi pa podatki o Skupni porabi na dan, ne ujemajo z podatkom iz Solaredga o porabi elektrike iz omrežja.

Ostali so prazni.
Poglej priponko 93344

Za 4 dni imam pa takole...
Poglej priponko 93346

Saj poraba kot taka niti ni toliko pomembna...pomembne bojo špice v posameznih blokih. Sploh pri TČ.jevkah (kdor se greje z njimi), ko bojo le te grele sanitarno vodo - ko nažgejo moč na polno. Pri uporabi talnega v kombinaciji s TČ ni smelo biti problema.
December bo postal zanimiv za opazovanje, predvsem pa božično novoletni prazniki...tu bo striženja ovac na polno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.535
6.277
113
Tole kompliciranje mene ne zanima.
Pa bi te žihr... Ravno zaradi tega:
Mene zanima samo, koliko bom placal za presezek in to je to, to zanima tudi 99% ostalih ljudi.

Ker kakor si se ti lotil, bos placeval več. Kaka 100x prekoračitev?! Prvo leto bo strosek vsake prekoracitve nic, naslednje leto bos imel dolocene ČB višje, ce bos 100x/leto prekoracil. 1kW 1.ČB je pa 3,6 evra (plus ddv). 2. je recimo tudi se mal za ahtat, od 3ga dalje pa samo šopaj... Ker se ti ne da "komplicirat", ceprav pravilni izraz je razumeti ali dopovedat, bos pac colal... Takle bit je luksuz, ki se placa...

tudi ne more ti bit vseeno, ce TC laufa na tricetrt moci, na pol ali na cetrt, ze zaradi same obrabe komponent. Sam imam sicer verjamem da ne cheapshit tc, Adapt od Kronoterma, in dela od release date dalje (5 let) BP, ampak vsekakor bi v izolirani hisi delala z nizjo mocjo.

Seveda ni čipšit. Če je bil cilj smotrnost, so to prec vrzeni jurji. Jakost - je vseeno/ni vseeno, na koliko pa laufajo podhranjene? Ali ugibas? Ce pustis, da dela po svoji pameti, ne pa da uporabnik misli, da nadmudrit sistem pri prihranku 10€/mesec, da res prej crkne vse skup in se potem o jurjih menimo? Jaz vem, namreč , ker imam tako, ker sem tole brezvezarije pa res s toslom kupovala, drugo ni važno bilo. Ce bos zdaj s ČBji not prinašal, bos notri prinesel ob sv. Nikoli.

Koliko ena družinska hiša tam med 150 do 180m2 porabi energije za ogrevanje? Tako na oko? Vem da je odvisno od TČ, ali je talno gretje in koliko je centimetrov izolacije. Ali mogoče, če imate za svoje hiše podatke in če podate podatek o kvadraturi.
Nasa je sicer malo bolj varcna od vecine, je pa tudi kar nekaj vecja od vecine, pa recimo, da se pokrije...
Za ogrevanje te bajte je šlo lani nekaj pod 2000kWh, od tega je šopal grelec skoraj 600kWh. Pa naj... Dela pa to praviloma ponoči (popolnoma vseeno za ČB) ali med defrosti, ki so seveda krajsi od 15min, kot se povpreci za dolocanje ČB.


To rečeno, ce sem prej za 3x25A placevala 18,5€, bom zdaj glede na ČB upoštevajoč lanske spice placevala 17,5€/mesec povprecno.

Zdaj pa - koliko vec naj bi dala za vecjo TČ, da grelca ne bi rabila? 2k€ za tako kot imam jaz, še kakega jurčka zraven, če ne bi bila čipšit. Ne vem, kam naj nabijem ČB, da tole razliko pokrijem.