Energetska preskrba gospodinjstev

sass

Guru
1. sep 2007
5.180
823
113
btw, koliko denarja gre za vzdrževanje/širjenje omrežje ? Ker ne moreš najprej spodbujati nakup EV in tč, nato pa presenečeno ugotavljati, da je omrežje na ravni Somalije.To so vedeli že prej.
kakih 5 milijard bo šlo za razvoj omrežja v naslednjih 10 letih:
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Andrejane

Zelenc'
28. jan 2023
8
3
3
Javno pismo in opozorilo državi: Nedopustno obremenjevanje državljanov
Država,
v imenu državljanov in vseh tistih, ki se vsakodnevno srečujejo z naraščajočimi stroški življenja, se obračamo na vas z odločnim protestom proti nedopustnemu obremenjevanju, ki ga povzroča naraščajoča poraba električne energije v javnem sektorju. V dobi, ko se digitalizacija javnih storitev hitro širi, postaja jasno, da je nujno zagotoviti, da enaka pravila veljajo za vse, ne le za posameznike, temveč tudi za javne institucije in podjetja v državni lasti. Vzpostavitev poštenega in pravičnega sistema je ključna za ohranjanje zaupanja v vlado in njene institucije.
Ne moremo več tolerirati situacije, kjer se od državljanov pričakuje varčevanje z energijo in prilagajanje naraščajočim stroškom, medtem ko javni sektor deluje brez omejitev in z manjšo odgovornostjo. Pričakujemo, da se dosledno spoštujejo enaka pravila in tarife za vse uporabnike električne energije. To ni le vprašanje pravičnosti, temveč temeljni del odgovornega upravljanja z viri in obvladovanja energetske politike v naši državi. Digitalna Slovenija se ne more graditi na ramenih obremenjenih državljanov, ki že tako trpijo zaradi visokih stroškov življenja.
Zavračamo idejo, da smo mi, državljani, tisti, ki bomo plačevali račune za vašo potratno digitalizacijo. Sprašujemo se, kdo v resnici plačuje za vzdrževanje digitalne infrastrukture, ki jo upravlja javni sektor? Ali so evropska sredstva, ki so bila namenjena digitalizaciji, pokrila le nakup opreme, ali pa so bila sredstva zasnovana tudi za pokrivanje operativnih stroškov? Jasno je, da evropska sredstva ne smejo postati izgovor za prenašanje bremen na državljane, ko gre za nenehne stroške delovanja umetne inteligence in vseh državnih naprav.
Javni sektor, kot največji porabnik električne energije, mora prevzeti odgovornost za svojo porabo. Ni dovolj, da zgolj izvajamo digitalizacijo in s tem povečujemo energetsko intenzivnost, ne da bi razmišljali o posledicah. Javni sektor mora delovati kot vodja in zgled drugim. Zato morajo javne institucije, organizacije in podjetja v državni lasti delovati v skladu s pravili, ki jih nalagajo regulative za vse uporabnike električne energije. Enake tarife, pogoji in obveznosti, ki veljajo za državljane, morajo biti enako dosledno uveljavljeni tudi v javnem sektorju. To vključuje povečanje energetske učinkovitosti, uporabo obnovljivih virov in dosledno upoštevanje ukrepov varčevanja z energijo.
Zavedamo se, da so ukrepi za zmanjšanje porabe energije nujni, vendar zahtevamo, da se ti ukrepi enako strogo uporabljajo za javne institucije. Ne moremo več dovoliti, da se javni sektor obravnava kot privilegiran in izven pravil, ki veljajo za preostale dele družbe. Kdo preverja to skladnost? Kdo nadzira, da se enaka pravila dosledno uveljavljajo? Odgovornost za to mora ležati na vladi, ki mora vzpostaviti jasne mehanizme nadzora in sankcij za neupoštevanje pravil.
Smo skupnost, ki stremi k pravičnosti in odgovornosti. Naša družba mora delovati na podlagi enakih načel za vse njene člane. Ne moremo se strinjati s tem, da se enaka pravila in tarife za energijo ne uveljavljajo dosledno za vse. Javni sektor se mora zavedati svoje vloge in prevzeti odgovornost za svoj vpliv na okolje in gospodarstvo. Naša prihodnost je v vaših rokah, in prepričani smo, da lahko z enotnim delovanjem zgradimo pravičnejšo družbo, v kateri se vsi počutimo enako odgovorne.
Zato pozivamo vlado, da sprejme takojšnje ukrepe za zagotovitev enakih pravil za vse in da se odgovorno loti vprašanja porabe energije v javnem sektorju. Vse javne institucije morajo dosledno upoštevati enake standarde, kot jih zahtevamo od državljanov. Naša skupnost si zasluži pravično in trajnostno prihodnost, v kateri se vsi občutimo enako odgovorne za varčevanje z energijo in ohranjanje naših virov. Poudarjamo, da ne bomo mirno gledali na nadaljnje obremenjevanje državljanov in nepravično obravnavo javnega sektorja. Državljani smo z odločnim ne za plačevanje računov vašega potratnega digitalnega opremljanja in porabe!
https://dihslovenia.si/catalog
Mihael Bellis
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.551
5.734
113
Tole je skregano z vso logiko. Kakšno varčevanje z el. energijo???? Če pa nas silijo v električne avte in toplotne črpalke. Vse ostalo je fej in fuj. Silijo nas!!! In potem pride iz tega še zgodba o varčevanju. WTF... Temu se reče, "jebe lud zbunjenog".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.900
9.574
113
V bistvu se gre za varčevanje z energijo. Če gledaš realno je poraba energije pri toplotni črpalki ali EVju za enako delo manjša, ker so bolj učinkovite.
Težava pa je, da bi morala temu prehodu slediti tudi proizvodnja električne energije in distribucijsko omrežje. Tukaj se pa potem zadeva začne lomiti.
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
KSZ

Pozabljamo, da sta SE in TČ dejansko varčni zadevi, V KOLIKOR ima hiša toplotno izolacijo in slednja bi morala biti pogoj za pridobitev subvencije prvih dveh.

Mi nimamo toplotne in TČ porabi 10 MW letno, namesto 4 ali 5.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.885
113
Problem je v tem ker se zadnjih nekaj deset let ni ničesar (vsaj ne konkretnega) delalo na nivoju pridobivanja in transporta energije. Vse kar bi se lahko investiralo je končalo in še vedno konča v žepih teh, ki so na vodilnih položajih (požrtni so nenormalno) in milijoni odtekajo iz leta v leto.
Nato pride realnost, ko se ugotovi, da omrežje ni ustrezno, kapacitet ni...ja šment no.....poraba pa iz leta v leto raste.
Kaj zdaj? Denar pokraden, torej ni bilo investicij, (tudi prihodnji denar bo pokraden, torej tudi ne bo investicij), če si zafural 30 let, enostavno več ne moreš ničesar (vsaj ne na kratek rok in ne z malimi sredstvi), torej obremeniš rajo s ceno in jim zakažeš varčevanje. To najlaže narediš, ko že imaš že polne žepe, da se greš še malo politike ...tak...za hobi, za štos vzameš kot izziv...in sprejemaš zakone, uredbe, ki bojo zregulirale te zadeve.

Smo že tam tam kot v bivši jugi, kjer se je stalno umetno ustvarjala kriza...in folk ni razmišljal kako smo dejansko v ku... ampak si bil vesel da si prišel do praška (na katerega si čakal v vrsti), da si prišel do bonov za bencin in se vozil tisti teden, ko je bila tvoja parna ali neparna številka na vrsti. Zdaj so akterji isti (potomci njih, le da se te grejo igre brez meja s požrtnostjo na denar) in sistem deluje dalje... tako bomo zdaj razmišljali kdaj prati cote in posodo, kdaj kuhat in kdaj vklopit gretje, da ne bomo kasirali penalov in bomo vsi hepi, če jih ne bomo dobili (pa ne bo treba razmišljat kako v ku... smo zopet in spet).

Na zahodu nič novega.
(v jugi tudi ne).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.490
9.415
113
A veš da popolnoma enake zadeve razlaga za obljubljeno deželo Žermani mož od sestrične, tak čistokrvni nemec.
Lohk si misliš, kok je tud srečen, ker je mogu iz dizelskega enoprostorca na bencinski mlinček....
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
926
119
43
KSZ

Pozabljamo, da sta SE in TČ dejansko varčni zadevi, V KOLIKOR ima hiša toplotno izolacijo in slednja bi morala biti pogoj za pridobitev subvencije prvih dveh.

Mi nimamo toplotne in TČ porabi 10 MW letno, namesto 4 ali 5.

Ker imate velike toplotne izgube (slabo izolirana hiša), za visoko porabo kriviš vir toplote??
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.826
654
113
Ti mi povej, kako si prišel na to:
"sta SE in TČ dejansko varčni zadevi, V KOLIKOR ima hiša toplotno izolacijo"

Zakaj nista varčni (v primerjavi z drugimi viri toplote), če je poraba velika?
Mislim da je primernejša beseda tukaj "učinkovitejši". Ker na dolgi rok boš največ privarčeval z dodajanjem izolacije ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.534
6.277
113
V bistvu se ob manjku toplotne izolacije TČ bistveno bolj splaca. Absolutno gledano, relativno je pa isto. Pa govorim o kWh-jih, ne evrih.
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
Ti mi povej, kako si prišel na to:
"sta SE in TČ dejansko varčni zadevi, V KOLIKOR ima hiša toplotno izolacijo"

Zakaj nista varčni (v primerjavi z drugimi viri toplote), če je poraba velika?
Varčni za tvoj tošl.

Nic ne pomagata, ce nimas izolacije, kot se zdaj po novem vidi.

Do zdaj vse ok, super, ne placujes "nic"... zdaj pa brez izolacije qrac pomenita, ker bos presegel mejo.
+ meje so zaradi delovanja TC v visji prestavi postavljene na 12 kw, namesto na 4, 5 ali 6 in posledicno bo visji znesek an poloznici.

Tako da ja, izolacija je po golobu must-have pri zrak-voda TCjki.