Energetska preskrba gospodinjstev

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Prosim če lahko tukaj nadaljujemo debato o energiji in porabi le-te... :zmaga:
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Tole je sigurno dobra kost za glodat:
(Sem dal že v temi o SE, ampak bolj sem paše).

Slovenski trgovci z elektriko so to pravočasno zakupili po nizkih cenah. Danes imamo v povprečju na položnicah znesek okrog 55 evrov na MWh.
...
Moja ocena je, da se te pogodbe za nazaj iztečejo (pa bom malo podaljšal) konec tretjega kvartala letošnjega leta. In potem bodo morali zakupiti na novo.
...
Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 nekje od 350 do 400 evrov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tofsy

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Ja. Jaz sem vesel, da sem še pravočasno (čerpav s težkim sercem :jok: ) odcolal €€€ za SE na strehi.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
287
132
43
Hiša 300m2, 2 gospodinjstvi, 3x20A priključek... Tudi pri nas je poraba narastla, predvsem na račun ogrevanja, čeprav v zadnjih 15 letih:
- je šel sušilec iz 3kW moči na tam 800W (TČ)
- ogrevanje vode 3kW grelcem v NT je sedaj nadomestila TČ, torej nekje 3x manjša poraba
- sesalci iz tipičnih 2kW na 800W
- vse žarnice iz tipičnih 40-60W na LED 3-8W.
- novi zamrzovalniki in hladilniki so prepolovili porabo, predvsem na račun več izolacije...

Ampak:
- iz peči na kurilca smo šli na 9kW TČ (brez dodatnih grelcev), max odjem je bil tam okoli 3,2kW, poraba nekje 4000 kWh letno.
- kuhanje na plin je nadomestila indukcija, dejansko ima zadeva 7,2kW priključno moč, a je omejena na 4kW. Bistveno je, da lahko boost funkcija deluje s 3,8kW, kar se pogosto uporablja.
- letos se je dodala še druga klima, v mansardi pa že ena 13 let opravlja svoje delo. Pač jst osebno se ne strinjam s tem, da gre brez klime. Odvisno je od človeka kako prenaša vročino in vlago. Tudi novogradnje s super izolacijo me v vročini ne prepričajo. Mogoče s senčenjem in pametnim zračenjem ponoči (če se dejansko shladi) zadržiš temperaturo na 26, a vlaga ti hitro skoči proti 70% in to je že zame preveč za ugodje.

Rezerve so še, vsekakor, npr plazma TV pokuri svojih 250W, prižgana pa v povprečju 4 ure na dan. A v splošnem smo zadovoljni s porabo. Na štrom imamo praktično vse kar je možno, a letno porabimo za cca 900€ štroma (9 MWh), kar je za celotno porabo hiše z ogrevanjem vred zelo ok se mi zdi.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 nekje od 350 do 400 evrov.

Najvišja položnica 140 € sredi zime (vsa energetska poraba ekskluzivno na elektriko, ni drugih virov energije). Če se cene povišajo na faktor 2, bo položnica 280 €, sicer ne bom vesel, ne bomo pa lačni zaradi tega.

Če pa bo dejansko faktor 3,5 pa to znese 490 €/mesec, kar pa bo pa že konkretna cifra.

Edina realna opcija za zniževanje stroškov je gretje na drva (predpriprava za kamin v dnevni je - dimnik in dovod zraka, vse zablindirano trenutno).
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
287
132
43
@ales85: Ja vse navedeno, zadnjih 12 položnic je 900€, je pa res da smo imeli 3 mesece letos omrežnine in par drugih postavk 0. Če bi bilo leto brez tega, bi bil letni znesek 1000€.

"Če pa bo dejansko faktor 3,5 pa to znese 490 €/mesec, kar pa bo pa že konkretna cifra."
Tista izjava je bila vzeta iz konteksta, da je bolj šokantna in primerna za kake naslove in klike. Celotna izjava gre takole:

"Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 nekje 350-400 evrov. Če pa upoštevamo stroškovne cene slovenske proizvodnje, ki vključuje zamortizirane elektrarne (cenovno odskakuje TEŠ), bi prišli za gospodinjstva (ne za industrijo) na 30-50% cene."

Torej za gospodinjstva se sicer predvideva podražitev, a ta bo daleč od 3,5x (pomoje max 50%), saj ima sreča Slovenija kar nekaj svojih kapacitet za proizvodnjo štroma in štrom je le osnovna dobrina in država ima in mora imeti vpliv na končne cene. In to se je tudi izkazalo do sedaj in se bo še v prihodnosti. Golob ne bo dovolil 350% višanja, pomoje niti 50% ne... Energetska podjetja imajo super dobičke, so sektor z najvišjimi plačami , tu so še ogromne rezerve. Ko vsem gospodinjtvem zlahka več kot razpoloviš račune za 3 mesece brez posebnih posledic, potem vidiš kakšne rezerve še imamo... Poleg tega se vseeno predvideva, da je ta situacija z absurdnimi cenami začasna in se bo uredila v parih letih.

Pa govorimo še vedno o podražitvi energije/energentov, ki na končnem računu predstavlja tam 50%, ostalo so omrežnina in druge dajatve, tako da položnice pač ne bodo šle 350% gor, ste lahko prepričani. Lepota štroma je ravno v tem, da nisi odvisen od enega energenta, lahko gre plin gor 400%, a voda še vedno teče za isto ceno, NEK še vedno daje štrom za 3cente/kWh, ok le teš je umetno problematičen s vidika emisijskih kuponov, a point ostaja, da le nisi 100% odvisen od enega vira. Res tudi 100% neodvisen nisi, a se nihanja vseeno da ublažiti...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
Hiša na sončni lokaciji, izolirana, starejšega letnika. Ogrevam 2/3 nadstropji. Zares eno gospodinjstvo (1x pralni, pomivalni, sušilni, indukcija, pečica)

Naša poraba:
Elektrika 07.2020 - 06.2021 = 7.1 MWh.
Plin 05.21 - 04.22 = 19.500 kWh

Z julijem 2021 sem prešel na SE. Na strehi 13,35 kW. Julij 2021 - danes - pridelal 15.6 MW
Lani 7,9 MW, porabil 3.3 MW
Letos 7,6 MW, porabil 3 MW

Prostora za prihranke je prcej - vem....
"Iščem" TČ (tako proizvajalca/izvajalca, kot tudi €), da se "znebim" plina
 
Nazadnje urejeno:

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
@ales85: Ja vse navedeno, zadnjih 12 položnic je 900€, je pa res da smo imeli 3 mesece letos omrežnine in par drugih postavk 0. Če bi bilo leto brez tega, bi bil letni znesek 1000€.
Koliko pa izolacije? Ker za enega vem, podobno velika hiša, ampak ne vem koliko izolacije, očitno ne preveč, je še v maju plačal €400 elektrike s TČ...
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
287
132
43
Pod streho 20-30cm, fasada 5cm stiropor. Pri štromu je pomembno pri katerem ponudniku si in na kateri tarifi, lahko konkretno preplačaš, verjetno je to vzrok za visoke položnice.Jst sem zvest geni in še na starem ceniku za TČ, med tem ko je večina ponudnikov štrom že dosti podražila...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
@ales85: Ja vse navedeno, zadnjih 12 položnic je 900€, je pa res da smo imeli 3 mesece letos omrežnine in par drugih postavk 0. Če bi bilo leto brez tega, bi bil letni znesek 1000€.

"Če pa bo dejansko faktor 3,5 pa to znese 490 €/mesec, kar pa bo pa že konkretna cifra."
Tista izjava je bila vzeta iz konteksta, da je bolj šokantna in primerna za kake naslove in klike. Celotna izjava gre takole:

"Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 nekje 350-400 evrov. Če pa upoštevamo stroškovne cene slovenske proizvodnje, ki vključuje zamortizirane elektrarne (cenovno odskakuje TEŠ), bi prišli za gospodinjstva (ne za industrijo) na 30-50% cene."

Torej za gospodinjstva se sicer predvideva podražitev, a ta bo daleč od 3,5x (pomoje max 50%), saj ima sreča Slovenija kar nekaj svojih kapacitet za proizvodnjo štroma in štrom je le osnovna dobrina in država ima in mora imeti vpliv na končne cene. In to se je tudi izkazalo do sedaj in se bo še v prihodnosti. Golob ne bo dovolil 350% višanja, pomoje niti 50% ne... Energetska podjetja imajo super dobičke, so sektor z najvišjimi plačami , tu so še ogromne rezerve. Ko vsem gospodinjtvem zlahka več kot razpoloviš račune za 3 mesece brez posebnih posledic, potem vidiš kakšne rezerve še imamo... Poleg tega se vseeno predvideva, da je ta situacija z absurdnimi cenami začasna in se bo uredila v parih letih.

Pa govorimo še vedno o podražitvi energije/energentov, ki na končnem računu predstavlja tam 50%, ostalo so omrežnina in druge dajatve, tako da položnice pač ne bodo šle 350% gor, ste lahko prepričani. Lepota štroma je ravno v tem, da nisi odvisen od enega energenta, lahko gre plin gor 400%, a voda še vedno teče za isto ceno, NEK še vedno daje štrom za 3cente/kWh, ok le teš je umetno problematičen s vidika emisijskih kuponov, a point ostaja, da le nisi 100% odvisen od enega vira. Res tudi 100% neodvisen nisi, a se nihanja vseeno da ublažiti...
Res je bilo malo iz konteksta samo povedaj je pa tudi tole... (ni citat, je povzeto iz odgovorov)
Država lahko do neke mere "subvencionira" elektriko za gospodinjstva, samo za industrijo je pa ne bo mogla.
In če se bo industriji cena elektrike povečala za 3x bo veliko podjetij propadlo.
In če bo imel Janez še vedno "samo" 100€ elektike ampak bo pa hkrati ostal brez službe potem ni ravno na boljšem...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in ales85

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Pod streho 20-30cm, fasada 5cm stiropor. Pri štromu je pomembno pri katerem ponudniku si in na kateri tarifi, lahko konkretno preplačaš, verjetno je to vzrok za visoke položnice.Jst sem zvest geni in še na starem ceniku za TČ, med tem ko je večina ponudnikov štrom že dosti podražila...
Ne rečem, da ne verjamem, ampak se mi zdi neverjetno, s samo 5cm izolacije, za tako veliko hišo. Ampak če toliko plačaš...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

first1

Fizikalc
19. mar 2018
287
132
43
ales85 : ja, takšni so računi, mogoče mi pa števec kaj laže v minus. Ogreva se sicer le 200m2 (ne 300m2),pa še to na 21-22 stopinj...

@futuristic
Ja če se pri nas začnejo podjetja zapirati zaradi visokih cen štroma, bo imelo veliko Janezov probleme, tudi taki z domačo sončnico na strehi. Ta tema je sicer o gospodinjstvih, ampak ja razumem, da je cena štroma širši problem. Upajmo, da se cena spusti v nekaj letih, če trg normalno deluje se bi morala. Mahinacije s emisijskimi kuponi, služenje na račun teh ne bo pomagalo k normalizaciji cen. TEŠ je sicer bil zgrešena investicija, tole s subvencioniranimi SE je čist ok strategija, tudi kake sončne skupnosti so ok, SE tam do max 30% vsega štroma se še nekako da vključiti v sistem (se pač takrat manj premoga kuri) + še kaka hidro elektrarna, pa seveda ultimativno NEK2. Slednja me skrbi, kdo jo bo gradil (no zdej vemo, kdo je ne bo), kakšna bo končna cena in kako dolgo se bo vlekla gradnja. Rožnato pa res ne kaže za prihodnost cen štroma, zelo bo pomembno, kake poteze bomo vlekli in mogoče bo res več odvisno od sreče, kot od znanja, še bolj verjetno pa od obojega.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.795
113
Prosim če lahko tukaj nadaljujemo debato o energiji in porabi le-te... :zmaga:


Za moje pojme bi lahko pri el. energiji država poskrbela, da le ta ne bi šla pretirano v nebo, ker za zdaj je še dobršnji del el. gospodarstva vključno z distrubuterji v državni lasti (kljub temu, da jenaš novi premje delal na tem, da bi privatizirali to 'skupno dobro') in bi lahko za del el. energije, ki ga sami ustvarimo držali cene v nekih okvirjih (recimo da sledi višanje cene inflaciji) - z razliko do energije, ki smo jo primorani kupovati na trgu po pač tržnih cenah (ta del je potrebno vkalkulirat).
Ni potrebe po višanju cen kar tako 'ker vsi dražijo' razen izčistega koristoljubja in večanja dobičkov.

Glede nas porabnikov...in moje osebno mnenje (ki je že dolga leta enako - govorim predvsem za samostojne objekte) je tako, da mora vsak posameznik zase gledati kako zmanšati porabo (in posledično odvisnost od drugih) na minimum...ne pa, kar dela večina (običjano ker je zavedena), da skače iz enega energenta na drugega, ker je v tistem trenutku pač cenejši od drugega...to špila, dokler se ne zgodi to, kar se je zgodilo zdaj.

Kje so zdaj tisti, ki so promovirali direktno ogrevanje na el. energijo (z el. pečmi, s sevali)..ker je elektrika poceni in se ne splača investirat v TČ? Zdaj bojo tiho...tisti, ki so nasedli puhlicam, bojo naslednjo zimo pošteno gagali. Kje so energetičarji, ki so forsirali uporabo plina preko vseh meja? Jaz sem že 10 let nazaj ob prenovi rekel, da ne želim biti pozimi v največjem mrazu, direktno odvisen od Rusov. Zato nisem šel na plin (čeprav imam priključek na hiši).

A spet..to so zdaj načini ogrevanja..bistveno pa je, da imaš ti potrebe čim manjše..in tu je glavna (bila in bo, zdaj pa sploh super pomembna) izolacija objekta...tu se izgublja največ energije...in tu so ljudje zanemarjali bistvo..raje menjat peč za trenutno cenejši energent kot dati (sicer dvojni znesek) za zmanjšanje izgub...ki pa se bo (investicija v izolacijo) tako ali tako čez leta odplačala. Pa če se je do zdaj 'počasi' se bo v prihajajoči draginji v trenutku.

Poleg tega moraš imeti v hiši vedno nekje za 'zalogi' neko peč, pečko, kamin, gašperček... , ki dela na drva. Na dolgi rok bo vedno prišlo prav. In ja...na take zadeve je treba misliti, ko se cedita med in mleko, ker lepo nikoli ne traje v nedogled (kot tudi slabo ne bo). Zato bo modri človek vedno razmišljal tudi o morebitnih slabih časih in bo pripravil teren, da če in (bolj) ko se zgodijo, da bo lahko preživel. In potem ni potrebe po paničarjenju, ker veš da si se pripravil na to (ne da si pričakoval, a če se vseeno zgodi...boš nekako splejal).

Naša hiša ima na letni ravni strošek za ogrevanje cca. 350 Evrov (vključeno ogrevanje sanitarne vode)..200 m2...tudi če bi šla cena končne energije za faktor 3 gor, bomo speljali. Zdaj koliko porabimo letno el. energije bi moral pogledat (ker mesečno popisujemo)...vem pa, da imamo v najdražjem mesecu (januarju) nižjo položnico od sodelavke, ki živi v neizolirani hiši, se ogreva na plin (prav tako dve gospodinsjtvi) nižjo porabo od nje. s tem da pri nas preko poletja pade strošek elektrike (in poraba) na 35 EUR mesečno, ker že sami po sebi nismo potrtrani (plus na strehi so kolektorji za sanitarno vodo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in futuristic

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Sam poznam kar nekaj ljudi, ki so v novogradnji šli v el. peč, češ da se za TČ investicija ne povrne :bonk:
In taki že sedaj plačujejo ~200-300€ elektrike v času kurilne sezone, kako bo šele po podražitvah...

Še dobro da sem sam šel v drugo skrajnost :p
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Če lahko kdo deli z nami koliko kWh porabi za ogrevanje sanitarne vode s TČ bi bil res vesel.
Mi (4 članska družina) porabimo za sanitarano vodo cca 9kWh dnevno, torej okoli 270kWh mesečno.

Sumim, da k temu precej prispeva tudi obtočna črpalka ker stem, ko šiba vodo po hiši, se ta voda ohlaja in jo je potrebno pogosteje dogrevati, kot če bi samo stala v bojlerju (ki je del notranje enote TČ).

Na vseh 4 fazah TČ imam merilce porabe in na vseh ceveh TČ imam toplotne senzorje, ker me zanima če se da kaj zoptimizairati:
1653985815046.png

1653985962960.png