Covid-19 Covid-19 in zmedeni starši/šolarji/uČiteLji

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.689
553
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
Od kje ti ti podatki? A se spet meša PCR in HAT v ločene jedi? Po uradnih EU evidencah ima Bolgarija 4162, Slovenija 9874 in Danska 13474 testov na 100k prebivalcev za prejšnji teden (nemčija ima recimo samo 1070). Podatki za ta teden še niso objavljeni, bodo pa danes ali jutri. Slovenija od pomladi še nikoli ni imela pod 5000 testov na 100k prebivalcev in smo v tem pogledu na vrhu EU in najbrž celo sveta (konkurenca naj je Avstrija in mogoče Češka, ostale države nimajo in nikoli niso imele splošnih pogojev PCT zato niso toliko testirali).
Vceraj so na DK opravili dobrih 144.000 PCR testov (skupno v casu pandemije skoraj 45 milijonov), in dobrih 97.000 HAT testov:
1636617300156.png
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Vceraj so na DK opravili dobrih 144.000 PCR testov (skupno v casu pandemije skoraj 45 milijonov), in dobrih 97.000 HAT testov:
Poglej priponko 50162

To je 240k testov na 6 miljonov dancev ali 40 na miljon, mi jih imamo pa 66 na 2 miljona oz. 33 na miljon. Skratka Danci imajo malo več testov ampak nikakor ne 7x več kot je javil ynos. Zato pa sprašujem če se primerja spet PCR teste ki jih mi delamo zelo malo, ker se dela presajalni program preko HAT testov. Sej se vidi že v razmerju, mi imamo 5-6x več HAT testov kot PCR, danci imajo pa 50% več PCR testov kot HAT.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.625
6.868
113
Nekje so čisto opustili HAT, recimo v AT še samo velja PCR. Ampak seveda brezplačno, oz časti država.

to bo lušno, ko se bo pri nas uvedlo. čez kakšna 2-3 tedna?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Nekje so čisto opustili HAT, recimo v AT še samo velja PCR. Ampak seveda brezplačno, oz časti država.

to bo lušno, ko se bo pri nas uvedlo. čez kakšna 2-3 tedna?

Sej stroka je že zdavnaj rekla da za cepljene HAT testiranje nima učinka in se ga ne sme opravljat. Prenest eno dejstvo ki je bilo izrečeno za drug namen v realnost oz. "odloke" je pa druga stvar.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.625
6.868
113
Saj bi enostavno naredli, kot so za pljunek test, rekli bi da HAT več niso OK in da se naj dela pač samo PCR? Za to pa se ne rabi ravno nek silni odlok. ampak kao strokovna ocena - kot je za slino ali pa test protiteles, kar naša """"stroka"""" zavrača.
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.689
553
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
To je 240k testov na 6 miljonov dancev ali 40 na miljon, mi jih imamo pa 66 na 2 miljona oz. 33 na miljon. Skratka Danci imajo malo več testov ampak nikakor ne 7x več kot je javil ynos. Zato pa sprašujem če se primerja spet PCR teste ki jih mi delamo zelo malo, ker se dela presajalni program preko HAT testov. Sej se vidi že v razmerju, mi imamo 5-6x več HAT testov kot PCR, danci imajo pa 50% več PCR testov kot HAT.
Ja, za zadnje obdobje to drzi, ce pa pogledamo celotno obdobje pa je DK naredila (PCR+HAT) vec kot 3x vec testov per capita kot SI.
Ce pa za celotno obdobje primerjamo samo PCR je pa res kar pravi ynos
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj bi enostavno naredli, kot so za pljunek test, rekli bi da HAT več niso OK in da se naj dela pač samo PCR? Za to pa se ne rabi ravno nek silni odlok. ampak kao strokovna ocena - kot je za slino ali pa test protiteles, kar naša """"stroka"""" zavrača.
Upam, da je še vedno jasno, da lahko HAT naredi in tolmači vsak s tremi razredi OŠ, za PCR pa rabiš laboratorij. ;)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Upam, da je še vedno jasno, da lahko HAT naredi in tolmači vsak s tremi razredi OŠ, za PCR pa rabiš laboratorij. ;)

V bistvu ne rabiš. Danes prodajajo škatle (PCR analizatorji) ki znajo ven iz vzorca naredit ustrezno analizo (ekstrakcija DNA/RNA, replikacija po RT metodi in sekvencioniranje) in jo preko kode na vzorcu postnit v sistem ali natisnit rezultat (cel proces traja okoli 60 min). Tako delajo vsi resni laboratoriji v času zasičenosti s covidom, najbrž tudi pri nas oz. če delajo ročno potem smo res "balkanci" in zapravljamo človeške resourse za stvari ki bi jih lahko naredil stroji ki niti ne koštajo toliko (glede na ceno stroja in čas mletja vzorca na kanal sem preračunal da se to pri nas pri redni ceni PCRja odplača v tednu ali dveh, potem tolčeš samo še stroške odvzema vzorca in imaš čisti dobiček). Tak stroj je BP lahko na bilokakšnem mestu, ni potrebe po temu da stoji ravno v laboratoriju.

HAT testi so namenjeni hitremu detektiranju "on site" kjer ni opcije za PCR izvedbo. Samo pri nas se je to zelo hitro začelo vlečt povsod namesto PCRja ki je jasno dražji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V bistvu ne rabiš. Danes prodajajo škatle (PCR analizatorji) ki znajo ven iz vzorca naredit ustrezno analizo (ekstrakcija DNA/RNA, replikacija po RT metodi in sekvencioniranje) in jo preko kode na vzorcu postnit v sistem ali natisnit rezultat (cel proces traja okoli 60 min). Tako delajo vsi resni laboratoriji v času zasičenosti s covidom, najbrž tudi pri nas oz. če delajo ročno potem smo res "balkanci" in zapravljamo človeške resourse za stvari ki bi jih lahko naredil stroji ki niti ne koštajo toliko (glede na ceno stroja in čas mletja vzorca na kanal sem preračunal da se to pri nas pri redni ceni PCRja odplača v tednu ali dveh, potem tolčeš samo še stroške odvzema vzorca in imaš čisti dobiček). Tak stroj je BP lahko na bilokakšnem mestu, ni potrebe po temu da stoji ravno v laboratoriju.

HAT testi so namenjeni hitremu detektiranju "on site" kjer ni opcije za PCR izvedbo. Samo pri nas se je to zelo hitro začelo vlečt povsod namesto PCRja ki je jasno dražji.
Se strinjam, vendar je s tem enako kot s super duper avtomatskimi ventilatorji, ki jih menda ne more upravljati višja medicinska sestra brez par let izkušenj na intenzivi. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Evrokrat in darjan

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.625
6.868
113
btw, info iz prve roke, v AT, kjer po novem zahtevajo PCR, je tako, da dobiš rezultat v cca 40 urah, velja pa ti 72, tako da praktično mora folk hodit vsak dan na PCR, čeprav mu le-ta velja 3 dni, ampak rezultata prej ne dobijo.

In tile so nam za vzgled?
 
  • Haha
Reactions: brane_new

matej_

Guru
25. okt 2007
2.098
636
113
Sej stroka je že zdavnaj rekla da za cepljene HAT testiranje nima učinka in se ga ne sme opravljat. Prenest eno dejstvo ki je bilo izrečeno za drug namen v realnost oz. "odloke" je pa druga stvar.
zakaj cepljen ne sme delati Hat? napacen rezultat?
Ker glih mam primer, da sem zdej doma, ker sem imel v torek cel dopoldan stik z polno cepljenim (AZ -cepljenje deluje ali pac ne), vceraj zvecer je sodelavec dobil vrocino in se samotestiral - pozitivno.
Mene so dali preventivno na delo od doma - hec pa je, da delam na taki poziciji ko je delo od doma nemogoce :)

sem sel danes na hat pa sem negativen, zdj pa cakam kaj bo v naslednjih dneh.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Če je cepljeni brez simptomov, pri njemu HAT ne deluje, ker ima v nosu prenizko koncentracijo virusa. Mora na PCR.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.579
1.065
113
Prišel mail od ravnateljice, da bo danes vlada debatirala o samotestiranju v šolah, naj počakamo do jutri na sveže informacije.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
zakaj cepljen ne sme delati Hat? napacen rezultat?
Ker glih mam primer, da sem zdej doma, ker sem imel v torek cel dopoldan stik z polno cepljenim (AZ -cepljenje deluje ali pac ne), vceraj zvecer je sodelavec dobil vrocino in se samotestiral - pozitivno.
Mene so dali preventivno na delo od doma - hec pa je, da delam na taki poziciji ko je delo od doma nemogoce :)

sem sel danes na hat pa sem negativen, zdj pa cakam kaj bo v naslednjih dneh.

Tako pravi stroka, če oni lažejo lažem vam:
Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar je v pogovoru za MMC dejala, da polno cepljenim svetujejo, “da se ne testirajo s hitrimi antigenskimi testi, ker pri cepljenih niso dovolj zanesljivi, sploh na začetku bolezni, ampak se morajo testirati s PCR-testom”.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.625
6.868
113
Je napisal bizi.
Btw, postarji so rekli Ne preverjanju, zakaj nimajo ucitli jajc naredit isto?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.917
2.502
113