bedaki na cesti

sass

Guru
1. sep 2007
5.137
793
113
Normalnost je v bistvu pogojena s pogostostjo, gre za neko povprečje in zdaj, če imaš na slovenskih cestah idiote v večini to potem pomeni, da so oni tisti ta normalni, bolj umirjeni, defenzivni oz. varni vozniki pa nenormalni. :fredi:
ljudje radi mislimo, da se svet vrti okoli nas, in potem stvari v tem duhu tudi dojemamo.
recimo mene na AC strašno motijo počasnejši vozniki. mislim, naj se spokajo dol na regionalko pa se tam cijazijo, ne pa da delajo gužvo na AC.
ravno tako me motijo hitrejši vozniki, zaradi njih moram stalno pazit, če lahko zapeljem na levi pas, kadar hočem prehiteti počasnele iz prejšnje točke.
še bolj me motijo malo počasnejši vozniki od mene, njih namreč prehitevam toliko časa, da se vedno najde za mano kak projektil, ki mi blenda, naj se že spravim na desni pas.
najbolj me motjo malo hitrejši vozniki, te me prehitevajo tako počasi, da slej ko prej naletim na nek tovornjak in moram bremzati, da se sprosti levi pas.
absolutno najbolj pa me motijo tisti, ki vozijo neenakomerno malo hitreje in počasneje od mene. taki me počasi prehitijo, zavijejo na desni pas pred mene in spustijo gas, jaz jih moram potem prehiteti nazaj, oni se vmes spet zbudijo in malo pospešijo, tako da voziva vzporedno. zakaj ne preberejo faking navodil pod črko T, kaj je to tempomat.
če dobro pomislim, me praktično vsi na AC motijo, malo je še normalnih voznikov kot sem jaz.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.827
14.636
113
Ja tako bi eni radi dojemali stvari, pa žal ne gre tako.
"Žal" je to kar nekako definicija normalnosti ---> Kaj je normalno? Tisto, kar je družbeno gledano najbolj pogosto, v uporabi, standardno in kot tako torej očitno v tistem trenutku/času/obdobju najbolj sprejemljivo. Je to prav lepo razvidno, če od daleč pogledaš standarde na različnih področjih skozi čas in ti že to lepo direktno pokaže, kako se dojemanje kaj je normalno spreminja na podlagi množične uporabe v praksi.

*Disclaimer - ne trdim, da so idioti na cesti v večini (res jih je veliko ampak v večini pa niso) in da je normalno biti idiot za volanom ter nenormalno bolj defenziven/varen voznik ampak zgolj diskutiram o tem na podlagi predhodnih posta
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.982
1.270
113
Tisti, kateri ni sposoben vožnje osebnga avtomobila s hitrostjo prometnega toka in primerno varnostno razdaljo, bi moral vrniti vozniško :p
In Imas prazne avtoceste.

Če 1000 daš da ti pokazejo razdaljo 70m ti bo to pokazal 1 od 1000 ostali pa ne.

in 72m je varnostna razdalja 2 sec pri 130km/h.

Po domače povedano na tako razdaljo parkiraš 3 40t tovornjake. in še ostane
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.934
9.624
113
In Imas prazne avtoceste.

Če 1000 daš da ti pokazejo razdaljo 70m ti bo to pokazal 1 od 1000 ostali pa ne.

in 72m je varnostna razdalja 2 sec pri 130km/h.

Po domače povedano na tako razdaljo parkiraš 3 40t tovornjake. in še ostane
drugače povedano, je teh 72 metrov nepotrebnih kar se vidi v praksi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.934
9.624
113
ja, vseeno je od človeka do človeka odvisno koliko je primerno. poznam primerke, ki je lahko 500m, pa ni ziher da bo ustavil :evil: Na drugi strani imaš pa Verstappne.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.662
6.057
113
pri taščici
Ja, kadar je vse vredu, je nepotrebnih.

Ko ni... Zato pa je to varnostna razdalja.
Ce imas slab dan (pa v kaksni poledici...) ti tudi 500m ne pomaga. Se bolj bomo buljili v telefone. Se pa strinjam , da ce ne vidis vec avtov pred seboj(da si skrit za avtobusom, camperjem....) je dobro imeti vec kot "10"m varnostne.
Meni osebno se zdi pametno imeti nekih 50m. Pa sem pogosto pod to razdaljo. Ko zacnem menjavati pas, takrat obicajno nimam 50 metrov.
 

dask

Majstr
21. sep 2023
273
285
63
Ce imas slab dan (pa v kaksni poledici...) ti tudi 500m ne pomaga. Se bolj bomo buljili v telefone. Se pa strinjam , da ce ne vidis vec avtov pred seboj(da si skrit za avtobusom, camperjem....) je dobro imeti vec kot "10"m varnostne.
Meni osebno se zdi pametno imeti nekih 50m. Pa sem pogosto pod to razdaljo. Ko zacnem menjavati pas, takrat obicajno nimam 50 metrov.
Saj zamenjat pas s pravo varnostno je itak znanstvena fantastika, ker so fitipaldiji na prehitevalnem nabiti en drugemu na odbijače... zato pa je popolnoma vsak dan po radiu slišat o nesrečah na AC...
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.982
1.270
113
Saj zamenjat pas s pravo varnostno je itak znanstvena fantastika, ker so fitipaldiji na prehitevalnem nabiti en drugemu na odbijače... zato pa je popolnoma vsak dan po radiu slišat o nesrečah na AC...
Jaz nimam nobenega problema s tem.
Vodim se zadaj na varnosti razdalji tile ko skacejo pred tovornjaki na vozni pas se ponavadi tudi umaknejo in jaz samo spustim gas.
Razen kokošk te so nevarne posebej one z telefoni.


Kaksno varnostno ima za mano me prav posebno ne zanima. Jaz pa ohranjam svojo do spredaj vozecega. In ko ti kaksen skoci na prehitevalni pas sem jaz na zavori. Kaj pa oni zadaj dela pa ne vem, sem pa jih še videl plesat po dveh kolah tudi...
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.750
1.056
113
Kaksno varnostno ima za mano me prav posebno ne zanima. Jaz pa ohranjam svojo do spredaj vozecega. In ko ti kaksen skoci na prehitevalni pas sem jaz na zavori. Kaj pa oni zadaj dela pa ne vem, sem pa jih še videl plesat po dveh kolah tudi...

Te bo zanimalo, ko ti bo priletel v rit. Statistika pravi, da je tisti spredaj na slabšem (vrat, hrbtenica) kljub temu, da imaš prtljažnik vmes. Še posebej, če je zadnji težji, kar je pri ritopikih precej verjetno.
Kaj šele, če imaš otroke zadaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.982
1.270
113
Te bo zanimalo, ko ti bo priletel v rit. Statistika pravi, da je tisti spredaj na slabšem (vrat, hrbtenica) kljub temu, da imaš prtljažnik vmes. Še posebej, če je zadnji težji, kar je pri ritopikih precej verjetno.
Kaj šele, če imaš otroke zadaj.
Cesta ni igrišče.

Pravice nekoga se vedno končajo tam kjer se začnejo pravice nekoga drugega.
V kolikor nekdo ne upošteva mojih pravic naj ne pričakuje da bom jaz upošteval njegove.
 
  • Všeč mi je
  • Objave ne odobravam
Reactions: ViLiam in Robert