Vse o avtodomih in avtodomarstvu

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.412
3.525
113
Pa ne vem, kaj ste se zapičili v težo, na cestah je na tisoče podobnih avtovdomov.
In na tisoče voznikov kateri upajo, da jih ne ustavijo. V Avstrijo ne hodit, ker so pasji glede tega, v Švici te pa brezkompromisno naložijo na avtovleko in odpeljejo. Tam je šele boleče. Italijani ne komplicirajo preveč, dojčerji so po reglcih in se vozijo brez vode v razervaju in z minimalno nafte, naši so baje kupili tehtnice, hrčkom je pa vseeno, samo da prineseš evre. :aplauz:

Ne rabiš se sekirat za težo, ker tisto kar ne veš ne boli, razen takrat, ko zveš. :aplauz:
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.591
-214
113
In na tisoče voznikov kateri upajo, da jih ne ustavijo. V Avstrijo ne hodit, ker so pasji glede tega, v Švici te pa brezkompromisno naložijo na avtovleko in odpeljejo. Tam je šele boleče. Italijani ne komplicirajo preveč, dojčerji so po reglcih in se vozijo brez vode v razervaju in z minimalno nafte, naši so baje kupili tehtnice, hrčkom je pa vseeno, samo da prineseš evre. :aplauz:

Ne rabiš se sekirat za težo, ker tisto kar ne veš ne boli, razen takrat, ko zveš. :aplauz:

kar precej spremljam tuje avtodomarske strani, pa se nisem zasledil objave o kaksnem odvozu/kazni.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.363
157
63
37
Kaksna pa je rešitev? Dvig NDM pri B kategoriji? Sam pol je treba še vse homologacije zrihtat...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.419
9.370
113
Bingo. Ali dvig B kategorije do NDM 4250 kg ali pa določitev nove kategorije, ki se ji reče "počitniška vozila" in predpis nekega izpita, podobno kot za kodo 96 zarad mene tud C1. In ja, seveda bo treba uredit tudi homologacije, mogoče celo predelat kak avtodom, ampak potem bo zadeva končno urejena, ne pa da se zdaj miži do takrat ko se ne in pol se zeza ljudi z vagami. Kot že velikokrat rečeno in kot vsakič trobim nepoučenim, ki ploskajo vagam (celo iz svojih avtodomov, kjer je vpisana v homologacijo teža brez pohištva, pol je pa bled, ko mu vaga pokaže, da ma prazen z voznikom vred sam še 50 kil lufta), da avti, oziroma večina njih zdržijo, problem je v famoznih 3500 kilah.
Lobiranja za ureditev problema s strani proizvajalcev počitniških vozil potekajo že lep čas.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Car in Pepe

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.363
157
63
37
Zaenkrat je to misljeno samo za elektro vozila.

Jaz sem se spravil delat kodo, pa se na izpitno voznjo caka 2 meseca. :/

Je pa zanimivo. Prej z Rifterjem je NDM stimal, pelalo se je obupno, izpita nisem rabil. Zdaj s Tiguanom allspace gre kot vlak, neprimerljivo bolj varno, ampak presegam 3500kg. Seveda rabim izpit... :/
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Jaz imam avto 2.170kg in prikolico 1.200kg, sem nalašč vzel prikolico z najnižjo NDM. Homologirana masa prazne je 940kg. Ker ima avto z napolnjenimi tekočinami sam preko 1.720kg (tehtan pred kratkim na tehničnem), se pelje zelo dobro.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.363
157
63
37
A je avto NDM +200kg? Rifter 1.5 dizel 100KM?
Rifter je bil 130km dizel avt. Na avtocesti ga je vsak kombi, ki je prehiteval vrgel iz tira. Tovornjake sem komaj upal prehitevat.
Prikolo mam 1200kg NDM (na tehnicnem vagala1100kg brez moverja), Tiguan pa je 2460kg NDM. Pelje se odlicno, sam vaga me je*e.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.379
171
63
Jaz imam pa na Kodiaku 2387 kg in prikolico 1300 kg.

Na tehničnem spomladi sem imel z vsem razen s hrano (stoli, mize, tenda, muver, plin .., pač kar je stalno to) še 65 kil lufta.

Vode praviloma ne vozim veliko s seboj.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.457
1.406
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
V glavnem, tolk ste me sprovociral s to težo, da sem ad nalozil, da so sosedje sprasevali, če grem že na dopust in se peljal vagat.
Dve osebi, poln rezervoar nafte, cca. 40 l vode, eno elektricno kolo, vsa posoda, nekaj hrane in pijače.... 3.430 kg! Zadovoljen s tem, manjka se nekaj malenkosti in se en bicikl .
Koliko je tolerance pri policajih?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.412
3.525
113
Ena jeklenka plina? Dve polni?
V par let stari reviji Avtodom je tabela za tolerance, samo ne pričakuj preveč. Mogoče se spravim poiskat, je urednik dal med korono revije na net.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.019
113
3% je splošna toleranca na NDM pri nas, pod 10% padeš v najnižjo kazen in mogoče lahko odneseš samo z opozorilom. Tujina ima pa različno, nekje ne poznajo tolerance in vsaka kila nad NDM je kazen.