Ampak to je prav. Uporabniki imajo pravico, da v EU plačujejo manj za pogovore in ostale mobiln storitve. Tako visoke cene so navadna nategancija in dejansko cuzanje denarja.
Najbolj umazano vlogo pa imajo pri tem multinacionalke, ki imajo operaterje v večih državah, npr Vodafone, T-Mobile in mobilkom.
Vsem tem je izjemno ustrezalo zaračunavanje visokih cen ter t.i. "steering of roaming" oziroma ustvarjanje preferenčnih roaming partnerjev skozi cenovno politiko.
T-Mobile bi zlahka v vseh svojih omrežjih po Evropi spustil cene gostovanja in tako znižal stroške svojim uporabnikom. Ampak ne. Raje je nemškim uporabnikom zaračunaval visoke cene v Angliji ali recimo Hrvaški. Enako velja v obratni smeri. Posledično so vsi operaterji scuzali ogromno denarja iz žepov uporabnikov.
Posamezni operaterji, ki niso del multinacionalk (Tušmobil in Mobitel) nimajo nikakršnih orodij, s katerimi bi lahko prisilili tuje operaterje k nižji ceni. Operaterji, ki so del multinacionalk pa orodja imajo. Dovolj je, da se v lastni firmi odločijo za spremembo.
Sedaj doživljamo to, da ima določen slovenski operater pri svojih predplačnikih enormno ceno podatkovnega prenosa, ki je blizu 10 EUR za 1 MB. Mobitel ima ceno 2 EUR za MB. Tušmobil pa verjetno še nižjo.
Toliko o tem, kdo komu cuza denar in kdo lahko kaj spremeni, če bi želel (pa ne želi).