termostatski ventili - delilniki toplote...

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Najbrž bo res tako. Ne meri deltaT, ampak samo ko enkrat temperatura v radiatorju preseže neko prednastavljeno vrednost - začne štet. Kar je sicer ok, če se v končni fazi skupni stroški ogrevanja neke stavbe delijo s seštevkom teh vrednosti in potem izstavijo računi glede na porabo. Je pa zanimivo, da se, kolikor berem v tej temi, upravitelji teh delilnikom na veliko izogibajo podajanju tehničnih podatkov o dejanskem načinu delovanje njihovih proizvodov.

Težava pa je v večjih naseljih s toplarnami, kjer upravnik dejansko tem številkam pripiše neko vrednost (bodisi toplotno, bodisi evrsko) in potem misliš, da plačuješ po porabi, dejansko pa plačuješ svojo porabo KRAT nek koeficient, ki je posledica tovrstnega zaračunavanja.

In other words - sicer plačuješ 40% manj, ampak vseeno se moraš vprašati, če morebiti ne porabiš 50% ali 60% manj, razliko pa lepo pospravijo v žep vsi vmesni členi.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.564
470
83
Torej ga ni heroja, ki bi ob vgradnji povedal kako sistem dela. Predložil matematično formulo po kateri obračunava?
In folk veselo to kupuje?
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Ur.l.RS št.7/2010

P R A V I L N I K
o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto
v stanovanjskih in drugih stavbah
z več posameznimi deli

4. člen
(določitev delilnikov in parametrov obračuna)
(1) Lastniki posameznih delov stavbe (v nadaljevanju:
lastniki) odločijo o vrsti in tipu delilnikov, o parametrih za delitev
in obračun stroškov za toploto in o poročanju. Lastniki odločitev
sprejmejo na zboru lastnikov ali s podpisovanjem listine.
(2) Parametri iz prejšnjega odstavka so:
– začetek in trajanje obračunskega obdobja,
– ugotovitev o velikosti in deležu ogrevanih površin posa‑
meznih delov stavbe,
– način določanja količine toplote za pripravo tople vode
(v skladu s prvim odstavkom 9. člena),
– višina korekturnih faktorjev za izenačitev vpliva lege
posameznih delov v stavbi glede na njihove potrebe po toploti
(v skladu s prvim odstavkom 14. člena),
– delež stroškov za ogrevanje oziroma za pripravo tople
vode, ki se razdeli na posamezne dele stavbe na osnovi porab‑
niških deležev (v skladu s 15. členom),
– ugotovitev o tem, ali se pri delitvi stroškov namesto
ogrevane površine upošteva ogrevana prostornina (v skladu
s 17. členom),
– obdobje, za katero se izdela letno poročilo o porabi in
stroških za toploto oziroma gorivo posameznih delov stavbe (v
skladu s 23. členom).
(3) Če se lastniki odločijo za spremembo parametrov iz
prejšnjega odstavka, se spremenjeni parametri pričnejo upora‑
bljati za naslednje obračunsko obdobje.

14. člen
(korekcija porabniških deležev zaradi vpliva lege
posameznega dela stavbe)
(1) Porabniški deleži posameznih delov stavbe za ogreva‑
nje, določeni na način iz prejšnjega člena, se korigirajo zaradi
izenačitve vpliva lege posameznih delov v stavbi glede na
njihove potrebe po toploti na enoto ogrevane površine. Pri tem
se uporabijo korekturni faktorji, ki se določijo na osnovi celotnih
toplotnih izgub posameznih delov stavbe, določenih v projektu
centralnega ogrevanja ali na osnovi standarda SIST EN 12831,
oziroma korekturni faktorji, ki imajo podlago na vrednostih,
pridobljenih v praksi na primerljivih stavbah, z upoštevanjem
pravil tehnike.
(2) Korigirane porabniške deleže posameznih delov stav‑
be za ogrevanje je potrebno preračunati tako, da bo njihov
seštevek enak skupnemu porabniškemu deležu za ogrevanje,
določenem na način iz 12. člena tega pravilnika.
(3) Za porabniške deleže, določene na osnovi 10. in
11. člena tega pravilnika, se korekcija porabniških deležev iz
prvega odstavka tega člena ne izvede.
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
21.194
9.831
113
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:Pa tisti , ki je direktno pod streho naj sam skrbi za njo, kaj te mene briga če zamaka. Bi mislil ob nakupu.
Ti nisi normalen. Glede faktorjev se strinjam. Ampak streha je pa od vseh in če nekomu zamaka bo slej kot prej priteklo tudi do tebe. In jo mora VSAK vzdrževati, tudi če je v kleti.

Pri nas je bil tudi en kura.c tako pameten in je rekel, da strehe pa ne bo plačeval, ker je v prvem štuku in njega to ne briga. Pa je potem fasada razpokala ravno pri njemu in je potem jokcal, da kdaj bomo pa fasado porihtali, ker njemu v stanovanje zamaka. Potem je bil ves mehak in pripravljen na dogovor tudi za streho.

Evo, tipičen Slovenceln, kateri misli, da živi sam na svetu in ga boli k.. za ostale. Pejd živet v bajto, pa imej potem tudi odprto streho, dokler boš pa v stanovanju boš pa prispeval za vse, kar je legitimno sprejeto na hišnem svetu. Piz.da, niti osnovnih življenskih principov nekateri nimajo.
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.889
155
63
OK ker te zanima še detajli...kolikor pač vem.

1. V delilnik se vpišejo podatki od radiatorja ( pri tem se upošteva, dolžina všina in globina radiatorja) in se izračuna moč in nastavi en faktor. To velja za ves blok. Se pravi enote na delilniku tečejo enako, vendar jih imajo oni v sistemu drugače zavedeno. Se pravi 1metr dolg 10 cm širok in 60 cm visok radiator ima recimo 2000w in ima faktor 1. 2 metra dolg 120 cm visok in 20 cm globok ima pa faktor 2. Glede na do da odda 2x vec temperature. Recimo delovanje manjšega radiatorja 2 uri je enako kot če bi večji deloval 1 uro.

2. Na vhodni liniji v blok je kalorimeter, ki meri porabljeno energijo v celoti. se pravi plačamo samo toliko kot je naš blok (tudi z izgubami znotraj bloka) zapravil, samo da zadevo razdelijo med stanovalce na podlagi izračuna za posamezni radiator. Se pravi mi nikoli ne bomo plačali več kot je prišlo v blok. S pomočjo delilnikov samo kolikor toliko pravično izračunamo vrednosti za posameznega odjemalca.

3. Pri nas ni nobene zakomplicirane matematične formule. Plačaš v bistvu delež od skupne porabljene energije, glede na tvoje radiatorje doma. Boljšega sistema trenutno ni, ker imamo skupne vertikale in ne pride v vsako stanovanje svoja linija, kar bi se dalo super rešit s kalorimetri.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.381
1.244
113
www.adriamedia.si
Absolutna bedarija. Drugega o tako bolnem produktu bolnega uma ni moč napisat.
Tipično socialistično razmišljanje. Dajmo vse (tudi cene stanovanj, ne glede na to, kakšna so v resnici) čim bolj izenačit. Vseeno, a je izolirano ali ni, a je na S ali J strani, a ima parkinge ali ne ...
Enako se počne tudi pri evidenci nepremičnin ... To, da stanovanju pripada parking na vrednost stanovanja na vpliva. Smešno.
Zgleda da bo prvi resen korak k urejanju res šele zaračunavanje vseh parkingov na oblčinski zemlji v Lj (tudi okoli blokov). Skrajni čas.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
Odgovor na delilnike:

kolikor sem se ukvarjal s tem, pa ni bilo tako malo, je veliko od vrste in v končni fazi od znamke delilnikov.

Če imate Brunato, vam meri od cc 21 stopinjj naprej, delta T je 0,2 stopinji. Se pravi takoj, ko je radiator malo toplejši začne merit.
Siemens in vsi okoli njega (par različnih pod isto streho) imajo lahko dva sistema. Enosenzorski in dvosenzorski. Enosenzorski meri takoj, ko je temp. radijatorja višja od cc 33 stopinj, dvosenzorski dela po principu delta T le na višjem režimu kot Brunata, to je pri cc 33 stopinj (temp. radijatorja seveda).

Po pričevanju ponudnikov naj prekrivanje ne bi delovalo.

Z količniki je tako, da se jih upošteva. če so določeni s strani arhitekta, česar pri starejših blokih skoraj gotovo ni. Pri nas, blok letnik 1987 som in to projektantrsko določeni za vsako stanovanje in jih bomo po vsej verjetnosti upoštevali zraven. Drugače je to določanje po mojem mnenju znanstvena fantastika, ki jo mora opraviti verificirana oseba, cena pa po moje toliko kot kurjava za eno sezono.
 

Dushan

Pripravnik
11. apr 2008
274
0
16
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Dushan pravi:
Hvala za info! Kako ste pa izračunali faktorje glede različnih leg stanovanj? Bi te lepo prosil, če bi se mogoče dalo dobiti (na ZS seveda) kopijo vašega sporazuma o načinu delitve toplote? Mi si namreč razbijamo glavo s tem sporazumom...
bonk.gif

Zakaj bi pa to upošteval? O tem se razmišlja pri nakupu, ne pa da tisti s slabšo lego valijo na sosede tisto, na kar bi morali misliti prej. Kolikor porabiš, porabviš. Pika.

Kolikor mi je znano, je treba po tem Pravilniku pri namestitvi delilnikov na radiatorje, skleniti sporazum o načinu delitve toplote, kjer se uporabijo korekturni faktorji.

Tole je 14. člen tega pravilnika:
Citat:
Stroški za ogrevanje odjemnih enot, določeni na osnovi porabniških deležev iz prejšnjega člena, se lahko korigirajo, da se izenači vpliv lege odjemnih enot v stavbi na njihove potrebe po toploti na enoto ogrevane površine. Pri tem se uporabijo korekturni faktorji, ki se določijo na osnovi celotnih toplotnih izgub odjemnih enot iz projekta centralnega ogrevanja oziroma na osnovi SIST EN 12831. V primeru pomanjkanja ustreznih podatkov se lahko uporabijo korekturni faktorji, ki imajo podlago na izkustvenih vrednostih.

Glede na to, da je navedeno, da se lahko korigirajo, potem verjetno ni nujno. Bom jaz tudi pri nas vztrajal, da se tega ne sprejme, saj se strinjam s tistimi, ki ste napisali, da je vsak lastnik že ob nakupu vedel, katero lego kupuje in da to ni izgovor za razne faktorje.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.237
1.396
113
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:Pa tisti , ki je direktno pod streho naj sam skrbi za njo, kaj te mene briga če zamaka. Bi mislil ob nakupu.
Ti nisi normalen. Glede faktorjev se strinjam. Ampak streha je pa od vseh in če nekomu zamaka bo slej kot prej priteklo tudi do tebe. In jo mora VSAK vzdrževati, tudi če je v kleti.

Pri nas je bil tudi en kura.c tako pameten in je rekel, da strehe pa ne bo plačeval, ker je v prvem štuku in njega to ne briga. Pa je potem fasada razpokala ravno pri njemu in je potem jokcal, da kdaj bomo pa fasado porihtali, ker njemu v stanovanje zamaka. Potem je bil ves mehak in pripravljen na dogovor tudi za streho.

Evo, tipičen Slovenceln, kateri misli, da živi sam na svetu in ga boli k.. za ostale. Pejd živet v bajto, pa imej potem tudi odprto streho, dokler boš pa v stanovanju boš pa prispeval za vse, kar je legitimno sprejeto na hišnem svetu. Piz.da, niti osnovnih življenskih principov nekateri nimajo.

Ti pa bi tudi lahko vse prebral ne pa samo tisto kar tebi paše.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.237
1.396
113
Citat:
Uporabnik olfa pravi:
Odgovor na delilnike:

kolikor sem se ukvarjal s tem, pa ni bilo tako malo, je veliko od vrste in v končni fazi od znamke delilnikov.

Če imate Brunato, vam meri od cc 21 stopinjj naprej, delta T je 0,2 stopinji. Se pravi takoj, ko je radiator malo toplejši začne merit.
Siemens in vsi okoli njega (par različnih pod isto streho) imajo lahko dva sistema. Enosenzorski in dvosenzorski. Enosenzorski meri takoj, ko je temp. radijatorja višja od cc 33 stopinj, dvosenzorski dela po principu delta T le na višjem režimu kot Brunata, to je pri cc 33 stopinj (temp. radijatorja seveda).

Po pričevanju ponudnikov naj prekrivanje ne bi delovalo.

Z količniki je tako, da se jih upošteva. če so določeni s strani arhitekta, česar pri starejših blokih skoraj gotovo ni. Pri nas, blok letnik 1987 som in to projektantrsko določeni za vsako stanovanje in jih bomo po vsej verjetnosti upoštevali zraven. Drugače je to določanje po mojem mnenju znanstvena fantastika, ki jo mora opraviti verificirana oseba, cena pa po moje toliko kot kurjava za eno sezono.

Cena je okoli 5k €.
 

Dushan

Pripravnik
11. apr 2008
274
0
16
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Citat:
Uporabnik olfa pravi:
Odgovor na delilnike:

kolikor sem se ukvarjal s tem, pa ni bilo tako malo, je veliko od vrste in v končni fazi od znamke delilnikov.

Če imate Brunato, vam meri od cc 21 stopinjj naprej, delta T je 0,2 stopinji. Se pravi takoj, ko je radiator malo toplejši začne merit.
Siemens in vsi okoli njega (par različnih pod isto streho) imajo lahko dva sistema. Enosenzorski in dvosenzorski. Enosenzorski meri takoj, ko je temp. radijatorja višja od cc 33 stopinj, dvosenzorski dela po principu delta T le na višjem režimu kot Brunata, to je pri cc 33 stopinj (temp. radijatorja seveda).

Po pričevanju ponudnikov naj prekrivanje ne bi delovalo.

Z količniki je tako, da se jih upošteva. če so določeni s strani arhitekta, česar pri starejših blokih skoraj gotovo ni. Pri nas, blok letnik 1987 som in to projektantrsko določeni za vsako stanovanje in jih bomo po vsej verjetnosti upoštevali zraven. Drugače je to določanje po mojem mnenju znanstvena fantastika, ki jo mora opraviti verificirana oseba, cena pa po moje toliko kot kurjava za eno sezono.

Cena je okoli 5k €.

A za izdelavo projekta korekturnih faktorjev? Mi tega sigurno ne bomo šli delat
bonk.gif
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
5k eur?

Za kako velik objekt?

Če je to za objekt našega ranga (100 stanovanj) je to 50 eur po stanovanju, kar se mi ne zdi pretirano če se s tem zadeve res porazdelijo enakomerneje.

Je pa res, da se to z delitvijo vedno nekomu delajo krivice. Jaz imam stanovanje na jug, vse skupaj nisem kuril niti 3 dni, pa plačujem ravno tako kot severnjaki. Me zanima kdo bo meni h klimi poleti dajal. Tako da iskreno povedano bom preveril kakšni so korekcijski faktorji za to stanovanje (3 zunanje stene, mogoče bo ugoden
smile-1.gif
) in če bo neugoden zame se bom močno potrudil lobirat o neupoštevanju le tega.
 

TenkaN

Zelenc'
30. nov 2010
9
0
1
Pozdravljeni,

rad bi pojasnil nekaj pojmov glede korekturnih faktorjev.

Pravilnik, katerega je citiral Dushan , kjer piše da se stroški ogrevanja pri uporabi delilnikov stroški lahko korigirajo je prenehal veljati 21. januarja 2010 za tiste ki še nimajo vgrajenih delilnikov. Tisti pa ki imajo že vgrajene delilnike toplote se lahko ravnajo po starem pravilniku, vendar do 30 septembra 2011.
To pomeni da do 30 septembra bojo morali vsi večstanovanjski objekti s centralno kurjavo ali kurjavo na daljinsko ogrevanje vgraditi delilnike toplote z upoštevanjem korekturnih faktorjev zaradi različnih toplotnih izgub posameznih stanovanj.

Se ne strinjam s tem da kdor živi v stanovanju, katero ima na primer zaradi lege veliko toplotnih izgub, mora za te izgube plačati sam zaradi sledečega razloga: kdor je kupil stanovanje v večstanovanjski stavbi s centralno kurjavo 30 let nazaj, je točno vedel da bo plačeval ogrevanje preračunan po kvadratnem metru, ne pa po dejanski porabi. Sedaj, po 30ih letih, se v istem bloku vgrajujejo delilniki toplote, in se začenja plačevati energijo po dejanski porabi. To pomeni da stanovanja pod streho, na vogalih in v pritličju bi postala nezaželjena za nakup zaradi bistveno višje porabe, stanovalec pa bi se znašel z enormnimi mesečnimi računi in s stanovanjem, katerega ne more več prodati. Naj še omenim da stanovanjski blok star 30 let porabi točno 10krat več kot stanovanjski blok, ki se gradi dandanes, kar se pri obodnih stanovanjih zelo pozna.
Korekturni faktorji imajo še eno dobro lastnost: vemo da ti faktorji izenačijo vse izgube v celem bloku, kar pomeni da pri upoštevanju teh faktorjev sredinsko stanovanje z najmanj izgubami porabi enako kWh/m2a kot stanovanje, ki je locirano na obodu bloka. Pri tem nastane skupni interes stanovalcev, da se celoten blok energetsko "sanira", seveda tam kjer to dopuščajo tehnične možnosti. Najlažje je seveda dodatno toplotno izolirat streho in zamenjati okna. S tem, se poraba celotnega bloka zmanjša na cirka 50%. Teh 50% zmanjšane porabe bi na ta način občutili vsi stanovalci, vendar bi bilo potrebno po taki energetski sanaciji objekta ponovno preračunati faktorje, zaradi spremenjenih obodnih konstrukcij.

Upam da je vsem sedaj jasno,
lep pozdrav !
 

sad

Guru
24. avg 2007
21.194
9.831
113
A to velja tudi, če so vgrajeni kalorimetri namesto delilnikov?
Lahko daš link do tega novega pravilnika?
 

TenkaN

Zelenc'
30. nov 2010
9
0
1
V pravilniku piše da velja za vse štiri ali več stanovanjske stavbe, ki se ogrevajo s skupno kotlovnico ali daljinsko toploto.
Pod oznako "delilniki toplote" spadajo tudi merilniki toplotne energije, to je "kalorimetri".
Tako piše v pravilniku.
Je pa res, da stanovanjski bloki, ki so bili načrtovani in izvedeni s kalorimetri pred vsakim stanovanjem, se je poraba toplotne energije obračunala brez nobenih korekturnih faktorjev. Ko so se taka stanovanja začela prodajati (nova) je kupec takoj vedel, da bo za vogalno stanovanje pod streho več potrošil za toploto kot drugi. To je po navadi dogovor, katerega se po mojem mnenju ne sme kasneje spreminjati. Če je kupec od vsega začetka seznanjen s tem, da bo plačeval za dejanske izgube svojega stanovanja, mora tak način obračunavanja (brez korekturnih faktorjev) ostati nespremenjen. In obratno seveda !

Previlnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli:
http://www.uradni-list.si/1/content?id=96017

Lep pozdrav !
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
48.146
6.962
113
pri taščici
tenka;
malo pretiravas.... 30 let staro stanovanje bo zelo tezko porabilo 10x vec toplote. Razen ce primerjas s kako nizkoenergijsko hiso. Ce primerjas s kaksnimi "vegradovimi" stanovanji bo lahko porabilo manj kot le to. Nikol ne boos vedel koliko izolacije je slo k ga. "dimic".
Sam sem v 25 let starem, pa ce bodo stanoavlci tudi v prihodnje tako radodarni s toploto, lahko radiatorje odstranim. Enega sem ze ob nakupu, dva sta mi se ostala. Enega bp pogresam, edino lojtro v kopalnici bi pustil. Pa tudi tisto se da nadomestit a kako infra spiralo.
Ta velikega pa lahko klima nadomesti,ki je itak ze na steni zaradi poletne vrocine.
Glede na to da je vecinski lastnik bloka drzava dvomim da jo bomo poceni odnesli (pa se spl),kljub temu da imamo vsak svojo vejo s hodnika
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.889
155
63
Hanzi pri meni je enako. Odstranil sem en radiator, dva mam nastavljhena na 3 pa kaki MM (to je nekje 21,5 stopinj), enega mam pa na 4 ( da malega ne zeb slucajno). Pa tudi kopalniška lojtra je na 3,5. No radiatorji skoraj nikoli ne delajo, razen onega na 4 stopnji. Doma pa temperatura še ni padla pod 22 stopinj (na višini nekje 1,5 metra - se rpavi pro podu je kakij 21,5, stropa pa kakih 22,5). COpatov ne rabim ker je tudi pod topel. Se pravi da ljudje okorog kurijo kot zmešani da lepo še mene grejejo...me zanima kakšne poračun bodo dobili...to bo še veselo pa jokanja na hišnem svetu.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.564
470
83
Ha dobra. Če si zadovoljen s kako stopinjo manj kot sosedi ti sploh ogrevat ni treba!
 

Dushan

Pripravnik
11. apr 2008
274
0
16
Citat:
Uporabnik TenkaN pravi:
Pozdravljeni,

rad bi pojasnil nekaj pojmov glede korekturnih faktorjev.

Pravilnik, katerega je citiral Dushan , kjer piše da se stroški ogrevanja pri uporabi delilnikov stroški lahko korigirajo je prenehal veljati 21. januarja 2010 za tiste ki še nimajo vgrajenih delilnikov. Tisti pa ki imajo že vgrajene delilnike toplote se lahko ravnajo po starem pravilniku, vendar do 30 septembra 2011.
To pomeni da do 30 septembra bojo morali vsi večstanovanjski objekti s centralno kurjavo ali kurjavo na daljinsko ogrevanje vgraditi delilnike toplote z upoštevanjem korekturnih faktorjev zaradi različnih toplotnih izgub posameznih stanovanj.

TenkaN, v novejših zgradbah razumem, da se določijo korekturni faktorji, ker imajo to verjetno izračunano že s strani projektanta oz. arhitekta. Kako pa se bo to reševalo v blokih starih 30 in več let? Lastniki sami najbrž nismo pooblaščeni, da določamo višino teh faktorjev?! Se pravi da po tvoje bomo morali v starejših blokih v vsakem primeru narediti (in seveda plačati) projekt izdelave korekturnih faktorjev, kar pa kot je bilo že napisano znese 5k in več €?!

In folk potem misli, da bomo prihranili?
confused-1.gif


Skratka mene zanima, ali je zakonsko obvezno določiti korekturne faktorje in kdo je pooblaščen, da jih lahko določi?

Ker če je to obvezno, potem tale zakonodaja ni vredna pol kozarca mrzle vode, če bomo morali lastniki obvezno plačevati še izdelavo raznih projektov!!! Skratka zopet pisano na kožo nekaterih, ki si bodo mirno polnili žepe na naš račun...
bonk.gif