Citat:
"Davčna obremenitev slovenskih plač je res nad povprečjem OECD držav, nikakor pa niso slovenske plače najbolj obremenjene," odgovarjajo na finančnem ministrstvu.
Metodologija je sporna, kaj šele kaj drugega. No, sam sem našel še eno primerjavo. Res je g. Križanič, tokrat imate prav, nismo najbolj obremenjeni. Po analizi UBS Price and Earnings 2009, ki je analizirala obremenjenost z davčnimi in socialnimi prispevki 73 mest sveta, se je Ljubljana z 39 odstotno povprečno obremenjenostjo plač znašla na drugem mestu, takoj za Kobenhavnom, za primerjavo pa je ta obremenitev povsod drugod po svetu precej nižja, Frankurt 34%, Dunaj 25 %, Lizbona 20%, povprečna stopnja v Zahodni Evropi znaša 27,6 %, v vseh 73 mestih pa v povprečju le 21 %.
Verjetno smo tako bogati, da si lahko privoščimo visoko porabo države in veliko "učinkovite sociale". A analiza kaže, da povprečna neto plača v Ljubljani dosega samo 36,3 % neto plače v New Yorku. A to je Amerika, se raje primerjamo s Frankfurtom, ki dosega 76,8 %, Dunaj 73,9%, Lizbona 48,8 %, kar pomeni, da so neto plače v Avstriji še enkrat višje in na Portugalskem za tretino višje kot v Ljubljani.
To potrjujejo tudi neto urni zaslužek, ki za Ljubljano znaša 6,8 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 22,6 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprečju na uro več kot 3,3-krat bolje plačani kot Ljubljančani. Vendar to so Švicarji, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugače.
Žal ni tako. Povprečni neto urni zaslužek zaposlenega v Kobenhavnu znaša 17,7 dolarja, Frankurtu 14,5 dolarja, Dunaju 14,0, Madridu 11,9, Lizboni 9,3. Naša neto plača zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v portugalskem glavnem mestu za 37 odstotkov, kjer opravijo tudi skoraj 5 % manj delovnih ur.
Mogoče še boljši primer je direktna primerjava plač zaposlenega v storitveni dejavnosti (učitelji, komercialisti, kuharji, vozniki) v Ljubljani in v Lizboni. V Lizboni prejme zaposlen 31.600 USD bruto letno (v Ljubljani 29.700 USD), vendar pa neto v Lizboni od tega prejme 23.800 USD, v Ljubljani 17.300 USD. Več kot očitno torej, da je z našim dohodninskim sistem že sedaj nekaj narobe, a ta napaka ni v prenizkih stopnjah.
Od obljube vlade po modernizaciji davčnega sistema, ki bo zagotovil večjo učinkovitost, preglednost in zniževanje davčnega bremena, do tega da bo dohodninska zakondaja enostavnejša smo prišli do predloga, ki zvišuje dohodninske stopnje srednjemu razredu in povečuje število stopenj s tri na pet. V tem predlogu ni ne zniževanje bremena, ne modernizacije davčnega sistema. Predlog ministrstva je zato nespodoben in neprimeren.
Lahko pa res v nečem dosežemo vrh, postanemo svetilnik, v poročilu 2010 se lahko znajdemo na vrhu lestvice in presežemo Kobenhaven, saj ni daleč, le za 7 odstotnih točke dvignimo obremenjenost z davčnimi in socialnimi prispevki in bo Ljubljana na vrhu, postala bo svetilnik, vendar ne po plačah da ne bo pomote, ampak po obdavčenosti plač.
Ker tega ne razumem, bo očitno v Sloveniji potrebno zamenjati državljane, saj očitno ne razumemo nekaterih ukrepov vlade, niti njenih dobronamernih predlogov.
Vir: poročila UBS
Avtor: Mag. Igor Zalar, Direktor področja Upravljanje s kreditnimi tveganji, Banka Volksbank d.d.