Služnost za prazna stanovanja

jello

Guru
22. sep 2008
9.696
3.580
113
Nima veze za kakšne namene. Hotel sem pokazat da sistem davka, ki upošteva plačila (ne pa prihodke, oziroma pogodbene vrednosti oziroma kakorkoli že temu rečemo) obstaja in kako poteka. Sistem bi bil enak če bi pri davku na najemnino veljalo da se obračunava po plačani realizaciji (prejetih plačilih).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.259
113
Citat:
Uporabnik fritzz pravi:
Kaj pa v tem primeru....brat je prijavljen in živi v mojem stanovanju.
Če prijavim stalno bivališče na to stanovanje sem upravičen do nižjega davka ?
Je dovolj začasna prijava ?
Drugače sem še solastnik hiše v kateri živim in sem prijavljen.

Evo še malo bolj jasno podkrepljeno z členi nepremičninskeg zakona, mislim da je zadeva jasna, bratu podeliš služnost rabe stanovanja (kar je OSEBNA SLUŽNOST - osebna pravica ), po zakonu o darilih in dediščinah pa so obdavčene zgolj stvarne služnosti oz. tudi drugače rečeno stvarne pravice.

Nepremičninski zakon pa trdi v 4. členu kdo je davčni zavezanec:

- za nepremičnine, na katerih je v zemljiško knjigo, skladno z določbami zakona, ki ureja stvarnopravna razmerja, vpisana osebna služnost na celotni nepremičnini, fizična ali pravna oseba, imetnik osebne služnosti,

torej tu je definicirano komu se davek odmerja oz. kdo je v tem primeru davčni zavezanec (torej v našem primeru brat)

6. Člen zakona pa trdi:

(3) Za rezidenčno stanovanjsko nepremičnino se šteje nepremičnina, ki se v skladu s seznamom iz Priloge I tega zakona po modelu in šifri dejanske rabe uvršča med stanovanjske nepremičnine in ima v njej na dan 1. januarja leta, za katero se
davek odmerja, zavezanec prijavljeno stalno prebivališče, oziroma zavezanec, ki ni državljan Republike Slovenije, prijavljeno stalno ali začasno prebivališče.

Torej brat bo izpolnil oba pogoja, ker bo imel na 1.1. urejeno služnost bo davčni zavezanec za to nepremičnino + imel bo na ta dan prijavljeno stalno prebivališče in s tem bo deležen rezidenčnega 0,15% davka.

Mislim da to mora iti skoz.... LP

PS:. Za nič ne odgovarjam
evil.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.988
113
EU
Stanovanje sem kupil po Jazbinškovem zakonu, in vpis v ZK mislim narediti enkrat ko bom imel več časa.
Do sedaj sem plačeval nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.
Kako bo vrednotil GURS nepremičnino ki ni še v zemljiški knjigi.
sprasujem se.gif
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Nima veze za kakšne namene. Hotel sem pokazat da sistem davka, ki upošteva plačila (ne pa prihodke, oziroma pogodbene vrednosti oziroma kakorkoli že temu rečemo) obstaja in kako poteka. Sistem bi bil enak če bi pri davku na najemnino veljalo da se obračunava po plačani realizaciji (prejetih plačilih).

saj v resnici se uposteva placana realizacija. glejte 5.odstavek 15.clena zdoh2
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
drugace pa imajo problem z visjo stopnjo samo lastniki vec kot enega stanovanja. ce imas samo enega, se pac v njem prijavis za 1.1. - itak je samo ta datum pomemben
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.401
968
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Jason pravi:
drugace pa imajo problem z visjo stopnjo samo lastniki vec kot enega stanovanja. ce imas samo enega, se pac v njem prijavis za 1.1. - itak je samo ta datum pomemben

To ni problem, to je SVINJARIJA države, ki SPET tepe pridne in šparovne, klošarje (se opravičujem pravim klošarjem, beseda je v prenešenem pomenu) pa nagrajuje...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.988
113
EU
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Stanovanje sem kupil po Jazbinškovem zakonu, in vpis v ZK mislim narediti enkrat ko bom imel več časa.
Do sedaj sem plačeval nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.
Kako bo vrednotil GURS nepremičnino ki ni še v zemljiški knjigi.
sprasujem se.gif

Podrobneje bom pojasnil vprašanje.
Nepremičnina ki ni vpisana v zemljiško knjigo se bo mogoče vrednotila kako drugače pri GURS-u, kot pri DURS-u.
sprasujem se.gif

Uradno nisi lastnik, dokler ni zapisa v ZK. DURS me vodi kot lastnika (pokazal sem jim račun o nakupu) zaradi nadomestila stavbnega zemljišča in zaradi davka, ko je stanovanje bilo v najemu.
Sedaj pa ne vem kako bo na to gledal GURS.
Časa za vpis etažnega stanovanja v zemljiško knjigo ni več, ker predolgo traja dokler se premaknejo ustrezne državne službe.
Petnajsti je blizu, zato prosim pohitite z nasveti.
grims-1.gif
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.580
2.428
113
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Uporabnik Jason pravi:
drugace pa imajo problem z visjo stopnjo samo lastniki vec kot enega stanovanja. ce imas samo enega, se pac v njem prijavis za 1.1. - itak je samo ta datum pomemben

To ni problem, to je SVINJARIJA države, ki SPET tepe pridne in šparovne , klošarje (se opravičujem pravim klošarjem, beseda je v prenešenem pomenu) pa nagrajuje...

Lahko bi pa tudi rekli, da usoda tepe špekulante kateri so pomagali napihati nepremičninski balon za 2x. Kaj ti bo več kot eno stanovanje? A se na dva kosa prežagaš in je rit v drugem
tongue-1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.401
968
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:


Lahko bi pa tudi rekli, da usoda tepe špekulante kateri so pomagali napihati nepremičninski balon za 2x. Kaj ti bo več kot eno stanovanje? A se na dva kosa prežagaš in je rit v drugem
tongue-1.gif

In zakaj ne? Eni grejo na potovanja, živijo v "socjalnem" flatu, zagonjo vse kar dobijo za dobrine, in ker kao nimajo nič so reveži.

Eni pa ne hodijo na dopust, ne hodijo po gostilnah jest, ne kadijo, ne hodijo na razne masaže, ...

In velika razlika je med špekulanti in tistimi, ki so si nepremičnine prigarali s trganjem od ust.

In v končni fazi. KOJI [cenzura] misli država da je, da bo govorila, kaj lahko delam s svojimi nepremičninami??? Za vse je bil plačan davek, za vse se letno plačuje nadomestilo za zemljišča, čeprav je zemljišče kjer stoji bajta lastniško in ne od države...

In da se razumemo, izredno me moti RAZLIČNA stopnja davka, ne toliko sam davek, čeprav je slab in zmetan na hitro skup ker jim kuzla skače v rit
wink-1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.259
113

Podaljšan rok za prijavo najemnikov Gursu

Zaradi navala prijav je Geodetska uprava (Gurs) rok za prijavo najemnih poslov podaljšala s 15. decembra letos na konec marca prihodnje leto

Vodja Geodetske uprave (Gurs) Aleš Seliškar je danes pozval vse lastnike nepremičnin, naj ne čakajo na informativne izračune o nepremičninskem davku - ti naj bi prišli februarja -, ampak že zdaj začnejo urejati podatke o nepremičninah. "Že danes čakajo v vrstah," pravi Seliškar.


Lastniki nepremičnin bodo lahko podatke urejali tudi na upravnih enotah. Pomembno je tudi, da preverite, ali so vaši podatki v zemljiški knjigi točni.

Služnost in stalno prebivališče uredite že zdaj

Če želite vpisati služnost, začnite urejati podatke že zdaj, svetujejo na Gursu. Poskrbite tudi za rezidenčnost stanovanj - torej ustrezno prijavite stalno prebivališče. Spomnimo, davčna stopnja za prazna stanovanja znaša 0,5 odstotka, sicer pa znaša davek za stanovanjske nepremičnine, v katerih lastniki živijo, 0,15 odstotka.

Davčna vas lahko obdavči tudi za nazaj

Tisti lastniki, ki ne bodo evidentirali svojih nepremičnin, ne bodo profitirali ničesar, ker lahko potem, ko se ugotovi, da nepremičnina že stoji oziroma je bila končana, lahko davčna uprava davek odmeri za nazaj, hkrati pa lastnika nepremičnine tudi kaznuje.

Kulturnega objekta sami ne boste mogli prijaviti

Vse kulturne objekte bo določilo ministrstvo za kulturo z aktom. "Lastnik sam ne bo mogel določiti, da je njegov objekt kulturni objekt," poudarja Seliškar.

Davka bodo oproščeni samo tisti sakralni objekti, kjer je lastnik verska skupnost. "Če imate kapelico, ta ne bo oproščena davka," pravi Seliškar.

Nova indeksacija prihodnje leto?

Zaradi navala prijav najemnih poslov za Gurs - spomnimo, rok je (bil) 15. december letos za posle, ki so julija letos še trajali -, je Gurs podaljšal rok za prijavo najemnih poslov na 31. marec 2014. Najemni posli pri informativnem izračunu, ki ga bodo vsi lastniki nepremičnin prejeli februarja prihodnje leto, tako ne bodo še upoštevani, se pa bodo upoštevali pri odločbi davčne uprave.

Zaradi uvedbe nepremičninskega davka bo treba spremeniti tudi zakon o množičnem vrednotenju. Ta bo po besedah Dušana Mitroviæa iz Gursa pripravljen in poslan v medresorsko obravnavo že prihodnji teden. Mitroviæ pa je omenil tudi možnost nove indeksacije, vkolikor bodo ocenili, da je to potrebno.

Kljub moratoriju davek tudi za črne gradnje

Čeprav vlada namerava uvesti enoletni moratorij na črne gradnje, to ne bo ustavilo odmere davka za tiste črne gradnje, ki že imajo pravnomočne odločbe. Tako bodo prihodnje leto stanovanjske črne gradnje obdavčene po 0,5-odstotni davčni stopnji, vse ostale pa trikrat več.
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Osebna služnost na delu nepremičnine. Torej dva solastnika 50/50, en živi notri, drugi bi mu na svoji polovici ustanovil osebno služnost. Ali je to možno? Hvala
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Citat:
Uporabnik fritzz pravi:
Kaj pa v tem primeru....brat je prijavljen in živi v mojem stanovanju.
Če prijavim stalno bivališče na to stanovanje sem upravičen do nižjega davka ?
Je dovolj začasna prijava ?
Drugače sem še solastnik hiše v kateri živim in sem prijavljen.

Evo še malo bolj jasno podkrepljeno z členi nepremičninskeg zakona, mislim da je zadeva jasna, bratu podeliš služnost rabe stanovanja (kar je OSEBNA SLUŽNOST - osebna pravica ), po zakonu o darilih in dediščinah pa so obdavčene zgolj stvarne služnosti oz. tudi drugače rečeno stvarne pravice.

Nepremičninski zakon pa trdi v 4. členu kdo je davčni zavezanec:

- za nepremičnine, na katerih je v zemljiško knjigo, skladno z določbami zakona, ki ureja stvarnopravna razmerja, vpisana osebna služnost na celotni nepremičnini, fizična ali pravna oseba, imetnik osebne služnosti,

torej tu je definicirano komu se davek odmerja oz. kdo je v tem primeru davčni zavezanec (torej v našem primeru brat)

6. Člen zakona pa trdi:

(3) Za rezidenčno stanovanjsko nepremičnino se šteje nepremičnina, ki se v skladu s seznamom iz Priloge I tega zakona po modelu in šifri dejanske rabe uvršča med stanovanjske nepremičnine in ima v njej na dan 1. januarja leta, za katero se
davek odmerja, zavezanec prijavljeno stalno prebivališče, oziroma zavezanec, ki ni državljan Republike Slovenije, prijavljeno stalno ali začasno prebivališče.

Torej brat bo izpolnil oba pogoja, ker bo imel na 1.1. urejeno služnost bo davčni zavezanec za to nepremičnino + imel bo na ta dan prijavljeno stalno prebivališče in s tem bo deležen rezidenčnega 0,15% davka.

Mislim da to mora iti skoz.... LP

PS:. Za nič ne odgovarjam
evil.gif

Tu te moram popraviti, sicer sva o tem že debatirala in si delal poizvedbe.

Osebna služnost je stvarna pravica.

Pravica na tuji stvari v korist določene osebe (raba, užitek, služnost stanovanja)

Imaš pa tudi neosebne seveda: pravica na tuji stvari v korist nepremičnine (npr. služnostna pravica poti)

Če imaš ti informacijo, da DURS ne obdavči osebni služnosti, toliko bolje, potem lahko res komurkoli zadevo predaš v uporabo.

Al sem kaj narobe razumel?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:

Stvarne pravice
2. člen

Stvarne pravice so:
- lastninska pravica,
- zastavna pravica,
- služnosti,
- pravica stvarnega bremena,
- stavbna pravica.

Po črki zakona bi moralo biti obdavčeno, razen prvega dednega reda.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.259
113
Ja... imaš popolnoma prav, osebna služnost = stvarna pravica. Meni so sicer na enem DURSu rekli da se to ne obdavči, na drugem pa so rekli da se obdavči vendar ne vedo kako
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Skratka nič uradnega še nimamo :)
Zdaj bom eno delal pa ti povem, če izvem kaj več.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.259
113
Ja, saj za prvo koleno itak vemo da ni problema, boš delal služnost za nekoga ki jo bo podaril tretji osebi ali...? Namreč če je 1. dedni red je itak vseeno ker po ZDDD to "darilo" itak ni obdavčeno.