Nakup parcele, na kaj biti pozoren?

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Imam možnost kupiti zanimivo parcelo, na kateri bi čez par let lahko postavil hišo. Je zazidljiva, komunalno opremljena in z vsemi priključki.
Prodaja se preko agencije in so mi že rekli, da kupec plača 2% provizije za posredovanje. Ne plača to ponavadi prodajalec oz. se razdeli fifty fifty?

Na kaj je vse potrebno biti pozoren pri nakupu? Kaj naj vse vprašam, da ne bo kasneje kaj narobe, ko bo prepozno, če kupim?
Se gre pa za skupno 2 parceli, od katerih je ena večja, okoli 750 m2 na kateri bi stala hiša in manjša, ki pa je dovozna pot in od nje ne bi imel nič, je pa na to parcelo v ZK vpisanih kup enih služnosti (za hojo, dostop sosedov, ...).Prilagam sliko.

Ali se na parcele plača kak davek? Te manjše parcele sploh nebi rabil, še posebej, če bom z njo imel samo dodatne stroške in pa nič od nje. Ti mora za služnost parcele nekdo plačati?
2370100-Untitled.jpg
 

Priponke

  • 2370100-Untitled.jpg
    2370100-Untitled.jpg
    5,8 KB · Ogledi: 887

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
O nategunstvu nepremičninskih agencij smo že precej debatirali.

Agencijo plača tisti, ki jo je najel in tudi koristi njene storitve ... v tem primeru predvidevam, da je to prodajalec. V kolikor bo ogled nepremičnine preko prodajalčeve agencije, pazi da že v štartu ti ne podturijo za podpisat kak dokument (oni temu velikokrat rečejo potrdilo, da si si ogledal nepremičnino, da agent kao dobi potne stroške), ker se zna zgoditi da boš podpisal klavzulo, da v primeru nakupa te nepremičnine, oni od tebe kasirajo provizijo. Pa po drugi strani še od prodajalca.

Pa preden greš v nakup, preveri kaj se na tej parceli sploh lahko gradi ... da ne boš z dolgim nosom kasneje.
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
dostop preko te tamale, v bistvu se držita skupaj, le jaz sem ju narazen skiciral. Dostop do tamale je pa po javni cesti.
In na to tamalo, imajo v ZK vpisano služnost tudi drugi.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Je bistvena razlika, če si lastnik zemljišča ali imaš na njem zgolj služnost. Služnost se lahko omeji, se lahko ukine, se lahko spremeni, se lahko... Lastnina pa je zgolj lastnina.

Če imaš možnost postati lastnik dovozne poti in ti je to hkrati edini način dostopa do parcele potem nimaš kaj razmišljati. Še več, sploh ne kupi večje parcele, če ne dobiš poleg tudi dovozne poti.

PS- sigurno lahko za služnost tudi kaj iztržiš. Nenazadnje je potrebno cesto tudi vzdrževati. Je pa malce težje kaj iztržiti, ko je služnost že vpisana v zemljiško knjigo.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.183
2.415
113
v lokalni ostariji
torej boš kupil "cesto" da boš prišel na taveliko parcelo... razen stroškov z malo ne bo biznisa... jo pa lahko enkrat poturiš občini.

pred nakupom raje preveri kaj ti šiba na gradbeni parceli in če je dovoljena gradnja!
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Tako nekako, mala parcela pride zraven v paketu in me je v bistvu samo zanimalo, če imam lahko kasneje z njo še kake dodatne stroške kot so kaki letni davki itd. Zraven tavelike parcele je še ena hiša in ta sosed ima v ZK vpisano služnost na mala parcelo, da lahko dostopa do hiše. Ostale služnosti so, hoja, nujna vožnja, ...

Parcela izgleda ok in je zazidljiva, imam pa namen pridobiti še lokacijsko informacijo za namen gradnje, da se točno vidi kaj pa kako se lahko gradi na tej parceli.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Pa preveri ali sta parceli drugih bremen prosta.

Mene sta pred nekaj leti dva preužitka "prestrašila" - preužitek je veljala za eno "teti" in njeni hčeri. "Teta" bi bili danes stari 110+ - hčerki pa tudi čez 90. Pa še odšli sta v svet. Pa po priimkih se jih noben ne spomni - se ljudje na vasi kličejo pač samo "po domačih imenih" - še priseljenci so dobili "imena" po domačijah na katerih sedaj živijo.
Enega preužitka sem se rešil, ker se je našel mrliški list, ker se dotična k sreči ni preselila izven meja bivše Juge in se je našel vpis v knjigi umrlih.
Ta druga pa je tudi šla v svet - "menda v Avstrijo" - sem hotel sprožiti postopek razglasitve umrle osebe. K sreči smo se še v družbi pogovarjali in se je ena precej starejša gospa spomnila, kdo je "tista" in da je nečakinja skoraj soseda. Šel vprašat kako kaj njena teta - pa zvedel, da je pri svojih 90 še kar poskočna - samo v Slovenijo ne hodi na obiske.
Še dobro, da nisem sprožil postopka. Sedaj pač čakam - ko boi prišel čas bom pač pridobil še en mrliški list in dal zbirsati služnost.

Aja - pa prišli gor, ker je notar opravil delo kot se šika - celo "zahteval" je, da se v pogodbo zabeleži, da sem kot kupec vedel kaj in s katerim "bremenom" kupujem.

Pri agencijah pa dvomim, da se kdo potrudi - zato pa sam preveri.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Aja - pa obdavčen boš, ko bo nepremičnski zakon sprejet. Do takrat boš samo plačeval nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.

Pa da ne bo panike - če je res vrisana cesta tega se ti ne bo kaj poznalo na celotnem davku.
Se pa taka stvar rešuje tako, da se cesta "da" občini - vendar v tvojem primeru, dvomim, da jo bo občina hotela glede na to, da je dovozna samo za dve parceli.
 

MojcaPokraculja

Pripravnik
6. okt 2015
65
4
8
mayk, glede na tvoja vprašanja (in ločeno risanje parcel, ki se v realnosti držijo skupaj) je zaznati, da nisi uk na tem področju, zato je priporočljivo poiskati pomoč nekoga, ki je (odvetnik, notar, nepremičninar ki mu zaupaš ipd).

Kot prvo, zakonsko določena maksimalna provizija za agencije je 4% (+DDV). V tvojem primeru je povsem verjetno, da prodajalec plača 2% in kupec 2%.

Kot drugo, agenciji se lahko izogneš, če ugotoviš, kdo je prodajalec (lastnik) in stopiš direktno do njega. Te podatke se da dobiti iz javno dostopnih baz (odvisno od tega v kateri občini leži parcela: baze kot so PISO, iObčina), dostop do zemljiške knjige je tudi brezplačen. Tam lahko tudi sam preveriš morebitne služnosti in hipoteke, lastniška razmerja ipd.

Kot tretje, služnost je dvorezen meč: kot lastnik moraš tistemu, ki ima na parceli služnost vedno omogočati koriščenje služnosti (prost prehod, vzdrževanje cestišča ipd). Torej imaš ti kot lastnik cel kup obveznosti in bolj malo pravic. Tisti ki ima služnost ima pa cel kup pravic pa skoraj nič obveznosti. Poleg tega je že obstoječe služnosti težko izbrisati (odvisno od situacije).

Kot četrto, kot so že omenili, potrebno je dvigniti lokacijsko informacijo. Preveriti je tudi potrebno, kot kaj je klasificirana manjša parcela (gre res za dovozno pot, ali gre npr. za navadno zazidljivo zemljišče?)

V glavnem, variacij pri nakupu nepremičnine je nešteto. Odločitev za nakup te pa lahko spremlja vse življenje, vredno je temeljito premisliti. In kot rečeno, jaz bi na tvojem mestu poiskala pomoč strokovnjaka (verjetno odvetnika, ki se ukvarja z nepremičninami), ker kaj pa je (ne vem, ugibam) 200 EUR v primerjavi s celotno investicijo?
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.022
52
48
Zraven tega pokliči še enega projektanta naj ti preveri kako je s pridobitvijo soglasij in priključkov. Če en sosed ne pusti služnosti čez njegovo parcelo na primer za elektriko ali kanalizacijo se ti lahko začetek gradnje zamakne za X let ali imaš pa ogromen strošek to pripeljat od drugod. Če je zadeva sumljivo ugodna je lahko kje kakšen podoben catch.
 

kroja

Pripravnik
4. nov 2008
282
0
16
Ko enkrat daš služnost sosedu za svojo pot, potem res ne moreš kaj dosti naredit. Mogoče se lahko zmenita za nek določen čas ali pa pač daš sosedu služnost poti v korist vsakokratnega lastnika hiše, ki ima dostop preko tvoje poti (če bo sosed, ki bo uporabljal to tvojo pot nekoč svojo hišo prodal in bo tvoj sosed nekdo drug)

Tko nekak.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Pa to je tudi treba vedet, da sluznostna pravica mora biti napisana na lastnistvo parcele in ne poimensko. Ker ce v ZK pise, da Joze ima sluznostno pravico na tej parceli, ta sluznost ni prenosljiva.
Ko bo enkrat Joze svojo parcelo prodal, lahko novi lastnik zgubi sluznost.
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Citat:
Uporabnik MojcaPokraculja pravi:
mayk, glede na tvoja vprašanja (in ločeno risanje parcel, ki se v realnosti držijo skupaj) je zaznati, da nisi uk na tem področju, zato je priporočljivo poiskati pomoč nekoga, ki je (odvetnik, notar, nepremičninar ki mu zaupaš ipd).

Kot prvo, zakonsko določena maksimalna provizija za agencije je 4% (+DDV). V tvojem primeru je povsem verjetno, da prodajalec plača 2% in kupec 2%.

Kot drugo, agenciji se lahko izogneš, če ugotoviš, kdo je prodajalec (lastnik) in stopiš direktno do njega. Te podatke se da dobiti iz javno dostopnih baz (odvisno od tega v kateri občini leži parcela: baze kot so PISO, iObčina), dostop do zemljiške knjige je tudi brezplačen. Tam lahko tudi sam preveriš morebitne služnosti in hipoteke, lastniška razmerja ipd.

Kot tretje, služnost je dvorezen meč: kot lastnik moraš tistemu, ki ima na parceli služnost vedno omogočati koriščenje služnosti (prost prehod, vzdrževanje cestišča ipd). Torej imaš ti kot lastnik cel kup obveznosti in bolj malo pravic. Tisti ki ima služnost ima pa cel kup pravic pa skoraj nič obveznosti. Poleg tega je že obstoječe služnosti težko izbrisati (odvisno od situacije).

Kot četrto, kot so že omenili, potrebno je dvigniti lokacijsko informacijo. Preveriti je tudi potrebno, kot kaj je klasificirana manjša parcela (gre res za dovozno pot, ali gre npr. za navadno zazidljivo zemljišče?)

V glavnem, variacij pri nakupu nepremičnine je nešteto. Odločitev za nakup te pa lahko spremlja vse življenje, vredno je temeljito premisliti. In kot rečeno, jaz bi na tvojem mestu poiskala pomoč strokovnjaka (verjetno odvetnika, ki se ukvarja z nepremičninami), ker kaj pa je (ne vem, ugibam) 200 EUR v primerjavi s celotno investicijo?

Hvala za nasvete mojcapokraculja. Sicer nisem ravno strokovnjak na tem področju, sem se pa nekaj stvari znal pozanimati. Lastnika sem našel v zapisu ZK, ravno z razlogom, da se izognem agenciji in se z njim pogajam, a je to neki 90 letni moški, tko da se moram z agencijo pomeniti kako je s tem, če to sploh on prodaja ali njegovi dediči...potem ni vse ok, saj ni še urejeno dedovanje in nov zapis v ZK.

Tako sem preveril tudi vse služnosti na zemljišču in ravno to me skrbi kot si napisala glede vzdrževanja in stroškov dovozne poti. Isto sem pomislil, da bodo s tem samo stroški in se moram pozanimati kdo to sploh vzdržuje, ker cesta je makadam in dobro vemo v kakšnem stanju je taka cesta po dežju/snegu.

Brez lokacijske informacije za namene gradnje itak ne mislim nič prej načrtovati. Zaenkrat so samo ogledi in zbiranje informacij.

Ima pa baje parcela vse priključke, vodo, elektriko in komunalo, tko da je potrebno tudi to preveriti kje dejansko so te priključki in ali bo potrebno vleči to prek kake druge parcele.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
mogoče ne bo treba vleči, a niso priključki in boš plačal priključke.

komunala je tri nivojska
ni nič na parceli
je na parceli vod
je na parceli priključek.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.183
2.415
113
v lokalni ostariji
služnostne poti ti ravno ni potrebno vzdrževat (če je ne uporabljaš seveda... če jo, boš pač v lastno dobro zadevo rihtal)... upaj da jo občina odkupi...

drugače pa če ima parcela vse priključke lahko preveriš na komunali/elektro.

kje pa je ta parcela? če v LJ se priporočam za zemeljska dela...