Služnost užitka

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
Strošek parcelacije, ki ga je zahteval lastnik, ni strošek užitkarja.

Užitkar bo lepo do svoje smrti izkoriščal gozd, ga vzdrževal, vlake, v glavnem, z njim gospodaril, izvajal sanitarno sečnjo, redno sekanje, pogozditev, plačal katastrski dohodek itd.

Daj si tu preveri, kakšna je namembnost "gozdnih" parcel, morda so že sedaj stavbne (poznam nekaj takih primerov).

ali tukaj, če je občina not


p.s.
itak ne moreš kar tako parcelirat kmetijske oz. gozdne parcel

prvo bo morala občina spremeniti namembnost v prostorskih aktih ...


(6) Zemljiške parcele, ki so gozd in so manjše od 5 hektarjev, se lahko deli samo, če:

- ni v prostorskih aktih na taki zemljiški parceli ali njenem delu določena namenska raba gozd ali

- je to potrebno zaradi gradnje javne infrastrukture ali

- so v solastnini z Republiko Slovenijo ali lokalno skupnostjo.
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
274
30
28
Pozdravljeni,

hipotetično imamo percelo, gozd na kateri je vpisana služnost užitka ene osebe. Kakšne pravice ima lastnik nepremičnine, ali lahko spremeni namensko rabo oz. jo prekvalificita? Se lahko parcela razdeli na več parcel (ko ni več gozd seveda....)? Se služnost prenese na nove parcele? Če lastniku uspe parcelo spremeniti v zazidljivo, ali lahko gradi, kjub služnosti užitka, ki jo ima užitkar na parceli?

Hvala in LP

Prav konkretno in pravilno ti lahko odgovorim tole: služnost prehoda čez parcelo (navaden kolovoz za živino), SE PRENESE NA VSE PARCELE, ki bodo nastale iz prvotne. Še več. Vsi bodoči lastniki podpodparcel, postanejo služniki te služnosti. Imamo primer v vasi, kjer sem (pomotoma) postal služnik dostopa čez 3km travnik, da lahko z avtom pridem do drugega konca vasi :) Sem samo debelo gledal kaj mi piše v ZK izpisku. Miljonkrat se je prerazparceliziralo, predprodalo, nihče pa ni nikdar šel izbrisat te služnosti ven.

Še več. Pri združevanju dveh parcel, na kateri je nekdo na eni od njih imel služnost. Ta "služatelj" dobi služnost na celotni (večji) parceli. Tud preverjeno pri sosedu !! (ki se sedaj tolče po glavi). Gre pa za enako služnost, "gonjenje živali in da se pelješ z vozom čez".

Sploh tudi ne vem, če obstaja način, da ti (geografsko) določiš na katerem delu neke parcele ima nekdo služnost ? Da ni to vedno kr avtomatsko na celi parceli ?
Seveda pa ti nekdo lahko služnost obračuna in zahteva povrnitev stroškov uporabe služnosti, a to je že druga debata.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Seveda lahko služnost opisno opredeliš, je pa dolgoročno precej lažje če "pot" izločiš in je služnost zgolj na njej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
Prav konkretno in pravilno ti lahko odgovorim tole: služnost prehoda čez parcelo (navaden kolovoz za živino), SE PRENESE NA VSE PARCELE, ki bodo nastale iz prvotne. Še več. Vsi bodoči lastniki podpodparcel, postanejo služniki te služnosti. Imamo primer v vasi, kjer sem (pomotoma) postal služnik dostopa čez 3km travnik, da lahko z avtom pridem do drugega konca vasi :) Sem samo debelo gledal kaj mi piše v ZK izpisku. Miljonkrat se je prerazparceliziralo, predprodalo, nihče pa ni nikdar šel izbrisat te služnosti ven.

Še več. Pri združevanju dveh parcel, na kateri je nekdo na eni od njih imel služnost. Ta "služatelj" dobi služnost na celotni (večji) parceli. Tud preverjeno pri sosedu !! (ki se sedaj tolče po glavi). Gre pa za enako služnost, "gonjenje živali in da se pelješ z vozom čez".

Sploh tudi ne vem, če obstaja način, da ti (geografsko) določiš na katerem delu neke parcele ima nekdo služnost ? Da ni to vedno kr avtomatsko na celi parceli ?
Seveda pa ti nekdo lahko služnost obračuna in zahteva povrnitev stroškov uporabe služnosti, a to je že druga debata.
seveda ne, služnost obstaja le na delu, kjer je cesta, če ni odmerjena z lastno parcelo, je seveda formalno vpisana na "celi" parceli, obseg pa je razviden iz pogodbe ali opisa v z.k.

služnost že v osnovi obremenjejuje služeče zemljišče na način, da to zemljišče najmanj obremenjuje

tudi če bi opis falil, se v naravi vidi, kje je trasa, kje se vozi, drugje ni služnosti

bo pač treba služnost brisat iz parcel, kjer dejansko ne obstaja po parcelaciji

nič posebnega
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Nekaj € te bo že stalo, da ti sestavijo izbrisno dovoljenje (to da tisti, ki uživa služnost), da ga overite in da vložiš izbris pri notarju.
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
274
30
28
Ne, jaz nočem tega izbrisat :) nikdar se ne ve kdaj bom rabil. Jaz imam služnost :)
Kako me prisilijo ? nikakor verjetno - samo za dobre sosedske odnose :)
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Če bi jaz bil na kontra strani bi te že prepričal, da nimaš kaj imet služnosti tam, kjer je ne rabiš; če ne drugače pa s tožbo na izbris. Mimogrede, če jo dalj časa ne uporabljaš, jo lahko precej hitro zgubiš.