Služnost za prazna stanovanja

fritzz

Pripravnik
31. avg 2007
32
0
6
Maribor
Ne vem kaj je bolj ugodno zame, ker kot rečeno od brata ne bom nič dobil. Gre se samo za to da čim ceneje pridem skozi z davki ki me čakajo drugo leto za to stanovanje.
Simbolično ne vem če je glih dobro, ker pol sigurno ne dobim nič iz naslova subvencije za katero bi brat vložil prošnjo na socialno.
Stanovanje je vredno nekje 50000€.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Citat:
Uporabnik fritzz pravi:
Hvala za odgovor.
V poštev mi pride samo najemne pogodba......če sem prav razumel prejšne poste pa jo moram napisat vsaj za 6 mesecev nazaj in prijavit do 15. decembra 2013 na GURS.
Pa preračunat če se mi sploh splača ker bom za teh 6mesecev plačal davek !
Vseeno mislim da bo to ceneje kot pa da pustim, da mi odmerijo višji 0,5% davek.
Mogoče pa je brat celo upravičen do subvencije najemnine ker je na socialki ?.....ki bi jo seveda prejemal jaz kot lastnik stanovanja.
Od brata itak nič ne dobim ker je na socialni podpori in še mi gre cca 200€ za njegove stroške....ampak to je že druga tema.

Hja glej, bratu boš moral zaračunat "uradno" tržno najemino (ki je v tvoji okolici) in od te najemnino (od 90% osnove) boš moral državi za 6 mesecev plačat 25%. A bo res teh 25% na 6 mesecev tržne najemnine odtehtala to razliko 0,35% davka? Mislim da ne, oz. 100% sem da ne. Hiter izračun: Če boš mu stanovanje oddal za 250€ mesečno (dvomim da je tržna najemnina manjša v tvojem okraju), OK pa naj bo 200€ mesečno je to 1200€ na 6m. 1200€ x 0,9 = 1080 x 0,25 = 270€ državi. Torej če boš plačal 0,5% davka namesto 0,15% davka bo to res zneslo 270€ več? Mislim da ne. Če je tvoj odgovor DA potem tržna najemnina za to nepremičnino ne bo mogla bit 200€ temveč dost dost več ker to pomeni da je tudi nepremičnina po GURS-u dost več vredna in bo zato sigurno tudi tržna najemnina večja... premisli če se ti splača. S tem da boš tvegal inšpekcije ker nejbrž tvoj brat v tem stanovanju ne bo dejansko živel? In še kaj... LP
 

fritzz

Pripravnik
31. avg 2007
32
0
6
Maribor
Hvala za izčrpen odgovor.
Brat dejansko živi v tem stanovanju že 15 let in je tudi prijavljen.
Lastnik sem pa jaz. In ja, bo res treba preračunat in se odločiti.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.986
113
EU
Torej bo država izračunala svojo najemnino za tvojo lastnino. Nič ne bo veljavna najemna pogodba, ki jo skleneš z najemnikom.
confused-1.gif

Je to že nekje dokončno ozakonjeno, ali so to samo predvidevanja.
Bo za industrijska podjetja ki dajo proizvodno halo v najem, tudi država računala "svojo" najemnino.
Malo mi noro izgleda dvojno vrednotenje, kot smo to imeli v času stare Juge. Ni to poseganje države v upravljanje privatne lastnine
13.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Ma ne gre se za to da bi ti država določala za koliko lahko daš kaj v najem, je pa mislim da logično da če se stanovanje podobna tvojim oddajajo za 350€ v najem da ga ti ne boš oddajal za 100€, da je to potem mučka. Se strinjava? Torej če se oddajajo stanovanja podobna tvojemu za 350€ v najem in boš ti sklenil posel za 300€ bo najbrž še OK, izjemoma bo verjetno šlo skos še tudi 280 290 če boš pač logično utemeljil zakaj, če pa boš dal za 200€ pa bo najbrž že nastala težava in se bo DURS vpiknil.... se pa strinjam da je butasto v kolikor hočeš komu pomagat in mu daš za 150€. To pa po eni strani če bi DURS dopustil bi se po drugi strani spomnil da pa je tisti ki je dobil tako poceni najemnino dobil neke veste "darilo" in bi potem njega obdavčili. Torej po domače rečeno... v vsakem primeru se nekaj s spomnijo oz. se bodo da bodo imeli pisker zraven...
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
AvtoFun, naštudiraj zakone, preden ostale učiš, v zakonu jasno piše oddaja profitna ali neprofitna najemnina in sam ne vidim težave, če bratu, ki je ožji družinski član oddaš stanovanje za simbolično ceno ali celo brezplačno, drugo pa je to o čemer ti pišeš, ko nekomu, ki ni sorodnik, pa magari je prijatelj to isto narediš. Pa še enkrat loči med podjetjem in fizično osebo, podjetje plača davke glede na papirne rezultate, fizična oseba pa je dolžna plačati davek na oddajo samo na vsoto, ki jo je prejela v letu za katerega oddaja napoved, torej ne za pogodbeno vrednost pač pa le za plačano vrednost, res pa je, da če danes oddaš stanovanje in ti nekdo danes plača avans za 2 leti, da moreš do 15.1.2014 prijaviti ta znesek in potem od celotnega zneska za 2 leti plačaš davek na oddajo.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.694
3.576
113
Torej, pogodbo imam s sorodnikom za 500 eur najemnine, pogodbo prijavim in ker je to tržna najemnina plačam davek na nepremičnine po stopnji 0,15. Zmaga številka 1. Po drugi strani davka od najemnin ne plačam nič saj mi sorodnik v resnici niti enega obroka ni plačal. Zmaga številka 2.

Če je sistem takšen da to omogoča mi prosim obrazloži še kako durs preverja da ne počnem tega kar sem napisal zgoraj.
 

fritzz

Pripravnik
31. avg 2007
32
0
6
Maribor
...zmaga št.1 + št.2......to bi bilo zame super.
Samo se bojim da je nekje kaki hakl.....
...pa cajta mi zmanjkuje - do 15.dec. bo treba na GURS prijaviti najemno pogodbo (za 6 mesecev nazaj...)
 
Nazadnje urejeno:

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Torej, pogodbo imam s sorodnikom za 500 eur najemnine, pogodbo prijavim in ker je to tržna najemnina plačam davek na nepremičnine po stopnji 0,15. Zmaga številka 1. Po drugi strani davka od najemnin ne plačam nič saj mi sorodnik v resnici niti enega obroka ni plačal. Zmaga številka 2.

Če je sistem takšen da to omogoča mi prosim obrazloži še kako durs preverja da ne počnem tega kar sem napisal zgoraj.
Dejansko ti je sorodnik dolžan ta znesek in ga lahko za plašilo tožiš. Denarja tudi nisi dobil nakazanega, torej ne rabiš plačati dohodnine (davka od oddaje nepremičnin), kot ne plačaš dohodnine, če ne dobiš plača, ker ti jo delodajalec ni izplačal.
Kaj pa, če bi imel v stanovanju nekega tujca in ti ne bi plačal najemnine? Bi ti kar plačeval davek od oddaje nepremičnin, čeprav najemnine mogoče nikoli ne boš videl?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
AvtoFun, naštudiraj zakone, preden ostale učiš, v zakonu jasno piše oddaja profitna ali neprofitna najemnina in sam ne vidim težave, če bratu, ki je ožji družinski član oddaš stanovanje za simbolično ceno ali celo brezplačno, drugo pa je to o čemer ti pišeš, ko nekomu, ki ni sorodnik, pa magari je prijatelj to isto narediš. Pa še enkrat loči med podjetjem in fizično osebo, podjetje plača davke glede na papirne rezultate, fizična oseba pa je dolžna plačati davek na oddajo samo na vsoto, ki jo je prejela v letu za katerega oddaja napoved, torej ne za pogodbeno vrednost pač pa le za plačano vrednost, res pa je, da če danes oddaš stanovanje in ti nekdo danes plača avans za 2 leti, da moreš do 15.1.2014 prijaviti ta znesek in potem od celotnega zneska za 2 leti plačaš davek na oddajo.

Ne počuti se ogroženega, jaz tudi hočem mislit enako kot ti ker mi je takšno mišljenje v korist ampak se bojim da napačno misliš. Prosim če mi lahko citiraš ven iz zakona, kjer piše da mi ni treba prijavit dohodnine če ne dobim plačane najemnine. Hvala
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Pa še enkrat loči med podjetjem in fizično osebo, podjetje plača davke glede na papirne rezultate, fizična oseba pa je dolžna plačati davek na oddajo samo na vsoto, ki jo je prejela v letu za katerega oddaja napoved, torej ne za pogodbeno vrednost pač pa le za plačano vrednost

To mi prosim povej v katerem zakonu in členu piše. Če je tako je to čista zmaga! LP
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.694
3.576
113
Seveda. Ker potem dejansko ni nobene razlike med pogodbo za:
a) simbolično najemnino (1 eur)
b) tržno najemnino (500 eur), ki je najemnik ne plačuje

Torej, vsi ki so sedaj oddajali za simbolično najemnino (sinovom hčeram, bratom,.....) popravijo pogodbo tako da v znesek najemnine dodajo dve ničli in smo vsi veseli ker plačujemo davek na nepremičnine po nižji stopnji.
cheer.gif
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
AvtoFun, beri 77. člen ZDoh-2, vse piše, dohodek je dohodek, torej načeloma priliv, fizični prejem denarja, vendar tudi poleg tega zamenjava storitev ....................

Sicer pa, kako bo ali ne bo šlo kaj čez, bo pokazala šele praksa, tako, da ne prevzemam nobenih odgovornosti za to, kako se bo kdo odločil in kaj naredil, pač vsak se sam odloča .........

Vsekakor pa vzemite kalkulatorje v roke in malo računice naredite, če davek ni previsok, sam ne bi iskal obvodov, ki lahko na koncu ne bodo zdržali.... v praksi.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Citat:
Uporabnik matofill pravi:

Sicer pa, kako bo ali ne bo šlo kaj čez, bo pokazala šele praksa, tako, da ne prevzemam nobenih odgovornosti za to, kako se bo kdo odločil in kaj naredil, pač vsak se sam odloča .........

No vidiš o tem ti govorim, to sem hotel slišat, ne veš zagotovo torej ne moreš trdit da je zadeva simpl in kako boš ti na simpl zaj*** državo, ker je žal ne boš. Pa ne vzet tega slabo namerno. Pa brez skrbi, tudi ostali znamo brati zakone in imamo morda kaj izkušenj. Sicer pa dohodek nikjer ne piše da je priliv in v svetu podjetništva vemo "zagotovo" da prihodki niso enaki prilivom dokler dnar ne sede na račun ali v roke... prilivi pa DURS-a ne zanimajo... če nimaš priliva pa toži. Enako kot pri firmi, toži, v vsakem poslu je riziko, zakaj bi načeloma DURS jemal tvoj riziko? LP
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
To nikoli ne bo šlo čez..

Zakaj ne? Primer iz podjetništva: Izda se račun, z rokom plačila 90 dni, davek je potrebno državi od tega plačati takoj, države nato ne zanima, ali je bil račun plačan ali ne...

isto bo tu. Čim bo tržna najemnina bo durs hotel denar. Pa če ti je kdo plačal ali ne...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Jasno guardy, to vprašanje sploh ni vredno debate, so druga bolj pomembna vprašanja na katera ne zna dati odgovor niti DURS niti GURS.... kot npr. če boš dal ti tretji osebi (ki ni tvoj prvi, drugi dedni red), ali bo DURS obdavčil tega prejemnika služnosti (po zakonu bi se naj vendar se tega v praksi nikoli ni izvajalo) in kako bo ta prejemnik obdavčen (tudi ne znajo pojasnit). Prav tako je vprašanje KAKO izgleda neprofitni najem torej ti kot lastnik če daš tretji osebi ki ni tvoj dedni red stanovanje v neprofitni najem. Kaj dejansko sploh je neprofitni najem ter kaj in koliko MORAŠ minimalno zaračunavat ta neprofitni najem (govorim o raznih amortizacijah in podobno) ter ali se na te znesek ki ga dobiš od neprofitnega najema tudi plačuje davek. Sicer je malo smešno da bi plačeval davek na tisti minimum ki ti ga najemnik plačuje in predstavlja obrabnino stanovanja (amortizacijo) ampak ja... je vprašanje kako to DURS dejansko zaračunava....
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.694
3.576
113
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
To nikoli ne bo šlo čez..

Zakaj ne? Primer iz podjetništva: Izda se račun, z rokom plačila 90 dni, davek je potrebno državi od tega plačati takoj, države nato ne zanima, ali je bil račun plačan ali ne...

Ni nujno, res pa je da je pri fizičnih osebah kaj takega po mojem mnenju nemogoče zagotovit. Knjigo DDV lahko vodiš tudi po plačani realizaciji. Se pravi da gre izdan račun v knjigo DDV ko je plačan. Je pa nekoliko več dela z vodenjem take knjige oziroma je treba prilagodit program.

Citat:
15.8. Posebna ureditev obračunavanja DDV po plačani realizaciji

Po tej ureditvi se DDV obračunava in plačuje na podlagi prejetih plačil za opravljanje dobav blaga in storitev. Uporabljajo jo lahko tisti davčni zavezanci, katerih vrednost obdavčljivega prometa ne preseže 400.000 evrov (brez DDV) in ni verjetno, da bodo ta znesek presegli v naslednjih 12 mesecih in izpolnjujejo še druge predpisane pogoje.

Iz posebne ureditve po plačani realizaciji so izvzeti uvoz in izvoz blaga ter pridobitve in dobave blaga znotraj Unije in nekatere druge dobave ter računi, ki so bili izdani, preden je bila opravljena dobava blaga oz. storitev.

Pravica do odbitka DDV je vezana na trenutek izvršitve plačila.

Davčni zavezanec, ki uporablja posebno ureditev po plačani realizaciji, mora davčnemu organu poročati o vseh izdanih in prejetih računih, ki niso plačani do 31. decembra tekočega leta. Popis neplačanih računov (obrazec DDV-SezPR) mora davčni zavezanec predložiti davčnemu organu v elektronski obliki najpozneje do 31. januarja naslednjega leta. Več ...

Uporaba posebne ureditve po plačani realizaciji je prostovoljna, prenehanje posebne ureditve pa je prostovoljno ali obvezno v posebej navedenih primerih.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Dobro zdaj že malo mešamo DDV in davek od dobička ki si ga vzame država, to od zgoraj velja za DDV... držimo se raje osnovne teme..