Služnost za prazna stanovanja

luss

Zelenc'
29. feb 2012
11
0
1
Živjo,

midva bivava zastonj v taščinem stanovanju, pri čemer je moj tukaj za stalno prijavljen. Če ustanovimo služnost, naj bi plačali nižjo stopnjo davka, torej 0,15% in ne 0,5%, ker naj bi šlo za prazno stanovanje. Pogodbo lahko naredimo sami in jo gremo overit, da ne bo to koštalo 300€ plus. A to drži ali je še kakšna zanka kje in bomo nakoncu plačevali še več "česa", ker bomo imeli to pogodbo?

Kaj pa naj naredim jaz v mojem primeru. Hudo dementen star ata je lastnik prazne hiše, ki jo je podedoval od sestre. Dogovorjeni smo, da bi to hišo nekoč dobila jaz. Ata seveda ne more nič več podpisovati je pa stric pooblaščen za nekaj stvari v atovem imenu (dvig penzije, podpisovanje poštaju za prejem pošte...) Atu uradno nismo odvzeli poslovne sposobnosti, ker je to pogojeno z 1000€ denarja državi in je bilo do sedaj samo sebi namen. Ali mogoče kdo ve, lahko podpišem služnost za hišo kar s stricem, ali mora za to dat žegn csd? Bi se zaradi tega verjetno morala vsaj začasno prijaviti na hiši? Strah me je, da bi "kdo" hodil preverjati, ali tam res živim. Hišo namreč obnavljava in trenutno ni primerna za bivanje.

Hvala za pomoč.
smile-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
To s služnostjo je bolj zakomplicirano. Je vse razloženo v sobotnem žurnalu. Še če si delni lastnik hiše ne moreš dati drugemu služnost ampak moraš prej "etažirat" hišo to pa spet pride 1000€.
Za drugi del pa ne vem bo pa vsekakor problem.
 

luss

Zelenc'
29. feb 2012
11
0
1
Sem prebrala članek v žurnalu, samo mislim, da moj problem tam ni opisan. Pri meni gre namreč za to, da je star ata edini lastnik prazne hiše v celoti, kar menim, da ne rabim razdeljevati na etaže, saj bi služnost ustanovili za celo hišo in pripadajočo zemljišče.

Naj tukaj pripomnem še tole: mi smo že bili na csd, kjer smo hoteli vse skupaj urediti tako, da csd izda nek dokument, v katerem se zavežemo, da bomo za ata kakorkoli skrbeli (čeprav ima za razliko od marsikoga penziona toliko, da je preskrbljen za najvišjo kategorijo bivanja v domu starejših) in hkrati, da bi nam dovolili, da lahko to hišo prodamo, saj smo trenutno v situaciji, kjer sva in jaz in stric brezposelna. Vendar gospa na pristojnem csd za to nima posluha. Sem se pa pozanimala okoli in na dveh drugih csdjih zvedela, da se tak posel lahko naredi in da sploh ni tako redek. Tako, da malo še pojamram.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Menim, da to s služnostjo ne bo tako lahko, če nisi vsaj delni lastnik hiše. Edina varijanta pravijo, da je najemnina pa še ta mora biti tržna. Pač država hoče svoj delež od najemnine.
 

luss

Zelenc'
29. feb 2012
11
0
1
Hmm, ja sej to se razmišljala. Mal čudn bi bilo, da bi dopustili množično ustanavljanje služnosti in s tem pokasirali dve tretjine manj davka.
frown-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Verjetno misliš, da bi prodali hišo, ker jo ne morete vzdrževati in ne v smislu, da bi denar od prodaje nakazali vama na račun?
 

FRooT

Pripravnik
19. avg 2007
507
8
18
Še en primer :

Starši so lastniki dveh stanovanj. V enem so prijavljeni in živijo oni, v drugem pa živi hči, ki ima na tej lokaciji stalno prebivališče. Se to šteje kot prazno stanovanje ? Čeprav ni , saj je v tej bivalni enoti stalno živeča oseba. Svojim otrokom pa menda nebo zaračunaval najemnine :lol

Ali bi bilo morda bolje, če bi se stanovanjski enoti, ki sta v istem bloku združili, pa potem nebi bilo potrebno plačevati davka po stopnji praznih stanovanj ?

Hvala za odgovore,

Lp Miha
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
V naši žlahti je enak primer. Sedaj poteka prepis stanovanja v katerem živi otrok na njega. Ni druge
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.911
4.968
113
Čakte malo... Če je nekdo prijavljen na tistem naslovu, pomeni, da stanovanje ni prazno, torej ne more biti višja davčna stopnja. Ali se motim. Kje lahko najdem članek v žurnalu?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Ma ni potrebna služnost, še zapletena je in imetnik ima potem pravice ..... iz tega naslova pa še poceni ni.

Glede na to, da zakon pravi, da se za rezidenčna stanovanja štejejo tudi taka oddana v profitni ali neprofitni najem, če so bila v letu pred uveljavitvijo zakona oddana najmanj 6 mesecev.

Torej daste neko nepremičnino v najem sorodniku, z datumom 1.5.2013 po ceni 10 eur / ( simbolična cena, ker sta osebi v sorodstvenem razmerju, in pa, ker podnajemnik dopušča občasno uporabo lastniku, to se tudi vse navede v pogodbi) mesečno in jasno s tem, da ta oseba plačuje vse obratovalne stroške.

Dolžni ste do 15.12.2013 prijaviti Gursu to najemno razmerje in pa do 15.1.2014 napovedatu Dursu oddajo nepremičnin, kjer bo davek 7 x 10 eur = 70 eur -10% = 63 eur = davčna osnova x 0,25 = 15,75 eur davek.

In po sedanjem predlogu zakona je to točno TO, kar od nas želijo ! Najemniku se ni potrebno prijaviti na najemnem naslovu, ker zakon ne govori o tem, končno pa najeto nepremičnino uporablja zgolj občasno po nekaj dni skupaj.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.655
3.540
113
Že večkrat sem spraševal kaj je tržna najemnina pa nikoli ni znal nihče povedat. Torej, s 1.12.2013 bom sorodniku začel oddajat stanovanje za najemnino v višini 200 EUR. S prijavami bivališč ne bomo mutili, on in njegova partnerka bosta prijavljena na tem naslovu, lastik sem jaz, ki živim in sem prijavljen drugje. Je 200 EUR tržna najemnina al durs določi za določeno kvadraturo in lokacijo kakšno minimalno ceno najmenine (kot pri prodaji vozila, ki ga oceni po eurotaxu ali čem že) oziroma lahko za prenizko najemnino reče da ni tržna? Cilj je ujet neko zdravo razmerje med tema dvema možnostima:
1. davek od dohodka iz oddaje nepremičnine v najem in davek na nepremičnine po stopnji 0,15 (v kolikor res velja da če je oddano po tržni najmnini da je stopnja nižja) - v tem primeru prijavim tržno najmno pogodbo (recimo po ceni 200 EUR, kolikor bo plačeval najemnik v resnici). To bo zame veljalo itak šele za leto 2014 oziroma 2015, ker sem stanovanje kupil šele ta mesec.
2. davek na nepremičnine po stopnji 0,5. najemno pogodbo napišem za 1 EUR in tistih 200 eur dobim po drugi poti (on mi plača za 200 eur položnic).

So ti roki, ki si jih navedel kje uradno objavljeni? Ne vem ali sem res tako lesen, ampak najdem samo nek zmazek od osnutka zakona, ki nima ne repa ne glave.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.255
113
Mene pa predvsem bolj zanima kaj pomeni po zakonu neprofiten najem? Torej hipotetično, sem lastnik stanovanja ki ga hočem nekomu ki ni v mojem sorodu neprofitno oddati? Torej kaj pomeni neprofitno? Brezplačno? Ali...?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Mene pa predvsem bolj zanima kaj pomeni po zakonu neprofiten najem? Torej hipotetično, sem lastnik stanovanja ki ga hočem nekomu ki ni v mojem sorodu neprofitno oddati? Torej kaj pomeni neprofitno? Brezplačno? Ali...?

Neprofitno pomeni, da najemnina pokriva samo amortizacijo, ne pa tudi stroška najema.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.299
5.835
113
pri taščici
in koliko je to recimo na m2 stanovanja ki je sicer vredno recimo 1000€/m2
Koliko je amortizacija?
1,2,3,4%.
Davčna za poslovne stavbe prizna mislim da največ okoli 3% vrednosti.
Kaj se zgodi če oddaš za en promil vrednosti (1€/m2).

Sicer pa imam nekako občutek da bo marsikdo imel raje na črno najemnika in plačal pol % davka kot pa vso ostalo birokracijo se šel in na koncu plačal še več (samo v različne žepe- davek, dohodnina na najemnino, socialni transferji... )
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
3% je najvišja stopnja, kateri ti upošteva davčna. Sam jo lahko postaviš na 1%, če želiš= davčna te bo imela rada, če si pravna oseba in izkazuješ dobiček:):)
Za fizične osebe pa bo verjetno veljala mesečna najemnina: posplošena vrednost*0.03/12.
Za 100.000 vredno stanovanje, katero oddajaš boš plačal 500€ davka, če pa ga oddaš za neprofitno najemnino (po zgornji formuli) pa te doleti 150€ nepremičninskega davka in 750 € davka od oddaje nepremičnin.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.255
113
Se ne splača dat potem "kao" neprofitno v najem... Kaj pa to, npr. če je v tvojem stanovanju nekdo redno prijavljen na tem naslovu, ti pa daš služnost nekomu ki je tvoj sorodnik in ta NI prijavljen tam stalno, ima pa služnost? A zakon zahteva da mora imeti na tem naslovu stalno prebivališče ali je dovolj da ima ta človek vpisano služnost na tej nepremičnini?