Služnost za prazna stanovanja

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Zakon zahteva, le da je stanovanje v najemu vsaj 6 mesecev v letu pred letom, za katerega se odmerja davek.

Torej po zakonu, je lahko to profitni ali neprofitni najem. Ali pa najem z simbolično vrednostjo 1 eur ali celo brezplačen namen, samo za plačilo vseh obratovalnih stroškov, saj zakon nikakor ne govori, kak najem in za koliko mora biti, govori le o najemu, in ta je lahko tudi brezplačen. Hakeljc jaz vidim drugje, očitno si nobeden ni prebral dobro mojega posta par postov nazaj, hakelc je, da je vse najeme treba Gursu prijaviti do 15.12.2013 torej tudi brezplačne najeme in to, da se gursu prijavi najem v letu 2013, to ti daje pravico do nižjega davka v letu 2014. Seveda, ker bo sedaj še "jajcanje" okoli tega davka ki bo sprejet do končno zadnje dni decembra jih bo večina pozabila to prijaviti Gursu, za nazaj pa ne bo šlo.

Konec koncev, če moja mati meni odda vikend v brezplačni najem, ne more Durs zahtevati , da plača za oddajo, oziroma lahko zahteva, da na prihodke 0 plača 0 davka. In tako je po sedaj pripravljenem zakonu upravičena do plačila davka po nižji stopnji, saj je nepremičnina v najemu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Prijatl, te razumem, se popolnoma strinjam s tabo vendar vseeno nevem če bo šlo tako zlahka s temi brezplačnimi najemi za 0€ skoz. Konec koncev če daš ti nekomu ki ni tvoj sorodnik nekaj brezplačno v najem je to neke vrste darilo ki pa ga bo DURS po mojem hotel obdavčiti (in ta davek bo na koncu sigurno višji kot da bi plačal nerezidenčno stopnjo daveka). Kar se tiče tega da je treba vse prijaviti GURS-u do 15.12.2013 je OK, vendar NIKJRE ne piše kako bo s temi 6 meseci, ali to pomeni 6 mesecev od prve prijave GURS-u ali bo veljalo 6 mesecev od sklenitve najemne pogodbe (se bo dalo napisat za nazaj) pa čeprav ta ni bila predložena GURS-u že prej?

Mene bolj zanima prejšnje vprašanje z služnostjo, če je dovolj da sorodniku podeliš služnost ali mora biti ta sorodnik tudi stalno prijavljen na tem naslovu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
No se mi je zdelo da smo stopnjo višje in da je gostilniška debata v smislu "vse je simpl, treba je samo to in to nardit in je rešeno" končana
smile-1.gif
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Vse je OK , če gre za tak najem med ožjimi družinskimi člani.

Avto Fun. To pomeni, da je v letu 2013 stanovanje moralo biti oddano več, kot 6 mesecev, da se stanovanje po novem davku šteje za rezidenčno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Se pravi dedujem (pred smrtjo) mamino stanovanje, takoj za tem pa ga oddan mami za 0€. To gre skozi ali ne?
Mora mami tam imeti stalno prebivališče?
Moram z njo narediti najemno pogodbo in jo prijaviti na DURS.
Ali je dovolj da samo javim GURSu da je v stanovanju najemnica, in DURS potem ne bo delal navzkrižne skladnosti (kot pri kmetijskih subvencijah dela ARSKTRP).
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
Po mojem bi morala imeti tam vsaj začasno prebivališče, sicer tudi služnost ne reši nič, četudi se jo umesti pod najem.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ne gre skozi. Najemnina mora biti. Več je napisano tudi v današnji tiskani izdaji Dnevnika (verjetno tudi spletni).
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.694
3.576
113
Citat:
Višji davčni stopnji se posameznik lahko izogne tudi s sklenitvijo najemne pogodbe, vendar mora nepremičnino oddati v najem za najmanj pol leta, in to v letu pred odmero nepremičninskega davka. Ker tega ni več treba uradno prijaviti ob začetku najemnega razmerja, lahko lastniki to možnost brez zapletov izkoristijo tudi za prvo odmero nepremičninskega davka naslednje leto, vendar morajo paziti na to, da je treba po letos uveljavljeni zakonodaji do 15. decembra najemni posel prijaviti geodetski upravi (Gurs).
Bo pa treba za nižjo obdavčitev tudi svojemu otroku zaračunati tržno najemnino. Kajti na finančnem ministrstvu zatrjujejo, da se za rezidenčno in s tem manj obdavčeno ne bo štela stanovanjska nepremičnina, ki jo lastnik v najem oddaja brezplačno ali po simbolni ceni. Ob tem pojasnjujejo, da meril za določitev, kaj je tržna najemnina, še niso oblikovali, bodo pa to najverjetneje storili s spremembami zakona o vrednotenju nepremičnin, ki jih že pripravljajo. Do takrat primernost višine posamezne najemnine lahko primerjajo s cenami najemnin, ki se plačujejo za primerljive nepremičnine v tistem kraju, dodajajo na finančnem ministrstvu. Ob tem naj še opozorimo, da mora lastnik od 90 odstotkov prejete najemnine plačevati 25-odstotni davek od oddajanja premoženja v najem.

Aha, torej, za rezidenčno se šteje če je oddano po tržni najemnini, ampak kriterijev za višino tržne najmenine pa še nimajo določenih.
bonk.gif
šalabajzerji. Spet ena stvar, ki se bo določala glede na menstrualni ciklus zaposlenih na dursu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ne gre skozi. Najemnina mora biti. Več je napisano tudi v današnji tiskani izdaji Dnevnika (verjetno tudi spletni).
http://www.dnevnik.si/slovenija/v-ospredju/tudi-otroku-bo-treba-zaracunati-trzno-najemnino

treba biti naročnik, bo pa tržna najemnina najbrž tako postavljena kot vrednost nepremičnin.

Se pravi ni variante da sedim na dveh stolčkih.
Prav, pa ločitev, pa samohranilka, pa....

Sem že ugotovil da bi bilo veliko bolje da bi namesto rinke kupil ploščico pred leti. ploščica bi bila 2x več vredna, rinka pa mi je samo v breme in strošek.
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
V moji drugi nepremičnini biva otrok (starši, brat...) oziroma jo uporabljam kot počitniško hišo. Kako se lahko izognem višji obdavčitvi, ki velja za nerezidenčna stanovanja?
Poti je več. Ena je prenos lastništva (npr. z darilno pogodbo) na osebo, ki ima v drugi nepremičnini prijavljeno stalno bivališče. Druga možnost je podelitev osebne služnosti taki osebi na celotno nepremičnino, pri čemer pa je pametno zelo natančno določiti, kaj in pod katerimi pogoji je imetniku služnosti dovoljeno početi z nepremičnino. Pri tem na finančnem ministrstvu opozarjajo, da je lahko imetnik osebne služnosti le oseba, ki ni lastnik ali solastnik nepremičnine, saj se ta pravica lahko podeli le za uporabo tuje in ne svoje stvari ter za celotno nepremičnino. To pomeni, da recimo starši lahko podelijo služnost svojemu otroku, ki ni solastnik nepremičnine, ne more pa brat za svoj del hiše podeliti služnosti sestri, ki je lastnica druge polovice hiše in v njej prebiva.

Tako pri prenosu lastništva kot pri podelitvi služnosti bodo nastali tudi stroški s pripravo pogodbe, overitvijo in uskladitvijo novega stanja v nepremičninskih evidencah, pri prenosu lastništva pa je treba upoštevati tudi morebitno plačilo davka (obdarjenec prvega dednega reda – zakonec, otrok – je tega recimo oproščen). Zato je dobro premisliti, ali bodo vsi ti stroški odtehtali znižanje davčne stopnje z 0,5 odstotka na 0,15 odstotka davčne osnove (naslednje leto 80 odstotkov posplošene tržne vrednosti, ki jo je mogoče preveriti v registru nepremičnin).

Višji davčni stopnji se posameznik lahko izogne tudi s sklenitvijo najemne pogodbe, vendar mora nepremičnino oddati v najem za najmanj pol leta, in to v letu pred odmero nepremičninskega davka. Ker tega ni več treba uradno prijaviti ob začetku najemnega razmerja, lahko lastniki to možnost brez zapletov izkoristijo tudi za prvo odmero nepremičninskega davka naslednje leto, vendar morajo paziti na to, da je treba po letos uveljavljeni zakonodaji do 15. decembra najemni posel prijaviti geodetski upravi (Gurs).

Bo pa treba za nižjo obdavčitev tudi svojemu otroku zaračunati tržno najemnino. Kajti na finančnem ministrstvu zatrjujejo, da se za rezidenčno in s tem manj obdavčeno ne bo štela stanovanjska nepremičnina, ki jo lastnik v najem oddaja brezplačno ali po simbolni ceni. Ob tem pojasnjujejo, da meril za določitev, kaj je tržna najemnina, še niso oblikovali, bodo pa to najverjetneje storili s spremembami zakona o vrednotenju nepremičnin, ki jih že pripravljajo. Do takrat primernost višine posamezne najemnine lahko primerjajo s cenami najemnin, ki se plačujejo za primerljive nepremičnine v tistem kraju, dodajajo na finančnem ministrstvu. Ob tem naj še opozorimo, da mora lastnik od 90 odstotkov prejete najemnine plačevati 25-odstotni davek od oddajanja premoženja v najem.
Mora najemnik na moji nepremičnini prijaviti stalno bivališče, da bom plačal nižji davek?
Ne, najemno razmerje in s tem nižja obdavčitev stanovanja se ugotavlja na podlagi prijave najemniškega razmerja v Gursovo evidenco trga nepremičnin, zato podatki o prebivališču najemnika (stalnem ali začasnem) niso pomembni.
Še vedno ni poteklo petletno obdobje, v katerem mi zaradi nakupa novega stanovanja ni treba plačevati nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). Se bo pri odmeri novega davka še naprej upoštevalo to in tudi druge olajšave zaradi energijsko varčne gradnje, lokalno značilne gradnje...?
Ne. Poseg v že pridobljene pravice ustavno sicer načeloma ni dopusten, toda na ministrstvu pojasnjujejo, da nepremičninski davek predstavlja novo sistemsko dajatev, s katero se vse dosedanje oprostitve in olajšave pri odmeri NUSZ in davka na premoženje skupaj z njima ukinjajo.
Ali moram plačati enak davek, če moja nepremičnina pogori, jo odnese plaz ali doleti kakšen drug nepredvidljiv dogodek?
Nepremičninski davek bo odmerjen glede na stanje nepremičnine na presečni datum: drugo leto bo to 1. april, sicer pa 1. januar vsakega leta, v katerem se bo odmeril davek. Če se bo torej recimo požar zgodil decembra in bo to do 1. aprila vpisano v register nepremičnin, se bo že naslednje leto ustrezno zmanjšala posplošena vrednost nepremičnine, ki je osnova za odmero davka. Če pa se bo požar recimo zgodil 2. aprila, se bo znižana vrednost upoštevala šele pri odmeri davka leta 2015. Samo v primeru, če bo spremenjen zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, se bodo posebne okoliščine pri odmeri davka upoštevale še isto leto, pojasnjujejo na Gursu.
Hišo (stanovanje) smo obnovili, vgradili nova okna... Ali bo to vplivalo na davek?
Da. Vsak lastnik nepremičnine mora Gursu sporočati vse spremembe dejanskega stanja nepremičnine, za kar je tudi kazensko odgovoren. Vsaka obnova povečuje vrednost nepremičnine, torej tudi davek. Če so spremembe v registru nepremičnin evidentirane do presečnega datuma, potem bodo še isto leto upoštevane pri odmeri davka, sicer pa šele leto zatem.
Gradim hišo, ki je že pod streho, vendar še ni vseljiva. Bom plačal višji davek, ker ne živim tam?
Takšno hišo na Gurs evidentirajo kot stavbo, neprimerno za bivanje. Če na primer še nima dokončanih podov, bo njena posplošena vrednost znižana na približno polovico vrednosti primerljive novozgrajene hiše, ki je že vseljena, torej bo nižji tudi davek. Pri starejših hišah je zmanjšanje vrednosti odvisno tudi od dejanske rabe stavbe in starosti. Hiša, ki je zgrajena do konca, a se vanjo ni še nihče vselil, ker na primer manjka pohištvo, ne sodi med stavbe, neprimerne za bivanje, še pojasnjujejo na Gursu. Po več kot tednu dni pa nam s finančnega ministrstva še vedno niso odgovorili, po kakšni davčni stopnji bo nedokončana hiša obdavčena.
Ali lahko občina davek poviša ali zniža?
Naslednje leto zagotovo še ne. V letih 2015 in 2016 pa lahko svojo polovico davčnih stopenj le zviša, in to največ za polovico. V tem primeru bi za stanovanje, v katerem lastnik stalno prebiva, davčna stopnja namesto 0,15 odstotka znašala 0,1875 odstotka davčne osnove. Šele od leta 2017 dalje bo smela svojo polovico davčnih stopenj občina tudi znižati za največ polovico.



Višji davčni stopnji se posameznik lahko izogne s sklenitvijo najemne pogodbe, vendar mora nepremičnino oddati v najem za najmanj pol leta, in to v letu pred odmero nepremičninskega davka.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
No so pokvarjeni, pa znamo biti davkoplačevalci še bolj.

Torej OK, svojemu otroku, mami ...... bomo zaračunali tržno najemnino in jo tako prijavili Gursu za nižji davek. Ubogi otrok, mati, sorodnik, pa nam "pokvarjenec grdi" te najemnine ne bo plačeval, "kako si drzne lopov", in ker v pogodbi ne bomo imeli izvršne klavzule niti ta ne bo v notarskem zapisu, se pač ne bomo odločili za dolgo sodno pot, saj tale revček naš sorodnik ne bi imel kaj jesti, pa še stroške mu nabijemo s tem. Davek na oddajo, pa se Dursu prijavi in plača davek, na znesek dobljen v 2013, za katerega moremo do 15.1.2014 to prijaviti. Torej, ker v letu 2013 nismo prav nič dobili od te "uboge pare" ne bomo nič prijavljali, če nas kaj vprašajo z Dursa, jim to razložimo in povemo, tako, kot večina dolžnikov "JUTRBO" ! IN JE VOLK SIT IN KOZA CELA ......
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Se zopet strinjam s tabo ampak ne bo šlo to tako, takšnemu ravnanju sledi 100% kazen. Ti moraš vse prijavit. Predstavljaj si, imaš podjetje, tebi ne plačajo računa, ti pa pač tega ne prijaviš v prihodke saj zakaj bi na nekaj plačeval davek na dobiček kar nisi dobil? Jok, pozabi, vse moraš lepo prijavit, naknadno pa se to spodbija z sodno odločbo kolikor mi je znano. Vse je na prvi pogled simpl vendar ni.

Mene zanima še vedno nekaj drugega in sicer, če meni eden izmed staršel ki je v celoti lastnik nepremičnine podari SLUŽNOST, komu moram to jaz javit oz. ga obvestit da ne bo ta nepremičnina nerezidenčno obdavčena in do kdaj ga moram obvestit.

Zanima me še tudi druga situacija, če je npr. eden izmed mojih staršev lastnik nepremičnine v celoti in meni podari služnost ali moram hkrati biti tudi stalno prijavljen na tem naslovu kjer mi je podeljena služnost ali ne.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Avto Fun motiš se, poznam zakonodajo izredno dobro, glede na oddajo si dolžan prijaviti vse prihodke pridobljene v tekočem letu, iz tega sledi, če danes skoraj decembra oddam stanovanje npr po 500 eur mesečno , kar znese letno 6000 eur in mi najemnik reče, ti plačam vse takoj , samo potem 11 najemnin, torej 5500 eur, plača takoj. 15.1.2014 sem dolžan prijaviti vse , kar sem prejel v 2013, torej celoten znesek 5500 eur, ne glede na to, da je človk plačal 11 obrokov za leto 2014 (sicer že v 2013).

Torej to nikakor ni primerljivo z primerom podjetij, kar ti navajaš, sicer si pa preberi ta zakon. Tale moja stvar prejšnji post je pravno povsem pravilen in ti, kaj dosti ne bi mogli.... Seveda se pa vsak sam odloča po svoji vesti.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Po mojem je pogodbeno dogovorjena najemnina takoj PRIHODEK ko le ta zapade, ko pa ti jo najemnik plača pa je to PRILIV. In zakon pravi da je treba prijaviti vse prihodke, njih ne zanimajo prilivi oz. kdaj si ti dobil placano! Popravi me ce sem falil? Lp
 
Nazadnje urejeno:

fritzz

Pripravnik
31. avg 2007
32
0
6
Maribor
Kaj pa v tem primeru....brat je prijavljen in živi v mojem stanovanju.
Če prijavim stalno bivališče na to stanovanje sem upravičen do nižjega davka ?
Je dovolj začasna prijava ?
Drugače sem še solastnik hiše v kateri živim in sem prijavljen.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Nisi, dobil boš 0,5%. Najemna pogodba ali služnost brat, to je rešitev. Glede služnosti pa bo treba še ugotovit ali bodo tudi na služnost kak davek kasirali...
 

fritzz

Pripravnik
31. avg 2007
32
0
6
Maribor
Hvala za odgovor.
V poštev mi pride samo najemne pogodba......če sem prav razumel prejšne poste pa jo moram napisat vsaj za 6 mesecev nazaj in prijavit do 15. decembra 2013 na GURS.
Pa preračunat če se mi sploh splača ker bom za teh 6mesecev plačal davek !
Vseeno mislim da bo to ceneje kot pa da pustim, da mi odmerijo višji 0,5% davek.
Mogoče pa je brat celo upravičen do subvencije najemnine ker je na socialki ?.....ki bi jo seveda prejemal jaz kot lastnik stanovanja.
Od brata itak nič ne dobim ker je na socialni podpori in še mi gre cca 200€ za njegove stroške....ampak to je že druga tema.
 
Nazadnje urejeno: