Služnost za prazna stanovanja

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Ja ravno na to temo sem včeraj doživel šok. Takrat nisem potem nič urejal in sem čakal na tale izračun, da vidim če bo še kaj narobe pa potem vse skupaj zrihtam.
Sedaj so majstri pogruntal da jaz živim v spodnjem nadstropju in plačam 0,15 davka, zgornjega kjer pa naj bi živela žena mi pa računajo po 0,5
confused-1.gif
.
Pa še za garažo zraven hiše so mi 80€ davka nabili. Ja lansko leto je bil davek 150€, letos je pa narasel skoraj na 600€ in to za hišo v kateri živimo, smo prijavljeni in smo lastniki!
Lej, ne vem januarja sem jih klical so pogledali stanje v računalniku in so rekli, da lahko združijo brez problema samo oglasiti se moram pri njih in povedati novo stanje. Sva pa z ženo solastnika hiše in ni nič po etažah razdeljeno le vodeno je kot hiša z dvema stanovanjema.
Je pa še en veeeelik problem, telefona mi ne dvignejo!!!!!!!
 

ales66

Zelenc'
27. mar 2011
12
0
1
Nas je zgleda kar veliko doživelo šok ob podobnih zneskih in faktorju povišanja in to zdaj ko je osnova 80%. Jaz sem zaenkrat našel tole: klik. Torej obrazca K-5 in K-6. Se mi zdi, da bi za združitev stanovanj v eni hiši z enim lastnikom ali z zakoncema s 1/2 deležem prišel vpoštev obrazec K-6. Bo potrebno tole še malo preštudirat pa morda vztrajat dobit informacijo na 080 22 15 kako je z združevanjem.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Ja hvala za info o teh obrazcih. Za K-6 piše da lahko spreminjaš Dejansko rabo delov stavbe v tabeli PODROBNEJŠA DELITEV DEJANSKE RABE DELA STAVBE pa izbereš stanovanje v samostoječi stavbi z enim stanovanjem namesto z dvema. Upam da je to to.
Malo mi je čudno, da nas mirijo, da je čas do konca marca, ko pa si ti dobil datum skoraj na koncu marca jaz pa še vedno neuspešno kličem
frown-1.gif

Soseda tudi nori. Pred 40 leti so zraven stare hiše zgradili novo in je stara v teh let čisto propadla (stara je več kot 100let) pa so ji jo ocenili na 95000€ po 0,5 stopnji!
 

ales66

Zelenc'
27. mar 2011
12
0
1
Jaz sem datum dobil preko spleta in sem izbral najbližjo izpostavo. Naknadno sem izvedel, da se da to urejat na katerikoli izpostavi in ponekod se morda da dobit bolj zgoden termin. Glede na naval pa mislim, da bodo morali ta rok podaljšat. Zdaj, ko so začeli informativne izračune dobivat še obrtniki in so zneski astronomski, bo pa še večji halo iz tega in nekaj se bo moralo zgodit, da bodo ugotovili, da tole tako na silo ne bo šlo. Če bi se podatke dalo videti na spletu prej v taki obliki kot v informativnem izračunu, bi bilo za večino dovolj časa, da bi vse že prej uredili.

Največja krivica so pa ocenjene vrednosti, ki so skregane tako z zdravo pametjo kot realno vrednostjo na trgu in takih primerov je nešteto.

Sem si pa pogledal tudi tole navodilo klik in na strani 18 je v poglavju (7. delitev ali združitev delov stavb) razloženo na kakšen način se lahko uredi združitev. Če je samo parcela na kateri stoji hiša vpisana v ZK in ločena stanovanja niso vpisana kot etažna lastnina, se to lahko uredi brez kakšnih elaboratov in je za združitev dovolj predlog lastnika. Tole bom jaz naštudiral in probal uredit, da ne bomo plačali po 0,5%.
 

ales66

Zelenc'
27. mar 2011
12
0
1
@jetam, ja tam kjer vtipkaš svojo kodo in v nadaljevanju EMŠO, se ti odprejo deli stavbe in na desni potrdiš polje in klikneš potem "NAROČI" in izbereš prost termin rezervacije. Kasneje dobiš potrditveni mail. Možno je tudi preklicat rezervacijo.

Sem pa včeraj zvečer poslal mail na GURS s podatki o parc. št. in k.o. in vprašanjem glede združevanja in danes že dobil odgovor, da se v primeru, ko stavba ni ločeno vpisana v ZK, da združiti dele stavb, npr dve stanovanjski enoti in da se za to ne potrebuje nobenih posebnih dokumentov ali dokazil. Lastnik mora priti na GURS in se to uredi, kot si ti omenil že v enem od postov prej. Sem bil presenečen, da so tako hitro odgovorili. Je treba priznati, da se trudijo.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.637
3.518
113
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
http://www.24ur.com/razlikovan...i-bilo-vec.html

Hehe, torej bo drzava vracala vsem €, ki so si vpisali služnost?
smile-1.gif
Ne, zakaj pa bi?
To je čisto resno vprašanje, brez smajlijev.
Ljudje so si pač zakomplicirali medsebojne odnose, kot bi si morali že mnogo prej.

fixed.

Ne ga srat, že pri najbolj možno enostavnih primerih se slovenci tožimo in na smrt skregamo za vsak pasji drek. Služnost to možnost (če ni vzpostavljena iz njenega osnovnega namena - nižanje davčne stopnje to ni) poveča za 100x. In kot pri vseh stvareh je tudi tokrat najbolj primerno se mal ustavt, zadihat, razmislit,....in predvsem ne delat tega kar delajo vsi. Kdor ve kaj dela je to naredil in ne bo imel problemov, raja pa se bo zaklala (ne vem zakaj se pri tej služnosti vedno spomnim na delnice NKBM - redki poučeni so bili zmagovalci, raja pa je nadrajsala).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.153
2.252
113
Zakaj se mi zdi da ne vesta preveč o čem govorita? Kdo se bo kje zaklal? Pa vidva res mislita da so ljudje dajali kar nekomu služnost da so iz 0,5 padli na 0,15 davka? Dajta še enkrat razmislit. Glede komentarja da so si ljudje pač uredili medsebojne odnose kot bi jih morali že mnogo prej. Aja? Kdo to pravi? Ti? Država? Glej vsak ima pravico imeti urejene odnose kot misli da je prav, ni pa prav da ga država sili v to kar je butasto. Torej če jaz živim v stanovanju moje matere, normalno da je obdavčeno rezidenčno, po drugi strani pa ti ko si tako pameten in moder mi povej zakaj bi morala mati dati meni služnost da bi to bilo dejansko rezidenčno? Hvala
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.637
3.518
113
Ne vem če si pravemu odgovarjal. Jaz sem namreč pisal točno to kar ti trdiš. Da je zloraba služnosti za namene nižje obdavčitve neumnost (še večja neumnost pa da država to podpihuje - uredite si služnost da boste plačali manj davka, kakšne imate v resnici odnose nas pa en qrc briga). Ja, vsak naj uredi kot misli da je prav, ne pa tako kot na gursu svetujejo da naj naredi. Torej, zakaj bi moral ustanavljati služnost če rezidenčnost dokazujem že s tem da je nekdo prijavljen na naslovu?

Bi si pa skoraj upal trdit da ni dajanje služnosti enemu dolgoletnemu neproblematičnemu podnajemniku nič bolj problematično od dajanja služnosti sorodnikom (žlahta strgana plahta). Kvečjemu manj.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Saj ste obveščeni, da bo zdaj menda vse obdavčeno po enotnih 0,15?
Verjetno so končno opazili da bodo že po tej stopnji dobili več keša, kot ga država rabi.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.153
2.252
113
smile-1.gif
O tem je ravno govora da ni več razlogov za vpis služnosti... sicer pa počakajmo do jutri ko bi to naj sprejeli....
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Evo danes zrihtu brez problema! Sedaj je enostanovanjska namesto dvostanovanjske, pa kvadraturo sem malo zmanjšal. Aja pa še hišo sem pomladil za dobrih 100let.
V bistvu sedaj stanje ustreza dejanskemu. Imam pa občutek, da bi spremenili vse podatke, ki bi jim jih povedal neglede na dejansko stanje v naravi.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
V tvojem primeru se naroči na GURS in združi vse v eno enoto. Saj gre hitro, dva obrazca in konec.
 

ales66

Zelenc'
27. mar 2011
12
0
1
@jetam, super, da uredil. A si imel že sam pripravljene kakšne obrazce ali lahko prideš tja samo z osebnim dokumentom? in koliko časa vse skupaj traja?
 
Nazadnje urejeno: