Zakaj je bil nemški elektroenergetski sistem pred razpadom in kako je pomagala Slovenija
V torek ob šestih zvečer je bila Nemčija pred razpadom elektroenergetskega sistema in pred tem, da začne izklapljati uporabnike, je povedal generalni direktor GEN energije Martin Novšak.
Zaradi težav v elektroenergetskem sistemu so Nemci prosili za pomoč številne države. Pomagali so tudi v Sloveniji. Uporabili so vso rezervo, v GEN energiji 395 megavatov. »Odrekli smo se svoji rezervi, da smo lahko pomagali Nemčiji,« je poudaril generalni direktor GEN energije Martin Novšak.
Govoril je na okrogli mizi na dogodku časnika Finance Posavski forum. Več o dogodku v članku
Ministra Vizjak & Vrtovec v Krškem o premikih pri NEK2 in hidroelektrarnah na srednji Savi.
Cene elektrike so bile ob nekaterih urah proti večeru izredno visoke že na trgu za dnevno trgovanje. Glavna vzroka sta bila visoka poraba in praktično ničelna vetrna proizvodnja. Cene v teh urah so dosegle dvesto evrov za megavatno uro, so razložili v GEN-I.
Za primerjavo: takšne cene so približno štirikrat višje od običajnih, po nekaterih ocenah pa je izpadlo za blizu 20 tisoč megavatov vetrnih elektrarn.
Ker je v Nemčiji zelo živahno tudi trgovanje znotraj dneva, so se cene ob nekaterih urah dvignile še bolj, in sicer zaradi nenačrtovanega izpada ali neuspešnega zagona plinskih elektrarn. S plinskimi elektrarnami balansirajo takšne redke primere ob zelo majhnem deležu proizvodnje zelene energije. Ker je bila cena že na dnevnem trgovanju zelo visoka, so bile praktično vnaprej zapolnjene tudi čezmejne uvozne zmogljivosti v Nemčijo iz sosednjih držav, so še pojasnili v GEN-I.
»Visoke cene na trgu elektrike znotraj dneva v Nemčiji in Franciji so bile posledica kombinacije različnih dejavnikov,« pa je začel pojasnilo Matjaž Večernik, izvršni direktor Sektorja proizvodnje in trgovanja v HSE.
»V kritičnih urah je bila izredno nizka proizvodnja elektrike iz vetrnih elektrarnah v več državah hkrati: Nemčiji, Avstriji, Franciji, Veliki Britaniji in na Danskem. Poleg tega v Nemčiji izvajajo načrtovane remonte za nekaj premogovnih enot, zato jih niso mogli aktivirati. Enot, ki so morda razpoložljive pa zaradi tehničnih omejitev ne morejo aktivirati v tako kratkem času in predvsem samo za nekaj ur.«
Zapletlo pa se ni samo v Nemčiji. V Franciji so konec avgusta začeli z zaustavitvami nekaterih jedrskih enot. Zaustavitve še vedno potekajo. »Uvozne zmogljivosti sosednjih, predvsem južnih trgov so bile polno izkoriščene v okviru razpoložljivih kapacitet,« je nadaljeval Večernik.
To pa še ni vse. »Nekateri omrežni operaterji zaradi reševanja težav v lastnem omrežju dodatno zmanjšujejo razpoložljive prenosne zmogljivosti v svoje države, kar dodatno omejuje pretok energije s sosednjih trgov,« je še pojasnil Večernik.