Se sploh še splača kupovat nove dizle?

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.698
800
113
Kako pa za tvoje lahko rečeš da niso "naj bi"? Dejansko dokler avta nimaš na dvorišču ne moreš vedeti koliko bo porabil, lahko samo oceniš. Sicer sta pa obe tvoja in njegova ocena lahko realni za nekoga.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Analiza je čisto uredu -samo upoštevati bi moral 3 litre razlike - bencin več pokuri.
ČE se dosti voziš, potem spodnje porabe ne smeš upoštevati, pri obeh poraba naraste in takrat je pri bencinu kar krepko več.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.892
1.344
113
Jaz navajm podatke tovarne. Seveda, odstopanja so, vendar moraš izhajati iz podatkov. Prav tako navaja cene goriva, ki se spreminjajo pogosto. Navaja cene vozila, ki so najbrž brez popustov. Popusti za bencinarja ter dizla so povsem drugačni itd. Pa v turbo bencinarja ni potrebno tankati dražjega bencina.

Uporabniki dizla navajajo porabo od 5,41 - 7,5 litra.
Uporabniki bencinarja navajajo porabo od 5,47 - 8,76 litra.

Uz napisanega izhajam, da je analiza nerealna in ne upošteva cele vrste spremenljivk.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.892
1.344
113
Citat:
Uporabnik maurice pravi:
Analiza je čisto uredu -samo upoštevati bi moral 3 litre razlike - bencin več pokuri.
ČE se dosti voziš, potem spodnje porabe ne smeš upoštevati, pri obeh poraba naraste in takrat je pri bencinu kar krepko več.

In ta podatek si potegnil iz svoje črne beležnice, kjer dnevno zapisuješ podatke porabe za model z bencinskim oz dizelskim motorjem. Saj ni čudno, da se dnevno zapleni malo morje vozil, ko pa vse računate čez palec. Bomo že kako...
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.698
800
113
Do najbolj točnih podatkov se pride na spritmonitor, pa še tam bo prišlo do razlik saj se statistično dizelski motor uporablja nekoliko drugače kot bencinski.

Pa vendar med TDI in TSI je razlike presenetljivo malo, pri Golfu celo manj kot liter:
http://www.spritmonitor.de/de/...amp;powerunit=2
http://www.spritmonitor.de/de/...amp;powerunit=2

Pri Touranu in Tiguanu malenkost več kot liter:
http://www.spritmonitor.de/de/...amp;powerunit=2
http://www.spritmonitor.de/de/...amp;powerunit=2

V odstotkih od 15-20% več.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.193
3.821
113
Poglejmo Spritmonitor.

Oba podatka sta za Tourana:

2.0 TDI 150: povprečna 6,28, max 7,50
1,4 TSI 150: povprečna 7,58, max 9,53

Razlika je torej 1,3 do 2 litra.

Za navedene zmogljivosti je treba uporabljati 98 oktanski bencin. Z navadni so zmogljivosti nekaj nižje, poraba pa večja.

Najnižji vrednsti nisem napisal, ker gre pri bencinarju očitno za enega pacienta, ostali so vsi višje.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.892
1.344
113
Povprečje pri dizlu je 6,28 l. Pri bencinarju 7,59 l. Zdaj lahko ponovno naredi izračun pa bo videl kakšne so razlike pa poraba je samo del končne enačbe.

Pa iz izkušenj bi rekel, da se 100 oktanski bencin ne pozna bistveno na teh mliničkih. Niti po performancah niti po porabi.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.778
3.636
113
Papir in alter vse preneseta, tudi 16 decimalk, porabo v minus in živega elvisa.

Na cesti se pa z omenjenim dizlom s šestimi litri voziš, z omenjenim bencinarjem pa z devetimi. S kombiniranimi decimalnimi predpostavkami ali brez. Edino dereta se pa res oba približno enako (razen ko stojita mestu).
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.193
3.821
113
Glede zvoka je dizel malo bolj neugoden po mestu, bencinar pa na avtocesti. Vzdrževanje na bi smelo biti kaj dosti različno, saj sta oba dokaj kompleksna.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.698
800
113
Nekateri se vsaj trudimo navajati vire, tebi bi pa mogli kar verjeli iz rit potegnjenim 3 litrom
bonk.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.474
-8.416
113
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Pa iz izkušenj bi rekel, da se 100 oktanski bencin ne pozna bistveno na teh mliničkih. Niti po performancah niti po porabi.
Me zanima, koliko je dejanska razlika pri teh mlinčkih (najraje 1,2 TSI) med 95 ter 98/100 oktancem. Še posebno, če se ne tera v obrate, ampak se vozi z do 3000 obratov.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Zadnjič sem bral teste realne porabe in je bilo pri turbobenzincih večja razlika v laganju kot pri NA motorjih.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.778
3.636
113
Vir je cesta. Oba sta tourana, dizel je moj, bencinar pa od sodelavca. Oba imava praktično enake relacije. Do službe enako, popoldne jajcanje do max 20 km in za vikend kakšne daljše relacije. Jaz se z lahkoto vozim nekje med 6 in 6.5. On se mora pa potrudit če ga hoče med pod 9. Če ga vozi za to čemur je namenjen pa je na 10+.

Doktoriravajte dalje. Pa še pripis: kdor jemlje špritmonitor za realnost bi moral kakšno uro statistike ponovit. Ker ima gromozanske težave z vzorcem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.462
1.092
113
Celje
Jaz z modernim bencinarjem nimam izkušenj toliko da bi lahko ocenil koliko je razlike.
Sem pa namensko pred 5 minutami poklical kolega, ki ima Scenika 1.4 tce 130KM. Ima predelanega na plin in ima povprečje 11-11.5 litra. Na bencin in dolgo turo pravi da pride nekje na 9.2 litra. No jaz imam 1.5 dCi ja s 110 KM (ki je prešvoh in 130 KM bi imel nižjo porabo) in je povprečje pri mešani vožnji 7.5 litra. Na relacijo in lepo vožnjo pa pridem na 6.5. Če bi res vozil po jajcih bi lahko prišel nižje, ampak to ni več vožnja. Zdaj lahko računate kolikor hočete, ampak v konkretnem primeru sem zadovoljen, da imam diesla.

Ja pa foter pred kratkim kupoval Capturja. Imel na testu bencinarja 0.9 tce in 1.5 dci podobnih moči.
Diesla sedaj vozi nekje z 4.7 litri. Bencinarja je pa takoj odpisal, ker je bil čisto nesrečen, kako to nikamor ne gre, oziroma da ga je potrebno precej v obrate vrteti, da se lahko spodobno pelješ. In v višjih obratih je zadeva moteče glasna in poraba gre precej višje.

Vsakemu svoje, ampak kot sem že rekel, moram še sam enkrat za kakšen teden dobiti enega modernega bencinarja, da bom lahko podal osebno mnenje.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.778
3.636
113
Tudi za capturja sem že navajal primere iz prakse (razlika je bližje trem kot enemu litru), ampak me vedno preglasijo teoretiki in praktiki s špritmonitorja. Res je, bencinc se dere ko blesav če ga normalno pelješ. Ampak gre tudi drugače, klobuk na glavo, eco tipko vžgat in gremo v rikverc, pokuril bo pa še vedno 2 litra več kot na papirju.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
kolega je za 120 km avtoceste vsak dan raje kupil 1.2 tsi namesto 1.6 tdi. oba je imel prej na testu en teden. s tem tsi me je tudi peljal. avto gre vrhunsko. pije pa kaki liter, liter pa pol več od tdi. ampak je zračunal, da ga v petih letih, po katerih bo avto prodal, tdija ne bo dobil noter ...
aja, gre za golfa. pri touranu je druga računica ...
 
Nazadnje urejeno:

Steve

Guru
13. avg 2007
9.828
1.738
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
.Pa še pripis: kdor jemlje špritmonitor za realnost bi moral kakšno uro statistike ponovit. Ker ima gromozanske težave z vzorcem.

Ok, spritmonitor ni realnost, je pa realnost jello iz alterja, ker on je pojem vzorca in ce on rece da je tak, potem to tak je
hysterical-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
467716-post_slo.gif


Špritmonitor štima v piko, če že imajo kake pol litra višjo porabo kot imam jaz. Izbor se da lepo zožat in pogledat uporabnike, ki najbolj ustrezajo (čimveč vpisov, označen režim vožnje ipd. ).