.. vsaj en teden na toplem, toliko časa poteka da kvasovke pokurijo sladkor za CO2.
Za klasična lahka ale piva se uporablja pravilo 1-2-3 (povzeto po Palmerju). To pomeni 1 teden primarne fermentacije v eni posodi, 2 tedna fermentacije v drugi posodi in pa 3 tedne staranja v steklenicah. Tole staranje v stekelnicah je mišljeno v temperaturnem območju kjer je kvas še aktiven.
Glavno vprašanje kaj želiš s staranjem doseč. Recimo če boš dal takoj po karbonizaciji (1 teden) pivo na mrzlo bodo kvasovke "umrle", potonile na dno in pivo se bo ščistilo brez "okusa". Za ena piva je to dobro (lagerji, ameriška ale piva, ..) za ena piva pa aktivnost kvasovk v sklepni fazi še vedno prispeva del arome - tudi ta je ponavadi "čista" (sploh to velja za težka/močna piva). Da pivo ni OK postarano zaznaš po tem da ima okus/priokus/pookus po kvasu, to se lepo čuti pri 1 teden starem pivu in ta okus se s staranjem izgublja.
Kaj je najboljše naredit je težko rečt, razlike bodo v vsakem primeru minimalne. Je pa najbolje da probaš; daj 3 flaške v kuhinjo na toplo in 3 v kot hladilnika .. po enem mesecu, dveh, treh probaj katero se ti zdi boljše!
Se pa tudi sam večinoma ko enkrat stekleničim ravnam po logiki "uporabnosti" in gajbe čimprej (skušam jih sicer gledat na toplem vsaj 2 tedna) odnesem v "toplejšo" klet (poleti 16C, pozimi pa tam okoli 10C) ker so tam enostavno najmanj v napoto in v temi!
S stališča pokvarljivosti je pa nižja temperatura boljša, to je logično.
Če nimaš kam dat piva oz. ti manjka flašk je najceneje in enostavno kupit dodatno fermentacijsko posodo pa naj tam notri leži in čaka!