S čim se ogrevat?

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Prosim za malo debate kaj uporabit za ogrevanje hiske 80m² (2 nadstropja). Izolacije je 5cm ter okna imajo "ventilacijo":))

Trenutno je spodaj loncena pec + inverter klima. Pec ne segreje dovolj, zato mi laufa se klima. Vendar me klima zelo moti ker mi piha in je glasna. Iz peci pa se mi preveckrat zakadi, ce zamudim nalaganje na ogenj + 1 vedro pepela na teden.

IR panel mojster je bil na ogledu, predracun 4000€ + 500€ elektrike na sezono. Kar se investicije tice se mi zdi zelo veliko, pa nekako tezko verjamem, da bi bilo res to-to.

Ce bi se lotil totalno sam, bi kaksnega jurja prisparal, vendar s kitajskimi paneli, katerim pa ne zaupam, da sami laufajo, ko me ni doma...

Razmisljal sem o zamenjavi peci s kaminom od turbo franceta. Baje bi veliko manj pepela imel in porabil manj drv. Investicija 3000€. Je kak uporabnik tukaj, da pove kaj iz prve roke?

El.radiatorjev vbistvu nimam kam na steno montirat. Vsaj ne v vecini prostorov. Samostojecih pa nocem, iscem dolgorocno resitev

Zgornje nadstropje se ogreva kolikor toplote uide preko stopnisca in kar odda dimnik. Razmisljam, da bi dimnik predelal in mu dodal "dimniški radiator".
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Sodoben dimnik ne bi smel "spuščati" toplote v prostor. Peč z boljšim izkoristkom ima hladnejše dimne pline.
Če nisi skoraj cel čas doma, potem je potrebno nekaj, kar ima nekaj akumulacije (sistemi z vodo) ali je do določene mere avtomatsko (peleti?). Za silo pa toplozračni kamin z dodatnimi razvodi zraka. Moje mnenje.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Pusti IR panele na miru. Lončeno peč ven. Potem pa možnosti od najcenejše do dražje:
- namesti kakšen Lokaterm kamin, lahko dva, vsakega v eno etažo
- zidajte kamin s kaminskim vložkom, med zidavo skozi plato luknje, cevi, zraven zidanega kamina stikalo, na njem vezan ventilator, ki vpihuje ujeto vročino okoli vložka navzgor, to dela že fizika, ampak je z ventilatorjem bolje, če je cev nekoliko vstran
- toplozračna peletna kaminska peč
- toplovodna peletna kaminska peč z dvema radiatorjema, razvod cevi ob dimniku navzgor
- lahek peletni kotel, nekaj v stilu Biodom C15 na isti način.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Sodoben dimnik ne bi smel "spuščati" toplote v prostor. Peč z boljšim izkoristkom ima hladnejše dimne pline.
Če nisi skoraj cel čas doma, potem je potrebno nekaj, kar ima nekaj akumulacije (sistemi z vodo) ali je do določene mere avtomatsko (peleti?). Za silo pa toplozračni kamin z dodatnimi razvodi zraka. Moje mnenje.
Dimnik ze ima od prej neko modifikacijo, da upocasni dim in se malo bolj segreje. Samo mi ni vsec kako je izvedeno... Kurjenje cez cel dan ni problem, ce le ni potrebno na vsake pol ure poleno gor vrzt. O peletih sem slabe stvari bral, da se skos drazijo in da se kvaliteta slabsa... O dodatnih razvodih je treba se fajn premiselt, ker bi potem bilo se kar nekaj gradbenih del, da se naredi estetsko.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Pusti IR panele na miru. Lončeno peč ven. Potem pa možnosti od najcenejše do dražje:
- namesti kakšen Lokaterm kamin, lahko dva, vsakega v eno etažo
- zidajte kamin s kaminskim vložkom, med zidavo skozi plato luknje, cevi, zraven zidanega kamina stikalo, na njem vezan ventilator, ki vpihuje ujeto vročino okoli vložka navzgor, to dela že fizika, ampak je z ventilatorjem bolje, če je cev nekoliko vstran
- toplozračna peletna kaminska peč
- toplovodna peletna kaminska peč z dvema radiatorjema, razvod cevi ob dimniku navzgor
- lahek peletni kotel, nekaj v stilu Biodom C15 na isti način.
Biodom mi ni nekak za v dnevno sobo. Z radiatorji je tudi tako-tako, povsod ne morjo bit, pa tudi niso mi vsec... vsekaor pa vredno premisleka.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
A ti monter ir panelov da garancijo da bo 500 evrov letno dovolj za ogrevanje? Če ti da v obliki "leasinga" panelov, potem vzemi. Sicer....
Nekoliko večji objekt kot tvoj, je strošek elektrike za ir panele mesečno višji kot bo tvoj letni.

sicer si pa precej "zbircen"
radiatorji te motijo.
za talno najbrž ne boš šel razkopavat vsega stanovanja.
klima ti piha
peleti se dražijo
drva imajo pepel.
skratka, zmanjka mi idej.

Ker imaš majhen objekt, bi jaz šel v radiatorje (čim večje, solidne rabljene dobiš za četrtino cene lahko) pa neko peč na pelete.

takoj ko greš na drva, rabiš imeti nek zalogovnik s katerim ogrevas ponoči in dopoldan ko te ni doma. Imaš prostor za njega? Vsaj nekih 500 litrov.
potem lahko fantaziras o nekih toplovodnih kaminih ali štedilnikih za etažno ogrevanje.


kaj imaš to za eno klimo?
pojdi si nekam ogledat "talno" klimo ki je bolj primerna za ogrevanje kot klasična stenska.
Tudi talna klima se montira na steno, samo bolj pri tleh.
mogoce te tam pihanje ne bo motilo pa tudi glasna ne bo več tako. Bo pa klima z vidika stroškov porabe najnižja. V primerjavi z IR paneli vsaj pol nižja, lahko pa tudi 4x nižja. Investicija pa približno enaka, ker za 4 jurje moraš dobiti že tri solidne talne klime.
koliko prostorov sicer imaš za ogrevati?


 
  • Všeč mi je
Reactions: johan_blond in B81

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.337
3.432
113
Prvo okne menjaj pa kakšno rolo ali dve steklene volne na podstrešje.
Potem imaš kakšne petletne Kamine pa radiatorje narest.

Pol pa gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.475
113
Radiatorji mu niso všeč, je reko.
najboljše žlička U235, pa ma toplo za 80 let.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Predlog v smeri toplovodne kaminske peči je šel v smislu postavitve v dnevno sobo, izgled, ter zaradi kompleta, ki ga vsebuje. Vsebuje obtočno črpalko, ekspanzijo, ob priklopu par radiatorjev ti je sistem / hiša zalogovnik.

Še komentar na pelete. Kvaliteta zadnjih 10 let se kvečjemu viša, spremljam zadevo od blizu, prej pri očetu, zdaj še sam kurim to. Pustimo made in bosna pri miru. Lansko zimo so bili poceni, kot že dolgo ne, letošnja je tudi topla, bodo spet akcije. Proti nakupu drv se procentualno cenijo.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Ne, da me peleti motijo, samo prebral sem nekje to kar sem napisal. Pac isto kot za IR, pol jih je za, pol pa proti... So pa oboji fajn, ker je vse dokaj avtomatsko tudi ko me ni doma.

Namen debate je, da se vidi cim vec opcij. Morda kdo z lastnim izkusnjam v podobni situaciji...
Radiatorji mi res niso vsec, ce pa se izkaze kot najboljsa opcija, pa me morda prepricajo... vsaka stvar ima pluse in minuse...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Hanzi ti je napisal ....Talna klima...nizka investicija, nizki stroški na kwh, hlajenje poleti, upravljanje preko daljinca z vgrajenim tajmerjem...
Pa lahko kupiš 1 po 1...oz po potrebi dodaš, tretjo, če bost 2 premalo.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.337
3.432
113
Ampak čisto vsaka klima šumi pri delovanju.

To imajo po hrvaških hotelih pa mi ni všeč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Vsak hladilnik je bistvena glasnejši od klime. Na obali je klima v mansardi prižgana 24/7. Kljub temu da je samo 3m je od glave na postelji, je ne slisim niti ponoči.
Za ogrevanje kupi talno klimo, ker drugače funkcionira kot "klasicna" .
Na morju je s tisto problem ogrevati zaradi lokacije montaže. Hladi pa odlično.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Najbrž bo res najbolj učinkovita rešitev, kot tudi najcenejša. Lončeno peč bi jaz kasneje vseeno zamenjal s kakšno lepšo, bolj učinkovito kaminsko pečjo. Ogenjčk je le ogenjčk.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Z dvema klimamama pač zna biti problem ogreti vse prostore. Tukaj vidim jaz težavo pri klimah. Je pa precej odvisno od razporeditve prostorov. Če je možno dobro postaviti klime da ogreje več prostorov hkrati, potem si zmagal. Ni mi pa čisto jasno kako si ogreval zgornje prostore samo z prehodom toplote po stopnišču. Je to kje ob morju? Na celini imaš v zgornjem nadstropju pasji mraz, glede na to da nimaš izolirano.
In kot rečeno. Najbolj nujno je položiti na podstrešje parno zaporo in stekleno volno. Sploh če imaš prazno, nimaš kaj razmišljati. Strošek okoli 500 evrov, prihranek pri ogrevanju v nekaj letih (sploh pri dragem ogrevanju na elektriko (panel, radiator)) pa še kakšni plesni se lažje izogneš.