Ogrevanje 2-sobnega stanovanja s klimo?

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Odlocam se o primerni resitvi ogrevanja v stanovanju. Imam ze vse zmenjeno z mojstrom (prijatelji), da bi mi ugodno izvedel celotno instalacijo a bi vseeno stala investicija v rangu 4-5k€ kar tudi po njegovih besedah ob cenah plina in "omreznini" na Energetiko niti ni ekonomsko najboljsa resitev.

Sem na pamet spacal en tloris stanovanja, ker sem dalj casa od doma. Skratka stanovanje je v 3. od 4 nadstropij, veliko 54m2 in izgleda priblizno tako

Klimo bi potreboval primarno za ogrevanje ter seveda tudi za hlajenje a je prioriteta na dobrem gretju, saj bi veliko vec casa klima ogrevala stanovanje kot hladila. Lokacija je v Medvodah, tako da zime niso mile kot na obali, niso pa tudi najhladnejse v drzavi.

Sicer imam v stanovanju ze nekaj barvitih resitev ogrevanja, kot je termoakumulacijska pec v dnevni sobi (ki gre definitivno ven), potem v spalnici je stropno gretje, za katerega nimam pojma koliko je ucinkovito in dobro. Pol je pa tu se kopalnica, kjer imam talno gretje (za katerega mi je prodajalec svetoval, da ga ne uporabljam in moram preveriti kaj je narobe z njim) ter nek po izgledu dost kul elektricni grelec. Po drugih prostorih ni nicesar, ker kao ni bilo potrebe.

Ce povzamem, s klimo bi rad grel stanovanje, ze obstojeca ogrevanja bi eventualno uporabljal za potrebe dogrevanja. Nebi rad da v primeru padca temperature pod -15 vsi zmrznemo v stanovanju.

Tu je skepticna predvsem moja draga, ki mi povdarja da upa da se zavedam, ko bo enkrat otrok tu da bo morala biti temperatura po celem stanovanju enakomerna in dovolj visoka.

Torej ali lahko s klimo dosezem zeljeno? Je z ekonomskega vidika to res najboljsa resitev za ogrevanje dvosobnega stanovanja? Glede na prilozeno sliko, kje bi bila najboljsa pozicija notranje enote? Predvidevam da je ena notranja enota dovolj za tako povrsino ali bi bilo bolje dati dve svohnejse na razlicnih pozicijah, da enakomerno ogrejejo vse prostore?

Pa se vprasanje, kaj izbrati? Sicer se mi ne mudi z montazo, le da bo pred kurilno sezono 2008, da nas ne bo zeblo doma. Ali je bolje da gledam kake elektricne peci, ki delujejo na enak nacin kot plinska pec ali kake samostojne elektricne radiatorje...?

Skratka zelim neko resitev, za katero mi nebo cez 5-10 let zal. Ze tako imajo vse omenjene "elektricne" resitve pomanjkljivost zaradi nesposobnosti ogrevanja tople vode brez bojlerja (ki si ga ne zelim v stanovanju) a nebi placeval par tisocakov sam zato da nimam bojlerja v stanovanju.

Hvala na predlogih in nasvetih.

LP
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Tudi jaz sem mislil z klimo ogrevati stanovanje malo manjše od tvojega, pa sem pol na plinu ostal. Zakaj. Ker klima ogreje samo en prostor oz. tam ko je namontirana. V tvojem primeru bi rabil takšnjo klimo katera ima 4 notranje enote. Še večji problem je če boš imel otroka.
Ker klima piha topel zrak, je velika možnost, da bo otrok imel vneta ušesa.
Pri mojemu je že bilo tako.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Od kod ti pa ideja da ogreje samo en prostor? Pri starsih imajo klimo, ki jo sicer uporabljajo le za hlajenje a poleti ohladi celo stanovanje in ne samo prostora v katerem je. Je pa res, da je direkt pod klimo najbolj mrzlo. Samo to, da bi imel pa 3-4 notranje enote za 54m2 pa je mal divja.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Jaz osebno bi dal zunanjo enoto na balkon za vrata, notranjo pa v dnevno sobo v bližino balkona.
Kuhinje ne rabiš gret, saj boš menda kaj kuhal, v spalnici mi paše bolj v hladnem spat,
edino kriza zna kopalnica bit, tam pa le usposobi talno gretje al pa eno infra pečko.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
mislim, da se vseeno izplaca greti s klimo. jaz sem v bloku placeval skoraj 13.000 bivsih sit centralne kurjave, kar je preko 50eur za isto kvadraturo na mesec skozi vse leto!! toliko stroma nikoli ne porabis z dvema notranjima enotama kolikor bi zadostovale.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Zato, ker jo imam. Zmontirana pa je tako, da lahko čez vrata piha v drugo sobo. In ti povem, da ne ogreje dveh sob tako kot bi moralo. Pa še na full mora bit ventilator nastavljen, da pride topel zrak v drugo sobo. Zdaj pa si predstavljaj, da se otrok igra v tem prostoru, saj je lahko takoj bolan.
Pa povej mi kam bi ti klimo zmontiral v tvojem prostoru, da bi lahko ogreval celotno stanovanje.

Pa pri hlajenju imaš šobe klime navzgor postavljene, pri ogrevanju pa navzdol. Zdaj pa mi razloži, kako bo tako topel zrak v drugo sobo prišel?
 
Nazadnje urejeno:

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Sej ne vem, zato tudi sprasujem. Eno ali dve notranji enoti? Souporaba drugih nacinov ogrevanja ali komplet kaj drugega? Sem si predstavljal, da klima piha na full recimo pol ure ali uro potem pa vzdrzuje temperaturo in ne dela na polno cel dan.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Ja klima lahko dela tako, samo problem je pol ta topel zrak spravit v druge sobe. Meni tudi zagreje obe sobi ko piha na full, samo pol ko se moč zmanjša se druga soba začne ohlajat, ker topel zrak več ne pride do druge sobe. No mogoče meter od vrat je še toplo, več pa ne.
V tvojem primeru pa ne vem kam bi lahko 2 notranji enoti postavil, da bi lahko največ prostora lahko ogreval. Najboljše, da bi kakšnjega klima mojstra vprašal, kaj bi bilo najboljše v tvojem primeru.

P.S. Kaj pri tebi so vse stene zunanje, ali meji mogoče stanovanje na kakšnjo drugo?
 
Nazadnje urejeno:

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Zunanji sta vzhodna pa juzna stena, drugi dve sta notranji. Saj bom govoril se s klima mojstrom. Mogoce bi bila opcija da podrem vgradno omaro med hodnikom in kuhinjo, itak imam v planu stanovanje tudi pokazati kakemu arhitektu pa naj pove se svoje mnenje kako dobro izkoristiti prostor.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Jaz bi (in imam) zunanjo in notranjo enoto postavil na steno med balkonskimi vrati in steno kuhinje. Od tam jo usmeriš, da piha proti vratom v hodnik (torej jo usmeriš naravnost, kar je idealno), od tam (od hodnika) se ti bo toplota (in hlad) širil tudi v ostale prostore. Pri meni so po cca. 30 minutah gretja klime, tudi ostali prostori že ogrevani, pa imava 75m2. Imava pa 12000 BTU klimo (to je faktor moči klime).

Bolj kot ogrevanje, je problematično ohlajevanje, ker ti hladen piš, pa če je še tako šibak, vpliva na počutje. Zato midva poleti hladiva ponoči (do 6h zjutraj, ko ustaneva, pa še nižja tarifa se takrat zaključi). Vrata spalnice pa imava priprta, da hladen zrak ne piha vanjo ampak se le 'zliva'.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
na vsak način se da speljat ogrevanje samo s klimo..nabaviš opcijo eno zunanja enota, dve notranji. Sama postevitev pa...mora tisti, ki bo montiral pogeldat - malo glede na možnosti, malo glede na tvoje želje.

Če kupi najboljše od najbolješga te pride 2.000 EUR (npr. trenuno Toshibina Daiseikai....s COP nad 5, pa šže moč 3,5 kW gretja omoča 2 notranji enoti)..seveda zraven pade tudi ionizator in ostala sr.anja.... pa še ogrevaš se potem v povprečju 3 x ceneje od plina...poleg tega..delat inštalacijo za klimo ali na novo plejat razvod za centralno kurjavo...je enormna razlika v razbijanju.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Sem videl ja, sicer sem prej na netu mal gledal Mitsubishi klime, ki imajo grelce na zunanjih enotah in kao lahko grejejo do -20°C, kar bi bilo mogoce fajn glede na to da nisem ravno s primorske.
smile-1.gif


Toshiba, ki jo predlagas ima boljsi COP a dela do -15°C. Zdaj ne vem ce to predstavlja kak problem. Toshiba nima "talnih" enot, ki izgledajo kot radiatorji? Pri Mitsubishiju sem jih videl. Ne vem pa koliko je to uporabno?
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
ksz.
Klima je sicer poceni za ogrevanje, ampak zoprna za uporabo, ker ti skoz nekaj piha. Pa tudi najtišja klima ni čisto tiha.
Jo imam doma (Panasonic AC robot) pa smo jo mogoče uporabili 2 x med zimo, sicer pa talno gretje..
 

jgfd

Pripravnik
7. sep 2007
348
0
16
seveda se lahko navadis ampak ni udobja kot pri radiatorskem ogravanju

priporocam da imas se nekaj za rezervo za ogrevat, vsaj termoakmulacijsko ali el. radiator
baje ko je najbolj mrzlo klima najslabse greje
 

tinekr

hot mamica
29. jul 2007
1.941
0
36
46
Citat:
Uporabnik Maiden pravi:
Tudi jaz sem mislil z klimo ogrevati stanovanje malo manjše od tvojega, pa sem pol na plinu ostal. Zakaj. Ker klima ogreje samo en prostor oz. tam ko je namontirana. V tvojem primeru bi rabil takšnjo klimo katera ima 4 notranje enote. Še večji problem je če boš imel otroka.
Ker klima piha topel zrak, je velika možnost, da bo otrok imel vneta ušesa.
Pri mojemu je že bilo tako.

Ogreješ že prostor, da je kul živet v njem. Ne moreš pa met samo opcije gretja s klimo. Kaj pa, ko je temparatura ful nizka, pa ti klima samo neke sopiha, pa piha mrzel zrak. Vem kak to zgleda, pa nimamo lih neke najbolj poceni klime.
Kaj se tiče plina, moram reči, da ni več poceni varianta...Celo zimo smo plačevali 130 evrov položnico, pa nas nikol ni blo doma. Še za april je blo 111 evrov, nemreš da verjameš. Doma smo samo ob večerih, zjutraj se ni kurilo.
Jaz odsvetujem plin.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
tudi Mitsubishi mislim da ima že na trgu enoto z COP nad 5...tako da je vseeno katero izbereš.

bojo pa obe delale do željene temperature v minusu...če bo treba tudi pri - 30. edini problem pri delovanju klime v nizkih temepraturah je kako odvesti kondenz iz zunanje enota, da le ta ne zamrzne že na njej (in tako onemogoči deloavnje klime) - torej se v ta namen nalepi na notranji spodnjo stran enote grelček, ki do te mere ogreva zadevo da lahko kondenz nemoterno odteka (ranga 50 EUR...to je tudi fora pri klimah, ki so deklarirane da delajo do - 20 stopinj...lahko ap to zadevico daš na poljubno klimo)

Potem nimaš več nobenih omejitev glede zunanjih temperatur (preverjeno).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
eh no....klima dela do katere temeprature v minus želiš...in tudi greje! Naši doma svojo Mitsubishijevo (duo plasma) kurbljajo ne glede na zunanjo temepraturo....pa je zjutraj pogosto blizu - 20)...vžgeš in gasa...v parih minutah piha toplo.

tako da...mirne duše lahko imaš klimo kot edini način ogrevanja.
(kajpa tisti ki imajo TČ v kurilnici?...a oni pa lahko?...klima je pač TČ opcija zrak/zrak)

Je pa na vsak način (tudi če imaš plin, olje..kaj jaz vem kaj še) dobro imeti za rezervo v omari še en kalorifer za 20 EUR.

kadar se obetajo ekspremne temperature preko noči (tisih 5 dni v zimi) je najbolje klimo pustiti kar prižgano preko noči oz. da dela 24 h/dnevno.

(kolega ki montira klime...ima pri sebi montirani 2 zunanji enoti, ter na vsako svojo notranjo (pravi da je to najbojša opcija)...ju prižge (klimi) v jeseni, pa spomladi ugasne.

klimatizaicja prostora = 24 urno delovanje sistema za uravnavanje temperature in vlage.

in če klimo uporabljaš za ogrevanje tako ali tako deluje vsaj 16 ur dnevno oz. kar 24 ur.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Potem pravis da je vseeno, lahko vzamem Mitsubishi, ki ima ze serijsko grelec ali pa naprimer Toshibo, pa naknadno za 50€ montiram grelec?