Ogrevanje 2-sobnega stanovanja s klimo?

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.823
113
absolutno!

tistemu ki ti bo montiral reci naj ti montira še ta grelček....nima kaj pčet 10 minut z montažo.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
od kdaj pa stane grelna žia 50€
confused-1.gif


več kot 20€ nima kaj koštati.sicer pa jaz tega grelca nimam pa mi kondenz lepo odteka brez problema.
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Jaz sem že tretjo zimo grel približno 100kadratov stanovanja z klimo z eno notranjo enoto, res je da imamo vsa vrata stalno odprta in res je da je bila temperatura v drugih prostorih za 2 do 3 stopinje nižja ampak v spalnici to paše v kuhinji se itatq segreje od kuhe pri računalniku pa še računalnik dogreva. Imam dva majhna otroka in noben ni prehlajen zaradi klime ali kaj takega. Z klimo se grejemo zato ker drugega nimamo in nam tudi ne manjka, ker je tudi pri minus 27 stopinjah bilo v stanovanju 23stopinj spalnici pa 19. Je pa res problem z zmrzovanjem zunanjega dela kjer kondenz odteka, ampak to bom letos rešil z grelno žico ki se sama regulira koliko greje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Potem pravis da je vseeno, lahko vzamem Mitsubishi, ki ima ze serijsko grelec ali pa naprimer Toshibo, pa naknadno za 50€ montiram grelec?

Hojla!

Dolgo sem bil "odsoten" zdaj ti pa lahko iz prve roke povem kaj in kako. Sam uporabljam klimo TOSHIBA SUPER DAISEKAI. Poleti hladi, pozimi pa greje. In to ODLIČNO in CELO zimo. "problem" je samo odtok, ker ga skoraj ne moreš speljati stran s cevjo in ga je potrebno pustiti, da kar teče kamor pač teče
frown-1.gif
O porabi sem enkrat že pisal in ti povem, da je zanemerljiva.

Ker pa sam tudi montiram klimatske naprave bi ti mogoče svetoval Mitsubishija serije FD. Me je kar navdušil. Specifikacije ima boljše od toshibe cena pa je precej nižja!

Če rabiš kakšen dodaten info pa 041736221@siol.net

lep dan

Igor
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Hvala, verjetno bom vec spraseval, ko se vrnem domov (trenutno sem v tujini in se okvirno zanimam, po koncu poletja ko bodo tudi monterji imeli vecino dela ze za sabo se bom pa spravil v to). Potem je Mitsubishi FD serija tisto pravo? Ena ali vec notranjih enot? Kaj pa opevani Daikin Ururu Sarara, je primerljiv (boljsi/slabsi)?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Hvala, verjetno bom vec spraseval, ko se vrnem domov (trenutno sem v tujini in se okvirno zanimam, po koncu poletja ko bodo tudi monterji imeli vecino dela ze za sabo se bom pa spravil v to). Potem je Mitsubishi FD serija tisto pravo? Ena ali vec notranjih enot? Kaj pa opevani Daikin Ururu Sarara, je primerljiv (boljsi/slabsi)?


serija FD nima opcije dvojčkov, trojčkov... Dobro lahko imaš notranje enote FD, zunanja pa naveaden inverter...

Daikin ja precej opevan, nimam pa izkušenj z njim, tako da nebi komentiral....

Če boš rabil, pokliči!
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Vsekakor, ko se bom odlocal se bom spomnil nate. Tebi in ostalim, ki bi znali vedeti... Pri FD serija ni multisplit (ena zunanja, vec notranjih enot)?

Pa ce se kdo zna primerjat z Daikin... kak vincent or anyone else?
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.823
113
za daikin maš opcijo 1 zunanjo in 2 notranji (Moč 3,5 kW gretja).

Tele od Mitsubishija ne poznam..predvidevam pa da je to ta, ki ima cop nad 5 (tako kot Daikin)...ker prejšnji (top) modeli od Mitsubishija so imeli COP 4,35...je pa sama klima špica..torej če je ta FD model nadgradnja prejšnjega...se je ni za branit.

je pa tako..načeloma se bolj priporoča 2 zunanji in 2 notranji enoti... zato ni takoj za obupat.
Falil pa ne boš pri nobeni - ne glede na odločitev.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
dve zunanji in dve notranji sta praviloma tudi cenejsi in to ornk. vsaj po predracunih, ki sem jih jaz dobival ali pa so me nategovali. nic novega
tongue-1.gif
 

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Kako pa je z porabo elektrike pri klimah, ki imajo 2 notranji enoti in 1 zunanjo? Teoretično če predpostavimo, da
1 notr. enota + 1 zunanja enota = poraba 1 enota el. na uro
2 notr. enoti + 2 zunanji enoti = poraba 2 enoti el. na uro
2 notr. enoti + 1 zunanja enota = poraba ??????
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
al to poraba dvojčka al poraba nonmulti sistema z dvma notranjima enotama.
moj dvojček od toshibe ima cop 4,2 kar je manj od enojnega sistema.moč je pa 7,9 Kw se mi zdi.se pravi če mi laufa ena notranja enota z močjo 3.5 KW je pač poraba toliko če imam prižgane obe žreta 7KW deljeno z COP ob določeni temperaturi.torej za cca 40m2 v enem mesecu in stalno na 24 stopinj je štroma z ostalimi porabniki(tv,PC24/7,pralni stroj plus sušilec 1x teden,bojler 24/7,indukcijska plus pečica 2x tedwen) nekje 40€ pozimi.poleti malo manj
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
dve zunanji in dve notranji sta praviloma tudi cenejsi in to ornk. vsaj po predracunih, ki sem jih jaz dobival ali pa so me nategovali. nic novega
tongue-1.gif

mene je prišlo manj kot če bi vzel dve ločeni enoti.sem se pa kar ornk zdilal.na koncu mi je dal toshibo za isto ceno kot mitsubishija.
vzel sem pa dvojčka predvsem zaradi tega ker dve enoti imtei na steni pa malce preveč grdo zgleda na eni hiši
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik shift pravi:
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
dve zunanji in dve notranji sta praviloma tudi cenejsi in to ornk. vsaj po predracunih, ki sem jih jaz dobival ali pa so me nategovali. nic novega
tongue-1.gif

mene je prišlo manj kot če bi vzel dve ločeni enoti.sem se pa kar ornk zdilal.na koncu mi je dal toshibo za isto ceno kot mitsubishija.
vzel sem pa dvojčka predvsem zaradi tega ker dve enoti imtei na steni pa malce preveč grdo zgleda na eni hiši

Po priporočenih cenah uvoznika je dvojček malenkost dražji od dveh ločenih enot. Je pa res, da lahko ločene enote ponavadi dobiš z boljšim izkoristkom!
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
234
63
Kras
www.mtl.si
KSZ

Bi izkoristil še jaz tole temo.
Torej malce sem si pogledal tele odgovore in kot vidim se nekje splača nabavit Toshibo ali Mitshubishija.
Imam 75m3 stanovanje, klima bo na hodniku obrnjena proti kuhinji in dnevni sobi, spalnici in kopalnica sta za njo. Uporabljala se bo tudi za ogrevanje v prehodnem obdobju in pa seveda hlajenje poleti.
Kateri model (po moči) mi priporočate in pa kje se da dobiti ugodno tele stvarce. Kje priporočate, torej da imate dobre izkušnje z njimi. Samo napeljavo imam že v celoti narejeno (narediti moram le še zunanji nosilec), tako da je glede montaže le še za priključit. Določene omejitve so le glede tega, kje so cevi na notranji enoti. Namreč (če gledam od spredaj proti klimi) je odtočna cev na desni spodaj, vse ostale cevi in elektrika pa so na levi strani.

Primarne zahteve:
- čim boljši izkoristek (po možnosti najboljši), torej pride v poštev le inverter
- nizki stroški delovanja (servis, itd.)
- zanesljivost
- čim tišja

Torej, kaj nabavit? Aja, pa še najraje bi nekaj s čimdaljšo garancijo.

Če pa se kdo ukvarja s tem, mi lahko tudi PM stisne, pa se morda kaj dogovorimo.
 
Nazadnje urejeno:

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Pogrevam to temo v že tako toplih dneh...
smile-1.gif


Ker eden od staršev živi v starem stanovanjskem bloku, kjer so določene specifike in je zadaj cela zgodovina kar se tiče gretja...
smile-1.gif

Se je začelo razmišljati o samostojnem gretju stanovanja s klimatsko napravo. Imam obilico vprašanj, nekaj izmed ključnih je ali klime dobro ogrevajo prostor (a se hitro shladi ko ugasneš, npr. kot pri fenu?) ter do kakšnih negativnih temperatur so zmožne delovati, in ali dandanes že obstaja kaj da ogreva cev na zunanji enoti, da kondenz ne zmrzne?
Verjetno bi bilo fino predimenzionirati zadevo, da zadeva ne dela vedno na maksimumu, ali kako?
Stanovanje je cca 55 kvadratov, južna lega, ter takoj pod streho bloka.
Pa še dodatno vprašanje - kolikšna bi bila investicija za kvalitetnejšo zadevo z montažo? 1k, 1.5k, 2k?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.394
5.898
113
pri taščici
S tem se ne bos izognil placili ogrevanja skladno s sporazumom od 20-40%. ker ocitno ni nekega soglasja za pametno obnovo bloka, probaj na lastno pest in stroske poloziti nekaj bal striporja nad svojim flatom. sploh ce podstresje prazno, potem samo naredi.
klime grejejo po podatkih do -25 samo moras vzeti tiste z dodatnimi grelci. za okoli jurja in pol dobis top klimo moci cca 4 kw. Za 10 najbolj mrzlih noci na leto predlagam dodatni oljni rasiator 2kw za nekaj 10 evrov v baubau.
od klime predlagam kako micko fd 35 vabh ali kaj podobnega. Za montazo in pametno ceno svetujem igi-ja. Meni laufata dve njwgovi micki. no ena bo kmalu nekomu drugemu
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Nimamo nobenega sporazuma (še)
grin1.gif
(prav zaradi morebitnega nameščanja delilnikov so nekateri šli "na svoje" z gretjem in se odklopili od skupne centralne, saj je vseh strah teh delilnikov, še posebej zaradi teh faktorjev, ki ne dajejo realne slike).

OK, sila hecno situacijo sem na kratko pojasnil, sedaj pa nazaj na klimo; Torej, varianta je, klima greje dobro. Na hitro če potegnemo skupaj, recimo da bi klima:
a) delala 24ur na dan (worst case), bi to bilo 4kW*24h = 96kWh/dan*30 = 2880 kWh /mesec = 144,05€ VT + 35,916€ NT = ~180€ (dnevno16 ur višja tarifa, 8 ur nižja, tj. 66,7% delež VT, 33,3% delež NT).
b) blue sky - recimo 100€ elektrike na mesec.

Damn. To ni malo
grin1.gif
Ali kaj? :]
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Zivjo!

Bi se razpisal sam tipkam na iphona iz Vietnama...

Tvoj izracun ne drzi. Pozabil si faktor izkoriska. V naslabsem primeru moras deliti vsaj s 3 da bo realno! Pa tudi tako mocne klime ne potrebujes.

Ce bo se aktualno se vrnem cez tri tedne pa ti vse razlozim...
 

steni

Fizikalc
5. jan 2008
682
39
28
Ravne na Koroškem
Coolwex
CGV 9I10
R410a
Hlajenje(kw)- 2.5
Hlajenje(btu/h)- 8.600
EER- 4.25
Ener.razred- A
Gretje(kw)- 2.8
Gretje(btu/h)- 9.500
COP- 4.24
Ener.razred- A+

Z to klimo smo zadnjo zimo ogrevali 39,91 m2 (kuhinja, soba, hodnik, kopalnica) povprečna temperatura med 22 in 23 stopinj, Klima prižgana samo takrat ko smo bili doma. Ponoči ugasnjena. Poraba elektrike se je gibala med 90 in 110kW na mesec. Temperatura v stanovanju nikoli ni bila nižja kot 18 stopinj, razen takrat ko smo prezračevali. (2x na dan 15 minut)
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
18 stopinj vi niste resni noo; Pri nas če ni vsaj 23 je že mrzlo, ne pa 18 :S kaj to ste v bundah v sobah?