Ogrevanje 2-sobnega stanovanja s klimo?

AvtoR

Pripravnik
2. feb 2011
83
0
6
Glede na lansko leto sem prišparal cca 170l nafte - gledano 15dec 2011 do 15 dec 2012. Sem izračunal da bo račun za elektriko točno 130€. to je cca 70€ več kot sicer. Nekaj sem sigurno prišparal, če drugega ne za 70€ ne dobiš 170l kurilca
smile-1.gif
. Po drugi strani je december eden boj mrzlih mesecev, tako da upam da bo v februarju in marcu poraba elektrike manjša kot je v decembru in bo verjetno v januarju. Računam, da bo povprečje na ogrevalne mesece padlo na 40-50€. Verjetno pa ne bom več vztrajal z klimo pod temperaturami nižjimi od -2, -3 stopinje, oziroma, ko poraba naraste čez 1kW. Takrat tudi izkoristek klime pade, pa zunanja enosta postane precej glasna ko dela na polno...
Bomo enkrat spomladi delali bolj detaljne račune!
Letos je pač prva sezona in se še malo učim kaj je najugodneje...
Na letni ravni računam, da bom porabil cca 250€ elektrike in prišparal cca 400l kurilca...
 

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Največ € boš s klimo prišparal pri temperaturah močno pod ničlo, ker so takrat absolutne potrebe po toploti največje, je tudi prihrranek v € največji, pa čeprav je pri -15 recimo toplota iz klime samo še 2x ali celo manj cenejša od toplote dobljene iz kurilca. Lej da ti malo olajšam dilemo: toplota iz kurilca ni NIKOLI cenejša od toplote iz klime, pa niti blizu ne pride! Naj ti ne bo škoda laufati klime no...sploh ker imaš dokaj kvalitetno zadevo (gretje do -25)in tisto, ko ti porabo nabije čez 1Kw in več je pač bolj občasna situacija, ko klima lovi nastavljeno temperaturo Pač tako je delovanje inverter klime, ko je temperatura dosežena, je moč za vzdrževanje le te ponavadi bistveno manjša.
 

AvtoR

Pripravnik
2. feb 2011
83
0
6
Ja, mi je logično da je toplota iz klime cenejša od kurilca, samo po drugi strani je pa radiatorskih 20 stopinj za telo bolj ugodno, kot pa 20 stopinj ki jih dosežeš s klimo. Z drugimi besedami, če malo poenostavim je npr. 22 stopinj ogretih s klimo (neenakomerna razporeditev toplote po višini) zelo podoben občutek kot pri radiatorjih npr 20 stopinj (sevalna toplota). Se pravi da je pri nafti manjša potreba po energiji za enak občutek toplote.
Ker ogrevam relativno velik prostor, klima tako več ali manj ves čas deluje na polno, le pri temperaturah tam okoli 7-8 stopinj, deluje z relativno majhno močjo cca 400W.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
............da nadaljujem..............tudi pri radiatorskem ogrevanju je temp neeenkomerno porazdeljena po višini, sevalna pride v poštev le če med tabo in radiatorjem ni ovir, ...........občutek toplote je odvisen tudi od vlage......zato pa je menda najboljše talno (velika sevalna površina, minimalna razlika v temp glede navišino, nič pihanja, nižja potrebna temp. sistema,.....)
 

AvtoR

Pripravnik
2. feb 2011
83
0
6
Najbolj varčno gretje je seveda talno, sploh če ga spariš s kako solidno toplotno črpalko... Edina slaba lasnost talnega gretja je velika inercija.
 

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Klima bi znala biti tudi bolj varčna od talnega+TČ, baje zato, ker ni umesnega medija (vode), vsaj tko pravijo mojstri
smile-1.gif
Meni toplota iz klime bolj paše kot pa toplota iz radiatorjev, no talno pri občutku pa še vseeno zmaga...
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
pr men se klima lepše razporedi po prostoru, saj razpiha topoto. Pri radiatorju pa je najbolj toplo samo tam, kjer je radiator. to se posebej pozna na zastekljenem balkonu, ki je samo z radiatorjem res hladen.

lp
 

AvtoR

Pripravnik
2. feb 2011
83
0
6
Za enak občutek ugodja so potrebne naslednje temperature (karikairano):
-talno gretje 18°C
-radiatorji 20°C
-tolozračno gretje 22°C
Glede ba to da za vsako stopinjo rabimo 8-10% več toplote je hitro jasno katero ogrevanje je najvarčnejše!
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.368
995
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik AvtoR pravi:
Za enak občutek ugodja so potrebne naslednje temperature (karikairano):
-talno gretje 18°C
-radiatorji 20°C
-tolozračno gretje 22°C
Glede ba to da za vsako stopinjo rabimo 8-10% več toplote je hitro jasno katero ogrevanje je najvarčnejše!

Tale razlike med radiatorji in klimo ne drži.... ker radiatorji nič druga ne delajo, kot ogrejejo zrak.
 

nowinc

Pripravnik
31. maj 2008
328
1
18
Kako ogrevajo velike trgovine v nakupovalnih središčih? Mam občutek, da prav tako s klimami. Ponavadi še s stropa piha direkt proti tlom.
 

turbox

Pripravnik
29. dec 2011
529
0
16
Citat:
Uporabnik AvtoR pravi:
Najbolj varčno gretje je seveda talno, sploh če ga spariš s kako solidno toplotno črpalko... Edina slaba lasnost talnega gretja je velika inercija.
Se strinjam s teboj.Vztrajnost pa velja le za klasična talna ogrevanja,kjer imamo nekaj cm estriha.Imamo še ti.suhomontažna in električna,kjer pa se v glavnem greje le talna obloga.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoR pravi:
Za enak občutek ugodja so potrebne naslednje temperature (karikairano):
-talno gretje 18°C
-radiatorji 20°C
-tolozračno gretje 22°C
Glede ba to da za vsako stopinjo rabimo 8-10% več toplote je hitro jasno katero ogrevanje je najvarčnejše!

Tale razlike med radiatorji in klimo ne drži.... ker radiatorji nič druga ne delajo, kot ogrejejo zrak.

edina mogoče razlika med radiatorji in lkoimammi je tudi to, da klima naredi zrak bolj suh in s tem povzroči, da je manj toplote v zraku. ampak razlike še vedno niso za 2 stopinji, mogoče pol stopinje. Edina nerodna zadeva pri klimi je, da zadeva piha in oddaja zvok.
lp
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.033
113
za šankom
Citat:
Uporabnik AvtoR pravi:
Naj si še jaz sposodim tole temo.
Tudi sam ogrevam zgornjo spalno etažo v hiši s klimo Mitsubishi **35VABH. Ogrevam praktično 80-90m2. Do približno 0 stopinj ogreva samo klima, ko pa je nižja temperatura , pa se vžge radiatorsko gretje na kurilno olje. Klima je prižgana ves čas, ugasnjena je samo med polnočjo in 5 uro zjutraj, se pravi da deluje 19 ur na dan. Prižgano sem imel tudi on minulem mrazu, ko je bilo kar nekaj juter okoli -15 stopinj. Takrat je klima rabila cca 1400w, za nekaj minutk (defrost?) pa tudi do 2,3kW!
Trenutno je zunaj +3,5 stopinje, trenutna poraba pa je cca 700w. Do tu vse lep in prav. Sem pa malo pogledal električno porabo in sem bil kar malo šokiran. VT 410 kWh in MT 500kWh. Pred tem sem imel mesečno porabo: VT165kWh in MT 224kWh in mesečni račun cca 60€.
Izračunal sem da bom po novem plačal cca 130€ elektrike za zimske mesece, kar je več kot 140% procentno povečanje porabe.
Je to normalno ali imam precej veliko porabo?

sicer ne vem koliko te šponajo z računom ampak za 165 in 224kw bi bil račun 46€.po 410 in 500kw pa naj bi bil 101€
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.033
113
za šankom
Citat:
Uporabnik flajr pravi:
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
klima naredi zrak bolj suh

ne-ne-1.gif

V načinu gretja nobena ne suši zraka (razen npr. Ururu Sarara).

kako ne?že amo gretje po defaultu suši zrak.
recimo klima pri načinu gretja ravno tako odvaja kondenz kot pri hlajenju.res pa da ga pri hlajenju več
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
kakor jst opazim imam npr. vlažnost zraka cca 50%, ko klima laufa npr. 6 ur, pade vlažnost zraka na 30%. tko da se mi zdi, da razvlažuje. kako je pri hlajenju ne vem, ker nisem spremljal.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Moja pri gretju nikoli ne odvaja kondenza, zato sem mislil, da je to običajno. Tudi na vlagomeru vlaga pade samo ko prezračim.
 

AvtoR

Pripravnik
2. feb 2011
83
0
6
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
kakor jst opazim imam npr. vlažnost zraka cca 50%, ko klima laufa npr. 6 ur, pade vlažnost zraka na 30%. tko da se mi zdi, da razvlažuje. kako je pri hlajenju ne vem, ker nisem spremljal.

Ali ti veš kaj je to relativna vlaga?
S tem ko zrak segrevaš se relativna vlaga niža, ko se zrak ohladi se relativna vlaga poviša, ko doseže 100% pa začne para kondenzirati... (rosenje šip, megla zunaj itd...) V obeh primerih pa je lahko absolutna vlaga enaka!
 

AvtoR

Pripravnik
2. feb 2011
83
0
6
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoR pravi:
Za enak občutek ugodja so potrebne naslednje temperature (karikairano):
-talno gretje 18°C
-radiatorji 20°C
-tolozračno gretje 22°C
Glede ba to da za vsako stopinjo rabimo 8-10% več toplote je hitro jasno katero ogrevanje je najvarčnejše!

Tale razlike med radiatorji in klimo ne drži.... ker radiatorji nič druga ne delajo, kot ogrejejo zrak.

edina mogoče razlika med radiatorji in lkoimammi je tudi to, da klima naredi zrak bolj suh in s tem povzroči, da je manj toplote v zraku. ampak razlike še vedno niso za 2 stopinji, mogoče pol stopinje. Edina nerodna zadeva pri klimi je, da zadeva piha in oddaja zvok.
lp

Saj sem napisal, da je to karikirano in približno.
Dejstvo pa je, da je med talnim gretjem in gretjem s klimo vsaj 2°C razlike za enako ugodje toplote.
2°C višja temperatura ogrevanja pa dejansko pomeni (govorim na pamet)15-20% večjo porabo.

Pri talnem gretju gre za nizkotemperaturno sevanje večje površine, ki segreva zrak, pri klimi pa gre za topel zrak, ki ogreva zidove.
 
Nazadnje urejeno: