pse na vrvice

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.977
3.985
113
Debata teče o GRS, ampak enaka situacija je v PGD in je sistemsko čisto ok rešeno (v bistvu velja za vse službe ki so aktivirane v okviru CZ). PGD opravi vse intervencije brezplačno za "uporabnika", dobijo pa jasno intervencije plačane iz državne sheme. Enako je z GRS.

Če "iz malomarnosti" zakuriš travnik ti pride PGD zastonj gasit, kazen za požig oz. poziv na sodišče dobiš pa od policije. Če nastane večja materialna škoda ali ogrožaš varnost ostalih ima policija veliko vzvodov pri katerih greš lepo v čuzo + civilno te lahko stožijo še potencialni okškodvanci. Pri reševanju iz gora ne vem zakaj bi bilo drugače.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.250
28
113
ker malomarnost in namerno povzročena škoda ni enako.

tist kar dobijo gasilci za običajne intevencije je glih za malico za celo ekipo. Je pa res, da dobijo veliko več povrnjeno v opremi.
 
27. jan 2022
5.594
2.187
113
Smučišče je enostavna situacija, ker je popolnoma jasno, kaj spada pod progo in kaj ne.

Kako bi pa opredelil reševanje na Golovcu v Ljubljani (letos jih je bilo kar nekaj zaradi bike parka), Rožniku, Polhograjcih? Kaj pa Soča, ko je GRS na moški ali na Otoni vlekla ven utopljene kajakaše? Ali pa posredovanje GRS pri zdrsu avta v prepad, pa je treba zavarovati potnike in jih spraviti na cesto, da jih rešilec sploh lahko odpelje?
Vidim da si osebno vpleten pa bom po vrsti:
- smučišče sploh ni enostavna situacija;
- bike parki imajo vstopnino oz. uporabnino v njo bi moralo biti všteto zavarovanje, kot pri vseh javnih prevozih;
- kajakaštvo na Soči - mislim da se plačuje uporabnina - glej bike parke;
- zdrs avta je pokrit iz avto zavarovanja.

Za "lastno zabavo" pa je prav, da se nekaj dodatno plača na račun zavarovanja. Najbolj neumno je, da imam "športno zavarovanje" za celi svet, razen Slovenijo, ker je to domicilna država.

Pa če govorimo na splošno pravimo GRZ - Gorska reševalna zveza, ki je sestavljena iz Gorskih reševalnih služb, vse skupaj pa od 2006 ni več sestavni del PZS.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.594
2.432
113
1724672986748.png


 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.698
10.324
113
kod Džej-Zija
Pravzaprav nisem, samo precej natančno spremljam situacijo:
- hotel sem reči, da je smučišče enostavnejša situacija kot vse možnosti, kjer v poštev pridejo gorski reševalci;
- Golovec je nima, ker so samo poti dane v javno uporabo, ni pa organiziranega prevoza navzgor, mora vsak sam;
- Soča je komplicirana situacija, ker je voda javno dobro. Uradno se plačuje uporabnino za uporabo vstopno-izstopnih mest, ne pa same reke. Pri čemer je prepovedana plovba brez uporabe uradnih vstopno-izstopnih mest. :valjamse: Nekaj podobnega poskušajo izvesti občine okrog Savinje, ne vem, kako so daleč z odloki. Ker nazadnje so uporabili C/P odlokov iz Posočja, vključno z imeni vstopno-izstopnih točk, ki jih torej na Savinji ni.
- Sava Bohinjka, Sava, Krka, Kokra in druge reke uporabnine ne poznajo.

Da se razumemo, sem za ureditev razmer, ker trenutne so za GRZS (hvala za popravek) nevzdržne (odvisno sicer od društva, niso vsa obremenjena enako). Vprašanje pa je, kaj sploh imamo za cilj ureditve razmer. Neumnosti tako zavarovanje ne bi preprečilo, tudi društev ne bi razbremenilo. Recimo na Tolminskem, kjer jim večino dela predstavlja vlačenje padalcev iz tujine z dreves in nedostopnih pobočij.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.698
10.324
113
kod Džej-Zija
Poglej priponko 91225

Brezvezen članek, brezvezno kritiziranje. Skozi kanjon Paklenice vodi tlakovana pot, na eni ali drugi strani je plezališče. Čisto mogoče sta se mami in otrok zabavala v plezališču ob poti. V plezališču NIHČE ne uporablja čelade, ker je pri športnem plezanju v varovanem okolju nepotrebna. Prav tako je folk obut v crocse/teve itd., ker je pot tako enostavna in nikakor problematična, ko se preobuva iz plezalk. Do parkirišča je le nekaj 100 m krasne lepe poti.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.977
3.985
113
Da se razumemo, sem za ureditev razmer, ker trenutne so za GRZS (hvala za popravek) nevzdržne (odvisno sicer od društva, niso vsa obremenjena enako). Vprašanje pa je, kaj sploh imamo za cilj ureditve razmer. Neumnosti tako zavarovanje ne bi preprečilo, tudi društev ne bi razbremenilo. Recimo na Tolminskem, kjer jim večino dela predstavlja vlačenje padalcev iz tujine z dreves in nedostopnih pobočij.

Društva niti nočejo bit razbremenjena, ker jim je to glavni dohodek in ta denar jim omogoča obstoj in kvalitetnejše delo. Recimo GRS Tolmin ima ekskluzivo še za vsako prometno nesrečo, kjer je udeleženec več kot 5m od ceste. Včasih so to prevzemala lokalna PGD, sedaj gre vse na GRS. Se je pa za vprašat kam to pelje, ker dejansko je nivo usposobljenosti in opremljenosti teh "prostovoljnih" služb (GRS, PGD, ...) resnično izredno visok in dejansko presega večino namenskih profi služb, ki jih imajo za take namene v tujini.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen
27. jan 2022
5.594
2.187
113
Ja seveda gre zadeva v smeri profesionalizacije, zato so se GRS leta 2006 odvojile od PZS in ustanovile GRZS.

Cilj bi moral biti ureditev razmer, vključno s plačili/nadomestili prostovoljcem, ureditev helikopterske reševalne službe, pa še kaj verjetno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

mistique

Guru
16. jun 2009
13.534
1.325
113
Emona / Carnium
Kritične razmere v gorah bi morali začeti reševati z nadzorom oz. visokimi kaznimi ("berg polizei"). Z ustrezno zakonsko podlago. Ker gre tu za spremembo kulture, te ne moreš spremeniti samo s FB objavami in "gratis" reševanjem.

Rešuješ torej:
- zakonsko ureditev,
- organizacijo deležnikov (društva, izvajalce,,...),
- finančno strukturo in vire.

Potem pa:
- informiraš,
- izvajaš.

Za ilustracijo kako je kaj v hribih: mlademu Britancu, ki je na Studorskem prevalu, v toplesu (pirgav po celom telu), v adidaskah, brez nahrbtnika (mislim, da je imel plastenko vode v roki), spraševal koliko je še do Triglava (ura je bila 14 preč), smo trije odgovarjali zelo različno. En ga je samo vprašal kdaj je štartal, drugi ga je vprašal, kje ima nahrbtnik,...ta tretji sem mu rekel, da mu ne priporočam, da gre tako (ne)opremljen na tako turo in da rabi čelado, samovarovalni komplet,...Brit je samo zamahnil, "No worries mate!" :valjamse: Mene je pomirila misel, da je omagal že na Prehodavcih :evil:(ker se je izgubil)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.977
3.985
113
Za ilustracijo kako je kaj v hribih: mlademu Britancu, ki je na Studorskem prevalu, v toplesu (pirgav po celom telu), v adidaskah, brez nahrbtnika (mislim, da je imel plastenko vode v roki), spraševal koliko je še do Triglava (ura je bila 14 preč), smo trije odgovarjali zelo različno. En ga je samo vprašal kdaj je štartal, drugi ga je vprašal, kje ima nahrbtnik,...ta tretji sem mu rekel, da mu ne priporočam, da gre tako (ne)opremljen na tako turo in da rabi čelado, samovarovalni komplet,...Brit je samo zamahnil, "No worries mate!" :valjamse: Mene je pomirila misel, da je omagal že na Prehodavcih :evil:(ker se je izgubil)

Ma ta isti britanec bi tudi sredi dubaja hodil s piksno piva v roki. Iz čiste blažene nevednosti. Razlika je da bi ga tam v prvi minuti pohopsala turistična policija in bi dojel lekcijo, tu pri nas se pa noben ne bo spravil na njega. Sicer pa berg polizei ne reši problemov, bi pa veliko rešilo če bi na vstopne točke popularne ture dali kakšno informativno tablo. Mislim da sem na slovaškem videl da je vsaka označevalna tabla za gorsko smer opremljena tudi s kategorijo. Na pamet govorim, ampak recimo lestvica 1 do 10, potem imaš pa povsod še pano table kjer je lepo grafično označeno kaj kakšna številka pomeni (spet na pamet, recimo gojzarji od stopnje 3 dalje, čelada od 6, samovarovalni komplet od 8 ...).

Pa BTW par 10 let nazaj se je na triglavo hodilo z litrom šnopca, planšarskim klobukom, pa štrikom katerega edini namen je bil da si kolege po riti. Na kredarci je bila koča samo za žur in aufbiks ko si prilezel z vrha. Tako da tole "pretiravanje" da rabiš za nek triglav alpinistično opremo pa 3 dni višinskih priprav je tudi druga skrajnost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen
27. jan 2022
5.594
2.187
113
Hrvaški GRS je na Velebitu lani postavil table s pripetimi japonkami in križ čez njih.

Recimo možna ureditev nadzora: nadzorniki na smučiščih imajo državno licenco in izkaznico MNZ, ti poleti večinoma delajo kaj drugega, čeprav bi jih lahko uporabili za nadzor vožnje v naravnem okolju, nadzor pohodnikov, planincev,...

Se pa strinjam - na vstopne točke na "gorske romarske poti" postavit tablo z osnovnimi nasveti in pravili; tako sem videl v ZDA, J. Koreji pa še kje.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.534
1.325
113
Emona / Carnium
Ma ta isti britanec bi tudi sredi dubaja hodil s piksno piva v roki. Iz čiste blažene nevednosti. Razlika je da bi ga tam v prvi minuti pohopsala turistična policija in bi dojel lekcijo, tu pri nas se pa noben ne bo spravil na njega. Sicer pa berg polizei ne reši problemov, bi pa veliko rešilo če bi na vstopne točke popularne ture dali kakšno informativno tablo. Mislim da sem na slovaškem videl da je vsaka označevalna tabla za gorsko smer opremljena tudi s kategorijo. Na pamet govorim, ampak recimo lestvica 1 do 10, potem imaš pa povsod še pano table kjer je lepo grafično označeno kaj kakšna številka pomeni (spet na pamet, recimo gojzarji od stopnje 3 dalje, čelada od 6, samovarovalni komplet od 8 ...).
Ja, enim čelada nič ne pomaga. Informiranje pomaga, ko je zavedanje na nivoju okoliščin (manj negativnih dogodkov). Tistih nekaj % bo vedno na voljo za forumske debate...
Pa BTW par 10 let nazaj se je na triglavo hodilo z litrom šnopca, planšarskim klobukom, pa štrikom katerega edini namen je bil da si kolege po riti. Na kredarci je bila koča samo za žur in aufbiks ko si prilezel z vrha. Tako da tole "pretiravanje" da rabiš za nek triglav alpinistično opremo pa 3 dni višinskih priprav je tudi druga skrajnost.
Ja, vem kaj želiš povedati, vendar svet se spreminja. Folk hodi v gore po navdih, sporočila, zen,...
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.022
1.325
113
Ko sem jaz prišel na Triglav, so gor podjetni mladci prodajali hladno pivo. Pustimo ceno, moram priznati, da je prav pasala. Ne bi pa nosil platoja in led sam gor :D
 
  • Haha
Reactions: mistique

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.360
1.369
113
Ko sem jaz prišel na Triglav, so gor podjetni mladci prodajali hladno pivo. Pustimo ceno, moram priznati, da je prav pasala. Ne bi pa nosil platoja in led sam gor :D
Tudi ne bi spil hladnega piva na vrhu Triglava, ker je treba še čiste glave do koče priti ;) Sam sem včasih striktno hodil v hribe samo v visokih čevljih, tudi Pohorje naprimer. Danes ko veliko hodim in ko so nizki čevlji tako dobri in imajo nekateri še boljše podplate kot kak gojzar, le-te uporabljam res še samo za visoko gorje.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.022
1.325
113
Saj če se bo kdo bolje počutil, lahko rečemo tudi, da je bil brezalkoholni.

Včasih liter šnopsa, danes en pir preveč :confused:
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.360
1.369
113
Pa kaj te vem v mojem primeru, ko se bojim višine, mi je tam gori res preveč :) Pol ko sem na Planiki recimo z lahkoto 2 :)