pse na vrvice

kajn

Guru
5. okt 2007
2.734
1.549
113
Iskajoč brata
Še moja dva primera.
V Franciji (Haute-Savoie) sem ruknil dol s padalom. Očividci so klical pomoč. Prišli so njihovi gorski reševalci s helikopterjem, me naložili in odpeljavi v bolnico. Tam sem dal skozi še dve operaciji. Nobenih stroškov zame. V bolnici, po operaciji, so hoteli modro evropsko kartico zdr. zavarovanja.
Drug primer pa v Italiji, Furlanija-Julijska krajina. Pri soteskanju je kolegici spodrsnilo in si je zlomila ramo/roko. Sem šel ven iz soteske in poklical pomoč. Prišli so italijanski gorski reševalci s helikopterjem. So jo vprašali ali jo zategnejo v bolnico ali bo šla sama. Je rekla, da gre sama pri nas v Sloveniji. Pristanejo pri našem avtu, jo dajo ven, ter hvala lepa in adijo.
Noben ni v nobenem primeru spraševal po številkah kreditnih kartic ali zavarovanjih.
zanimivo... koliko let nazaj?

Jaz sem letos pomagal pri oskrbovanju zlomljene roke na smučišču v Italiji.
Prvo vprašanje je bilo: hit&run?
Drugo: do you have insurance?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

mistique

Guru
16. jun 2009
13.592
1.378
113
Emona / Carnium
Vsi rešujejo po principu rescue first - payment later. Reševalne službe so zakonsko zavezane se odzvati klicu na pomoč. Vprašanje o zavarovanju je administrativne narave, da takoj naštancajo invoice...
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.589
-216
113
Še moja dva primera.
V Franciji (Haute-Savoie) sem ruknil dol s padalom. Očividci so klical pomoč. Prišli so njihovi gorski reševalci s helikopterjem, me naložili in odpeljavi v bolnico. Tam sem dal skozi še dve operaciji. Nobenih stroškov zame. V bolnici, po operaciji, so hoteli modro evropsko kartico zdr. zavarovanja.
Drug primer pa v Italiji, Furlanija-Julijska krajina. Pri soteskanju je kolegici spodrsnilo in si je zlomila ramo/roko. Sem šel ven iz soteske in poklical pomoč. Prišli so italijanski gorski reševalci s helikopterjem. So jo vprašali ali jo zategnejo v bolnico ali bo šla sama. Je rekla, da gre sama pri nas v Sloveniji. Pristanejo pri našem avtu, jo dajo ven, ter hvala lepa in adijo.
Noben ni v nobenem primeru spraševal po številkah kreditnih kartic ali zavarovanjih.

no, jest tud mislim, da ni tako hudo, kot želijo mediji prikazat. Ampak kavč komentator pač zagrabi prva 2-3 stavke od nekih rumenih strani in že vse ve.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
2.099
476
83
Mene bolj boli to, da če padem s kolesom in grem v bolnico, da dobim še kazen... To je neumnost brez meja... "Vedno" pa je problem neprilagojena hitrost...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.589
-216
113
Mene bolj boli to, da če padem s kolesom in grem v bolnico, da dobim še kazen... To je neumnost brez meja... "Vedno" pa je problem neprilagojena hitrost...

hehe, seveda da je, ce bi upocasnil in stopil s kolesa in sel pes cez luknjo/robnik bi bilo vse ok.

kmal bo vzrok ze lastnistvo prevoznega sredstva.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.818
10.499
113
kod Džej-Zija
Dodatne informacije:


Pepe, domnevam, da si ga poznal, kar ne spremeni dejstva, da je tip rinil v hrib v popolnoma neprimernih razmerah in spotoma ogrozil še reševalce.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.943
113
Ne, nisem ga poznal. Če ti kot kavč selektor veš, da so bile razmere "popolnoma neprimerne", potem to še ne pomeni, da so nujno res neprimerne. Ne bodi užaljen, ampak ne pisari o tem, o čemer pojma nimaš. Koliko turno smučaš? Razmere so bile primerne vsaj toliko kot so vsakodnevno primerne za vožnjo z e skirojem. Turnih smučarjev je bilo po smučarskih progah v Avstriji polno. Če bi meni zneslo, bi bil s kolegom v petek na Obertauern, v soboto in nedeljo pa Zauchesee. Ostali so šli, nobenemu se ni nič zgodilo, ker so smučarske proge praviloma izven območja plazov.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.818
10.499
113
kod Džej-Zija
Če bi sploh prebral, kaj se je dogajalo, namesto da užaljeno talaš rdeče prstke, bi videl, da ni smučal na progi, ampak izven, da je bil močan veter, ki je ustvarjal zamete, in da je bila velika nevarnost plazov. V takih razmerah je ravno lani točno na Obertauernu ostal Slovenec. Ga je zasul plaz. No, ta je padel iz opasti.

Pa tudi, da je avstrijska gorska reševalna služba pozvala ljudi, naj ostanejo doma.

Tako da se ti meni lahko opravičiš, ker pametuješ, brez da bi prebral dejanske okoliščine. BTW, sem že odpeljal kakšen turni smuk, še več pa freeridov.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.395
15.355
113
Berem, pa ne dojamem, kako je tema skrenila s "pse na vrvice" na reševanje s helikopterji ter celo do tragične nesreče smučarja?

Aja, Alter ... se eksuzavam ...
Pse na vrvice (odgovornost lastnikov psov) --> reševanje psa iz gora (odgovornost nespametnega lastnika psa) --> reševanje (bolj ali manj neogovornih) ljudi iz gora.

Kljub temu, da je zadnja debata na prvi pogled čisti offtopic vseeno obstaja neka smiselna povezava.
 

aljoman

Majstr
16. dec 2013
2.469
-1.341
63
Umrli smučar je zelo izkušen alpinist in turni smučar Aleš Ekar. Moraliziranje kaj bi če bi... ni na mestu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.818
10.499
113
kod Džej-Zija
Osebni podatki so objavljeni v članku v Slovenskih novicah, ki sem ga pripel zgoraj. Kakor tudi ostale, predvsem vremenske podrobnosti. Prej pozabil omenit še izjemno slabo vidljivost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.733
6.164
113
hehe, seveda da je, ce bi upocasnil in stopil s kolesa in sel pes cez luknjo/robnik bi bilo vse ok.

kmal bo vzrok ze lastnistvo prevoznega sredstva.

Greš z biciklom in padeš na šodru na asfaltu v ovinku. Plačaš kazen na urgenci.
V gore pelješ psa (in še sam greš v opankih). Pes faše vročinski udar. Đabe helikopter v kliniko za male živai.

:valjamse: