Predelava brajdovca /grozdja v vino..

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec
Tole bom lahko kak delovni zvezek spisal.. :)

Verjetno da je najbolje da še enkrat pretočim ali kaj ?

To še kar šumi...šumi..Pa malo penic, Pa kje je fora ? Prosto žveplo pa na 20.

Okus še kar štima. Šumi ,pa posledično se ne sčisti..??

Ali še čakam ?
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
stardec
Tole bom lahko kak delovni zvezek spisal.. :)

Verjetno da je najbolje da še enkrat pretočim ali kaj ?

To še kar šumi...šumi..Pa malo penic, Pa kje je fora ? Prosto žveplo pa na 20.

Okus še kar štima. Šumi ,pa posledično se ne sčisti..??

Ali še čakam ?
To je razkis.
Če praviš da okus štima, pol komot še čakaš, da bo razkis naredu svoje. Pač dela bolj počas, ker so temperature bolj nizke.
Pa spet za vsak slučaj malo meri eksle in kislino, da boš imel vse pod kontrolo in videl, če se vrednosti kaj spreminjajo/padajo.
Če ne smrdi, ne rabiš spet pretakat.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec

Okus ,vonj je vsaj za zdaj čisto ok...

Eksli so še kar okrog 28.

Kje je pa bistvena razlika če bi šlo za tiho vretje ali pa razkis ?

Vretje verjetno proizvaja več pene ? In pa eksli bi morali malo pasti ,tudi če vreje počasi ?

Tu je čisto malo penice ,tako da ne gre na plovec. Ko pa daš glavo zraven pa tako na rahlo šumi. Pa moten je.

Temperatura v kleti 14-15
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Hja, tiho vrenje načeloma pravijo takrat, ko mošt, zaradi ostanka sladkorja še vedno malo vre, oziroma se v vinu dogajajo še drugi procesi, kot je razkis oziroma spreminjanje jabolčne kisline v mlečno kislino itd... V vinu zmeraj ostane še nekaj sladkorja, ki ne povre do konca. Pol ta sladkor lahko še nekaj časa "nagaja". Lahko kakšen mesec al pa tud dva al pa še več... Jaz se temu izognem tako, da v času intenzivnega vrenja dodajam hrano kvasovkam in pol nimam tega problema kot ga imaš zdaj ti, ker mi eksli padejo nekje na 20. temu pol lahko rečeš ¨suho" vino. Če pa ostane nekaj več cukra noter, pa to teoretično ni popolnoma suho vino, je pa mogoče nekaterim boljše za pit, ker cuker malo "zakamuflira" kislino. Vinarstvo je cela znanost...
Jaz mislim, če bi ti to tvoje vino še dodatno žveplal, na recimo 45-50 prostega žvepla in ga z ledenimi plastenkami orenk ohladil, bi ti to šumenje definitivno ustavil. Ampak to je tvoja odločitev in jaz neb bil rad kriv za kakšen dodaten zaplet. Jaz, pri sebi, bi tako naredu. Praktično nimaš kaj zajebat, ker žveplo bo čez čas itak samo od sebe padlo.
Če boš zanesu to tvoje vino v kakšen vinski laboratorij, ti bodo pa na osnovi meritev in analize lahko bolje svetovali kot takole jaz na daljavo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec

Vesel sem za vsako mnenje ,izkušnjo..

Če bom kaj zajebal se absolutno ne obremenjuj ,je to izključno moj problem.

Realno pogledano se bom iz vsega tega veliko naučil. Bolje kot da bi mi iz prve vse uspelo tipi top ,ker potem bi pa res mislil kako vse obvladam in bi v drugo definitivno vse zajebal...

Načeloma mi je "želja" , da se nebi glih čisto pokvaril..Sicer trenutno ne vidim razloga ,a možno je vse.

Dokler je še vse ok ,vsaj lahko spremljam in se učim.

Pa še ena čisto frišna slika..za par sekund sem privzdignil in slikal..
 

Priponke

  • Webp.net-resizeimage (99).jpg
    Webp.net-resizeimage (99).jpg
    427,2 KB · Ogledi: 141
Nazadnje urejeno:

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Kadar odpreš cisterno, se navadi, da po vsakem odpiranju pobrišeš tisto smetano s stene pol. Osnovno vodilo kletarjenja je ČISTOČA. Čistoča, čistoča. A sem omenil čistočo? Ker, če imaš notranjo steno cisterne umazano, se to mimo plovca pol ob kondenziranju cedi noter in pol maš smradu in kisline, cika v vinu kolkar hočeš. Tud če na enkrat odtočiš več vina, se gladina na hitro zniža in imaš steno cisterne mokro in zakisano pol. To ni dobro.

Mislim pa, da je to čudno dogajanje v cisterni pri tebi vzrok temu, ker si ti sprešal praktično nepovrete tropine. Ti si ga praktično sluzil in si vretje zalaufal v cisterni namesto v kadi. Zato je teb pravo vretje nastalo šele PO prešanju, v cisterni. Če bi tebi na 3/4 povrelo v kadi/čebru, kar je značilno za rdeča vina, bi večino gošče in odmrlih kvasovk ostalo že v tropini.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Mislim pa, da je to čudno dogajanje v cisterni pri tebi vzrok temu, ker si ti sprešal praktično nepovrete tropine. Ti si ga praktično sluzil in si vretje zalaufal v cisterni namesto v kadi. Zato je teb pravo vretje nastalo šele PO prešanju, v cisterni. Če bi tebi na 3/4 povrelo v kadi/čebru, kar je značilno za rdeča vina, bi večino gošče in odmrlih kvasovk ostalo že v tropini.
stardec
Ja nekaj bo na temu..

Berem vse živo pa ne najdem podobnih primerov.

Sem pretočil , zaprl ,vse super. Čez dva dni spet "vre" ?? Pa je žvepla čez 15.

Ampak ko pa natočim v majolko pa ,se pravi je na zraku pa nobenega znaka o "vrenju" . Se kar hitro začne na fino čistiti .

Je pa bilo ob pretoku spet na podnu še kar nekaj čisto fine usedline .

Zanimivo pri vsem skupaj ,vino še sigurno čisto ok. Normalen duh ,okus...

Vsaka dva dni ne morem pretakati bo pa res zanič.

Tolažim se s temu da je to dobra ,kaj dobra ,izvrstna šola za naprej..
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Saj bo nehalo vret. Še zmeraj je. Ne more "delat" večno.
Pa prepogosto pretakanje spet ni dobro.
Če se ti zdi okus in vonj vredu, čakaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Trenutno nisem doma.. Ko se vrnem lahko slikam ,samo to je samo videz..

Če sem iskren ,kolikor zapletov ,nasvetov ,truda je bilo vseeno vloženo. Vino je dejansko boljše kot bi si lahko mislil. Sem primerjal ustekleničen cviček in moje. Barva moj živahnejša. ,okus je seveda stvar posameznika , a vendar brez strahu rečem da je zelo piten. Tudi razkisal se je zelo primerno.

Sem pa ugotovil ,da tudi pri vinu je čas bistvena enota. Jaz sem nekako ves čas prehiteval zadeve , sploh v glavi.
Veliko več dela sem sigurno imel predvsem zaradi nepravilnega začetka. Se pravi vretje se je začelo šele v cisterni. Dejansko sem ga sedaj pretočil trikrat ,in pri zadnjem pretoku se je sčistil do konca..

Tako da še enkrat hvala vsem.
Drugo leto vajo ponovimo ,pa da vidimo kje se bo zataknilo.. :D ..

lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pozdrav vsem lanskim prijateljem...;)

Leto bo okoli in gremo se spet malo živcirati.


Letos sem postopek izpeljal kontra lanskim napakam..

Zmlel ,imel v kadi ,dodal kvasovke.. Po treh dneh na 40oE , sprešal. V cisterni po treh dneh odvrelo do 24oE. Kislina cca 9.

To je vse ok.

Tu naprej pa nisem čist siguren če je vse ok..

Po treh dneh sem pretočil . V cisterno plovec ,in zali sem z oljem . Je tole da sem že zalil z oljem napaka ali nima veze.??
To me sedaj malo bega . Ker vonj ,barva vse ok.. Samo okus pa takšen kot bi hotel malo pogreniti zapeči na koncu v ustih..

A je to krivda ,ker je sedaj še tako neočiščeno ??

Drugače pa imam še lanskega par litrov , in kot po čudežu po vseh kolobocijah vino še več kot dobro za piti.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Namesto da si pretočil bi večkrat premešal pa plovec dal da zmanjšaš stik z zrakom.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
In zdaj ker sem ga zalil z oljem ?? Fail velik ali mali ?Vse je nekako ok ,samo "dober " pa še nekako ni..Verjetno ker se sedaj vse useda in na pipi dobim vso "nesnago " ??
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Se mene srbi da bi probal z nekaj 10 litri grozdja.
Pa kupil nek manjsi sodcek. (Pod 50)
Ne misli pa kupovati neke merilne opreme itd....
Tole je jurka ali izabela?
V vsakem primeru šmarnica?
 

Priponke

  • IMG_20220921_110139.jpg
    IMG_20220921_110139.jpg
    1,6 MB · Ogledi: 55
Nazadnje urejeno: