Predelava brajdovca /grozdja v vino..

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Ne bo držalo. Če je PH prenizek, (povdarjam, če je) se mu biološki, oziroma, kot ti praviš, naravni razkis sam od sebe ne bo naredu. Ni šans. Ti rabiš PH višji od 3,2, pa še to je malo, pol pa lahko pričakuješ, da bo razkis sam od sebe stekel. Drugače pa ne bo. In ravno zato je kemičen razkis smiseln že zdaj, v času vrenja, da moštu s tem sihadexom dvigneš PH že zdaj. In če boš že zdaj med vrenjem dvignil PH nad 3,2 pol lahko takoj po končanem vrenju že pričakuješ še biološki "naravni" razkis. V tem je finta. Torej, med vrenjem narediš enkrat kemični razkis, pol izmeriš koliko si dvignil PH in šele pol lahko pričakuješ biološki razkis.
Je pa res, da pozimi, če je klet mrzla, se vino še avtomatsko razkisa dodatno za eno stopnjo.
,
a pa bo!
V življenju sem enkrat ali dvakrat delal kemični razkis. In še to nikoli dan dva po končanem vretju. Če je že sploh odvrelo. Tako da....
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
a pa bo!
V življenju sem enkrat ali dvakrat delal kemični razkis. In še to nikoli dan dva po končanem vretju. Če je že sploh odvrelo. Tako da....
Jaz najprej izmerim kisline in PH pol se pa odločim kako bom z razkisom. In to že na štartu vrenja oziroma takoj ko sprešam.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Nehajte z razkisom - ded prvič dela brajdovca in če boste “vse” ne bo vedel ali in kaj je zahebal. Meriti itak ne zna.
Naj pusti še kak dan na miru, žvepla, dekl gor in počaka teden, da se droži vsedejo in pretoči.
Vrne 80% v cisterno / cisterne - zmeri žveplo, doda kolikor je potrebno in zadnjih 20% vlije, da se žveplo enakomerno porazdeli.
Plovec gor, olje okol, dekl gor - po kostanje in uživati v mostu.
Če se bo sfižilo (beri: bo nepitno) lahko skisa in Hanziju proda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Jaz PH merim s ph metrom. Je bolj zanesljiv. Kislino merim pa z reagentom v epruveti in opazujem preskok barve. Če hočeš, nesi vzorec v kakšen laboratorij.
Če maš ti kisline 15, to bo prekislo. Se ne bo dalo pit. Pejd v trgovino pa kupi Sihadex in kemično razkisaj.
Da se vrnem na tole..Samo potem moram razkisati ne samo za eno stopnjo ?? Dve ,tri,...Ali lahko kadneje še dodatno če bo se vedno prekislo ? Pa ti uporabljaš pravo mersko enoto mg/l ker povsod vidim kisline tudi na navodilih uporabljajo v g/l ???
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kislo je kar pošteno...:oops1: Pa je ta v 150l cisterni na okus manj kisel kot on 50l...


Bomo videli kaj bo iz tega..:cool: Če sem zaj.. sem pač .

Zanima me še ,v primeru kemijskega razkisa ,če je kaj narobe če nižaš kislino za več kot samo 1g/l? Recimo da nižaš za 2g/l ?

Ker tisto za 1g/l je pri teh brajdovcih bolj blažev žegen .. Ker ta domača vina so od nekdaj vsaj zame vedno bila prekisla. Pa kjerkoli sem ga dobil na mizo.


In še eno vprašanje : Ko sem na polici v trgovini iskal sredstvo za razkis , sem na polici videl tudi nek tekoč sladkor. Sem vprašal trgovko kaj je pa to , mi odgovori , da je to za sladkanje vina ?? A to tudi obstaja , da se vino sladka ?
Zdaj mi oči nesejo bolj široko ,ker se malo zanimam za stvari in sem opazil.

edit:

stardec ,lanos ,gr69

Saj moram poizkusiti ,drugače bom vedno na varni strani in nikoli nič vedel. Lastna izkušnja je v takih primerih vsaj zame kar dobrodošla.
Pa če zaj**** bolje da prvič kot drugič.
Načeloma pa itak z vašimi nasveti čisto zanič vsaj po moje ne more biti.


V glavnem včeraj sem ga razkisal za 2g/l , danes zažveplal z deci na sto litrov, plovec brez olja in zaprl nazaj. Veha je še gor.

Zdaj pa kot je bilo rečeno počakam cca teden do pretoka.

A pretočim lahko s črpalko na vrtalnem stroju ? Prelil bi v plastično kad ,usedlin normalno ne bom črpal, opral cisterno ,jo postavil na mesto in prečrpal nazaj.

V kakšnem času naj bi se začel čistiti ? Pretočim v vsakem primeru ?

Hvala.
 
Nazadnje urejeno:

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
Da se vrnem na tole..Samo potem moram razkisati ne samo za eno stopnjo ?? Dve ,tri,...Ali lahko kadneje še dodatno če bo se vedno prekislo ? Pa ti uporabljaš pravo mersko enoto mg/l ker povsod vidim kisline tudi na navodilih uporabljajo v g/l ???
Pravilno je g/l.
Ne vem kolk in kako bi ti še razložu okol razkisa...
Lej, s temi kislinami ni kar nekaj, če hočeš res dobro pijačko met. Dodajanje sihadexa v mošt že med vrenjem je smiselno zato, da s tem sihadexom ustvariš pravi PH in to že pred končanim vretjem. Ker, kot sem rekel, če imaš pravi PH že v nepovretem moštu (nad 3,2) pol lahko po končanem vretju pričakuješ ŠE "naravni" biološki razkis, ki ni enak kemičnemu razkisu. Pri biološkem razkisu padajo potem jabolčne kisine. Ker jabolčna kislina je tista, ki jo ti v ustih najbolj čutiš in potem rečeš: uh, to vino je pa preveč kislo itd... Pri kemičnem razkisu, kar si ti kot te razumem ( s sihadexom) že naredil, pa razkisaš na splošno vse kisline. V vinu imaš polno nekih kislin; Jabolčno kislino, vinsko kislino, citronsko kislino, mlečno kislino, hlapno kislino itd.....in skupek teh kislin pol pogojuje kolk imaš ti vino na koncu doro ali slabo na okus.
Kot praviš, si ti že žveplal. Torej ti preostane samo še kemični razkis. Biološkega si s žveplanjem zdaj onemogočil. Za kolk stopenj ga boš še razkisal, če ga boš še, je zdaj odvisno od tvojega okusa. Pretiravat s tem kemičnim razkisom ne smeš, ker lahko zajebeš vso harmonijo vina.
Ker praviš, da si že žveplal in ŽE razkisal za dve stopnji, pol je najbolš, da se zdaj vino malo umiri, ga pol pretočiš, dodaš žveplo če je še treba, postaviš plovec in zaliješ z oljem. Pol čez kak mesec pa se glede na tvoj okus odloči, al boš napravil še kakšen razkis ali ne. Računaj da ti bo čez zimo kislina lahko še padla za približno eno enoto. Dokaz za to, bo nabiranje vinskega kamna.

Aja, še tisti tekoči cuker kot praviš si nekje videl. Tist cuker "šušmarji" nalivajo v vino in pol tisto vino imenujejo, kao, polsuho, polsladko, sladko itd....to delajo Prleki, Prekmurci.... in pol nekateri tisto žlobudro hvalijo 100 na uro, češ, uf kako je to dobro sladko vino. Ampak v resnici to večina šušmarjev dela samo zato, da s tistim sladkanjem vina prikrivajo napake v vinu. Ker sladkoba lahko skriva marsikaj.

PS: mi je pa všeč, da se še kakšen mlad fant zanima za vinarstvo, vinogradništvo... te moram pohvalt.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
gr69 ,lanos ,stardec
Da se spet malo zbudimo.
Kdaj pa je optimalno sedaj prvič pretočiti ??Sedaj je verjetno že veliko usedlin.
Bo ok ,če iz vrha cisterne prečrpam s črpalko na vrtalniku mošt v plastično kad ,očistim cisterno in prečrpam nazaj ?? Ali bi moral delati brez črpalke ?

Kdaj bi se naj počasi začel mošt čistiti ??

Preden bom potem nalil parafinsko olje ,koliko mg/l bi naj imel prostega žvepla ??
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
1635154089044.png
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kdaj pa je optimalno sedaj prvič pretočiti ??Sedaj je verjetno že veliko usedlin.
Bo ok ,če iz vrha cisterne prečrpam s črpalko na vrtalniku mošt v plastično kad ,očistim cisterno in prečrpam nazaj ?? Ali bi moral delati brez črpalke ?

Kdaj bi se naj počasi začel mošt čistiti ??
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
Kdaj pa je optimalno sedaj prvič pretočiti ??Sedaj je verjetno že veliko usedlin.
Bo ok ,če iz vrha cisterne prečrpam s črpalko na vrtalniku mošt v plastično kad ,očistim cisterno in prečrpam nazaj ?? Ali bi moral delati brez črpalke ?

Kdaj bi se naj počasi začel mošt čistiti ??
Mošt se teoretično začne čistit takoj, ko se poglavitni procesi, kot je vrenje, razkis...konča. Čisti se od zgoraj na vzdol. Imaš navrh lahko že čisto, proti dnu pa še čist motno vino. Zato je tudi dobro, da ima cisterna več pipic po višini, da lažje opazuješ in spremljaš nivojsko čiščenje.
Ampak to je tako. Kletarjenje je zmeraj nekakšna hoja po robu. Odvisno kolk si upaš. Vedeti moraš, da so fine droži tiste, ki dajejo vinu karakter. Zdaj, če so te droži zdrave in ne smrdijo, je smiselno imet vino malce dlje na drožeh (na vsedlini). Če pa na spodnji pipici zaznaš kakšen čuden vonj, pa čimprej pretoči. Vsak dan vohaj in preizkušaj. Sicer pa velja neko splošno pravilo, da se vino čimprej loči od grobih droži in vsedlin, ki vsebujejo nečistoče ,umazanijo, škropiva...
Tiste pumpe na bormašino, pa jaz ne bi priporočal, ker z njo vino preveč pretepeš, ga ubiješ. Raje pretoči brez pumpe, tako, da pozaugaš s šlaufom, al pa kar skoz spodnjo pipico toči, s tem, da zavržeš kakšen prvi liter mošta dokler teče una ta huda gošča. Pol se pa noter skoz goščo naredi kanalček in teče normalno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec
Sem danes odprl cisterno ,in je še kar kalno tudi na vrhu.. ?? Je pa zanimivo ,če ga natočim v stekleno majoliko se pa čez par ur že vidi očiščen mošt na vrhu do nekje polovice..

Bom ga v izogib kakšnemu presenečenju pretočil. Ko ga bom pretočil ga moram zaliti z oljem ali še lahko počakam ? Glede na motnost pričakujem da bi ga še enkrat pretočil čez čas ?? Imam pa povito s folijo in gumico in veho še vedno gor.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
stardec
Sem danes odprl cisterno ,in je še kar kalno tudi na vrhu.. ?? Je pa zanimivo ,če ga natočim v stekleno majoliko se pa čez par ur že vidi očiščen mošt na vrhu do nekje polovice..

Bom ga v izogib kakšnemu presenečenju pretočil. Ko ga bom pretočil ga moram zaliti z oljem ali še lahko počakam ? Glede na motnost pričakujem da bi ga še enkrat pretočil čez čas ?? Imam pa povito s folijo in gumico in veho še vedno gor.
Vino ne more bit takoj čisto. Saj sem rekel, poizkušaj, vohaj, glej da vino pri točenju zmeraj žubori (da se ne vleče) itd....pa se pol odloč. Sicer pretok, če imaš dovolj žvepla, najbrž ne bo škodil. Odpri spodnjo pipico pa poglej če teče ven gošča. Če teče fejt gosto, pomeni da se čisti.
Če bi rad, da se ti hitreje očisti, ti lahko izdam še eno mojo pogruntacijo. V cisterno lahko naložiš plastenke leda. Led bo hladil zgornjo plast mošta in po fizikalni zakonitosti, potiskal goščo na dno. Podobno se dogaja, če daš flašo v hladilnik. Podobno lastnost imajo tud čistila kot so bentonit, želatina itd...Ampak to ne povej nikomur. To je moj izum.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Hvala za nasvete.. Žveplal sem ga takrat deci na sto litrov.

Če prav razumem če sedaj recimo pretočim ,ali že dam olje okoli ali še počakam ??
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
Še to.
Vino je na splošno bolj okusno, če se čisti bolj počasi. Ker pravzaprav so fine droži tiste, ki vinu dajejo okus in aromo.
Ampak droži morajo bit zdrave in morajo dišat lepo, sortno.
Nekateri ki goljufajo s starim vinom in staro vino pol prodajajo za novega, goljufajo tako, da v staro vino vlijejo pol nove sveže droži in s tem vino, kao, "pomladijo" Marsikdo pol ne ve, da pije staro vino. Zato pa nekateri vino prodajajo tako poceni. Moje vino ni poceni.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
Hvala za nasvete.. Žveplal sem ga takrat deci na sto litrov.

Če prav razumem če sedaj recimo pretočim ,ali že dam olje okoli ali še počakam ??
Olje daš lahko takoj, al pa če z oljem počakaš kakšen dan. Ker, če si s tem moštom zadovoljen in če ne smrdi in če ga pol ne misliš pretakat ali razkisovat prav kmalu, pol ga lahko zaliješ. Odvisno kaj planiraš narest v naslednjih dneh. Npr, če ga misliš čez en teden spet pretakat, se ne splača zalivat. Važno da je dovolj žveplan. Saj v hrastovih sodih tud nimajo vina zalitega s parafinom, važno, da je žvepla dost. Nikakor pa ne čakaj predolgo z oljem po nepotrebnem.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Merđo - težava je, ker nihče preko foruma ne more vedeti “kaj imaš” in so nasveti lahko samo na načelni ravni.

Jaz bi, po občutku kaj in kako si do sedaj naredil, pretočil. Prste stran od pump - šlauh in na cug ali na pipo spodaj (če spodaj zavržeš prvih nekaj litrov). Pretok v ćisti škaf, cisterno oprat, zmerit žveplo in po tabeli zgoraj žveplati.
Olje gor, plovec gor, dekl gor, čakat …
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.377
2.024
113
Kdo pa si v komisiji? Sam?
(moral sem)
Najboljša komisija v kleti sem res jaz, na konc pred ocenjevanjem, pa moja žena. Dokazano, ženske imajo bojda boljše brbončice od moških.
In da imam jaz in moja žena res dober okus, pa je dokaz to, ker sem jaz njo vzel, ona pa mene. Okus savršen.
Je pa najtežje ocenjevat svoje lastno vino. To je pa res.