Da se vrnem na tole..Samo potem moram razkisati ne samo za eno stopnjo ?? Dve ,tri,...Ali lahko kadneje še dodatno če bo se vedno prekislo ? Pa ti uporabljaš pravo mersko enoto mg/l ker povsod vidim kisline tudi na navodilih uporabljajo v g/l ???
Pravilno je g/l.
Ne vem kolk in kako bi ti še razložu okol razkisa...
Lej, s temi kislinami ni kar nekaj, če hočeš res dobro pijačko met. Dodajanje sihadexa v mošt že med vrenjem je smiselno zato, da s tem sihadexom ustvariš pravi PH in to že pred končanim vretjem. Ker, kot sem rekel, če imaš pravi PH že v nepovretem moštu (nad 3,2) pol lahko po končanem vretju pričakuješ ŠE "naravni" biološki razkis, ki ni enak kemičnemu razkisu. Pri biološkem razkisu padajo potem jabolčne kisine. Ker jabolčna kislina je tista, ki jo ti v ustih najbolj čutiš in potem rečeš: uh, to vino je pa preveč kislo itd... Pri kemičnem razkisu, kar si ti kot te razumem ( s sihadexom) že naredil, pa razkisaš na splošno vse kisline. V vinu imaš polno nekih kislin; Jabolčno kislino, vinsko kislino, citronsko kislino, mlečno kislino, hlapno kislino itd.....in skupek teh kislin pol pogojuje kolk imaš ti vino na koncu doro ali slabo na okus.
Kot praviš, si ti že žveplal. Torej ti preostane samo še kemični razkis. Biološkega si s žveplanjem zdaj onemogočil. Za kolk stopenj ga boš še razkisal, če ga boš še, je zdaj odvisno od tvojega okusa. Pretiravat s tem kemičnim razkisom ne smeš, ker lahko zajebeš vso harmonijo vina.
Ker praviš, da si že žveplal in ŽE razkisal za dve stopnji, pol je najbolš, da se zdaj vino malo umiri, ga pol pretočiš, dodaš žveplo če je še treba, postaviš plovec in zaliješ z oljem. Pol čez kak mesec pa se glede na tvoj okus odloči, al boš napravil še kakšen razkis ali ne. Računaj da ti bo čez zimo kislina lahko še padla za približno eno enoto. Dokaz za to, bo nabiranje vinskega kamna.
Aja, še tisti tekoči cuker kot praviš si nekje videl. Tist cuker "šušmarji" nalivajo v vino in pol tisto vino imenujejo, kao, polsuho, polsladko, sladko itd....to delajo Prleki, Prekmurci.... in pol nekateri tisto žlobudro hvalijo 100 na uro, češ, uf kako je to dobro sladko vino. Ampak v resnici to večina šušmarjev dela samo zato, da s tistim sladkanjem vina prikrivajo napake v vinu. Ker sladkoba lahko skriva marsikaj.
PS: mi je pa všeč, da se še kakšen mlad fant zanima za vinarstvo, vinogradništvo... te moram pohvalt.