požari na krasu...

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.843
5.627
113
Ravnokar gorenjska AC pri Voklem zgleda rotacija gasilcev

14+ kamijonov in enako kombijev v koloni
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
eni si ne predstavljate, kako to zgleda
jest sm to v zadnjih kaj pa vem... tridesetih letih prelazil po dolgem in počez in to ni glih gozd... vsaj ne v takem smislu, kot ga pr nas na gorenjskem razumemo, kjer se mal sprehajaš med drevesi in jurčke pobiraš... to je eno samo neprehodno šavje, sem pa ke kakšno drevo, vmes pa trnovo grmičevje, ki vsako spomlad požene, poleti se posuši, jeseni pa pozimi ga pa burja lomi... in to jovo na novo vsako leto že sto let... včasih so to koze pojedle, zdej se pa pač nabira
in to je po tleh na debelo.... tega noben kanader ne bo pogasil... samo dež in to orng dež... ker to bo tlelo v globino in vsak veter bo spet razpihal

še ena close-up slikca za bolš predstavo...
20060210-121914.JPG
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.843
5.627
113
Drugač se temu reče "makija"....

Sicer pa....ce se spravimo v intenzivno kozjerejo na primorskem....da bo makija pod nadzorom.....bomo lahko jedli meso ne 2x ampak 3x na teden!
 
Nazadnje urejeno:

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
poznam izraz, ampak se mi zdi veliko premil za to... :p

recimo... bolj ali manj ob asfaltni cesti (ajd par sto metrov v džunglo) je en lep italijanski napis... na roke narjen
tkole zgleda od blizu:

20060211-133818.JPG


da pa prideš do njega je pa cela procedura... kle nekje je, pa ga najdi:

20060211-132740.JPG
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Sem pri starsih pred desetletjem zagradil cca ha za pasnik in so prisli kravatarajo preveriti da nisem slucajno kaksnega izolatorja v kaksno drevo zasravfal ali postavil pastirja prevec v rob gozda(ki se zarasca....)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Namesto da delajo 20m poseke, bi bilo mogoce bolje da bi naredili 100m zalite pasove? Ali bi preprečili sirjenje pozara? Najbrz ne, ker pride prevec ognja v sltisti 100m pas in bi tista nalita voda ravnotako izhlapela.
Ne pozabite da gori na območju kjer naj bi bil doodatnin vir pitne vode za obalo!
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Ne pozabite da gori na območju kjer naj bi bil doodatnin vir pitne vode za obalo!

od kje to?
tuki ni nobene vode... to je območje, kjer so med ww1 vojaki popil vodo iz hladilnikov za mitraljeze

ok, je neko zajetje v klaričih pa tm zravn je neka jama na pol polna vode... sam to ne šteje, ker je 8. marec zmagal vodni referendum in je to zdej untačbl
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Poglej nekaj dni stare novice ko je okoljski minister se setal po brkinih, krasu in obali.
Mislim da so tocno klarice omenjal.
Vojaki v prvi svetovni vojni najbrz niso znal naredit globokih vrtin ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Poglej nekaj dni stare novice ko je okoljski minister se setal po brkinih, krasu in obali.
Mislim da so tocno klarice omenjal.
Vojaki v prvi svetovni vojni najbrz niso znal naredit globokih vrtin ;)

znal so marsikaj, kar dons ne znamo... od ceste čez vršič do železnice čez baško grapo
med drugim tud vodovod na krasu... v volčjem gradu se je vsaj pred leti še dalo videt cevi:

20070302-115843.JPG


vrtat so pa najbrž tud znali... ker so prevrtali kar precej
verjamem pa da sedanji okoljski minister obvlada zgolj vrtanje po nosu al pa še to ne čist dobr
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
znal so marsikaj, kar dons ne znamo... od ceste čez vršič do železnice čez baško grapo
med drugim tud vodovod na krasu... v volčjem gradu se je vsaj pred leti še dalo videt cevi:

Poglej priponko 57955

vrtat so pa najbrž tud znali... ker so prevrtali kar precej
verjamem pa da sedanji okoljski minister obvlada zgolj vrtanje po nosu al pa še to ne čist dobr
Ne samo sedanji okoljski, tudi vecina preteklih ministrov najbrz
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.710
587
113
eni si ne predstavljate, kako to zgleda
jest sm to v zadnjih kaj pa vem... tridesetih letih prelazil po dolgem in počez in to ni glih gozd... vsaj ne v takem smislu, kot ga pr nas na gorenjskem razumemo, kjer se mal sprehajaš med drevesi in jurčke pobiraš... to je eno samo neprehodno šavje, sem pa ke kakšno drevo, vmes pa trnovo grmičevje, ki vsako spomlad požene, poleti se posuši, jeseni pa pozimi ga pa burja lomi... in to jovo na novo vsako leto že sto let... včasih so to koze pojedle, zdej se pa pač nabira
in to je po tleh na debelo.... tega noben kanader ne bo pogasil... samo dež in to orng dež... ker to bo tlelo v globino in vsak veter bo spet razpihal

še ena close-up slikca za bolš predstavo...
Poglej priponko 57951
Če bi rasli še kakšni stari hrasti, bukve in gabri, ne bi bilo teh težav... Kras rabi pogozdovanje z listavci. Pa urejeno krajino kjer je kmetijstvo.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.798
384
83
Vipavska dolina
Zakaj misliš da rase največ borovcev?
Sicer sem jaz cca. 25-30 km stran, pa zdaj recimo lepo "sneži" pepel. Da se ne omenja kakšno je nebo. Sicer sem lahko pameten al pa ne vem kaj, ne vem pa zakaj se ne uporabi pas cca. 100-200 metrov kontra ognja. To ali pa par dni dežja, je mogoče edina stvar da se to umiri.
 
  • Haha
Reactions: sandra

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.729
6.158
113
bom laično vprašal...a je tole naravni teren ali je zaradi taktike posekan/požgan...?

Pripovedke pravijo, da so hraste sekali za gradnjo ladij in benetk. V resnici pa naj bi bila to posledica ekstenzivne ovče/kozjereje. Pred in po drugi vojni so začeli saditi borovce, da je zadržalo erozijo tal zaradi vetra. Potem pa po vojni je prišel dekret, da se ne sme pasti živine oz. prekomerno sekati - da bi jna imela kritje v slučaja napada italjanov.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Če bi rasli še kakšni stari hrasti, bukve in gabri, ne bi bilo teh težav... Kras rabi pogozdovanje z listavci. Pa urejeno krajino kjer je kmetijstvo.

hraste so baje za beneške pilote posekal... zdej pa je kr je
kras gori, za benetke morš pa vstopnino plačat, da kapučina pr florjanu niti ne omenjam...
 

Podobne teme