požari na krasu...

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ko takole gledam obup gasilcev...mi pride na misel, da bi na teh nenaseljenih področjih vrgel dol eno aerosolno bombo. posrka kisik, poruši niti ne veliko...ampak, morda pa bi rešila kakšno območje. ne vem...pri teh zadevah ljudje včasih ne morejo narediti čudeža, tehnika pa ga...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Problem je zaraščanje ker se nobenemu ne splaca noče imet drobnice ki bi popasla grmovje in travo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
niso to glih tko zlo nenaseljena območja kot misliš
od Jamelj do Sel na Krasu je dobra dva kilometra zračne črte in nič več
vmes je pa pas šavja, s katerim se noben ne ukvarja, posejan z ostanki iz ww1

tkole nekako... glih kle gori :
20220426-102744.JPG
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Robert

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
zgleda

še ena slikca ... s kremenjaka proti monfalconu... takoj pod robom so jamlje
v radiju manj kot 2 km od tule so pa nova vas, korita, hudi log in sela

20220426-100411.JPG
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
no, potem pa dejansko ne moreš nič storiti...ker una bomba pa le malo več terena "objame". ampak...glede na to, da sem vprašal čisto navadno vprašanje in sem takoj covid-ukr dohtar...bi v tej maniri lahko seveda predlagal metanje teh bomb. sej sem stručko ajga :)

...ampak en negativc prav obupno potrebuje rešilno bilko, da neprestano bruha negativizem na katerokoli temo. žalostno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.214
5.596
113

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.368
5.875
113
pri taščici
canadair cl-415 ?
Be-200?

Ah,, raje bomo kupili nekakšen šrot
Canadaire lahko dobimo v Evropi. Smo jih skupaj placali. Samo smo ocitno preponosni da bi sirse zaprosili za pomoc....dokler ne bo med trstom in Gorico vse pogorelo. Vkljucno z njima..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
no, potem pa dejansko ne moreš nič storiti...ker una bomba pa le malo več terena "objame". ampak...glede na to, da sem vprašal čisto navadno vprašanje in sem takoj covid-ukr dohtar...bi v tej maniri lahko seveda predlagal metanje teh bomb. sej sem stručko ajga :)

...ampak en negativc prav obupno potrebuje rešilno bilko, da neprestano bruha negativizem na katerokoli temo. žalostno.

ne smeš bit tolk občutljiv, sploh če predlagaš bombardiranje... slovenija je tolk gosto poseljena, da je dons že scat problem it
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.948
2.414
113
Jaz pa danes odprem vrata na sihtu in vidim kako gori za Mirenskim gradom, sirene tulijo, surealno.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
težko je biti pameten pri canadairju...v sloveniji ga morda res potrebujemo kolikorat na leto, 5x? to je veliko premalo, da bi to res upravičili samo za slovenijo. če ga posojamo sosedom, bi šlo, a spet, morda bi številka narasla na 20 poletov. to je 1x na dva tedna. ampak...tudi na hrvaškem ne leti glih vsak teden. ja, helikopterji so res bolj univerzalni, a tistih 200 kil vode napram 2 tonam vode se pozna.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ne smeš bit tolk občutljiv, sploh če predlagaš bombardiranje... slovenija je tolk gosto poseljena, da je dons že scat problem it
eh, nisem snežinka ne skrbi. le rešitve (iščoč na alterju, ahahahahah) premlevam. sicer maš veliko terenov, ki niso poseljeni, ampak...tja tudi požigalci ne grejo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.859
3.882
113
Pa zakaj bi gasil požar v gozdu/rastju. Pustiš da zgori, bo naslednja leta manj problemov. En kup avtohtonih kraških rastlin itak raste samo če jih požge ogenj, tako da gre za čisto naraven in povečini celo dobrodošel pojav. Gozdni požar se omejuje dokler se ga da, če se ga ne, se poskuša narediti zaščito ljudi/imovine, če to ne gre sledi evakuacija. Karkoli drugega je neumno. Kje točno bi metal bombe v tej taktiki ne vem, čeprav tehnično delujejo.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ja, se strinjam...pustiš da zgori. tukaj taktika kontra ognja tudi ne pride v poštev, da bi naredili (v doglednem času) cca 5 metrov široko "cesto", da ogenj ne bi preskočil tudi ni realno. sicer je pa dosti bomb na terenu, na žalost. ki pa ne pomagajo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.859
3.882
113
Ja pa tudi nimaš kaj pri situaciji kot je bilo danes. Ta požar pri gorici je bil kritičen zaradi obrata in pojačitve vetra sredi dneva. To je nosilo po par 100m iskre po suhem podrastju in to samo bežiš da ne prideš ujet med glavnino in nova žarišča za tabo. Sedaj je stanje stabilno (veter se je obrnil pa še precej zmanjšal) in če ni nekih novih žarišč ki so preskočila predaleč se to ponoči da precej omejit. Je pa jutri spet ista situacija z vetrom napovedana, tako da kar se bo danes ponoči naredilo bo bistveno.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ja, nisem gasilec, ne poznam situacije na terenu. ampak...kot sem rekel, premlevam, kaj bi lahko pomagalo. seve, pravi stručkoti so (upam) sedaj tam. in ne telefonih, kjer spremljajo tole temo :)
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
v bistvu gori železna zavesa... ki pa niti ni železna ampak eno samo šavje... to pogasit se po mojem ne da
to je teren, ki je bil dolga leta off limit in je tam zgolj jugo vojska izdajala 7,9mm izstopne vizume

posledično še dons ni tam ničesar razen hitro vnetljivega šavja...

no, žal se je nekdo ravno spomnil in začel obnavljat eno karavlo pa eno farmo oslov sem tud videl tam spomladi...
upam, da so vsaj osle spravili na varno, ker bivša karavla je po mojem glih v centru požara...
 

Podobne teme