požari na krasu...

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
Nisem bral vseh postov ampak takole razmisljam. Gasijo z vodo. Vroce je, ko pes, vse suho. Se preden ogenj pride blizu, voda izhlapi.
Ce polivajo direkt na ogenj, tudi najbrz hitro izpari.
Namesto vode bi polivali blato. To se fajn prime na les in obvaruje pred ognjem.
bi to upocasnilo pozar?
Se pravi v vsak bazen, kjer helikopterji zajemajo, stresejo se dva kamijona zemlje.
Ne vem, razmisljam…

Razen tega da je zemlja priblizno 2.5x tezja in rabis bager za jo zmesat, kar ne mores v montaznem bazenu, je ideja verjetno dobra.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

Floki

Guru
6. sep 2007
10.070
3.157
113
Ta kras kjer sedaj gori sem prehodil že 100 krat ker sem pač mahnjen na 1 svetovno. Ko greš enkrat s poti je popolnoma neprehodno področje. Tisto kar je par let nazaj gorelo je sedaj vsaj nekaj trave, vse ostalo pa pol metra suhega pa večinoma robida čez.
V tej suši se sploh ne čudim da ga ne morejo ustavit. To bi rabil samo kanadarje ki bi v vrsti stali.
Upam da bodo imeli srečo z vetrom vsaj po popoldneva jutri. Pa sedaj bo lažje kaverne iskat spomladi sem pod Fajtim raztrgal 2 ara hlač na robidi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.238
6.457
113
pri taščici
Razen tega da je zemlja priblizno 2.5x tezja in rabis bager za jo zmesat, kar ne mores v montaznem bazenu, je ideja verjetno dobra.
Kako bos pa zajel to tgoje blato s tisto mehko "saflo" od helikopterja. Se v vodo se komaj potopi!
Jaz pri takih pozarih vidim resitev samo v letalih.
In to ne enem ali dveh, ampak "vse" kar premore Evropa in prenese logistika na terenu(da se ne bodo med seboj zaletavala)
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.547
2.934
113
Jaz pri takih pozarih vidim resitev samo v letalih.
In to ne enem ali dveh, ampak "vse" kar premore Evropa in prenese logistika na terenu(da se ne bodo med seboj zaletavala)
Posnetek zaslona 2022-07-22 055903.png
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.513
4.471
113
49
Na sončni strani ALP
Zapis iz FB

Žan Brunec



Par minut nazaj vse mirno nato pa... Umik v sili. Ekipo gasilcev PGD Verzej, Banovci, Branoslavci, Beltinci in Lipovci pod vodstvom poveljnika PGD Ljutomer zajame pozar v gozdu med branjenjem linije dobrih 100m nizje od glavne ceste. S priblizno 35kg opreme na sebi smo se pognali v tek po skalnati poti na hrib. Na pomoc je prihitel tudi nas regijski poveljnik. Na mestu branjenja linije smo bili primorani pustiti kar nekaj opreme katero so pogoltnili ognjeni zublji. Ko smo prisli do glavne ceste ni bilo casa za pocitek, saj je ogenj prisel do nas. Ko smo se presteli smo sli takoj branit zgornjo linijo, kjer je prislo do pozarnega preskoka. Na sreco nam je uspelo z ekipo regijskih gasilcev s vsemi napori ustaviti pozar, da se ogenj ni razsiril po hribu navzgor. V dobrih 10 minutah se je iz dobesedno majhnega dimcka razvil ogromen pozar.

požar.jpg
 
  • Žalosti me
Reactions: koliko in sad
27. jan 2022
5.780
2.268
113
Jaz pri takih pozarih vidim resitev samo v letalih.
In to ne enem ali dveh, ampak "vse" kar premore Evropa in prenese logistika na terenu(da se ne bodo med seboj zaletavala)
Kanaderje so pred leti nehali delat, zaradi premajhnega povpraševanja - sedaj Evropska komisija nabira zainteresirane države, da pristopijo k skupinskemu nakupu (ki ga v celoti financira EK!!!), da bi proizvajalec spet zalaufal proizvodnjo - quess what!!! Slovenije ni zraven pri nakupu! Spet nam bodo hrvati iz zraka gasili - če bodo imeli slučajno glih cajt.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
10.070
3.157
113
Kanaderje so pred leti nehali delat, zaradi premajhnega povpraševanja - sedaj Evropska komisija nabira zainteresirane države, da pristopijo k skupinskemu nakupu (ki ga v celoti financira EK!!!), da bi proizvajalec spet zalaufal proizvodnjo - quess what!!! Slovenije ni zraven pri nakupu! Spet nam bodo hrvati iz zraka gasili - če bodo imeli slučajno glih cajt.

In kar je najhuje še tega levaka Lenarčiča imamo za komisarja pa i nič od njega razen da bajno plačo vleče. Cela EU ima sedaj na razpolago 12 letal in en helikopter. Kar bi bilo ravno prav za požar na krasu ne pa še za 1500 drugih ki sedaj gorijo po EU.
 
  • Jezen sem
Reactions: koliko

Floki

Guru
6. sep 2007
10.070
3.157
113
Tale ima ziher neke aditive v vodi.
Ali mi uporabljamo to na krasu?


Ne, to je kemični zaviralec ognja precej bolj učinkovit kot voda. Američani t redno upoabljajo na velikih goznih požarih. Pri nas po moje če to vržeš vsi naravovarstveniki skočijo v zrak.

 

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
Kako bos pa zajel to tgoje blato s tisto mehko "saflo" od helikopterja. Se v vodo se komaj potopi!
Jaz pri takih pozarih vidim resitev samo v letalih.
In to ne enem ali dveh, ampak "vse" kar premore Evropa in prenese logistika na terenu(da se ne bodo med seboj zaletavala)

Itak da ne gre, saj je prirejena za zajem vode.

V SLO je Canadair brezveze, veliko vec bi imeli od dveh dodatnih cougarjev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak in 8888

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.669
5.832
113
Berem poleg Slo se Hrvaške medije, oni poročajo o trenutnem požaru dosti bolj zaskrbljujoče.

Iz zgornjega FB zapisa se vidi, da tole ni sprehod po parku.
Druga zgodba: PGD? gasilci prišli nazaj (drug konec države), čez eno uro so jih spet klicali.

Lokalni poveljnik gasilcev je povedal, da bo požar pogasilo samo močno deževje.


Tista včerajšnja akcija z motorkami , ko so naredili 20 m golosek dolžine nekaj km, poveljnik Civilne zaščite pravi, da ogenj meče 100 m stran.Poleg tega je na območju veliko ostankov ubojnih sredstev iz ww1, kar predstavlja dodatno nevarnost za 'pešadijo'.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.729
6.158
113
Slovenije ni zraven pri nakupu! Spet nam bodo hrvati iz zraka gasili - če bodo imeli slučajno glih cajt.

Ne trositi teh bučk katera se pojavljajo na fb in medijih.

Do sedaj pri nas še ni bilo take katastrofe in je bilo za gašenje uporabljenih max 2 helikopterja. Uspešno. Sploh vprašanje če bi dve dodatni letali kaj doprinesli. Gori suho smolasto drevje + podzemno gorenje korenin. Veter širi ogenj. Dima toliko, da občasno ne vidijo kje spustiti vodo...


Zdaj na vrat na nos kupovati letala, katera se bodo uporabila max 1x letno. Preostanek bodo ždela v hangerju.


Kje ste pa bili pametnjakoviči do sedaj? Kras se zarašča. Upravljanja z gozdovi skoraj ni bilo, razen občasnih požagov borovine za nadaljno predelavo.
 

Podobne teme