Planet Golob

erikson

Guru
25. avg 2007
21.562
5.533
113
mesec z vlakom v bruselj.png


Mesec je šel z vlakom v Bruselj. Bil je presenečen nad hitrostjo vlakov, saj se je cijazil 16 ur.


Ima pa naša pot eno bistveno prednost. Z letalom bi vsak od nas ustvaril 135 kg emisij CO2, z vlakom jih bomo desetkrat manj. Potujemo štirje, kar pomeni, da smo prihranili skoraj pol tone emisij.
Da bi se približali podnebnim ciljem, bi morali v razvitih državah zmanjšati emisije s cca. 10 ton na prebivalca letno na 2-3 toni. Do leta 2050 pa doseči ogljično nevtralnost.
Z letali to ne bo mogoče. Evropa potrebuje hitro železniško omrežje. Zato je moja pobuda sledeča: za začetek bi se lahko v EU dogovorili, da vsi njeni funkcionarji znotraj EU potujejo z vlaki.
Potovanje z vlakom je, kot vidite, že danes bolj prijetno kot potovanje z letalom. Verjamem, da z malo spodbude lahko postane tudi hitrejše in cenejše. Če zmorejo Kitajci, zakaj ne bi tudi mi?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.510
5.510
113
Pod crto mene zanima ali je to ceneje kot avion. načeloma mi je vseeno v kateri varžet gre. če je manjši strošek lunačku dati kot Adrii, a kdo jih sedaj lifra, potem je to OK.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.510
5.510
113
Hja, tu pa ne bova skupi prišla... vem, folk danes misli, da gre je enako, samo bolj efikasno preko maila in videokonference, pa temu ni tako. po mojih izkušnjah ne...
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in Matey

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.184
310
83
Hja, tu pa ne bova skupi prišla... vem, folk danes misli, da gre je enako, samo bolj efikasno preko maila in videokonference, pa temu ni tako. po mojih izkušnjah ne...
Se strinjam ,za strokovni kader naj bi veljalo srecanje dan,dva in so zadeve pojanjene za biznis. Za ta nivo znalca pa lapanje je pa zadosti net linija zvoka in slike.
Zal je pa obratno v resnici. Vidim tedensko. Zgodba o volu in jupitru...
 
  • Všeč mi je
Reactions: BuDi in Audio

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.964
2.443
113
Lublana
Obišči stran
Pod crto mene zanima ali je to ceneje kot avion. načeloma mi je vseeno v kateri varžet gre. če je manjši strošek lunačku dati kot Adrii, a kdo jih sedaj lifra, potem je to OK.

Po mojih izkušnjah ni ceneje. Večkrat potoval v Hamburg, nekajkrat z vlakom nekajkrat z letalom. Razen, če nalteiš na kakšen poseben popust. Recimo mislim, da sem vsaj trikrat izkoristil mnogo cenejšo opcijo povratne karte, če se vračaš po najmanj 7 dneh.
Če pa Mesec že pametuje o vlakih, naj raje poskrbi za Slovenijo, za več tirne proge, elektrifikacijo vseh prog, vse pa posodobljene, da lahko prenesejo mnogo višje hitrosti. Kaj zdaj on seljak pametuje Evropi o vlakih? Tam je dobro poskrbljeno. Hitrosti so velike, vlaki udobni, povezave odlične...Problem je samo v Sloveniji. Naš vlak se do Munchna vleče, kot smrkelj. Od tam naprej do Hamburga piči vsaj 200km/h. Nekateri še hitreje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.510
5.510
113
Po mojih izkušnjah ni ceneje. Večkrat potoval v Hamburg, nekajkrat z vlakom nekajkrat z letalom. Razen, če nalteiš na kakšen poseben popust. Recimo mislim, da sem vsaj trikrat izkoristil mnogo cenejšo opcijo povratne karte, če se vračaš po najmanj 7 dneh.
Če pa Mesec že pametuje o vlakih, naj raje poskrbi za Slovenijo, za več tirne proge, elektrifikacijo vseh prog, vse pa posodobljene, da lahko prenesejo mnogo višje hitrosti. Kaj zdaj on seljak pametuje Evropi o vlakih? Tam je dobro poskrbljeno. Hitrosti so velike, vlaki udobni, povezave odlične...Problem je samo v Sloveniji. Naš vlak se do Munchna vleče, kot smrkelj. Od tam naprej do Hamburga piči vsaj 200km/h. Nekateri še hitreje.

Jaz pojma nimam... Gre za princip... Meni kot davkoplačevalcu je vazno, da se denar smotrneje porabi. Ce to pomeni, da sicer posamezniku v zgodbi kapne vec namesto, da se se vec zapravi za enakomerno razporejanje desetim, nic hudega.

Torej, ce nas stame, da Janezu placamo jurja, da nekaj naredi, je to bolj OK za mene, kot ce nas stane 5 za isto stvar, ker je treba zraven placat se 5 posredniskih firm, npr, ceprav en sam clovek v tej zgodbi potem ne dobi v varzet vec kot 100€. Gledoc z vidika zapravljanja davkoplacevalskega denarja seveda... Upam, da sem zdaj bolj jasna, kaj sem hotela povedat.