plačilo položnic

I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:

Enoletni zastaralni rok

355. člen

(1) V enem letu zastarajo:

1. terjatve za dobavljeno električno in toplotno energijo, plin, vodo, za dimnikarske storitve in vzdrževanje snage, če je bila dobava oziroma storitev izvršena za potrebe gospodinjstva;

2. terjatve radijske in televizijske postaje za sprejem programov;

3. terjatve pošte, telegrafa in telefona za uporabo telefonov in poštnih predalov, kot tudi druge njihove terjatve, ki se plačujejo v trimesečnih ali krajših rokih;

4. terjatve za naročnino na občasne publikacije, šteto od takrat, ko je iztekel čas, za katerega je bila publikacija naročena;

5. terjatev za storitve zagotavljanja dostopa do medmrežja, za storitve zagotavljanja uporabe elektronske pošte in elektronskih poštnih predalov, za storitve vzdrževanja spletnih strani in za storitve, povezane z dostopom do kabelskih in satelitskih radijskih in televizijskih programov, ki se plačujejo v trimesečnih ali krajših rokih;

6. terjatve upravnikov večstanovanjskih hiš za storitve upravljanja ter druge njihove terjatve, ki se plačujejo v trimesečnih ali krajših rokih.

(2) Zastaranje začne teči po poteku leta, v katerem je terjatev dospela v plačilo.

(3) Zastaranje teče, čeprav se dobave ali storitve nadaljujejo.

Zastaralo je 31.12.2012.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Računi (terjatve) za telekomunikacijo zastarajo v enem letu, pri čemer ta rok prične teči s koncem tekočega leta.

Torej račun iz leta 2011 zastara 31.12.2012.
Mar niso ponudniki storitev proti takšnim dolžnikom začel postopke zaradi neupravičenim bogatenjem, kjer pa je zastaralni rok 5.let?
sprasujem se.gif

Pogledal, je par zadev, ki se nanašajo na upravnike, v tem primeru, ki ga ima naš uporabnik pa to ne bo šlo skozi.

Zato ker velja "specialna" določba o zastaranju, ki je nad splošno (5 let).

Primer. Sveža sodba iz 2013.

Citat:
Splošni petletni zastaralni rok, ki se uporablja pri zastaranju verzijskih zahtevkov, se namreč uporablja le, če ni z zakonom določen za zastaranje drugačen rok (346. člen OZ). Pri tem lahko posamezna terjatev izpolnjuje pogoje za različne terjatve, ki zastarajo vsaka v drugačnem roku. Posamezna terjatev je lahko npr. obenem odškodninska terjatev in terjatev iz gospodarske pogodbe, zato je potrebno pri uporabi pravnih pravil o zastaralnih rokih upoštevati, da posebno pravilo nadomesti splošno pravilo. (1)Pritožbeno sodišče ugotavlja, da vtoževane terjatve upravnika za povračilo založenih sredstev od etažnega lastnika izpolnjujejo elemente verzijskega zahtevka, za katerega se uporabi splošni zastaralni rok in elemente dejanskega stanu iz 6. točke prvega odstavka 355. člena OZ, za katerega je potrebno uporabiti enoletni zastaralni rok. Glede na to, da se splošni zastaralni rok uporabi le takrat, ko s posebnimi pravili ni določen krajši zastaralni rok, je v tako obravnavanem primeru potrebno uporabiti enoletni zastaralni rok.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.960
6.988
113
Zanimivo. Al jaz česa ne razumem, al pa se T2 "dela norega" ali pa so nesposobni?

Ko sem prejel zgoraj naveden račun, sem jim pač pisal, da kako to, da so ga poslali, saj je očitno že zastaral, če je prišlo do kakšne pomote ali kaj. Dobim pa sledeč odgovor:

Citat:

Spoštovani,
sporočamo vam, da je bil opomin pred izvršbo izdan zaradi neporavnane preostale obveznosti iz časa naročniškega razmerja.
Račun za to obveznost je bil namreč po preklicu poslan na vaš naslov, kamor ste tedaj prejemali mesečne račune.
V primeru neplačila obveznosti po opominu, se lahko terjatev poda v izvršbo, saj plačila te obveznosti do danes še nismo prejeli.
V kolikor se z opominom ne strinjate, lahko podate ustni ali pisni ugovor na opomin, ki bo predan reklamacijski službi.
Po preveritvi navedenih trditev, prejmete uradni pisni odgovor po pošti na vaš naslov.
Za vsa dodatna pojasnila in informacije smo vam na voljo. Veseli bomo vašega sporočila.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.960
6.988
113
Kaj naj potem še podam pisni ugovor, ali jim prepustim zadevo, če pa jo bodo spravili tako daleč, da bodo dejansko dali v izvšrbo pa pač takrat napišem ugovor?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.361
9.597
113
EU
Podaj ugovor in razloži zakaj je zadeva zastarala. Če ti ne ugodijo in dajo v izvršbo, boš to zopet moral razlagati na sodišču.