Pošiljanje blaga po pošti

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Madona, saj sem že v letih, pa me stvari še vedno presenetijo. Ko sem že mislil, da se birokracija zmanjšuje, me država, ustanove ali podjetja uspejo prepričati v nasprotno.
Žena me je prosila (no, poročeni že vemo, kako je to mišljeno), če pošljem neke kratke kolesarske hlače, ki jih je naročila v Nemčiji in ne ustrezajo. Vse lepo in prav. Zadevica se vstavi v škatlico, napiše naslov (dolg kot sam hudič), vzamem dežnik in na pošto.
Prijazna deklica zavije z očmi in pravi: "Ali obrazec imate?". Deklič, kakšen obrazec pričakuješ. Pa mi razloži, da gre za izvoz in se potrebuje obrazec xxxxx. Prijazno se ponudi, da bova skupaj naredila, ampak da je to izjema. Da moram drugič to sam doma narediti.
Potem pa sva kar nekaj minut izpolnjevala. strela jasna, še točno vsebino želijo. Pa koliko kosov. Namen pošiljke.Pa vrednost blaga (to nima zveze s kakšno odškodnino ali ceno poštnine, zgolj birokracija na tem konkretnem obrazcu).
Aha, seveda se vsebina vpisuje v angleščini. Deklica pa je imela precej težav s tem. Priznam, da ji nisem bil v veliko pomoč, pa vseeno sem se trudil, saj je simpatična.
Za boga svetega, kam smo padli. :obesise::obesise::bonk::bonk:

Sedaj pa mi Alter vsevedci povejte - je imela ta preblisk samo deklica, na katero sem naletel? Jaz česa ne razumem in pričakujem preveč (=poenostavljeni postopki znotraj EU)?
 

aljoman

Majstr
16. dec 2013
1.940
-1.486
63
Ponavadi ti skupaj z naročenim blagom pošljejo tudi obrazec za vračilo blaga, sicer pa si ga sprintaš ali izpolniš na spletni strani kjer si naročal.
Verjamem pa, da je prvič malo odveč to izpolnjevanje. Včasih pogrešam klasične nakupe.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
V tem primeru je bil obrazec zraven, ampak to je bil tisti njihov, ki ga daš notri. Da lažje oni v skladišču uredijo. Možno, da je kje tudi obrazec za pošto, ampak nimam toliko izkušenj.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Tisti obrazec, ki ga dobiš zraven ni ta, ki ga izpolniš na pošti. Odkar smo v EU-ju imamo cel kup nekih obrazcev, namesto ravno nasprotno.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Mogoče si je država kaj zmislila zraven, da je statistika prometa blaga med državami EU bolj točna.
Na hitro sem sicer našel samo zahteve za pošiljke izven EU. Mogoče deklina ni vedela, da je Nemčija v EU. Tudi na alterju se ni vedelo, da je Poljska v EU.
S 1. januarjem 2021 začne veljati zahteva Svetovne poštne zveze, po kateri je za vse pošiljke z blagom obvezen elektronski zajem vseh podatkov pred ali najkasneje ob sprejemu pošiljk v prenos ter izmenjava podatkov med poštnimi operaterji. Če je blagovna pošiljka poslana naslovniku izven območja Evropske unije, je pošiljko treba opremiti z obrazcem CN23 (Carinska izjava), ki zahteva podroben opis vsebine pošiljke.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Sem prav poiskal, kaj je deklica zahtevala. Obrazec CN23. Tukaj ga izpolnite, da ne boste na pošti deležni vzdihovanja čakajočih za vami.
Sem tudi sam upal, da notri ne bo EU držav in bom lahko spet pametoval na pošti. Pa so žal tam naštete tudi EU države in se očitno to res uporablja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, tomi in Pepe

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
Sem prav poiskal, kaj je deklica zahtevala. Obrazec CN23. Tukaj ga izpolnite, da ne boste na pošti deležni vzdihovanja čakajočih za vami.
Sem tudi sam upal, da notri ne bo EU držav in bom lahko spet pametoval na pošti. Pa so žal tam naštete tudi EU države in se očitno to res uporablja.
cn23 se uporablja za vse ja.

ga pa vsaj lahko online izpolniš pa potem šifro poveš na šalteru.

zakaj bi blo kaj enostavno če ni treba?
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Torej izpolniš in na koncu izpolnjevanja dobiš šifro/kodo?
In ta koda zadošča na pošti? Ali potem sploh ne pišeš nič na škatlo, saj itak nalepijo tisti list gor (ali gre celo v polivinil)? Se mi zdi, da imajo toliko dela s tem.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.717
113
kod Džej-Zija
Če sem čisto malo žleht, lahko na blogu opišeš postopek vračanja blaga preko pošte. Ker je vse skupaj vsaj za prvič očitno netrivialno. Disclaimer: še nikoli nisem vračal in tudi jaz nisem imel pojma, da je s tem toliko dela.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Ne razumeš bistva. Sedaj naročnik paketa lepo pove, da notri ni nečesa nevarnega za delavce, ki s paketom manipulirajo. Zato je stvar postala lepo varna.
:evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.249
113
Ne razumeš bistva. Sedaj naročnik paketa lepo pove, da notri ni nečesa nevarnega za delavce, ki s paketom manipulirajo. Zato je stvar postala lepo varna.
:evil:
Na Pošti lepo piše da od tega in tega datuma spet dovolijo pošiljat po pošti nekatere nevarne snovi, kot so npr. baterije - vendar tega NIKAKOR ne smeš napisat ali drugače označit na pošiljki, tudi če mednarodni poštni predpisi to zahtevajo.

Ko sem po pošti vračal neko tehniko z vgrajenimi baterijami je pisali da moram na kuverto obvezno nalepit oznako, da pošiljka vsebuje baterije - na pošti mi je uslužbenka samo pokazala veliko navodilo na oglasni deski - da baterije lahko pošljem, a te oznake nikakor ne smem nalepit.
 
  • Wow
Reactions: Pepe

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.249
113
Prijazna deklica zavije z očmi in pravi: "Ali obrazec imate?". Deklič, kakšen obrazec pričakuješ. Pa mi razloži, da gre za izvoz in se potrebuje obrazec xxxxx. Prijazno se ponudi, da bova skupaj naredila, ampak da je to izjema. Da moram drugič to sam doma narediti.
Lej, naslednjič jo spomni da imajo dejansko v ceniku postavko, da ti oni izpolnijo obrazec. (oz. so imeli nekaj mesecev nazaj).
 
  • Ljubezen
Reactions: krava

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Jp teh prigod oz dodatnih formularjev z posiljanjem med EU drzavami jeobup. Posiljal Slo kolendar v tujino pa moral pisat tako vrednost kot vsebino. Ja pa fora da je bila postnina cenejsa kot pa bi bilo poslano v drzavi prejemnika. Absurdov jupi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava