Popoldanski s.p., normiranec, nisem DDV zavezanec

Stomps

Zelenc'
10. apr 2023
12
2
3
Pozdrav,

imam popldanski s.p., normiranec, nisem DDV zavezanec, čisti novinec... Upam, da mi zna kdo odgovoriti na sledeča vprašanja:

1. Plačila za storitve bom prejemal preko PayPal, Stripe... fizične osebe (večinoma), iz EU in tretje države (ZDA,...). Moram v tem primeru biti atipični zavezanec?


2. Unijska ureditev VEM: potrebujem to, če bom prejemal plačila preko PayPal in Stripe za svoje storitve? (kot omenjeno v prejšnjem odstavku). Glede tega sem čisto zmeden.


3. Davčno potrjevanje računov: za nakazilo preko Stripe je obvezno. Ko prejmem plačilo preko Stripe, ne morem v tistem trenutno izdati račun, lahko ga izdam še isti dan, včasih dan ali dva pozneje... Kdo ve, če je to problem? Vem, da so neke izjeme glede tega v zakonodaji. Ker ne morem biti skoz na računalniku, da tako izdam račun in ga davčno potrdim.


4. Kdo ve, če si moram transacije na PayPal sproti prenašati na poslovni TRR ali si lahko denar prenesem v paketu (npr. večji znesek naenkrat, da ne plačujem toliko bančne provizije za transakcije)


5. Davčne blagajne: kot omenjeno, jo potrebujem zaradi storitve Stripe. Jo kdo uporablja na podoben način? Ste spisali interni akt?


6. Kako urejate izdajo računov v tuji valuti. Izdati moram račun v USD. Moram na račun že napisati tudi EUR? Če ne, kam si potem zabeležite pretvorbo po srednjem tečaju BS?


Nekaj informacij že imam, ampak je toliko različnih (tudi iz FURS-a ali različnih računovodstev in SPOT točk), da sem rahlo zbegan. Pri nas je res težko vse izvedeti na enem mestu.

Hvala za odgovore in pomoč.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
Za ostalo ne vem, kar se tiče pa točke 4. Denar imaš lahko kot sp kjer hočeš. Ni treba, da se sploh dotakne poslovnega računa...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Stomps

Stomps

Zelenc'
10. apr 2023
12
2
3
Za ostalo ne vem, kar se tiče pa točke 4. Denar imaš lahko kot sp kjer hočeš. Ni treba, da se sploh dotakne poslovnega računa...
Hvala. Ok, sem mislil, da se mora videt točno znesek, ki je bil na računu. To je sicer lahko potem tudi sivo področje, ker na PayPal lahko v tem primeru dobim še kakšno nakazilo in ne izdam računa. Seveda tega ne bom počel, zato sem tudi odprl s.p., ampak samo razmišljam.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Kako lahko preko spleta v tujini (EU) kupiš na originalni račun, če nisi davčni zavezanec? Povsod namreč, kjer imaš možnost kupiti na podjetje, se zahteva pred davčno številko predznak SI, ki pa ga sp-ji nimajo. Brez predznaka SI je napaka in ni možno kupiti. Nekaj sem bral za atipčni davčni zavezanec, vendar je to mišljeno bolj, da ti nudiš storitve v tujini (EU), kar pa ni enako.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Nisem mislil brez DDV-ja, ampak normalen original račun v tujini tako kot pri nas. Pri nas na blagajni ali spletu poveš davčno številko xxxxxxxx na tuji spletni strani, pa hoče SIxxxxxxxx, ki pa jo sp nima.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
11
48
Murska Sobota
Nisem mislil brez DDV-ja, ampak normalen original račun v tujini tako kot pri nas. Pri nas na blagajni ali spletu poveš davčno številko xxxxxxxx na tuji spletni strani, pa hoče SIxxxxxxxx, ki pa jo sp nima.
Ta dikcija mi je vedno smešna, ko vprašajo... originalen račun :)

Sicer dobiš neoriginalnega? ...

Pač vpiši še SI, evidence si pa sam vodiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

igi

Guru
13. okt 2007
5.371
999
113
Celje
Obišči stran
Ta dikcija mi je vedno smešna, ko vprašajo... originalen račun :)

Sicer dobiš neoriginalnega? ...

Pač vpiši še SI, evidence si pa sam vodiš.
"SI" ne more kar vpisati. Ker ne "sme" kupiti brez DDV, če ni zavezanec. In potem pri nas ne bo moral narediti samoobdavčitve. Bi po vsej verjetnosti tudi trgovina zavrnila to zadevo, ker se to praviloma preverja.

Pač kontaktiraš prodajalca in poveš, da želiš račun Z DAVKOM, a da naj bodo vpisani podatki od s.p.
Ali pa naklikaj kot fizična oseba in pač vpiši vse podatke, ki jih želiš na računu v naslov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Nisem mislil brez DDV-ja, ampak normalen original račun v tujini tako kot pri nas. Pri nas na blagajni ali spletu poveš davčno številko xxxxxxxx na tuji spletni strani, pa hoče SIxxxxxxxx, ki pa jo sp nima.
Še enkrat SI pred davčno ima DDV zavezanec - recimo moja ima sp in SI pred davčno. Če nisi DDV zavezanec tudi davčne ne rabiš na računu, le ostali podatki morajo bit. Če imaš normalnega računovodjo pa lahko vedno "na roke" tudi pripišeš kak manjkajoči podatek - recimo davčno št. če si jo že glih želiš gor, ali pa celo celotne podatke, če si pozabil opozorit na odgovarjajoči račun.

PS: finta da pri nas poveš davčno pred izdajo računa je v povezavi registra davčnih številk pravnih oseb z izdajateljem računa, ko mu avtomatično izpiše vse podatke na račun.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
30
28
3. Davčno potrjevanje računov: za nakazilo preko Stripe je obvezno. Ko prejmem plačilo preko Stripe, ne morem v tistem trenutno izdati račun, lahko ga izdam še isti dan, včasih dan ali dva pozneje... Kdo ve, če je to problem? Vem, da so neke izjeme glede tega v zakonodaji. Ker ne morem biti skoz na računalniku, da tako izdam račun in ga davčno potrdim.
Nisi napisal, kaj točno boš počel. Načeloma pri davčnem potrjevanju velja logika, da je treba davčno potrditi račun, takoj ko je storitev opravljena, oz. je zanjo izdan račun. Primarno gre za to, kdaj kupec dobi/prejme tvoj izdelek oz. storitev.

Je pa dejstvo, da se plačila računov preko PayPal-a štejejo kot negotovinska in jih ni potrebno potrditi pri FURS. Transakcije preko ostalih izvajalcev spletnih plačil (Stripe, Klarna, Sofort banking, SmartPayCard, PayMill, Braintree, Paysafecard ...) pa se štejejo kot gotovinska in jih je potrebno potrjevati.